ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Flexa
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1168
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2018 10:09
Son Ziyaret:
15 Ocak 2020 23:02
Toplam Mesaj:
600 [0.95 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
244 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ögetay Kayalı
Doğum Tarihi:
03 Şubat 1994
Yaş:
26
İl:
Izmir
Meslek:
Astrofizikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ögetay Kayalı

SON 10 MESAJI

Yeşil Nokta Yosun
[QUOTE=GirayKaan]

Arif hocam lokal uygulanacak bir durumda değil şuan için çok fazla yayıldı yosun ama hafta da 2 kez sabit 10ml exel dozluyorum.


Ögetay hocam ışığı an itibari ile 6 saate düşürdüm, gübrelemeyi de yarı yarıya düşüreceğim, budama konusu ise sürekli yosunlu yaprakları alıyorum umarım azalma olur. İlginiz için teşekkür ederim. [/QUOTE]

Çok belalı bir yosun değil endişe etmeyin [:)] Eğer bir patlama durumu olduysa bir şeyler aşırı fazla olmuş demektir. Su değişimi sıklığını da artırabilirsiniz geçene kadar. Eğer imkan varsa CO2'yi 7/24 vermenize de gerek yok. Hatta önerilen ışık açılmadan 2 saat önce verilmeye başlanması. Fakat olmuyorsa çok da dert değil.
Yeşil Nokta Yosun
[QUOTE=GirayKaan]

Teşekkürler arif hocam, sabit 6 saat yeterli olur mu acaba? [/QUOTE]

Optimal 7 saat uygun. Işık şiddeti ne kadar fazla olursa olsun 6 saatin altını pek önermiyorum. Ayrıca ışığı kapatıp açmak bitkiler için sağlıklı değil, tek soluklu olmalı. Bitki metabolizması ışığı almaya başladığı zaman ile birkaç saat sonrasında farklı davranıyor. Arabada gaza basıp gitmesi gibi değil yani. Ayrıca yerinizde olsam gübrelemeyi en az yarıya indirir, ışığı yosun geçene kadar 6 saate düşürürdüm. Sorunlu yaprakları da kesip atın ki akvaryumda dolaşmasınlar. Genelde bu tür yosundan nasibini en çok Alternanthera alıyor zaten.
Ada La Plata Sand
[QUOTE=Arifhb]

Krem beyazı rengi var dediğim kuvars kumun, la plata sand ile aynı renkte.

Akkum firmasının görselidir;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/080120202209291.jpg[/IMG][/QUOTE]

Benim gördüğüm beyaz kuvars kumlar böyle değil kesinlikle, farklı bir ürün demek ki. [EDIT]Flexa,2020-01-08 22:11:24[/EDIT]
Ada La Plata Sand
[QUOTE=capo di capi]

Yok ben senin ilk yorumunda dediğini anladım ama silisi o kadar da gözünde büyütme demek istedim. Az yada çok olmasının elbette bir önemi var. Akvaryumdaki cam da silisyumdur bunu bildiğini biliyorum. Mevzu silisyumun ihtivası değil, ne kadarını silisik asit olarak saldığıdır. Doğadan topladuğun iki parça kaya, akvaryuma daha çok silisik asit salgılar. Bu değişkenleri görmezden gelip diatomu sadece silise yüklemek yanlış. Kaldı ki beni silis kumda high tech akvaryumu 3 aydır sorunsuz idame ediyorum.

