ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Huleyn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
63
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Şubat 2008 00:00
Son Ziyaret:
1 saat 49 dakika önce
Toplam Mesaj:
159 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
54 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ozgur Aksoy
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Balikesir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Özgür Aksoy

SON 10 MESAJI

Karides Akvaryumum Vol 2
Bügün elma salyangozları niyeti bozdu. Yaklaşık 12 saattir bu haldeler. Çiftleşme sürecinin bu kadar uzun olmasını beklemiyordum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/43397/241020200009441.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/43397/241020200009431.jpg[/IMG]
300l Hardscape Akvaryum
Drift woodunuz çok güzel gözüküyor. Görür görmez sağına soluna anubias yapıştırmak, moss sarmak istedim. Birde kökü tam ortaya değilde hafif sağa ya da sola doğru koyarsanız bence daha güzel gözükür.
40 Lt Bitkili Akvaryum Şelale Filtre Öneri
[QUOTE=Bihobi]

Motorun içerde olması avantaj mı dezavantaj mı çözemedim yine bir iç filtre gibi uğultu yapmasından endişeleniyorum. Bakalım başka arkadaşların da önerisi olursa listeye ekleyeceğim. Öneri için teşekkürler [:)][/QUOTE]

Bence avantaj çünkü elektrik kesintilerinde müdahale etmeye gerek kalmıyor, Kendi su basabiliyor.
40 Lt Bitkili Akvaryum Şelale Filtre Öneri
Merhaba, bütçenize uygun venusaqua veya aquawing ürünlerine bakabilirsiniz. Oldukça sessizler. Ben aquawing aqf500 slim kullanıyorum ve oldukça memnunum. İnceleme olarak şu videoya bakabilirsiniz ;[VID]https://youtu.be/hcvq-QsgSR8[/VID]
Karides Akvaryumum Vol 2
[QUOTE=Bysam]Merhaba, araştırıp öğrendiklerim kadarıyla;
Dişi karidesler üremeye hazır olduğunda bir salgı salıyorlarmış. Tüm akvaryuma yayılan bu salgı erkek karidesleri hareketlendirip üreme habercisiymiş :)

Yemleme konusuna gelince, hiç yem vermeseniz bile karidesleriniz sizin görmediğiniz yiyecek yem bulur. O yüzden her zaman yem atmayın. Haşlanmış kırmızı biber, kuru ısırgan otu gibi yiyecekler verebilirsiniz.[/QUOTE]

Evet bende okudum erkek karideslerin zaman zaman hareketli olmaları doğal bir durummuş fakat bende akvaryumdaki tüm karidesler hareketlendi ve su değişiminden sonra durum normale döndü. Dediğiniz gibi yemlemeyi oldukça azalttım. Birde sera nitrivec kullanmaya başladım, suyun berraklığı oldukça arttı. Bakalım dipteki tortuları da çözücek mi.
Karides Akvaryumum Vol 2
[QUOTE=aleko61]AQ F 500 sessiz mi? Bir de elektrik kesilince su eklemek gerekiyor mu[/QUOTE]

Evet sessiz bir ürün. Elektrik kesintilerinde su eklemek gerekmiyor motoru suyun içinde olduğu için.

[QUOTE=MŞEN]2 ci resimde karides de bakteri mi var acaba [/QUOTE]

Ufak tüycük gibi gözüken yapıları diyorsunuz sanırım. Bakteri olup olmadığını bilmiyorum. O karides hayatta, takip edeceğim.
Karides Akvaryumum Vol 2
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/43397/191020201218511.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/43397/191020201218521.jpg[/IMG]

Daha önce kum iri taneli olduğu için sorun çıkabilir yazmıştınız. Sanırım şu an başıma gelen şey bu. Dipte aşırı birikme var. Bu arada akvaryum camında minik kurtçuklar da görüyorum. Araştıdığım kadarıyla bunlara Detritus solucanı deniyormuş. Sorun büyük ihtimalle aşırı yemlemeden kaynaklandı şu an petri kabı kullanıyorum ve çok az yemleme yapıyorum. Yinede taban temizlenmiyor. Salyangoz dışkısı, bitki artıkları orda kaldı. Dip çekimi yapmak istemiyorum oldukça fazla karides yavrusu var.

