ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Flexa
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1788
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2018 10:09
Son Ziyaret:
28 dakika önce
Toplam Mesaj:
762 [0.95 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
150 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ögetay Kayalı
Doğum Tarihi:
03 Şubat 1994
Yaş:
26
İl:
Izmir
Meslek:
Astrofizikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ögetay Kayalı

SON 10 MESAJI

Ceyhun's
[QUOTE=Carl]Tekrardan akvaryumu kaldırıp kurdum. Önceden aldığım balığın birinde kırmızı kıl kurdu vardı sitraksı döktüm akvaryuma tüm sistem çöktü klorlu suyu bastım bu gün içinede bir yemek kaşığı kadar üzüm sirkesi attım. Yarında kaya tuzu ekleyeceğim böyle bir 10 gün falan çalışsın istiyorum. Metilen mavisi varsa eğer parazit kalıntıları için çözüm olur mu ? 1 ay boyunca balık eklemeyip haftalık su değişimi yapacağımda. Ondan sonra bir kaç salyangoz ve diğer akvaryumun yarım suyunu eklemeyi planlıyorum.[/QUOTE]

Parazitler öldüyse, kalıntıları için endişe etmenize gerek yok. Sadece canlıyken zararlılar. Öldükten sonra savunmasız olurlar ve çevredeki mikroorganizmalar (özellikle bakteriler) tarafından afiyetle tüketilecektir. Metilen mavisi eklemenin yararı olmaz tam aksine onu tüketecek canlıları da öldürmüş olursunuz. Bu kadar yüklenmenize gerek yok.
60p Forest Aquascape
[QUOTE=Rudas]DSM 3. Gün

Ağaçlar üzerindeki weeping mossların büyük bir bölümü kurudu. Sanırım ışığın ve odanın ısısı tankın üst bölümünü kurutuyor.

Riccardia chamedryfolia ekledim ağaç gövdelerine.

Springtaillara hala ulaşamadım biraz torf eşeledim ama maalesef bulamadım.

Kurumaya karşı bir önlem var mıdır?

Gündüz açıp spreyliyor musunuz? Ara ara hem havalandırmak hem de spreylemek gerek. İçeride bir miktar su bulunmasının da yardımı dokunur.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218464/080820200734241.jpg[/IMG][/QUOTE]
60p Forest Aquascape
[QUOTE=MertGezer]
Merhaba,
Dry start kurulumlarinda springtail (bir cesit hexapod) kullanimi cok yaygin, arastirdiniz mi, yada yaşadığımız yerde varmı bilemedim. Ancak küflenme ve aqua soil i dry start esnasında canlı tutma konusunda çok iyiler.
Kolay gelsin
[/QUOTE]

Evet yurtdışı kaynaklarda ben de çok sık görüyorum. Teraryum gibi kurulumların vazgeçilmezleri. Mikrobiota açısından önemli katkıları var. Drystartta kullananı duymamıştım, sonradan su doldururken ne yapıyorlar merak ettim?
60p Forest Aquascape
[QUOTE=Rudas]Kozmetik harici hardscape’i tamamladım. Bitkilerin siparişini de verdim şimdilik

- Cuba
- Weeping moss
- Christmas moss
- Mini christmas moss
- Fissidens Fox

Weepingler ağaç tepelerine christmaslar kayaların ağaçlarla birleştiği bölgelere fissidensler ağaçların ve kayaların dik yüzeylerine gelecek. Cubalar ise sağ arkada zemini kaplayacak. Gidişata bağlı eklemeleri yapacağım.

Konuyla alakalı öneri/yorum bekliyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218464/040820201922501.jpg[/IMG][/QUOTE]

Son halini oldukça beğendim. Fissidens fox güzel bir seçim, ben de severek bakmıştım. Yavaş büyüdüğü için alglerden etkilenebiliyor. Yüksek ışık istediği söyleniyor ama ben akvaryumdan çıkardıktan sonra, akvaryumun en az ışık alan köşesinde kendiliğinden çoğaldığına tanık oldum. Hatta bir şekilde dal üzerine kendi yapışıp çoğalmış, çok hoş bir şekilde sarkıyordu. Üstelik de gölge bir alandı. Bence bu mossun kıymeti pek bilinmiyor, estetik olarak çok hoş bir görünümü var. Fissidens fontanus olarak almak istemiştim ama bulamamıştım, sanırım hala pek yok ortalıkta.

Merakla takipteyim [:iyi:]
Hümik Maddeler Ve Tanenin Önemi
Arif hocam su kimyasına olan ilginiz devam ediyor gördüğüm kadarıyla [:)] İnsanda bir blackwater kurulum isteği doğuruyor gerçekten.
60p Forest Aquascape
[QUOTE=Rudas]

Hem erozyonu engellemek için hem de moda ağırlıklı olduğu için en uygun teknik bu olacak, yoğurt+moss tekniğini uygulamak var kafamda daha önce denemiş olan var mı forumda?[/QUOTE]

Daha önce deneyenler gördüm, bir kısmı başarılı oldu bir kısmı olmadı. Bana sorarsanız asla yapmayacağım bir şey. Açıkta kalan yoğurt ilk patojen üretecek gıdalardan biridir. Dolapta bile birkaç günde küfleniyor. Kimin, neden aklına böyle bir şey geldi bilmiyorum. İhtiyaç yok, spreyleyin, üstünü kapatıp nemli tutun kafi.
60p Forest Aquascape
[QUOTE=Rudas][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218464/310720200058521.jpg[/IMG]

Son durum, yarın devam...[/QUOTE]

Şimdi çok daha farklı görünüyor [:)] Kolaylıklar diliyorum.
60p Forest Aquascape
[QUOTE=Rudas][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218464/300720200017131.jpg[/IMG]

Güncel

Herkese İyi geceler. [/QUOTE]

Merhabalar,

Başlığı keyifle takip ediyorum. Tasarım kısmı işin en zor kısmı. Akvaryumla ilgili olmasa da sık sık tasarımlarla uğraşıyoruz ve yapan kişi ben değilim. Tarif edip, uygulamaya geçirmenin ne denli zor ve can sıkıcı olabileceğini de biliyorum. O nedenle spesifik atışlar yapmaktan ziyade, konsept anlamında dikkatimi çeken ilk birkaç şeyi söylemek istiyorum.

