ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lgaquatic
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
38
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Kasım 2021 15:37
Son Ziyaret:
27 dakika önce
Toplam Mesaj:
30 [0.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
28 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Levent Gürkan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Tekirdag
Meslek:
Memur
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Akvarist Levent Hobi sayfam: instagram.com/lg.aquatic

SON 10 MESAJI

Dış Filtre İçeriği Önerisi
Merhaba,

https://www.akvaryum.com/Forum/sunger_deyip_gecme_k989603.asp

Okumanızı tavsiye ederim. Sağlıklı hobiler.
Cüce Vatozumun Cinsiyeti Nedir?
Merhaba,

Vatozunuz dişiye benzemekte fakat biraz daha büyüyünce daha net anlaşılacaktır.

Sağlıklı hobiler.
Hızlı Filtre Önerisi
Merhaba,

Kendinden motorlu Dophin sfp34 işinizi görecektir..

Sağlıklı hobiler.
Maswa Cinsiyet Ayrimi
Merhaba,

Balığınız dişi gibi görünüyor.

Sağlıklı hobiler.
Armatür Seçimi
Merhaba,

High tech tankımda Orionled markasının armatürünü kullanıyorum, tavsiye ederim.

Sağlıklı hobiler.
Filtre Malzemeleri Hakkında
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/sunger_deyip_gecme_k989603.asp?PID=5983349#scrl5983349[/URL]
Anüs Vent Fotolarını Çektim
Merhaba,

Buradan 3 ve 4. görseldekiler erkek, diğer hepsi dişi gibi duruyor.

Sağlıklı hobiler.
Sünger Deyip Geçme
Merhaba,

Bu güzel hobimizde biyolojik filtrasyon malzemesi olarak uzun süredir kullandığımız bir materyal var, adı "sünger". Öyle ki bir çok filtreleme sisteminin içinde mevcut olup, maliyeti, kullanım ömrü, temizlemesi ve iş performansı olarak bakıldığında bana göre ilk sırada yer alması gerekmektedir. Bunun nedenini sizlere açtığım bu başlıkta açıklamaya çalışacağım.

Bir de yıllar içerisinde bazı meşhur firmaların geliştirip, süsleyip, piyasaya sunduğu sözde "üst düzey" iş yapan maliyetli malzemeleri var. Çeşitli kayaçları bazı işlemlerden geçirip önlerimize sunduğu Seachem Matrix, Sera Siporax ve Eheim Substrat vs gibi. Eminim ki bir çoğumuz bu malzemelere dünya paralar harcadık, filtre sistemlerimizde kullandık (ben de dahil) yada halen kullanıyoruz.

Ben de dahil yıllardır aynı şekilde bu firmaların ürünlerini karşılaştırdık. Hangisi daha iyi bakteri yuvası olur, hangisi daha çabuk tıkanmaz, filtremizde hangi sırada kullanmalıyız, hangi cins balığa hangi ürün uyumlu vs. gibi soruların cevabını almak istedik, araştırdık, anketler yaptık.

Bir yandan sürekli daha yenisi, daha iyi iş yapan ürünler çıkan ve sonu gelmez bu ürünleri kullanırken aklımı kurcalayan bir şeyler vardı. Çünkü çevremde, sosyal medyada ve daha bir çok mecrada gördüklerim, okuduklarım, kişisel tecrübem bir yerlerde terslik olduğunu söylüyordu.

Sonra biyolojik filtrasyon için daha çok araştırmaya karar kıldım ve [URL]https://aquariumscience.org/[/URL]
sitesine rastladım akabinde yazarı mucit kimyager David Bogert ile tanıştım. (Kendisi Seachem firmasının bazı ürünlerini görevini denildiği şekilde yerine getirmediğini kanıtladığı için mahkemelik olmuş) Sitesi üzerindeki yazılarının çoğunu hayretler içerisinde okudum. Kendisinin akvaryum bilimi üzerine iddiaları öyle büyüktü ki. Özellikle filtre medyalarını tartıştığı alt başlığı ve süngerin diğer bir çok malzemeye göre "etkili yüzey alanı" olarak önde olduğunu gösterir kısmını okumanızı tavsiye ediyorum. [URL]https://aquariumscience.org/index.php/7-filter-media/[/URL]
Her şey de olduğu gibi başta şüpheci yaklaştım. Önce yazarın kendisini sonra ise sitesi üzerindeki tezlerinin dayandığı bilimsel makalelerin kaynağını bulunca, bir çok şey benim için daha mantıklı gelmeye başladı. Sayfalarca alt başlığın bulunduğu sitesi yetmedi, kendi ile özel olarak yazışmaya başladık. Aslında burada siz hobidaşlarımla tartışmayı istediğim öyle çok konular var ki...

