ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ibrahim90
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1831
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Nisan 2017 19:55
Son Ziyaret:
17 Nisan 2020 11:55
Toplam Mesaj:
1398 [1.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İbrahim Umutlu
Doğum Tarihi:
24 Şubat 1990
Yaş:
30
İl:
Izmir
Meslek:
Piyano Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[K]Özel Mesaj İle Bilgi Paylaşımını Doğru Bulmuyorum Özür Dilerim[/K] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tatli_su_icin_sump_ornekleri_k910403.asp]Sump Örnekleri[/URL]

SON 10 MESAJI

Mini Sump
Eksi artı yönünden değilde , karşılaşabileceğiniz sorun olarak küçük kafa motorunun suyu çıkış hizasından yukarıya basamaya bileceğini söylemek isterim.
Güçlü kafa motoruda boyut olarak sığarsa susuz kalabilir bölmeye dökülen su mktarından dolayı.
Kafa motorunu önceden denemek lazım.

4.3.2.1. İle numaralandırdığınız bölümler sadece tekbir filtre medyası için olmalı. Belki en fazla sünger ve substrat. Substrat ise küçük boyutlarda az alanda çok iş yapacak kalteli ürün olmak zorunda verim almak için. Matriks , siporaks mini tavsiye ederim.
Tabi su yönüne doğru sünger kullanıldığında yani en alt 4. Kısıma sünger koyduğunuzda süngeri sık deiiştirmek verimi ve sump etkisini düşürecek . Çünkü üstte bulunan siporaks kurcalanmak durumunda kalacak.
Su akış yönüde değiştirilmeli bana kalırsa.
Dış Filtre Bakımı
Hobiye başladığımızda çeşit çeşit tıkabasa filtreyi doldurduğumuzda verim alacağımızı düşünüyoruz ama aslında tam tersi. Biobaldan sump içi kullanımı hakkında bahsetmiştim tamamı suyun içerisinde kaldığında verimsiz bir ürün.
Dış filtrede yeri ve gereği yok:)

İyi ve uzun ömürlü bir döngü için uygundebili filtre , bu debiyi düşürmeden ( tıka basa doldurmadan )
kullanılacak bir yada 2 kaliteli filtre medyası yeterlidir.
Özel durumlar için özel medya kullanılanilir ama genel kullanım için ; ehıem substratpro, siporaks ( sizin için tavsiyemdir) , seachemmatriks yeterlidir.
Bunlardan sadece birini alın, orjinal siteleride litreye göre kullanım oranları var. Alacağınız miktarda belli. Filtrenin su giriş kısmınada bir tane mavi sünger ekleyin. Su girişinden kastım suyun yönü filtre içinde aşağıdan yukarı ise en alta tam tersi ise en üste tek bir katman yeterli .Başka birşeye ihtiyacınız olmayacak:)

Ceyhun's
Selamlar dostlar.
Gitmeden kafeye ,foruma bir asker vedası edeyim dedim .Son günlere kalırsa karışıklıktan unuturum
1 Ekim itibariyle 6 ay aranızda olamayacağım. Dönüşte inşallah güzel kurulumlarla yeni denemelerle hep birlikte oluruz...
Allahaısmarladık :)[EDIT]Ibrahim90,2019-09-25 23:13:18[/EDIT]
Akvaryum Camındaki Kurtlar!
[URL=//www.akvaryum.com/Forum/derleme_-_planarya_ve_nematod_hakkinda_k911521.asp]Planarya ve nematode[/URL]
İç Parazit Olabilir Mi Balığımda?
Kum ince gözde hanım. Bildiğiniz gibi kumu ağzına almayı taşımayı seven bir tür. Bunu yaparken yutması sindirim sorunlarına yol açabiliyor. Örnekleri var.
Şimdi balık stres altındayken değiştirmenizi tavsiye etmem ama ilerisi için bir düşünün diyorum.

Balık net değil fotoğraflarda ama sanmıyorum parazit olsun. Başka sindrim rahatsızlıkları içinde dışkısını gözlemleniz lazım. Columnaris araştırın isterseniz.

