ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
madshark
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2012 12:47
Son Ziyaret:
28 Ocak 2019 01:17
Toplam Mesaj:
34 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Taha Uçar
Doğum Tarihi:
12 Nisan 1990
Yaş:
29
İl:
Edirne
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Taha Uçar
Leptosoma Jumbo Yellow Head(Blackbee)- Callochromis Macrops Red Ndole-Albino Cüce Vatoz-L144 longfin vatoz

SON 10 MESAJI

Akvaryumda Niçin Reeflowers Siyah Kum Kullanmamalı
Sevgili arkadaşlar,

Konuyu hayretle ve üzülerek okudum. Bir yıl önce bitkili karma bir amazon tankı kurmak hayaliyle yola çıktığım yolculuğum malesef hüsranla sonuçlandı. Akvaryumuma hagen siyah kum alarak hoş bir görüntü vermek niyetindeydim. Ancak tankıma eklediğim 2 adet dil balığı sonrasında panda çöpçüler, kuma yakın yüzen ramirezileri teker teker kaybederken bitkilerimin de eridiğini günden güne gördüm. Düzenli su değişimleri yaparak durumu kurtarabileceğimi düşündüm, hatta kumu yeteri kadar yıkamamış olduğumu düşünerek tekrar yıkadım temizledim ve beklettim sonrasında tekrar akvaryumuma ekledim.

Akvaryumumdaki melek türleri kumdan rahatsız görünmüyordu ancak katil salyangozlarım günden güne ölüyordu. Elma salyangozlarımın da aynı kaderi paylaştığını gördüm. Daha öncesinde tanganyika ve malawi türleri bakan biri olarak biraz daha asidik olması gereken amazon tankımdaki sorunun musluk suyum olduğunu düşünerek bekletilmiş su kullanmama rağmen içme suyu ile su değişimlerini yapmaya devam ettim. Buna rağmen sorunlar devam etti. Akvaryumumda yaşayan tek bitki anubias ve crypto türleriydi.

Akvaryumumda hayatım boyunca salyangoz ölümü görmediğimden gerçekten çok şaşkın ve üzgündüm. Sonuç olarak akvaryumumu bozdum ve bugün bu konu ile karşılaşınca taşlar yerine oturdu. Sorunun ne olduğunu bilmesem de sanırım kumdan yapılan salınım yüzeye yakın yaşayan canlıların ölümüne sebep oluyor ve bitkilerin gelişmini engelliyor. Burada sadece bir firma üzerinden gitmek doğru mu bilmiyorum ancak siyah renkli kumu akvaryum hobim boyunca bir daha kullanmayacağım.
Beni hobiden soğutan olay
Ani ölümler, beklenmedik olaylar hepimizi hobiden sogutur. Daha iyi yardimci olabilmek icin filtreleme durumunu da yazmani tavsiye ederim. Zira bir akvaryum için en önemli olaydır.
Meriç Kumu
Kaya tuzu kullanın. bildiğiniz turşu tuzu işinizi görecektir.
2. sorunuz için de bence kumları karıştırmayın. güzel bir görüntü için safkan kum kullanın :)
Meriç Kumu
Kumun kalınlığı inanılmaz fazla. sanırım kumun salınım yapıp yapmadığını anlamak için oraya o miktarda koydunuz. eğer kalınlığı makul bir seviyeye düşürürseniz sorun kalmayacaktır. kumu iyi bir şekilde arıtmışa benziyorsunuz. makul bir seviyeden kastım 2 parmak civarı.

filtrenizi falan kurup tankınızı çalıştırmaya başlayın. döngü oturduktan sonra herşey daha bir netleşecek.
madshark2013-06-07 00:29:54
Silis Kum sorunu
[QUOTE=tuncselim] Filtreler sadece mekanik filtrasyon için değil,biyolojik filtrasyon için de  kulanılır.Sizin bahsettiğiniz sorunu dip çekimi ile halletmeniz daha mantıklı.[/QUOTE]

evet mekanik filtrasyondan daha önemlidir biyolojik filtrasyon. mekanik filtrasyonu düzenli su değişimleri, dip çekimi, ile halletmelisiniz.
Silis Kum Temizlenmiyor
Ben bu kadar uzun süre sorun yaşamamıştım. sadece 1 gecede su eski berraklığına kavuşmuştu. umarım balıklarınız iyidir. 
Bu kökün adı ne ?
Yapacağı en büyük etki pH ı düşürmek olacaktır. tabi ki iyi bir şekilde dezenfekte ettikten sonra tanka atarsanız pek bir sorun yaşayacağınızı sanmam. 

beklenmedik bir etkiyle karşılaştığınızda ilk çıkaracağınız yine bu kök olsun. 
Edirne'li Akvaristler Balık Envanteri
Artık ben de yazayım

leptosoma blackbee- macrops redndole-black calvus

Albino cüce vatoz- l144 tül vatoz
madshark2013-05-22 19:24:15
Hevesim vardı bilgi esirgemeyin.
Öncelikle edindiğiniz dostlar size çok güzel bir ekipman kazandırmış. sizi böyle dostları bulabildiğiniz için tebrik ederim. 

daha sonra da elinizdeki ağaç kütüğünü değerlendirebilmeniz için ve bitkili bir akvaryum düşündüğünüz için amazon tanklarına yönelmenizi tavsiye ederim. elinizdeki kütüğü çok beğendim. bu kütük ekseninde doğadan topladığınız dalları da akvaryumunuza yerleştirerek tam bir amazon iklimi yaşatabilirsiniz.

akvaryum ölçüleriniz melekler ve bir koloni neon vb balıklar için çok ideal görünüyor. tabana da silis kum koymanız sizin daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. dere kumu vb. de olabilir. 

bitki olarak bakımı kolay olan anubias ve çeşitli sazlarla başlamanız CO2 desteği de olmadan rahat etmenizi sağlayacak. arkaya da siyah bir fon koyarsanız ve bir de gün ışığı floresan takarsanız sanırım tadından yenmeyecek bir akvaryum olacaktır. 
FİLTREYİ YANLIŞMI KURDUM
Öncelikle suyunuzu tam olarak doldurun.

Filtreniz düzgün çalışıyor merak etmeyin. 

Isıtıcınızın ayarını düşürüp 25 e getirin. 

Sonra da gönül rahatlığı ile uyuyun. 

Yeni akvaryum değiştirdikleri için yem yemeyebilirler. Yarın yiyeceklerdir. 

Bunların yanında zamanla akvaryumunuzu büyütüp bir dış filtre almayı da ihmal etmeyin. 

BeZGiN2013-04-16 15:30:40

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,741,108 Mesaj
  • 401,294 Konu
  • 91 Forum
  • 141,729 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,444 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.