ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ibrahim90
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1730
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Nisan 2017 19:55
Son Ziyaret:
13 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1375 [2.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
25 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
İbrahim Umutlu
Doğum Tarihi:
24 Şubat 1990
Yaş:
29
İl:
Izmir
Meslek:
Müzik Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]İbrahim Umutlu[/B] [K]Özel Mesaj İle Bilgi Paylaşımını Doğru Bulmuyorum Özür Dilerim[/K] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tatli_su_icin_sump_ornekleri_k910403.asp]Sump Örnekleri[/URL]

SON 10 MESAJI

Derleme - Planarya Ve Nematod Hakkında
Anüsten sarkan kurtlar için straks kullanılır ve etkilidir fakat düşük dozaj kullanıldığı yada ilk uygulamadan sonra ikinci periot uygulanmadığı için tedavi başarısız olabilir.
Hangi parazit olursa olsun İlaç ilk uygulamadan sonra parazatin kuluçka süresine göre tekrar uygulanmalı. O türün kuluçka süresini bilmiyorum.

Ek olarak klasik iç parazit tedavisi flagyl ve cipro ile birliktede uygulaya bilirsiniz.

Derleme - Planarya Ve Nematod Hakkında
Sorun balıkların iç parazit veya sindirim kaynaklı hastalıkların semptomları göstermesi ise hastalığı teşhis ettikten sonra iç parazit veya sindirim temelli hastalığın tedavisine yönelmelisiniz.

Sorun akvaryumda serbest dolaşan nematodun gözle görünmesi ise konudaki çözüm , önlem ve engelleme yöntemlerinin bir çoğu başarısı tecrübe edilmiş yöntemler sizde de işe yaracaktır.

Ama bir nematodun aynı anda hem serbest dolaşan hemde parazitik özelliğe sahip olduğu bir örneğe rastlamadım. Olabilir , mümkün ama örneği yok. Balıklarınızda iç rahatsızlık ( bload , drosps ..) yada parazit sorunu varken aynı anda akvaryumunuzda da serbest dolaşan nematodlarınızın olması muhtemel. Hatta oldukça mantıklı ki bu iki sorunun da temelleri aynı. Bunları ayrı iki problem olarak görüp önceliklerine göre ayrı ayrı çözüm yöntemlerine yönelmek doğru yöntem olacaktır.
Tatlısu İçin Sump Örnekleri
Kusura bakmayın yoğunluktan fırsat bulup ilgilemedim.
Motor basıyorsa iyi sevindim camları kesmek kaldı galiba😊
Tatlısu İçin Sump Örnekleri
Cevaplar geç oluyor kusura bakmayın bir taraftan powerled yapmaya çalışıyorum o da benim ilk tecrübem pek beceremedim [:)]Susuz kalma konusu santimetre kareye düşen su hızı ile motorun debisinin oranı ile alakalı ama net hesabını formülünü bilmiyorum.
Bu hesaplama da eğer susuz kalırsa 2.bölmeyi biraz daha daraltırsınız bu şekilde ayarlanabilir. Yani son bölmenin yüksekliğinin düşmesinden ziyade son bölmenin hacminin artması lazım.
Baktınız olmadı en kötü ihtimalle 2. Bölmeyi direk çıkartırsınız o da bir seçenek.
Unutmadan son çizime göre konuşuyorum sumpa su girişi 2. Bölmenin üzerinde olmalı.

[K]Düzeltme : [/K]
Konuda bahsedilen filtreyi incelememiştim.O filtre susuz kalmaz hatta suyuda yukarı bence basamaz. 3w lık mini filtre olduğunu farketmedim.
Tunahan bey , evde onlardan bir iki tane olacaktı. Bulursam bir ara debi testi yapıp videosunu ekleyeyim.[EDIT]Ibrahim90,2019-01-07 02:37:44[/EDIT]
72w Power Led (fotoroman Tadıyla) Güncellendi!!
[QUOTE=Dark65]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/124579/060120191640491.jpg[/IMG][/QUOTE]

Çok teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde bağladığımda çalışmadı. Resimdeki kırmızı çizgil olan kablo driverın - ucuna diğeri ise artı ya bağlı.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/060120192148431.jpg[/IMG]

Tam tersi şekilde bağladığımda ise yarısı yandı yarısı ise yanmadı.
Mantığını bilmediğim için de sorunu halen çözemedim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/060120192150421.jpg[/IMG]


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/060120192151191.jpg[/IMG]
Yeni Site (Hataları Rapor Ediniz)
Merhaba , bazı resimler mobilden siteye yüklerken ters çevriliyor. Bu soruna sadece bizim forumda rastladım.
Akvaryum tanıtımı önemli değil ancak birine birşey anlatmak için yaptığımız çizimler in ters çevrilmesi konuyu çok çarpıtıyor ve iletişimi güçleştiriyor.
Örnek mesaj ; [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5580658[/URL]

Yönetime mesaj bölümünden önce buraya yazdım.
İlgilenirseniz sevinirim.
İyi günler.[EDIT]Ibrahim90,2019-01-06 16:15:03[/EDIT]
72w Power Led (fotoroman Tadıyla) Güncellendi!!
Merhaba bağlantı şeklini tam olarak anlayamadım. İlk defa yapıyorum elektrik bilgimde olmayınca anladıklarımdan saçma bir bağlantı şekli ortaya çıktı. O yüzden tamamlamadım bekliyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum.

