ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
corbusier
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Şubat 2018 15:47
Son Ziyaret:
15 Mayıs 2020 01:27
Toplam Mesaj:
6 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
3 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
co
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

co

SON 6 MESAJI

Bitkili Yosunu
[QUOTE=Tanshaydar]Vallahi eski hâlini görünce içim acıdı. Harika bir görsele sahipmiş. Üzüldüm gerçekten. Ama en azından umuyorum ki bebeğiniz sağlıklı sıhhatlidir.

Anladığım kadarıyla akvaryumunuzun biyolojik yükü de öyle çok değilmiş. Ama yemleme makinesi zıvanadan çıktıysa durumu mahvetmesi kesin gibi bir şey. Ben iki buçuk yıl önce bayram tatilinde memlekete giderken akvaryumu ev arkadaşıma emanet etmiştim, geldiğimde tüm balıklarım ve karideslerim ölmüştü. Dipte yenmemiş yemleri görebiliyordum, yukarıda ise bakteri patlamasından dolayı pamuksu bir tabaka. İki yıl kadar boyunca ters dönüp şişmiş vatozumun görüntüsü gözümün önünden gitmedi, hobiye geri dönemedim. Bunu da niye anlattım bilmiyorum; ama aşırı yemleme çok ağır sonuçlara sebep olabiliyor. Sizi de anlıyorum.

Eğer yeniden başlama niyetiniz varsa siz bilirsiniz elbette; ama eğer tahminim doğruysa yine aynı sonuçla karşılaşacaksınız, ki kişisel tahminim şöyle:

Yem fazla geldiğinde akvaryumda oluşan biyolojik yük bir anda artıp patlamaya sebep oldu, dış filtreniz, ki bence oldukça kaliteli ve yeterli, duruma adapte olmaya çalıştı. Biyolojik filtrasyon bakterileriniz de bu durumda muhtemelen çok çoğaldı ve siz durumu düzeltmek için yemlemeyi ve düzeni (CO2, gübreleme vs.) değiştirdiğinizde eski hâllerine dönemediler, aç kalıp öldüler veya azot döngüsünün farklı evrelerindeki bakterilerin hacmi dengesiz hâle geldi. Genel kanının aksine akvaryumlarda dengenin bozulması çok kolaydır. O yüzden şahsi önerim, biyolojik filtrasyon için kullandığınız seramik ve substratı 60%-70% oranında yenisiyle değiştirmeniz. Bu, kültürün yeniden dengeye erişmesine yeterli olacaktır. Belki tekrar bir bakteri kültürü alarak (30 liraya Dennerele'nin kültürü var, ben hep onu kullanırım) destekleyebilirsiniz; ama elzem olduğunu düşünmüyorum. Bu malzemeleri akvaryum suyuyla yıkamanızın bir faydası olmayacak dengeye getirmek için. Çünkü bakteri kültürünün hacmi değişmeyecek. Musluk suyuyla yıkarsanız da sıfırlamış olacaksınız, bu defa daha kötü. En garantisi yeni, sıfır malzeme ile büyük oranda değişim yapmak. Kültürler dengeli hacimlere erişmek için yeni malzemlere yayılacaktır.

Camda oluşan yosunları tül ile silebiliyorsanız bu aslında iyiye işaret. Biyolojik filtrasyon dengeye ulaştığında bununla karşılaşmanız azalacak, devamında da Amano, Oto Cat, SAE, Nerite gibi bir temizlik görevlisini akvaryumda tutarsanız rahat ettirir. Sonrasında gübre, CO2, ışıklandırma gibi desteklere devam ettiğinizde akvaryumunuz eski ihtişamına kavuşacaktır.

Bu süreçte su değişimine bir tık daha dikkat ederseniz 2-3 hafta içerisinde sonuçları gözlemlemeniz mümkün. Yeniden başlamayı düşünüyorsanız da mutlaka filtrede bahsettiğim değişikliği yapın, yoksa aynı sonuçla karşılaşmanız daha olasıdır.[/QUOTE]

Ayırdığınız vakit için tekrar teşekkür ederim. Seramik ile substratı yıkamak ile değiştirmek arasında fark var mı? Bilmediğim için soruyorum. Bu malzemeler zaman içinde özelliğini yitiriyor mu?
Bitkili Yosunu
[QUOTE=Tanshaydar]High tech bitkililer sürekli bakım ister, orası kesin.

Biraz bilgi verirseniz daha iyi yardımcı olmamız mümkün.
Mesela:
* Yemleme miktarı ve sıklığı
* Akvaryum boyutu
* Canlıların türü, sayısı, boyutları
* Mevcut biktiler ve kum
* En önemlisi, filtreniz?

