ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
tunasoylemis
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Mart 2019 02:30
Son Ziyaret:
2 Saat 30 Dakika önce
Toplam Mesaj:
34 [0.27 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
30 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tuna Soylemis
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Tuni

SON 10 MESAJI

Zebra Danio Yavru Alımı Tecrübem Ve Çıkarımlar
Emeğine sağlık hocam güzel yazı ve güzel video olmuş. Teşekkürler [:iyi:][:iyi:][:iyi:][:nazar:]
Üzüm Asması Hakkında
[QUOTE=Brsk]İyi günler. Üzüm asması akvaryum'a koymadan hangi aşamalardan geçmeli[/QUOTE]
1 ay önce asma dalını güzelce maket bıçağı ile soyup direk üzerine moss ile kaplayıp akvaryuma koydum maşallahı var sorun yok. Kaynatma vs. yapmadım salınım yapmadı suyun rengini bozmadı.
Planaria Mıdır ?
[QUOTE=Ciyus]Karides akvaryumlarında yapılan en büyük hata etçil canlı beslenmemesi. Karidesleri yemesinler diye böyle yapılıyor ancak bu sefer meydan bu tip parazitlere kalıyor.

En doğrusu bol bitki ve saklanma alanı ile birlikte karidesleri etçil bir tür ile beslemek. Zebra danio, neon tetra benim tecrübelerime göre uygun türler.Şaşırtmasın. Balıkların olduğu akvaryumda böyle birşeyle karşılaşmadınız çünkü balıklar nematod ve planaryaları yiyorlardı.[/QUOTE]

Evet hep tek tür beslemeyi önerdikleri için 2 karidesle başlayıp onlara ayrı tank almam ve +10 üzeri olmaları, 6 sının yumurtalı yine yumurtalı olmasıyla devam ediyor maceram. 6 yavrudan sonra diğer akvaryuma mix yapıp 2 akvaryuma da mix devam edebilirim ozaman. En azından karides sayısını tükenmeyecek kadar garantileyip dediğinizi uygulayabilirim.

Yalnız merak ettiğim youtubedeki planaria videolarında karides boyundalar nerdeyse gözleri var gibi bendekiler 0,2mm civarı çok küçükler acaba videolarda gördüklerim bunların büyümüş halimidir ?
Teşekkürler fikir ve bilgiler için [:iyi:][EDIT]tunasoylemis,2019-06-29 02:14:19[/EDIT]
Planaria Mıdır ?
[QUOTE=Ciyus]Evet planaria gibi görünüyor. [/QUOTE][QUOTE=Ozden73]Planaria

Andazol işe yaramıyor. Ben denedim
[/QUOTE]

Işık kapalıyken ön camda özellikle bir bölgede toplanıyorlar. Yoğunluğa göre bazen pipet ile tek tek bazen hergün yada 2 günde bir hava hortumu ile çekerek ezmeden çoğalmasına izin vermeden toplamaya çalışıyorum. Bakalım bu şekilde baş edebilecek miyim.
İşin ilginci Balıklarımın olduğu akvaryuma ilk kurulum zamanında 1 ay boyunca fazla besleme yaptım ve böyle birşey ile karşılaşmadım. Karideslerde okadar dikkat etmeme rağmen böyle birşey ile karşılaşmam beni şaşırtıyor. Balıklar 150Lt olduğu için belki büyük akvaryum diye bilemiyorum. Balıklarda aşırı beslemeden dolayı bakteri patlaması, yeni tank sendromu, toprak içindeki ince uzun kurtçuklar ile yüzleştim fakat bu planaria'lar başa belaymış.
Cevaplar için teşekkürler
Planaria Mıdır ?
Merhaba,
65cm olan karides akvaryumumda planaria ya benzettiğim varlıklar var. 10 civarı kiraz karidesim bol mossum 10-20 Ramshorn'um mevcut. Yemleme olarak sadece Brennnesell Sticks %100 kuru ısırgan otu stickleri veriyorum 2-3 günde yarım kadar. Resimlerde gördüğüm planaria resimleri bendekilere benzemiyor gibi kafam karıştı. Ezmiyorum çoğalmamaları için sadece hava hortumu ile su değişimi yaparak çekiyorum tek tek ışığı açınca camda 50-100 adet oluyor. Bu sabah 10Lt su değişimi yapıp en az 100 adet çektim şimdi 5-6 saat sonra tekrar ışıkları açtım ve yine en az 50 adet camda geziyorlar. Hortumla çekerken kendilerini hemen top gibi yapıp cama tutunuyorlar. Oldukça minikler dokunulduğunda vs. top gibi minicik oluyorlar. Balık yemi vs. tarzı besleme de yapmıyorum bazen 2 günde 1 de yemlesem yemler maximum 15 dakikada tüketiliyor.