Dediğim gibi balık stres altında bunun sebebi açıkta hissetmesi olabilir.Akvaryuma doğrudan güneş ışığı vurmamasına , akvaryum ışığının şidddet ve aydınlık kalma süresine dikkat etmek gerekiyor. Arka fon bu hususta önemli , koyu veya açık renk arka fon zevkinize kalmış kullanın derim , stresi azaltır.
Bir başka stres faktörüde akvaryumun alçakta olması balıklara yukarıdan bakmak olabiliyor bazen.
Kafada Delik Hastalığı
Gökhan bey merhaba , daha önceden varsa balığın bağışıklığı düşene kadar farketmemiş olabilirsiniz. O şekilde bir oskar kaybettim. Geldiğinde hexamitalıydı muhtemelen yaklaşık 2 yaşına kadar bağışıklığını yüksekte tutmaya çalışarak direnmesini sağladık. Konularımın içerisinde var hala , son zamanlarındaki videolarını görebilirsiniz.
Hexamita tedavileri genelde başarısız olur. Olabildiğince su ,yem kaltesini yüksek tutmak gerektiğine inanıyorum. Beynine veya hayati organlarına zarar vermediği sürece parazit balığın yaşamasını ister. Davranış biçimi olarak söylüyorum tabi kancalı kurtun bilinci olduğunu sanmıyorum :)
İlaveten yukarıda Emre bey'in yazdığı tedavi yöntemleri bilinen en mantıklı yöntemler.
[QUOTE=shark][/QUOTE]
Tanıtım Bölümünde Mesajların Silinmesi
Uygulamanın , site yönetici üyelerinin işini belki bir miktar kolaylaştırdığı gibi , aynı zamanda eleştirel yorumların daha nazik , yumuşak ve kırıcı olmamaya özen gösterilmesini teşvik etme amacıyla forumu tanıyan , kurallarına dikkat eden ve forumda zaman geçiren üyelere verildiğini düşünüyorum. Ama tabiki herşey gibi bu uygulamada suistimale açık. Suistimal edilmesi eğer ediliyorsa sistemin değil yanlış kullanan kişinin hatasıdır diye düşünüyorum.
İşin kişisel kısmını bilmyorum, kim kimin mesajını silmiş ilgimi çekmiyor. Genel anlamda mesaj silme butonu hakkındaki fikrimdir.
Bakar Misiniz? Şu Akvaryum Uygun Mu?
Merhaba genelde yüksekliği eninden fazla akvaryumlar ilk başta çekici gelsede hobide ilerledikçe tasarım yönünden kısır olduğunu dekore etmesi zor ve kullanışsız olduğunu farkederiz.
" 60cm küp "yazmış ama sump hariç 60x40 dan fazla değildir diye tahmin ediyorum.

Ömürlük birşey alacaksanız , kuruluma görede üç aşağı beş yukarı değişir ama 50x80x50 gibi yada buna yakın ölçülerdeki akvaryumlar sizi pişman etmez.
Aydınlatması bitkili için uygun değil galiba ama değiştirilebilir sonradan.

Kısacası belki başlangıç seviyesinde canlı doğuran , goldfish ile sizi tatmin edebilir ama hobide ilerleyince belki birkaç ay belkide bir yıl sonra yetmeyecektir.
900 liraya başka neler var onunla kıyaslamak ta lazım tabi.
Ceyhun's
Ne oldu acaba ? Hani otomatik su değişimi hakkında fikir alış verişi yapıp sohbet edecektik.[:O]
Mesaj yazdım 10 dakkaya bildirimleri görünce birde Foai , erdal akçay , merta , yazmış kesin dedim marjinal yaratıcı mesajlar yağıyor.
Akvaryum hobisi sohbeti dahilinde faydalı seviyeli sohbet vesaire derken ,
konunun mesaj ve temasını eleştirirken, tamda eleştirilen eylemi yapmış sanki bir kaç üye arkadaşım.[:)]
Yahu boşverin.... :)

Akvaryumlardan konuşsakya, su değişimi fikrimimi sevmediler acaba [:?]
[:)]
Ceyhun's
[QUOTE=ternapi]Minik canavarlarım, Can [:3]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213398/020920191419101.jpg[/IMG]
[.jpg[/IMG]

[:nazar:][:nazar:][/QUOTE]

Maaşallah 😊

Arkadaşlar bu arada askere gideceğim için otomatik su değişimi sistemi düşünüyorum. Owerflow pipe dışında aklınıza gelen bildiğiniz bir sistem varsa fikrinizi almak isterim.
400 500 litre akvaryum otosudeğişimi için büyük hacim değil ama akvaryumu ailemin evine taşıdım, onlara klasik yöntemle ben yokken su değiştirmek büyük külfet.[EDIT]Ibrahim90,2019-09-02 17:13:48[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.