Tavsiyen elbette kaliteli ve garanti ona hak veriyorum ama teorik. Teoride 2kg var ama piyasada 2 kg'si yok. 2 kg silisin yapacağı diatom , 3 corydoras ve iki cüce vatosa bakar :) Bu da işin pratiği.[/QUOTE]

Tercih meselesi. İmkan varsa ben riske atılmasını önermiyorum, yoksa elbette denenebilir. Ben kendim denedim zaten şahsen. Ne yazık ki baş edemedim, yalnızca üç günde yüzeyin rengi değişiyordu 6 saat ışıklandırmada gübresiz bir şekilde. RO su kullanabilseydim başa çıkabilirdim belki de. Şahsen ben onca bitkiyi daha fazla riske etmek istemediğim için bütün kumu kaldırdım, yeniden kurdum. Filtreyi temizlemememe rağmen, diatomdan artık eser yok. Zaten bu nedenle kişiden kişiye değişebileceğini söyledim, birçok kişi çeşme suyu kullanıyor fakat hepsinin parametresi farklı. Benim iki ayrı musluktaki suyun TDS değerleri bile 50 ppm kadar fark ediyor. Sizde olur, bende olmaz. Silis kum alın bir şey olmaz demek de bu nedenle doğru değil, alırken riskleri bilip almak lazım. Yoksa amacım La plata gibi pahalı ürünleri dayatmak değil, zaten bundan bir kazancım da söz konusu olamaz. Olabilecekleri ifade ediyorum sadece.

Lakin şunu da belirtmeliyim ki toprağı Amazonia alacak olsaydım, silis kum türevlerini o kumun yanına yanaştırmazdım. Ekonomik bir çelişki bana kalırsa bu durum. Şahine Mercedes motoru takmak gibi geliyor bana. Ama olur mu, neden olmasın. Kişisel tercih meselesi sonuçta.[EDIT]Flexa,2020-01-08 22:08:57[/EDIT]
Ada La Plata Sand
[QUOTE=Arifhb]

Beyaz kuvars kum ve ada la plata sand aynı renkte ve kuvars kum da çok doğal duruyor. Bence de gerek yok marka değerinden ötürü o ücreti vermeye. Muhtemelen silisyum içerikli her iki kum da. 25 kilosu 50-60 lira doğal kum (kuvars) dururken 2 kg ada ürününe 130 lira çok gereksiz.

Yurtdışında da hem kozmetik amaçlı hem de doğal kurulum yapmak amaçlı kullanılan amstra marka bir ürün var, kuvars olduğunu paketinde yazıyor mesela, giz ve sır katmıyor.[/QUOTE]

Bu arada belirtmeyi unutmuşum, Sansibar'ın salınım yaptığına dair test sonuçları gördüm. Nereden gördüğümü hatırlamıyorum ne yazık ki. Beyaz kuvars baya beyaz, belki siz başka kumdan bahsediyorsunuz fakat benim burada gördüklerim bembeyazlar. La plata daha bej renkli bir görünüme sahip. La plata'nın salınım yaptığını hiç sanmıyorum, lakin buna dair bir test de görmedim.
Ada La Plata Sand
[QUOTE=capo di capi]

İncecik bi katman yapmanız yeterli demiştiniz.. Silis kumla ve bej dere kumu karışımıyla da aynı miktarda katman yeterli olmaz mı ? O halde bu kadar az miktarda katman, tüm sistemi etkileyecek ölçüde silikat salar mı ?
Merak ettiğim bir diğer şey de nötür saydığınız diğer değişkenler. Akvaryumda kullandığımız diğer materyallerin ( kayalar, taşlar) daha fazla silikat salınımı yapma olasılığı yok
mu ? Belki arkadaşın dizaynı silikat salan kayalardan (ki bir çok dizayn kayası buna dahil) oluşuyor ve sentetik kumun görsellikten başka bir getirisi olmayacak ve benzer görselliği 30-40 liraya sağlayabilecekken 350 liralık kuma yöneltiyorsunuz.. Bu değişkenleri bilmeden "kaçının" demek iddalı değil mi sizce ?

[/QUOTE]

Az miktarda olmasıyla çok miktarda olmasının bir önemi yok, oluşacak diatomlar yüzeyde oluşur. Dolayısıyla kalınlık önemsiz, yüzey alanı da aynı olacağı için pek bir fark olmaz.