Camda oldukları için kamerayı odaklamak zor oluyor :/
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/280620192013371.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/280620192016351.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/280620192016361.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/280620192016361.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/280620192016371.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/280620192016381.jpg[/IMG][EDIT]tunasoylemis,2019-06-28 20:21:32[/EDIT]
300 litre ciklet akvaryumuna tepe Filtre yeterli mi?
[QUOTE=rkn8]Kafa motorunu değişip güclü bir motor taksak yeterli olmaz mı ? Gorsel olarak problem degil zaten küçük odada olacak kimse görmez yada hazir akvaryuma yan sump ekleme yapıcam onun icinde internette yapan biri bulmam gerek pek bulamadım el isi konusunda beceriksizimdir[/QUOTE]
Hocam bende 150 Lt akvaryumda tepe filtre kullanıyorum.
Performans alabilmek için oldukça uğraştım fakat hala yeterince iyi olduğunu düşünmüyorum. Nedenlerine gelirsek.
Yanında gelen kafa motorları genelde fazla enerji tüketiyor ve düşük debi sunuyorlar. Bu yüzden Atlantik 1400T 10Watt iç filtre alıp önce sadece kafa motoru olarak bunu kullandım debisi gerçekten filtre yanında gelen 25 Watt kafa motorunun 2 katı kadar iyi fakat en ufak debi düşüşlerinde tepe filtre içerisinde oluşan bakteri kültürü zarar görüyor. Kafa motorunu temizlediğim zaman ilk günkü debiye kavuşuyor fakat bu sefer filtre içerisinde bulunan ölü bakterileri akvaryuma taşıyıp su değerlerimi bozuyor. Özellikle elyaf, sünger varsa tepe filtre içerisinde su akış yönü gidebildiği noktayı ve bakteri oluşumunu renk ile görebiliyorsunuz. Debi azalınca su uzağa gidemiyor sık sık temizlik istiyor debiyi sabit tutmak için.
Şuan sadece kafa motoru olarak değil iç filtre olarak kullanıp aynı anda sadece tepe filtreye su basacak akıntı olmayacak şekilde kullanıyorum. Böylece motoru temizlemek yerine iç filtre süngerini temizliyorum debiyi bi nevi böyle sık akvaryum içindeki süngeri temizleyerek bi nebze sabit tutabiliyorum. Uzun tüylü kedi sahibi olduğum için kafa motoruna illahaki kıl kaçıyordu sık temizlik istiyordu böylece kafa motorunu temizlemem sadece mıknatısı yosunlar için keyfi temizlemeye indi. İç filtre süngerleri ile mekanik ve biyolojik temizlik yapıp kıl vs. tutuyor tepe filtreye sadece biyolojik yükü yüklemeye çalışıyorum. Ayrıca 2Watt ege iç filtre içerisine yine sera siporax pro mini ekleyip az da olsa akıntı ve osijenide onunla sağlıyorum.
Tepe filtre içerisindeki malzemelerin en alt kısma sera siporax pro halkalar döşedim, üzerine sera siporax pro mini ekledim. Tepe filtre çıkışını seramik halkalar ile 1 halka üste tuttum ki içerinden su direk akmasın biraz su birikintisi olsun. En üs su akışına ise 2cm kalınlığında geniş gözenekli su akışını yavaşlatmayan biyolojik sünger koyuyorum. En üste elyaf gelince bakteriler ile adım adım tıkanıp su git gide daha ileriye gidiyor. Vakit bulduğumda fotoğraflarıda eklerim.
Tepe filtresi olan arkadaşlar tecrübeleri ile konuyu yeşillendirirse hepimiz için yararlı olacağını düşünüyorum.
Şuana kadarki tepe filtre tecrübem pek olumlu değil.
Ricciadan Moss Wall
[QUOTE=Gorkemkgo]Benim tankın son hali de böyle oldu

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/185975/170920162107471.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/185975/170920162126581.jpg[/IMG]

Riccia duvarından ziyade moss patlaması gibi bir durum var. [:)))]

Hatta mosslar nedeniyle ışık alamayan riccialar çok az büyüdü.

Mosslara operasyon yapma zamanı geldi sanırım. [8)]

Mert bu arada tank çok güzel olmuş. [:nazar:] Dibi cuba ile kaplasan müthiş olur.

CO2 işini sitrik asit ve sodyum bikarbonat metodu ile halledebilirsiniz. Ben çok memnunum bu metodtan.

