ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
EGInfernO
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
41
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Şubat 2020 21:07
Son Ziyaret:
9 Saat 59 Dakika önce
Toplam Mesaj:
57 [1.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
56 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ersin KAYA
Doğum Tarihi:
13 Ekim 1977
Yaş:
42
İl:
Tekirdag
Meslek:
Bilgi İşlem
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ersin KAYA High tech dutch style

SON 10 MESAJI

Co2 Difüzör Tavsiyesi
[QUOTE=cashercash]Peki reaktörü mü difüzör mü daha iyidir?[/QUOTE]
Reaktör lıkır lıkır ses çıkarıyo. çok gıcık bir sesi var.
Co2 Difüzör Tavsiyesi
Ben bunu kullanıyorum gayet de memnunum hem borunun içinden giderken suda çözülüyor.
Akvaryum içinde gereksiz kalabalık yapmıyor.
Yosun sorunu olmuyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220895/300320202305451.jpg[/IMG]
Dış Filtreye Sump Motoru Bağlamak
Ben turşu bidonundan filtre yapmıştım bayağı uzun bir zaman kullandım.
50 Lt Akvaryum Filtre
Ben 96 litreye expo 1200tl dış filtre kullanıyorum. bişey olmaz ya. kullanılır sorun çıkacağını düşünmüyorum. Zaten filtre kiri yakaladıkça debisi zayıflıyo.
50 Lt Akvaryum Filtre
[QUOTE=KayipBalikDostu]
Şelale filtre kullanmak istemiyorum su azalması, elektrik kesilmesi gibi çünkü buhar camım yok genellikle hacim azalıyor ve yaptırmak istesemde malum dışarı çıkamıyoruz
[/QUOTE]

Elektrik kesintilerinde bütün filtreler sorun çıkarır kimi az çıkarır kimi çok çıkarır ama çıkarır.
50lt akvaryumda da şelale filtre aslında çok yakışır. su azalması derken zaten haftada 1 su değişimi yapacaksınız ya oradan telafi edebiliyorsunuz.
Hem şelale filtrelerde su azalması böyle abartılacak boyutlarda mıdır? emin değilim açıkçası.
Siz bence bir kere daha düşünün. [:)]
Sizin İlginç Bir Hikayeniz Var Mı?
42 Yaşında Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde oturuyorum. bundan tam 15 yıl önce 150x60x60 Akvaryum'um vardı içinde çiklit besliyordum. petshopta challenger köpek balıklarını gördüm bütün çiklitleri verip yerine 6 adet challenger köpek balığı beslemeye başladım. onları o kadar çok seviyordum ki her gün üstlerine titrer tüm ihtiyaçlarını elimden geldiğince karşılamaya çalışırdım.

Bir gün bütün evi badana yapma ihtiyacımız oldu. Bir yapı firması ile anlaşıp evin tüm boya badana işlerini verdim. Aşırı derecede uyarılarıma rağmen işçilerden biri badana fırçasının kafasını akvaryum'un üstündeki brandaya düşürmüş branda yırtılıp tüm boya akvaryuma akmış. O sırada bana gelen telefon ile koşa koşa eve geldim. akvaryumu o halde görünce sinirlerim tepeme çıktı Badanacılar ile kavga ettim ve evden yaka paça dışarı attım. Bu arada badanacılardan birinin kafasına sopa ile vurmuşum kan revan içinde evden çıktılar.
birden akvaryuma üşüştüm balıkların boyları 30 ila 40 santim arasındaydılar alelacele balıkları tutup elime gecen ilk kovanın içine koydum. akvaryum suyunu boşaltıp akvaryumun kumunu da çıkarırken eve polisler geldi. Beni alıp karakola götürdüler. Balıklar hala kovanın içinde akvaryum da banyoda.

İfademi aldılar bir gece de nezarette durdum. hiçbir şeye üzülmedim aklım o gece hep balıklarda kimseye de telefon edemiyorum.
Ertesin gün beni saldılar ama evime gitmek dahi istemiyorum. ya öldüler ise bu acıyı kaldıramazdım.