Şu an bir çok yerli yada yabancı hobi sitesinde papağan gibi "sünger" denildiğinde direk mekanik filtreleme kategorisine sokulan, aldığımız ucuz yada pahalı filtre sisteminin içerisinde standart medya olarak gelebilirken, sistemi modifiye etmek adına filtre içerisinden çıkarıp, diğer maliyetli sözde üst düzey substartları koyan, süngerleri gereksiz görüp çöpe atan, sırf bazı yabancı firmalara yaranmak adına onlara çalışan kişi yada kurumlar maalesef mevcut.

Bana ve diğer bir çok bilim insanına göre ise durum kesinlikle öyle değil. En başta şuradan [URL]http://www.swisstropicals.com/library/swisstropicals-poret-foam/[/URL] hakir görülen sünger/köpük nedir, materyal olarak özellikleri ve bakteri tutuşu nasıl oluyor bilmemiz gerekli. Site sahibi ve amazon dergisi [URL]https://www.amazonasmagazine.com/[/URL] yazarı İsviçreli bilim insanı Stephan M. Tanner ile de özel olarak bu durum hakkında yazıştık. Her kişi yada kurum kendi ürününü haliyle över ama önemli olan bilimsel temellere dayandırabilmektir. Gerçeği arayışım da Dr. Stephan bana "Temporal and Spatial Stability of Ammonia-Oxidizing Archaea and Bacteria in Aquarium Biofilters" adında makaleyi yolladı. Bu yazıda akvaryum ortamında azot döngüsünü sağlayan bakteri ve arkelerin çalışma şeklini ayrıca filtrede tutunmayı tercih ettikleri medyalar sıranlanmış ki sünger burada da başı çekmekte. Bu ortama yüklemeyi başaramadığım makaleyi isteyen arkadaşlara özelden yollayabilirim.

Bunun dışında Seachem sponsorluğunda çalışan KaveMan_Aquatics rumuzlu akvarist youtuber arkadaşımızla da görüştüm. Bana söylediği "Dış filtresinde 1 sene boyunca sadece ve sadece sünger kullanarak verim aldığı ve videolarını kanalına yüklediği ayrıca matrix ile karşılaştırmasında ise [B] süngerin en az matrix kadar iyi çalıştığı fakat nitratı yok etmediği [/B]" şeklinde bir açıklaması oldu.

Bu işi yapan görüştüğüm yerli ve yabancı kişi yada kurumların açıklamaları bir yana kendi kişisel tecrübe ve düşüncelerime gelecek olursak; özel firmaların kendi yaptığı ve bilimsel dayanakları olmadan raporladığı sonuçlara şahsen güvenmiyorum. Herkes kendi ürünü ve sonraki çıkan modelini met edip, bunlardan ticari kazanç sağlamaya çalışıyorlar. Yıllardır filtre olarak sorunsuz bir şekilde hem bizlerin hem de nice üretimhanenin kullandığı pipolar, tepe/şelale filtreler, basit süngerli iç filtreler, Hamburg tipi filtreler, hatta bir dönem benimde kullandığım biolife filtre sistemleri olsun bunların siporax'ndan ve matrix'ten daha verimli çalışabilmektedir. Mevcut dış filtremde daha önce kullandığım tüm o pahalı medyaların sudaki amonyak yada nitratı absorbe ettiğini düşünmüyorum ki düzenli olarak su değerlerimi test edip belli bir periyotta su değişimlerini yapan biriyim. Şu an mevcut tankımda kristal berraklığında bir suda discus besliyorum. 5 sepetli dış filtrem içerisinde ön filtreleme kısmı da dahil 10-40 ppi gözenek aralığında sadece ve sadece sünger kullanıyorum ve çok memnunum.

İşin özeti hayat pahalılığının zirvede kayak yaptığı bir dönemde bütçemizi zorlayan diğer medyalara değil de sadece sünger ile bu hobiyi sağlıklı olarak sürdürebileceğimize inanıyor ve bu konuda siz değerli arkadaşlarımın görüşlerini merak ediyorum.

Sağlıklı hobiler.[EDIT]lgaquatic,2023-03-02 12:49:13[/EDIT]
Yem Tanimi
Merhaba,

Bu yemi şahsen "Rotifish artemia flake" e benzettim.

Sağlıklı hobiler.
Tropheus Ürkeklik
Merhaba,

Tropheus'lar davranış olarak biraz garip balıklardır. Alışma sürecindesiniz, bunlar olabilecek şeyler. Tank hacminizi yeterli varsayarsam kişisel olarak size tavsiyem:
Dalga motorunuz çok kuvvetli değilse sürekli olarak açık tutmanız, çok akıntı yaratıyorsa bu dönemde sürekli kapalı tutmanız aç/kapa yapmamanız, akvaryum aydınlatmasını en azından balıklar ortama alışana kadar sürekli kapalı tutarak sadece yemleme esnasında kısa bir süreliğine açmanız, günde en fazla 2 defa az yemleme yapmanız ve su değişimlerini haftalık en azından %30 yapabilirseniz çok sağlıklı olarak büyüyeceklerdir.

Sağlıklı hobiler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.