Diğer değişkenlerin nötr olup olmaması ile silis kumun etkisi bambaşka konular. Başka bir silis kaynağı varken, ekstradan silis kum koymak sizce de daha kötü bir fikir değil mi zaten?

Kum 350 lira değil 8 kilosu 350 lira. Zemini ince bir katman için 135 lira olan 2 kg'lık paketler yeterli olacaktır. Elbette akvaryum tabanı çok büyükse yetmeyebilir, ama bunu da toprak kısmını biraz artırarak dengelemek mümkün.

Kaçının demek iddialı değil, profesyonel olmayacağını söyledim. Böyle yapın diye kimseye dayatmıyorum sonuçta. Eğer akvaryuma bir dünya bitki koyup masraf edecekseniz, 135 lira için o bitkileri riske etmeye değmez şahsi görüşümdür. Hiçbir profesyonel dizaynda da bu nedenle bu kumları görmüyoruz zaten. Üyemiz Amazonia kullanacağını belirttiği için, buna uygun miktarda bitki alımı yapacağını, üç beş bitkiyle yetinmeyeceğini düşündüğüm için böyle bir öneride bulundum.

En nihayetinde herkesin kendi tercihi, sonuçlar bilinsin yeter.

[QUOTE=Arifhb]Kum cinsleri doğalsa eğer doğada en çok bulunan madde bu anlamda silisyum zaten. Jbl sansibar white kullanıyorum ben, oaket üzerinde nötr yazıyor ama onda da diatom oluşumu gözlemledim; velhasıl bunun önüne filtrede kullanılan malzeme ile geçilebilir. İnce taneli kuvars kum ada la plata sandın kesinlikle muadili. Hem görsel hem de fiziki olarak. Ada ürününün de aynı kumdan yapıldığını düşünüyorum zira paket üzerinde detayı yazmıyor.[/QUOTE]

Kuvars kum ile silis kum kimyasal olarak aynı şeyler Arif hocam. İkisi de silisyum dioksit (silika), rengin farklılığının nedenleri başka.
[URL]
https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvU2lsaWNvbl9kaW94aWRl[/URL]
Ceyhun's
[QUOTE=ceyh]

Kesin dönüş mü yoksa öyle bir uğradın mı?[:)][/QUOTE]

Öyle bir uğradım [:)] Önümüzdeki aylarda İstanbul'da olmam gerekecek gibi görünüyor, muhtemelen zaten fırsat bulamayacağım. Fakat gelmişken sizleri görmek isterim [:)]
Ceyhun's
[QUOTE=Arifhb]

Hoşgeldin dostum keyifler iyi şükür sen nasılsın? Mutlu yıllar 😊[/QUOTE]

Teşekkürler hocam, hala yaşıyoruz çok şükür [:)]
Ada La Plata Sand
[QUOTE=capo di capi]

Neden kaçınmalıyız ?[/QUOTE]

Çünkü diatomların hücre duvarı bu kumların (aslında iki kum da kimyasal olarak aynı şey zaten) temelini oluşturan silisyumdan oluşuyor. Silisyumun olduğu su ortamında diatomlar sürekli olarak oluşacaktır. Zaten başlı başına bu kumla bile taşınmaları mümkün olabiliyor. Ha kimisi der ki bende silis kum var ama diatom yok denecek kadar az, olabilir. Fakat şartlar herkesten herkese değişir, sonuçta olması çok olası. Ben kasıtlı olarak bunu denediğimde, o kadar farklı yöntemler denememe, detaylarını bilmeme rağmen diatomla baş edemedim. Işığı çok daha azaltıp, gübreyi de çok azaltsaydım belki epey yavaşlatabilirdim, fakat yok olmaz ve bitkilerimin gelişimi de bir o kadar bundan nasibini alırdı. Özetle, yok yere diatoma davetiye çıkarmanın bir anlamı yok. Profesyonelce bir seçim değil.
Ada La Plata Sand
La plata özelliklerini taşıyan alternatif daha ekonomik bir ürün yok maalesef. Görsel olarak andıran silis, kuvars türevlerinden kaçının. Zaten incecik bir katman dahi yapmanız yeterli, La plata'dan şaşmayın derim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 410 Online Kullanıcı, 223 Üye