Çözüm olarak ne yapmamı tavsiye edersiniz ?

Benim aklımda tabanın üzerini daha ince taneli bir kumla kapatmak bu sayede pisliklerin alt kısma geçmesini önlemek var. Sizce işe yarar mı ?

En kötü tüm tabanı değiştirebilirim fakat fazla sayıda yavru olduğu için yapmak istemiyorum.
Karides Akvaryumum Vol 2
Bügün itibariyle karidesler normal davranışlarına geri döndü. Akvaryumun sakin havası geri geldi. Karidesler de bir kayıp gözlemlemedim.

Elma salyangozlarını çıkarmayı düşünüyorum. Bitkilere çok dokunmasalar da karideslerle yemler için aşırı mücadele ediyorlar. Yerine Nerite ya da Malaysian trumpet salyangoz koyabilirim diye düşündüm. Nerite bulunmuyor, minare salyangozu ise benim dere çakılı tabana kendini gömebilir mi emin değilim. Salyangoz koymayabilirim de siz ne dersiniz ?
Filtrenin Temizlik Periyodu Hk.
Benim de bir tane büyük kaplumbağam var. Filtreleme şu şekilde; dış filtrede suyun girdiği ilk katta kalın gözenekli sünger, sonrası tamamen sera siporax ve seachem matrix. Ayda bir filtreyi açıp sadece süngeri temizliyorum. Su değişimini azalan suyu eklerken %5-10 arasında yapıyorum hatta genellikle sadece azalan suyu ekliyorum. Bu şekilde az uğraşa temiz bir su elde ediyorum.

Sizin büyük ihtimalle filtredeki elyaflarınız tıkandı. Bence filtreyi açarak onları değiştirebilirsiniz hatta hiç eklemeseniz de olur. Filtrenin emiş borusuna bir sünger takarak ön filtrelemeyi halledebilirsiniz. Temizlemesi de çok kolay olur.

Debi yeterli gelmediğinde dipte kaba pislikler birikebiliyor, sizde bu şekilde bir durum söz konusu mu ? Ayrıca tabanı boş mu kullanıyorsunuz ?
Karides Akvaryumum Vol 2
Bügün akvaryumuma baktığımda bütün karideslerimi hareketli bir sağa bir sola yüzdüklerini fark ettim. Bu kadar çok yavru olduğunu bilmiyordum bile. İlk başta hepsinin yüzmesini izlemek hoşuma gitti. Sonra bu durum olağandışı olduğu için bir de internette araştırayım dedim. Araştırdığım kadarıyla bu aşırı yüzme hareketi, bozulan su değerlerinden kaçmak içinmiş. Akvaryumda kapalı oldukları için bir sağa bir sola gidip kaçamıyorlarmış. Akvaryuma son bir kaç günde koyduğum tarçın kabuğu ve catappa yaprağını çıkardım fakat bunların su değerlerini bozmasını çok beklemediğim için bir de filtremi kontrol ettim. Filtrenin emiş borusu kısmına bir parça sünger kaçmış. Zamanla o da tıkanarak nerdeyse tüm akışı kesmiş. Hemen durumu düzelttim, filtreye aktif karbon eklemesi yaptım ve hali hazırda dinlenmiş suyum olduğu için %40 lık bir su değişimi yaptım. Sizce başka yapabileceğim bir şey var mı, mesela su değişimini tekrarlayayım mı ?

Benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için videoyu ekliyorum, karideslerin bu davranışlarının su değerlerinizin bozulduğunun habercisi olduğunu ben tatsız bir şekilde öğrenmiş oldum. Umarım sizlerin başına gelmez.
[VID]https://youtu.be/LCNYTJRDTU4 [/VID][EDIT]Huleyn,2020-10-15 23:21:28[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.