ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
blitzkrieg
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
29
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Şubat 2012 03:01
Son Ziyaret:
23 dakika önce
Toplam Mesaj:
980 [0.36 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Halit Özevren
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/124419.jpg[/img]Superior Albino Full Red HTD [img]http://www.emugii.com/files/attach/images/857986/404/351/001/f145cb329ab8676f726c8ae590235943.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Yaprağın Üzerinde Ne Var?
Döllenmemiş lepistes yumurtası. Zarı çatlatacak yavru olmadığı için şekli bozulmadan atılmış. Çoktan yenilmiştir balıklar tarafından. Her doğumda en az 2-3 adet böyle yumurta çıkar erkek sayısı yetersizse.
Bunlar Salyangoz Mu
Fresh Water Limpet. Zararsızdır, ışıklar açılınca kuma dönerler. Hiç bir şey yapmanıza gerek yok.[EDIT]blitzkrieg,2019-08-14 21:19:38[/EDIT]
BİTKİ AKVARYUMU İÇİN TABANDA NE KULLANMALIYIM
[QUOTE=fidangül]LAV KIRIĞI İÇİN FİKİRLERİNİZ NEDİR?

[/QUOTE]

Siyah quartz altına besin amaçlı kullanacaksanız bir şey diyemem ama bitki kumu olarak kullanacaksanız taban bitkisi yetiştiremezsiniz iri taneli olmasından dolayı. Ayrıca bol bol yosunla uğraşma ihtimaliniz doğar, fazla besinsel içerikten dolayı.
BİTKİ AKVARYUMU İÇİN TABANDA NE KULLANMALIYIM
Aslında kumun tek başına bir önemi yoktur. Siz hangisini istiyorsanız zevkinize göre bir kum seçin. Tabii bu bitkilerin kolayca kök salabileceği ve yayılabileceği bir kum olmalı. Siyah kum görseli iyi bir kumdur, sorun teşkil etmeyecekse tavsiye ederim. 

Asıl önemli olan kumun altındaki besleyici kısımdır. Bunun için torf,substrat,misket ya da tablet gübre gibi ürünler kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem en altta Prodac Humuplus-Humus substrattan herhangi biri ya da karışımı(100 litre için 1 paket yeterli),üzerine tül sineklik,bir kaç parçaya bölünmüş misket gübreleri düzenli şekilde dizdikten sonra seçtiğiniz kumdan en az 8 cm yükseklikte eklemeniz size 2 yıl gidecek bir taban desteği sağlayacaktır.
Cuba yetiştire bilirmiyim
[QUOTE=RADALI]Halit bey

Yeni tasarladığım bir akvaryum kurulumu için elimdeki armatüre aşağıdaki gibi bir kombinasyon yapmayı düşünüyorum. Düşünceleriniz alabilir miyim. Akvaryum 100x60x45h
Teşekkürler.

JBL SOLAR TROPIC T5 ULTRA 850 mm 39W  1. Flo
Giesemann - Powerchrome - 39 W Midday  2. Flo
Giesemann - Powerchrome - 39 W Aquaflora  3. Flo
Giesemann - Powerchrome - 39 W Aquaflora  4. Flo
Giesemann - Powerchrome - 39 W Midday  5. Flo
JBL SOLAR TROPIC T5 ULTRA 850 mm 39W  6. Flo

[/QUOTE]

Muhteşem der susarım. Bitki için özel üretilmiş lambalara laf söylemeye gerek yok bence. Hepsi sıcak renk zaten. Tebrik ederim seçiminizden dolayı.
Cuba yetiştire bilirmiyim
İki ucu tüylü değnek :) farketmez, daha sonra kalan 2 taneyi de atacaksınız nasılsa.
Cuba yetiştire bilirmiyim
[QUOTE=Sarslanpay]Osram var elimde 2 adet üzerinde yazan 3500 lm 830 kodlu warm white sıcak beyaz sanırım bitki için uygun olduğunu sanmıyorum.[/QUOTE]

Aksine çok uygun. Bir deneyin farkı çok kısa zamanda göreceksiniz. Power compact lambalarımın bir ksımı 830 kodlu,bir kısmı 840. 
Cuba yetiştire bilirmiyim
Evet 4lü şekilde kullanabilirsiniz. Sadece daylight da olsa kaliteli olmasına dikkat edin. Markası iyi olsun, Osram bulursanız osram alın hatta.
Cuba yetiştire bilirmiyim
[QUOTE=Keys]10.000k lambalar hakkında haklısınız. Hem faydasız hem de zararı dokunabiliyor.

Baştan söylemem gerekir şunu. İki kere bitki aldım sizden. Bitkilerin formunu çok beğendim. Bir iki arkadaşıma da önerdim. Bunun yanında 6500 k ya kadar kabul edilebilir demenizi anlamadım. Mesut Bey de belirtmiş. 4000k civarında ben de jbl den başka görmedim. Genelde 6000 7000k civarında kullanıyoruz. Size karşı savunacağım en büyük argüman amanonun aquasky ledleri :D

0.4 a ve 7000k sıcaklığa sahip lambalar. Bir ara çok araştırdım. Çok net olmamakla birlikte bunları buldum. Ayrıca bu sıcaklıktaki renk çok hoşuma gidiyor. Tankı oldukça güzel gösteriyor.
[/QUOTE]

Yanlışlık olmasın, ben 6500-7000 kelvin'e işe yaramaz demiyorum. Mutlaka yarıyor, ancak içinde mavi ve yeşil dalga boylarını da içerdiklerinden yosun sorununa 4000 k altı lambalara göre daha savunmasız kalıyor tanklar. 7000 k gün ışığının rengidir, tüm dalga boyları yüksek yoğunluktadır bu renk sıcaklığında. Ancak farkedileceği gibi öğleye yaklaştıkça gök maviliği artar, 12-1 arası maviliğin en net olduğu aralıktır. Yani 7000 k içinde mavi de geliyor dünyaya ancak Ray Leigh ışık saçılması sebebiyle atmosfere girer girmez kırıldığı için gök mavi oluyor,yer yüzüne çok zayıflayarak ulaşıyor. 