Online Kullanıcılar

KeremT, biacar, Orkun Krc, MŞEN, Jujlak, sdurmaz1965, ozanbaseski, aykutekici, Koksal Gurkan, forester64, MiSoSiKiaN, dusumsel, jueJ., Aeran, Skylord, capo di capi, Horace, Serhat3010, DtResat, AhmetKosovali, WildFish_Keeper, Xxxxx, igüven, KILLIFISH, Alpkaan Abacı, buura, StenkaRazin, AslanOZTURK, MertA, karpin, Kayi1299, huseyn75, Alcynone, msurucu, Hüseyin Eroğlu, lebowskia, Apoca1ypse, vendetta99, brk55, fikret43, BarisD, Utkan4114, namsada1, biray, secaflex, siyaha, lizuferum, Musa27, Balikcidede, ilker aydın, Hamza Özel, ismailtel, ilker2626, kontrast, eppinger, erdal7777, tomtombala, ibdeat, deriinmavi, mstfaydin, ukvrk, devko, turgay585534, ersel, soulslay3r, nord, gokberkgonenc, lordnelsono6, Mehmet0011, lkrshn34, Wolkan, tabirimcaiz, Traveller, BARBAR, heybetmahir, Fatih ÇE, mutlubaba, EmirHaN, icelebi, Goksen, MURAT111, apistoapisto, Sirri42, aires, Cupabesta, noshmpty, ardatamay, ak43, Severin, Noyes, BKAYA, SCORPION_79, meka130, DeviLLe, senol74, ozgure, Mete Duru, GOKHANKAYHAN, tamerty, KUTLUG23, digiman22003, wmelontr, erayt, erdo_bg, Dimidiochromis, EGInfernO, a.gumrah, Ayaztuna, tugcek, ityo39, evilways, aljehin, Erhan 13, levent07, semihco, legendht, Atilla14, kolombo_449, coldglave, orimohito, Quersian, scorpion26, beyazgul, kadirik, mcmert, BuLuT, fibbonacci, CERANOXE, Emrah321, tkahramaner, SalihNarci, burakbozcelik, omerali06, Betanın_Tacı, Cicek, CANTEK, yedili, lazarusv20, Haloemre, Cmlcngz, Ali Talip0306, Zoresmer, usedir, BatuMert, Melih Arslan, alisandokuz, onurxonur, asturias01, lojistisyen, ademakci, selahattinfidan, oahmed, Said Sığar, Harita, fma3280, Erkan1112, rexxter, bbkaya06, bozocorduk, TuncayUslu8629, erten, jjmuzo, ONRAYDN, Ertnm, AlperTasci, OrhunKadir, devito, Hasan2552, vetet, Madenci, oblomov, zoradam09, msuluk, cicekcibocekci, Gursoyhasan, nero1299, eataseven1, Spectra, Özkan YILMAZ, errgin, murathan88, alonesmaug, İnsica01, Bahadir, AFAMOTEB, BUCALILAR, koca usta, Fishloverxx, armaqan, ŞahinK, sinan3805, goldfishlove, stopsound, Monte Kristo, ferhattt, Vasfi, qralta30, matis, BoraER, utopyaaa, Taskinilsever, KeremUlaş, Hellak, GorkemA, dtunahan, sselduz, Ejder Günaydın, zekigonlum, Ahmet Haşim, Cloud, GirayKaan, brigantes, Ladres, UnalCevahir, ozgmavi, guppy3636, lordLucifer, Selcen&Ergün, ismailugur, mt_baba03, atiryaki, Emircansarı, mkursun, pacosinan,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.