ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Emre Zaim
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4908
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Mart 2009 14:32
Son Ziyaret:
3 Saat 6 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2218 [0.61 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
234 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre Zaim
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Su Ürünleri Müh/İşletme Yüksek Lisans
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre Zaim Emre'nin Renkli Dünyası: https://www.youtube.com/channel/UCXCrDy_rxLZJNz_Ry-il1HA

SON 10 MESAJI

0 Dan Betta Akvaryumu
42,5L betta için büyük görüşü doğru değildir. İhtiyolog, Herbert R. Axelrod, Axelrod's Atlas adlı kitabında, Betta splendens türü için en az 40L hacminde akvaryuma ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştir. Ben bettayı, 50L 'den 288L'ye kadar değişen hacimlerde ve sorunsuz olarak besledim.
Halen de, 50L hacmindeki akvaryumda bettamı gayet konforlu bir biçimde besliyorum.
Aşağıdaki linkleri incelemenizi öneririm:
https://www.akvaryum.com/Forum/mekong_dusleri_siyam_baligi_hanedanligi_k933851.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/beta_tank_arkadaslari_k891149.asp
Elinizdeki 42,5L hacmindeki akvaryumda, bir adet betta ve 8 adet rasborayı, bitkilerle bol saklanma alanı oluşturacak şekilde besleyebilirsiniz.
Elinizdeki balıklardan lepistes hariç (Betta, lepistesin kuyruğunu yiyecektir); moli ve plati ile de bir adet betta besleyebilirsiniz.
Keyifli hobiler.
Mekong Düşleri: Siyam Balığı Hanedanlığı
[QUOTE=Beta_balik]Tek kelimeyle harika.[:O][:O][:iyi:][:iyi:][:iyi:][:iyi:][/QUOTE]

Çok teşekkürler. [:)]
Amazon Düşleri: Amazon'un Kızılderilileri Discuslar
[VID]https://youtu.be/zV_Fym4KVQs[/VID]
[:nazar:]
Amazon Düşleri: Son İnka Atahualpa
[VID]https://youtu.be/BtnhdHn8Cwc[/VID]
[:nazar:]
Mekong Düşleri: Siyam Balığı Hanedanlığı
[VID]https://youtu.be/hIqXeQePYSg[/VID]
[:nazar:]
Önlem Amaçlı Kullanılabilecek İlaçlar Nelerdir?
En az bir gün dinlendirilmis su ile, periyodik olarak (Örneğin haftada bir) 1/4 su değişimi yapmanız ve kaliteli yemlerle beslemeniz yeterli. Vitamin ya da kimyasal katkılar kullanmak yerine, New Life Spectrum Small Fish Formula, Hikari Micro Pellets, New Life Spectrum Thera A+, Tetra Pro Algea gibi kaliteli yemler verilirse; mukoza ve iskelet gelişimi ve sürdürülebilir sağlık için gerekli vitamin ve mineraller, balıklarınızın vücuduna girmiş olur.
Sağlıklı balık bakmanın üç temel kuralı vardır:
Aksatılmayan periyodik su değişimi.
Kaliteli yemlerle (New Life Spectrum, Hikari, Ocean Nutrition, Dennerle, JBL marka yemleri öneririm) ve aşırı olmayan beslenme.
Kalabalık olmayan akvaryum nüfusu.
Bunlar sağlandıktan sonra, başka katkıya ihtiyaç yoktur.
Balıklar, ihtiyaç duydukları vitamin, mineral ve iz elementlerin büyük kısmını yemden; az bir kısmını da sudaki doğal minerallerden alırlar.
Keyifli hobiler.
Su Düzenleyici ?!
Emrah Bey, merhaba,
Maalesef, mevzuat gereği, akvsryum ilaçları, su düzenleyici adı altında satılıyor. Elinizdeki illaç, dezenfektan olarak kullanılan ve nitrifikasyon bakterilerini öldüren bir ürün. Eğer yararlı bakteri oluşumunu sağlamak istiyorsanız, bunu kullanmayın.
JBL Denitrol ya da muadili bir bakteri kültürünü kullanım klavuzunda belirtildiği şekilde kullanmanızı öneririm.
Keyifli hobiler
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=cenk97]