İlk mesajdan alıntı :
"" 1. PCB'nin (+) kutbuna güç kaynağının (+) ucu, 1. PCB'den 2.PCB'ye atmama yaparken SADECE (-) kutuptan (+) kutuba kablo atıyoruz. Son olarak 2. PCB'nin sonundan da (-) kutbuna kablo lehimleyip driverin (-) ucuna giriyoruz. Bu şekilde bağlantı yapıp ölçü aleti ile ölçüm yaptım ve aldığım sonuç 120V idi. Yani doğru bağlantı şekli budur arkadaşlar.""

Buradan aşağıdaki gibi bir şema çizdim ;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/060120191554241.jpg[/IMG]
Ama zannediyorum ki tek doğru anladığım iki pcb nin arasındaki bağlantı :)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/060120191601401.jpg[/IMG]

[K]Düzeltme[/K] : İlk resim siteye yüklerken ters çevrilmiş, bazı resimlerde mobilden yüklediğimde bu sorun oluyor. Sebebini bilmiyorum site yönetimi ile iletişime geçeceğim fakat anlatamadıysam tekrar resim yüklerim.[EDIT]Ibrahim90,2019-01-06 16:16:16[/EDIT]
Tatlısu İçin Sump Örnekleri
200/h hayatta basmaz :) Ancak 50 litre ama yeterki suyu yukarıya çıkartabilsin 50 litre size yeter zaten. Bazıları yatay olarak iyi debi verirken suyu yukarı çıkartamıyorlar. Motoru aldığınızda akvaryum yüksekliği kadar suyu yukarı çıkartabildiğinden emin olmanızı öneririm cam kesmeye başlamadan önce.
Kafa motoru konusunda diğer endişem , motorun boyutları eğer çizimdeki gibi olmaz ise motor susuz kalabilir. Yani kafa motorunun bulunduğu bölümde su birikemez motorun debisi ölçüye oranla fazla gelirse motor susuz kalıp yanabilir.

Sump çizimi tam bölme ölçülerini vermemişsiniz ama bunların dışında mantıklı güzel olmuş. Ancak suyu yukarıdan alırsa ön filtreleme çok daha kolay olacaktır. Elyaf iki hadi üç günde bir değiştirilmeli koku olmaması ve sumptaki diğer medyaların ömrünü kısaltmaması için. Aşağıdan başlayan ön filtrelemede bu biraz zor.
Substrat olarak siporaks mini yada seachem matriks öneririm ikiside az oranda yüksek verim sağlar.

Cam delme konusunda da halka şeklinde olanları kullanıyoruz. Ucu ince olanları görmemiştim daha önce, bir bilgim yok.
Çizdiğiniz sump suyu üstten alırsa ve kafa motoru camın içinden değil de son bölmenin üzerinden suyu tanka basarsa camı delmeye de gerek yok aslında.
Tatlısu İçin Sump Örnekleri
Merhaba.
Nano akvaryum için sumpın fuzuli olduğunu zaten biliyorsunuz ve yinede deneysel ve fantastik bir çalışma ortaya çıkarmak yapmak istiyorsunuz olarak anladım galiba doğru:)

Yaklaşık 2.5 litre maksimum brüt hacimli bir sump yapmak istiyorsunuz. Bu içerisine kafa motorunu aldığında tahmini 1litre su sump içerisine ya girecek ya girmeyecek.
Yani ısıtıcı , derece , reaktör gibi ekipmanlar için yer kalmayacak. Bu sumpın önemli avantajlarından biri olan ekipman saklama niteliğini etkisiz kılmış olacak.

İkincisi bir litre filtreleme için kalan alanda çok fazla ( yüksek ihtimal hiç ) biyolojik filtre medyası kullanamayacaksınız belki biraz mavi sünger.

Litre sorununu aşmanın estetik kaygı çok güdülmüyorsa aslında bir yolu var. Üst sump ve ıslak kuru sistem ile bu handikap aşılır ama kafanızı bulandırmayayım :)
Özetle dediğiniz şekilde ki iç sumpın şelale filtreden pek farkı olmayacak. Hatta geniş hazneli bir şelale filtre biyolojik filtrasyonda daha verimli olabilir hazneli bir sump zaten sump değil geniş hacimli bir iç filtreden öte gitmez. Ama tabi küçük sump yapmak mümkün yapanlarda var forumda.
[IMG]https://goo.gl/images/QmE6MD[/IMG]
Camları ölçüleri net belirleyip herhangi bir camcıya kestirip rodajlata bilirsiniz. O kadar cam için ücret bile etmeyebilirler. Delmek için ise matkap ucuna takılan elmas uçlar kullanılıyor. İster alıp kendiniz deneyerek yapın, isterseniz camı delebilecek bir camcıya hem camı kestirin hem deldirin. Nasıl isterseniz.

Akvaryumun Arka Kısmını Aydınlatmak.
Aşağıdaki video canlıları stree sokabilecek olması adına örnek alınmamalı . " Aquarium backlıght " olarak aradığınızda daha doğal güvenli uygulamalara ulaşılabilir.

[VID]https://youtu.be/yVWc9wZoV1Y[/VID]
Bu videoda da yapımını gösteriyor.
https://youtu.be/CsbB7FWJEoE

[VID]https://youtu.be/CsbB7FWJEoE[/VID]

:Kumlama fonun" yada "buzlamanın" her ne ise artık :) Arkasına şerit led ve T5 koyarak denemiştim. Bitki ve canlının tepkisi hesaba katılarak ışık gücü ve rengi belirlenmeli diye düşünüyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196004/010520181223231.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 246 Online Kullanıcı, 134 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.