Eve geldiğimde tüm balıklarımı kaybettiğimi öğrendim. o gece bir çocuk gibi hüngür hüngür ağladım. Aradan tam 15 yıl geçti içimdeki vicdan azabı halen yaşıyorum. Hatta şu an bunu yazarken bile gözlerim ıslandı.[EDIT]EGInfernO,2020-03-26 21:19:30[/EDIT]
Sudaki Dalgalanma Oksijen Sağlarmı ?
[QUOTE=Flexa]

Öncelikle benim dediğimi pek doğru anladığınızı düşünmüyorum. Ben akvaryumda baktığımız balıklarla ilgili bir şey söylemedim,
durgun suda canlı olmazdı dedim. Bunu da durgun suyun dahi gaz alışverişi yaptığını açıklamak için ifade ettim.

[K]Konumuz Akvaryum yüzeyi ve akvaryum balıkları.. Bu yazıyı okuyan herkes benim anladığımı anlayacaktır. [/K]

Kaldı ki bazı durgun suların oksijen değeri, çevresel faktörler (sıcaklık, fotosentez vb.) sebebiyle bazı hareketli su kaynaklarından fazla olabiliyor. Verdiğiniz bilgi doğru değil.

[K]Hiçbir durgun su hareketli sudan daha fazla oksijene sahip olamaz, evrenin işleyişine aykırı. [/K]

Ayrıca iddialarınız ne yazık ki fizik kurallarıyla örtüşmüyor (yüzey sürtünmesi de denmiyor ayrıca, doğru bir kavram değil su-hava gaz alışverişi için). Yüzeydeki dalgalanmanın fiziksel etkisi en temelde, daha fazla hava molekülüyle temas kurabilmesidir.

[K]Oksijenin suya karışabilmesi için sadece temas yetmiyor, sadece dalga da yetmiyor, suyun hava ile sürtünmesi gerekiyor. [/K]

Tıpkı bir fanın soğutma işlevinde olduğu gibi, daha fazla parçacıkla olan temas ısı aktarımını nasıl hızlandırıyorsa burada da gaz alışverişini hızlandırıyor.

[K]doğru.[/K]

Takdir edersiniz ki suyun içerisinde tüm hat boyunca gezen bir kabarcık çok daha fazla alanla temas ediyor.

[K]100x60cmlik bir alanda suya baskı yapıp dalgalandıran hava ile 1mm çapındaki bir kabarcığın dipten 60 cm yukarı giden kabarcığı karşılaştırmak..?,

yukarıdaki ölçülere göre bir kabarcık 5sn'de 60mm yüzeye temas ederken bir fan 5 saniyede 600,000 mm temas eder buna göre her 5 saniyede yukarı 10,000 kabarcık gitmesi gerek.
[/K]
Burada kabarcığın ne kadar süre suda kaldığı ve boyutu önemli bir faktör (zaten bu nedenle CO2 reaktörler spiral şeklinde yapılıp yol uzatılıyor).

[K]Bunu bizzat yaşadım. Karbondioksit oksijene göre suya daha kolay karışıyor. karbondioksit difusorden çok zor geçerken okjijen çok daha kolay kaçıp gidiyor.
Kabondioksit reaktörde kaybolup suda çözülürken oksijen ise direk baloncuklar halinde borudan dışarı çıkıyor.
[/K]

Eğer sadece yüzey dalgalanması yeterli ve kabarcık yöntemine göre daha etkili olsaydı, kimse kola şişelerine basınçla CO2 basmak zorunda kalmazdı. CO2 dolu bir kabinde dalgalandırırdık olur biterdi.

[K]Bu olay bu kadar basit değil elbette. Doğada oran olarak bir balığa ve bir bitkiye tonlarca su düşerken akvaryumda 5tl civarında su düşmektedir.
Akvaryum içindeki elementlerin çabuk tüketildiğinden dolayı onlara bu yüzden karbondioksit, gübre vs takviyesi yaparız. [/K]


Hava-su arayüzündeki gaz alışverişi konusu çok karmaşık bir fizik (hatta kimya) konusu olduğundan çok fazla kafa karışıklığı olmasını anlıyorum. Fakat kıyaslamalara dikkat etmek gerek. Bugün neden CO2 çözdürmek için hava taşı yerine difüzör kullanıyorsak, aynı sebepler burada da geçerli. Efektif bir çözünme sağlamak.