Öncelikle cevabınız için teşekkürler, akvaryumu büyütme şansım şuan için yok maalesef. Borelli çok güzel bir tür önerinizi dikkate alacağım. Ayrıca apistolar için hacim genel olarak az ancak nannacara anomala gibi cücelerden bir tür için uygun olur mu? [/QUOTE]

Bence, hacim anomala için küçük.
Nannacara anomala dişisi, yumurtlama dönemi, agresif oluyor. İki ayrı zamanda, iki ayrı çift anomalayı 125L hacmindeki karma akvaryumda besledim. Her iki çiftin dişisi de, kendi türünün erkeği dahil, tüm balıkları diğer köşeye toplamıştı yumurtlama zamanı. Hatta bir dişi, yumurtlama zamanı, erkeğin kuyruk sapını yaralamıştı. Yara, zaman içerisinde iyileşti. Bu yüzden anomala için hacminizin yetersiz olduğunu düşünüyorum.
Borelli ise, gerçekten harika bir türdür Benim için.
Keyifli hobiler.
Her Zaman Ki Gibi Beyaz Benek (sonuç Alındı)
[QUOTE=BabySoul]

Emrecim yalnız costapur Türkiyede yok, ben yurtdışından getirtiyorum. Paraguard ise 100 tl civarı. Alternatif olarak biyoteknik, deepfix ve apex satışı mevcut. [/QUOTE]

Nitelikli ilaçların bulunaması ayrı bir sorun maalesef. Senin gibi yurtdışından getiren dostlarda, bazı akvaryumcularda, online satış sitelerinde araştırmak gerekli. Alternatif olarak akvaryumcularda bulunan ilaçlar kullanılabilir.
Ancak Bence, beyazbenek için, ilaç kullanımı gereksiz. Bahsettiğim dip çekimi yöntemi, en iyi tedavi yöntemidir.
Her Zaman Ki Gibi Beyaz Benek (sonuç Alındı)
Beyazbenekten, tuz ya da ilaç kullanmadan kurtulmak mümkündür. Su sıcaklığını 30C'de sabitlediğimizde, beyazbenek hastalık etmeni olan Ichthyopthirius multifiliis parazitinin yaşam döngüsü hızlanacak ve parazit, üremek için kistler oluşturarak, balığın üzerinden ayrılacaktır. Beyazbenek kistleri, zeminde toplanırlar. Tüm zemini kapsayacak şekilde günlük dip çekimi yapılarak, yaklaşık bir hafta içerisinde bu hastalıktan ilaç kullanmadan kurtulmak ve parazitleri akvaryumdan uzaklaştırmak mümkündür.
Bu uygulamaya rağmen hastalık geçmiyorsa, büyük ihtimalle tüm zemini kapsayacak şekilde dip çekimi yapılmıyordur ve açılan beyazbenek kistlerinden çıkan parazitler, balığın derisi üzerine yerleşiyordur.
Dip çekimi uygulaması ile hastalık geçmediyse, bitki ve vatoza zarar verme olasılığı bulunan tuzdan çok daha etkili olacak, Seachem Paraguard, Sera Costapur ya da muadili bir beyazbenek ilacının kullanım klavuzunda belirtildiği şekilde kullanılmasını öneririm. İlaç tedavisi sonrası dış filtre temizlenerek, ilacı uzaklaştırmak için birkaç gün aktif C kullanılmasını ve JBL Denitrol ya da muadili bir bakteri kültürünün kullanım klavuzunda belirtildiği şekilde eklenmesini öneririm.
Geçmiş olsun.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.