Bu arada benim Mossların türünü bilen varsa söyleyebilir mi?[/QUOTE]

Hocam bu öndeki mosslarınız benim mosslarımla aynı sanırım. Sizinkiler ama bayağı bir coşmuş maşallah :) Ben internetten willow moss diye satın almıştım. Çim gibi yukarıya doğru büyüyorlar karidesler aralarında dolaşmayı çok seviyor rahat rahat aralarına girip çıkıyorlar fakat ramshorn besliyorsanız dışkıları görüntü bozuyor öyle böyle dışkılamıyorlar :)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191943481.jpg[/IMG]
Kiraz Karides Ve Java Moss Sorunu.
[QUOTE=Emre Akkaya]Buna bagli mi bilmiorum ama karides renkleri stresten ve zemin renginden degisir diye biliorum zemin rengi ne kadar koyuysa renk o kadar baskinlasir ve koyulasir zemininiz acik renk galiba ondan olabilir stres etki etmis olabilir belki alakasiz ama disiler daha renkli erkekler disilere oranla az diyecem de resimdeki kadar fark eder mi bilmiorum ?[/QUOTE]
Karidesleri bekleyip göreceğiz anlaşılan şansımıza artık elimden geldiğince iyi bakarım 1-2 ay içinde gözlemleyip gerekirse ayrı tanka alırım.
Peki moss konusunda ne düşünüyorsunuz ?

[QUOTE=K3r3m ]Karidesler yem konusunda renklenmesi doğru faka kirazların şeffafımsı olmasında doğal birşey stres ile alakası yok.[/QUOTE]
Aldığım abi hiç yem vermemiş ölen balıkları karidesler, ölen karidesleri yine karidesler ve balıklar yiyormuş bu şartlarda sanırım şeffaflaştılar.
Mosslar hakkında ne düşünüyorsunuz ? İlk defa bir moss da böyle bir şey görüyorum ve araştırmalarımda hiç sonuç bulamadım. Ayrı kapta tutuyorum dekor yapmaya korkuyorum şuan o noktalardan oldukça fazla var.
Kiraz Karides Ve Java Moss Sorunu.
Merhaba,
Öncelikle herkese iyi bayramlar.
Bilgisi yada tecrübesi olan arkadaşların yardımını rica edeceğim 2 sorum olacak.
Yeni 12 adet kiraz karides ve java moss aldım fakat karideslerin renkleri aşırı derece şeffaf stresten dolayı renksizleşmiştirler diye düşündüm fakat 24 saatten uzun süredir diğer karideslerimin yanındalar ve benim karideslerim resmen kan kırmızısı bunlar ise 0,5cm olan bazıları tamamen şeffaf 1cm civarı olan bazıları ise hafif kahvemsi fakat yinede şeffaf. Aldığım abi alırken stresten dolayı şeffaflar kırmızı biber gibi güzel yemler verirsen hemen orjinal renklerine kavuşacaklarını belirtti. Sizce iyi beslenme ile renklerini kazanırlar mı yoksa ileri zamanda karideslerin renk gen havuzunu bozup ataya dönüş mü başlar hatta bunlar ata renklere mi dönmüşler çoktan acaba ?
Fotoğraflarda yeni karideslerin yanında 1 adet kırmızı gözükenler kendi karidesim bilerek karşılaştırma olsun diye öyle fotoğraflar yakaladım.

Birde aldığım java mossların üzerinde kahverengi bir oluşum var. Bende wilow moss var ilk defa java moss elime geçti ve normal midir nedir ne değildir anlamış değilim. Başta adi salyangoz vs. sandım 5-10 adet adi salyangoz vardı onları ayıkladım bunlar bitki türü gibi garip şeyler fotolarda daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Sanki javadan küçük noktalar halinde başlayıp sonra uzun ucunda toplu iğne başı gibi olan kahverengi bir yeni bitki oluyor gibi nette hiç böyle birşey bulamadım.
Mossları henüz akvaryuma eklemedim emin olmadan yardım ederseniz sevinirim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191944001.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191943481.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191944071.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191944161.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191944431.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191944341.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191944231.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191944571.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191945051.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/040620191945121.jpg[/IMG]
Yeni Bir Başlangıç Tavsiye
[QUOTE=thecarizma]Selamünaleyküm arkadaslar abiler kardeşler kendıme bu sekılde bır masa yapıp maksat 2 odadanda gozuksun balıklarım babamda duran yawrular ıcın aldıgı akvaryumu kullanmak ıcın ben aldım ama baslangıc oladak japon ve 1 adet akvaryum uzerıne kuru alan yapıp kaplumbaga da besleyecektım aynı akvaryumda ogrendım kı kaplumbagalar serı katilmiş [:lol:] ve japonlar cok pısletıyormus akvaryumu nasıl bır baslangıc yapmalıyım sayın hocalarım saygılar

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215628/290520191030341.jpg[/IMG][/QUOTE]

Zebra Danio tavsiye ederim. Oldukça dayanıklı ve güzel balıklar. Ek olarak salyangoz ve çöpçü de düşünebilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,742,294 Mesaj
  • 401,409 Konu
  • 91 Forum
  • 141,782 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,556 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.