Hava taşının yaptığı kabarcığın mı daha fazla çözünme sağladığını yoksa yüzeyde neden olduğu dalgalanmanın mı daha fazla oksijenlenmeye sebep olduğunu araştırmış bir babayiğit varsa çalışmasını görmek isterim.

[K]O babayiğit benim işte. çok çalıştım sürekli ölçümler yaptım. O2 Tüp kullandım, O3 Tüp (Ozon) kullandım, Twinstar,chihiros gibi elektrolizerler kullandım en sağlıklı olanının yüzeye verilen rüzgar ile sağlanıldığına kanaat getirdim.[/K]

Zira bu durum hava taşından hava taşına değişeceği için bir standardı olması söz konusu değil, dolayısıyla kıyaslama da "mantıklı değil".

Aşağıda referans verdiğim çalışma durumu "Bubbles" kısmında şöyle özetliyor:

"The formation of bubbles, usually caused by the breaking of waves, [B]can have a significant impact on gas transfer by enhancing gas exchange[/B]. A positive relationship exists between the gas exchange coefficient and the fractional area of bubble plumes caused by whitecapping waves. [B]The most obvious impact of bubbles might be an increased surface area of gas exchange[/B], yet this has been shown to account for [B]only a small percentage [/B] of the enhanced gas exchange. Also important is the change in internal pressure of a bubble due to the [B]vertical displacement [/B]it experiences. This increased pressure effectively alters the DC from what would be experienced at the surface."

Referans: [URL]https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123706263002131[/URL]

[K]Şu referans beni çürütmüyor, aksine kabarcıkların yüzey alanındaki değişimi tetiklediğinden bahsediyor.[/K]

Özetle benim de dediğim gibi, kabarcıkların çözünmeye olan katkısı artan yüzey alanından geliyor. Ayrıca dikey olarak ne kadar yol alabildiklerinde saklı. Nehirlerde bu durum bizim hava taşlarında olandan çok daha az, minimal birkaç parçacık sadece çok kısa mesafelerde gidebiliyor. Bu nedenle minimal bir katkı olduğunu ve neden böyle olduğunu belirtmiş. Şartlar değişince ne olabileceğini öngörmek zor değil.

[K]Aklınızda ne tür bir nehir var anlayamadım. Taştan seken sular, şelaleler, suyun suyu sıkıştırırken uğradığı basınç bu gibi ektenler gazın nehirdeki suya karışmasını çok fazla derecede etkiliyor. Alın suyu bir bidona koyup çalkalasanız dahi engin gürül gürül akan bir nehirdeki oksijen oranını yakalayamazsınız. [/K]

Ayrıca nehirlerde ve göllerdeki çözünmüş oksijen seviyesi yıllar içerisinde öyle çok değişiyor ki, ortak değerlere sahip oldukları zamanlar mevcut oluyor. Genellikle çoğu balık 9 ppm çözünmüş oksijen değerinin üstünde yaşar desek de, yıl içerisinde bu değerler öyle sert değişiyor ki, bir genelleme yapmak zor hale geliyor.

[K]İnanın bu değişkenlik çok az,
[/K]

Arzu ederseniz daha fazla referans veririm, şu anda zamanım kısıtlı olduğu için iddiamı destekleyecek bunu bulabildim.

Keyifli hobiler.[/QUOTE]
Sudaki Dalgalanma Oksijen Sağlarmı ?
[QUOTE=Flexa]Bu konuda çok fazla yanlış dönüyor, kısaca özetleyeyim.

1) Yüzey hareketli olmasa da yüzeyle su arasında gaz alışverişi olacaktır. Hareket bunu sadece bir ölçüde artırabilir. Aksi takdirde durgun sularda bu kadar canlı olmazdı.
[/QUOTE]