Aklınızdan nasıl bir orman tasarımı geçiyor bilmiyorum, lakin eklediniz görsellerin çoğunu daha önce detaylıca incelemiştim. Josh Sim'in Kongo tasarımında birçok katman var ve özellikle birincil patika derinlik algısını veriyor. Fakat onu ve soldaki daha belirsizi çıkarırsanız genel bağlamda bir derinlik olsa da, düz bir plan görüyoruz. Josh Sim bu tasarımını anlatırken katman katman inceliyor. Elbette ilk katman öndeki kozmetik kum. Dikkat ederseniz incecik bir katman var. Çünkü daha derine giderse, bunun ona olası ekleyebileceği diğer katmanlara mal olabileceğini biliyor. Kumu derine götürmek yerine, arkasına bir şeyler ekleyerek harici bir katman oluşturmayı tercih ediyor.

Esas noktalardan birisi odak noktası. Yine Josh Sim ve birçok usta odak noktasını tasarımın ilk başında belirliyor ve tasarım boyunca buranın dikkati çeken nokta olduğunu hep görüyoruz. Her tasarım için bu geçerlidir. Neye bakarsam bakayım "gözüme ilk neresi çarpıyor" ona bakarım. Çünkü geri kalanı nasıl algılayacağımızı bu belirliyor. Burası olabildiğince yalın olmalı. Sizin tasarıma şu noktada baktığımda hiçbir nokta dikkatimi çekmiyor, dallardan oluşan bir karmaşa görüyorum o nedenle.

İkinci bir nokta, altın oran olarak da bahsedilen 1/3'lük kesime nelerin geleceği. Sizin tasarımda solda öndeki kalın dal buraya yakın bir yerlerde. Fakat yine diğer tasarımlara özellikle Kongo'ya dikkat edecek olursanız cama bu kadar yakın ve 1/3 oranında merkeze yakın hiçbir kalın cisim göremezsiniz. Kaldı ki Kongo'nun sağ tarafında devasa ve çok ön planda olan bir ağaç var. Lakin bittiği yere dikkat edin, tam ilgili oranda bitiyor bu ağaç. Siz ise ağacınızı tam oraya dikmişsiniz, arkası ise boş. Dolayısıyla yarattığı kontrast, bir blokaj izlenimi veriyor ve bana göre kompozisyonu çok boğuyor.

Yapıcı olmak adına buna bir çözüm olarak ben ne yapardım onu da dile getireyim. Şahsen en çok dikkat ettiğim ve edilen şeylerden biri de hatlardır. Çizgiler nereye gidiyor? Josh Sim'in de Fukada'nın da çizim yaparken bunları görerek çizdiğini biliyoruz. Kullandığınız dallar çok doğrusal, bu nedenle bir yeri işaret ediyorlar sürekli olarak. Öndeki kalın dalı biraz sola geriye çekerek, içeriye doğru bir bakış hattı oluşturarak başlardım sanırım. Fakat (elbette aklınızdakini bilmediğim için tasarıma göre değişir fakat genel olarak konuşuyorum), ben olsaydım dallara ince detaylar muhakkak eklerdim. Bana kalırsa bu şekilde tek başlarına, bu boyutta bir akvaryumda, fazla kalın duruyorlar. Fakat eklenecek detaylar bu algıyı yok edecektir.

Dediğim gibi, buna bakıp tamamen aklıma gelen genel konseptleri yazdım. Elbette kafanızdaki tasarım çok daha farklı olabilir ve bittiğinde hiç beklemediğimiz şahane bir tasarıma da dönüşebilir. Belki fikren bir katkısı olur diye belirtmek istedim, keyifle takip ediyor olacağım [:)]

Keyifli hobiler
Ceyhun's
[QUOTE=Carl]Şu kafeyi sürekli soru sormak için kullanıyorum birde konuyu dağıtıyorum ne olacak benim halim böyle bilmiyorum ama;

Dış filtrenin hortumlarını temizledim hep balçık çıktı aynı şekilde akvaryumun içinde bulunan emiş borusunu söktüğümde de baya vardı. Bu olay silis kumdan mı kaynaklanıyor öteki akvaryumumda aynı şekil yemleme yapıyorum pipo filtreyi hiçte temizlemiyorum gram problemim yok anlamıyorum niye böyle oluyor. Bildiğin balçık çıkardım ya fazla yemleme diyeceğim ama bir dolu salyangoz var dakikalar içerisinde attığım şeyi tüketiyorlar.[/QUOTE]

Attığınız şeyi tüketiyorlar ama o tüketimin bir de çıkışı oluyor [:)]

Forumun arama algoritması mesajlardaki olayları bulmakta pek iyi değil sanıyorum. Herkesin faydalanması için böyle şeyleri genel başlıklar açıp tartışmak, herkes için daha faydalı olabilir.
Ceyhun's
Buralar çok sessizleşmiş, arada uğrayıp bakıyorum. Eski güzel günlerin bir burukluğu oluyor böyle görünce [:((] Medakaları da alamadık zaten... Çok istediydim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.