Akvaryumun bu hâle gelmesinin sebepleri başlıca, aşırı yemleme sonucu değişen su değerlerinin yanı sıra fazla ışık ve gübrelemeyi yosunların kullanıp çingene gibi her yeri sarması olur. Çok sağlam bir filtreleme yapmıyorsanız bu senaryo hemen hemen kaçınılmazdır.

Siz daha ayrıntı verene kadar şahsi fikrim ve önerilerim şöyle olacaktır:
* Yemlemeyi azaltın.
* Işıklandırma ve gübrelemeyi azaltın. Mesela her gün gübre veriyorsanız, 2-3 günde bire düşürün. Işıklandırmayı da 1/3 oranında düşürün, mesela 9 saat açıksa 6 saate indirin.
* İlk gün 50% su değişimi, sonrasında bir hafta kadar her gün 10%-20% arası su değişimi yapın.
* Dış filtre kullanmıyorsanız (high tech dediniz ama...) mutlaka bir dış filtre edinin, kullanıyorsanız mutlaka temizleyin. İçerisindeki biyolojik filtre elemanlarını varsa (high tech dediniz ama...) 50%-60% civarında yenisi ile değiştirin. Eğer yoksa hemen ekleyin.
* Camı güzel bir cam sileceği ile temizleyin. Petshoplarda ve internette çok farlı türler ve değişen kalitede ürünler var. Cama zarar vermeyecek ve çok kuvvet uygulamanız gerekmeyecek bir tane bulun.
* Bitkilerin çürüyen, sararan, delik veya yanık yapraklarını budayın, yeni sürgün vermeyi teşvik edin.

Daha uzman ve tecrübeli arkadaşların daha faydalı yorum ve tavsiyeleri de olacaktır mutlaka. [/QUOTE]

Öncelikle ilginize teşekkür ederim.
Akvaryumum 50x75x50 boyutlarında.
İçinde fazla bir balık kalmadı. 4 kardinal tetra, 4 kırmızı burun tetra, 1 denisoni, 2 tetrazon, 2 melek var.
Bitkilerin isimlerini hatırlamıyorum. Bir java moss var bildiğim. O bile büyümüyor. Montecarlolar, pervulalar zaten eridi.
Işığı timer ile 6 saat veriyorum. Co2 yi kapadım artık hiç vermiyorum.
Filtrem Eheim 2213. Önceden yeterli geliyordu.

Bebek bakımı sebebiyle akvaryum ile bir 6-7 ay kadar hiç ilgilenemedim. O meyanda yemleme makinesi kontrolden çıkmıştı. Bol bol döküyordu. Tahminimce dengeler o zaman bozuldu.
Şu an yemlemem çok az. Hiç arta kalan yok, hepsi bitiyor.

Camları tül ile temizleyebiliyorum. Onda problem yok. Bitkileri de temizledim. Bolca su değişimi de yaptım. Ama sanırım daha kapsamlı bir temizlik yapmam lazım. O sebeple sıfırdan başlatmak şu an sanki bana daha kolay gibi görünüyor.

Dış filtre içinde seramik, sünger, substrat ve elyaf var. Elyaf haricinde neyi değiştirmemi önerirsiniz? Sadece yıkamak yeterli olmaz mı?

Bu arada eski halinden bir fotoğraf paylaşıyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203568/250320201147301.jpg[/IMG]
Bitkili Yosunu
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203568/240320202232181.jpg[/IMG]

Merhaba. 2 yıl önce kurduğum çok güzel high tech bitkili akvaryumum biraz ilgisizlik neticesinde bu hale geldi. Arada temizliyorum, 1 haftada yine bu şekilde oluyor. Bitkiler gram büyümüyor. Mevcut yapraklarin da her tarafı yosun. Dip cekimi su değişimi felan fayda etmiyor artık. Her şeyi bozup sıfırdan başlamayı düşünüyorum. Son bir önerisi olan var mıdır?
Deliksiz sump
Sump girisine şamandıra takarsan olur. Üst seviyeye geldiğinde cazibeli akış durur. Elektrikler kesilse de su taşmaz. Gerçi 11 yıl geçmiş. Birşeyler yapmışsınızdır herhalde..
Bitkiler Arasında Oluşan Yosun Sorunu
Üstat 8 10 amano karidesi bulabilsen hepsini götürür onların ama piyasada yok malesef..
Amano Karides Faydası
Arkadaşlar ben de 3 5 yere sordum amano karidesi bulamadım. Alternatif olarak ne kullansak? Kirazlar çok mu etkisiz?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.