Bu maddeye katılmıyorum.
Bizim akvaryumda baktığımız balıklar nehir balıklarıdır. yüzeyin çok dalgalandığı, akıntının olduğu, sürekli tazelenen sular.
Durgun suda yaşayan balıklar çok az okjisende bile yaşayabilen balıklar ki biz o balıkları ancak biotop dediğimiz özel akvaryumlarda bakıyoruz.
Suya oksijen vermenin en etkili yöntemi yüzey geriliminin kırılması ile olur. oksijen kabarcıkları ancak eser miktarda oksijen sağlayabilir.
su kabarcıkları suyun oksijenlenmesine yetmez (az balığınız var ise o başka).
Bir ara Tankımda hem oksijen hem de karbondioksit tüpünü aynı anda kullandım yine de verim alamadım.
Tek çare yüzey dalgalanması... Hatta dalgalanma da yetmez yüzey sürtünmesi demek daha doğru olur.[EDIT]EGInfernO,2020-03-26 15:14:05[/EDIT]
Japon Balığım Dipten Kalkmıyo
Petshopçuya bak kabızlığa metilen mavisi vermiş.
Sudaki Dalgalanma Oksijen Sağlarmı ?
60x40x40 bitkili tankta Chihiros Doctor, orta katmanda dalga motoru, ayrıca akvaryum yüzeyine esinti yapan iki adet fanım var.
Bunlardan en etkilisi ne diye soracak olursanız fanları söylerim. Akvaryum suyundaki yüzey geriliminin bir şekilde bozulması gerekiyor yoksa su taze kalamaz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 375 Online Kullanıcı, 204 Üye

Online Kullanıcılar

SahinTaskin, mustafa innr, senseycan, emreee89, lemur, cyhn84, lebowskia, ONRAYDN, goldfishlove, biacar, samettbcr, gokturkseyhan, Furkann66, RuFKaD, sarıyerli 1970, ootkn, Mete Duru, İnsect, brk55, hakanemel, Supervenenis, KadirSpmz, AyselK, Balikcidede, Serdariekrem, orcun96, dream7, Aykam79, secaflex, ceyh, srknkrds, Nursun, Apoca1ypse, OKIRATLI, ARMONYS, blokurlu, OmerF, comolokko01, Blocktrade, Aspet, celu, editors0, BoraBerkol, ErenBatmazz, KerimE, mrtcngltkn, yasinbugra, ereneser37, osman-01, Ladres, rccol, AmazonDream, Erdemerol23, eray80, monoblane, Aralper, sbilgic82, lynx, mbgok, bakaya, halilhan, Melih,., Kınayu, serhat480, gambler, legendht, Nahzuğ, Jujlak, Emr35, pancuuu06, Golf06, Gunsal, Speedy, darknessmania, beyazgul, Emre Akkaya, DADM, fırat açık, hak45, Deniz Emresi, Ofsedef, Alibayazitli, EkremTzc, Mikail Erdoğan, Aras26, morisbr75, ERHAN ÖZAKSU, yvzslmturkmen, Asomente41, BarisD, Serkanjb, Merend, FURKANALTIN, deore79, CARdanADAM, Enes Yıldırım, sirhill, ternapi, Redmi, ozgurrrrr, envercakar, i_gulistan, koz26, icelebi, sduru35, Red moli, yavgaf, Magi, Koksal Gurkan, Arifhb, Ejder Günaydın, efsane18, chef28, Barkın_Çiftçi, rexxter, EmirHaN, Hrnokdn, Sozriko, wmelontr, onuR, meka130, onur228, hamza irgi, ruchancakaloglu, vendetta99, lkrshn34, Salinas, tanerberkgulec, Ekooo, mecomeco, Yenici58, keremkose1996, recep3410, anchor, lazdelikanli, bostana, umutii, mehmetaydin, sadangur, Melih48, erhan10, ademakci, Sheyda27, ikola, Sezerturunç, Barış Ağdar, ENFARKLISI, frgmgdn, onenineone, Hakuguardian, Leonnnn, MeRichJane, Neothauma, drersayan, Sedatcb, BabySoul, Akvarist Görkem, TolgahanA, Splendor, makyol61, aharuni, Brdk64, ucserbes, Blena, GokselSunar, DumansaL, erhangulsen, FerhatKaya, emree06, Beta_balik, sefercnd, Oxygen, Burak çetin, ataU, kobort37, Mehmet0011, Ademsefa66, Superozo, mehmet karadağ, TugayKrmn, kinikli, enverenver, mrah, viper_78, Arapaima, dj_mercan_06, ilkepektas, AtlasPoyraz, utkudlklc35, selom, Samettkeskin, jezey, Pikun, omerali06, canercan16, esesserhat, Aşk-ı semek, Kemalk41, -doctore-, Delta Hoby, Hasantahsin, Gknyhs, extuin, hhosafci, Emerse,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.