Peki 7000 k lambayı armatüre takınca mavi ışığı kıracak atmosfer etkisi var mı? Yok... Suya girdiğinde saçılmadan dolayı hafiften kırılıyor ve camlardaki alg oluşumlarını artırıyor. 

Led konusuna gelince bahsettiğiniz adam Amano :) adamların tankları binlerce dolarlık sistemlerle kontrol atında tutuluyor. Bir de power led gibi farklı teknolojiye sahip lambalarda mavi ışık saçılması için nasıl önlemler alınmıştır bir fikrim yok. Ben kurulumları izlediğimde genel olarak metal halide,halojen lambalar kullandıklarını gördüm. Bu ledleri ufak tanklar için kullanıyor olabilirler. Rastgelmedim ledli kuruluma. 

İşin bir de görsellik boyutu var, o açıdan haklısınız. 5000 k üstü görsel açıdan daha iyi geliyor çoğu kişiye. Beyaz tonda olduğu için her renk doğal halinde gibi geliyor. Ama güneş ışığı altında da her şeyi doğal renginde gördüğümüzü düşünüyoruz, ancak sarı ışık altında görüyoruz aslında. O yüzden bitkilerin de doğal olan ışığı alması gerektiğini düşünüyorum halen.


[QUOTE=Sarslanpay]Şuan 4*39 waat 2 grolüx 2 aquastar kombinasyonunu kullanıyorum.Peki hangilerini çıkarıp hangi marka flo ekleyemelim ? [/QUOTE]

Maddi sıkıntı yoksa Jbl solar lambalarından alabilirsiniz. Ucuz yollu olsun derseniz kaliteli bir daylight (6500 k) renk sıcaklığına sahip lambalarla değiştirin. Bitkilerim coşsun derseniz aydınlatma sisteminizi power compact ya da metal halide sistemine çevirin derim.
Cuba yetiştire bilirmiyim
[QUOTE=mesutbolu] [QUOTE=blitzkrieg] [QUOTE=Keys]Halit Bey merak ettiğim için soruyorum. Genelde 6000-7000k civarında lambaları kullanıyoruz. Amanonun aquaskyları da 7000k civarındadır. Sizin 4000 ve altı kullanmanızın nedeni nedir? [/QUOTE]

Özellikle grolux'ten bahsediyorum, işe yaramadığını düşünüyorum. Önceki mesajlarda belirttiğim gibi, 5 tane grolux 1 tane aynı watt değerine sahip daylight kadar ancak suya girebiliyor. Dalga boyu çok düşük, kırmızı olmasına aldanmayın, direk ışık rengi değil o,kaplama ya da kutuplar üzerinde oynama yapılarak elde edilmiş bir renk. 

4000 kelvin ve altını tercih etmemin sebebi güneş ışığı içerisinde bitkiler kırmızı ve sarı dalga boylarını kullanırlar daha çok, kelvin değeri azaldıkça renk skalası kırmızı-sarı aralığında yoğunlaşıyor ve bitkilerin fotosentez yapmasını sağlayan yüksek enerjili fotonlar bu aralığa giriyor. 6500 kelvine kadar kabul edilebilir renk sıcaklığı, ama şu 10.000 kelvinlik aquastarlar, led sistemlerde kullanılan mavi-yeşil ledler bence hiç bir etkisi olmayan boşa masraflar.

Tüm tanklarımda 2700-4000 kelvin aralığında renk sıcaklığına sahip power compact lambalar takılı. Tanklarımda yeşil nokta algi,hafif sakal yosunu sorunları dışında bir sorunla karşılaşmadım hiç. Ancak buna karşılık bitkilerimin formları açtığım başlıklar ve ilanımda görüldüğü gibi... 

Ben asla diğer ışıklarda yetiştirilmez demiyorum, ancak bir çok kişi 6500 k diye tutturmuş gidiyor, gün ışığı-kırmızı ışık önemli diyor ama sistemlerinde 10.000 k aquastar var. Burada çelişki var ve birçoğu çeşitli sorunlar ve bitkilerde formsuzluktan şikayet etmesine rağmen sorunu mavi ışıkta aramıyor :)

Neyse çok uzattım, karışık da yazmış olabilirim bu saatte, bir tablo paylaşayım; burada renk sıcaklığının hangi kelvine gittikçe arttığı net bir şekilde açıklanmış

[URL=http://www.odakled.com.tr/images/ledakademi/11.jpg" class="highslide" onclick="return hs.expand(this)][
/URL]
[/QUOTE]

Halit Bey diger konular icerisinde aquastar ile ilgili yoyrumunuzu okuyana kadar yesil spot algi ile mucadele ediyordum, t5 aquastari cikardim alg tamamen durdu. Suan groluks var tankta, fakat fotosentez eskisi kadar yok, tabanda lilaopsis nispeten iyi gibi ama parvula icinb sanki yetersiz geliyor. 5000 k altinda flo yalnizca jbL nin var 4000k fiyati dudak ucuklatiyor, 60-70t tl, bahsettiginiz power compact lamba sisteminin maliyeti nedir yr, heryerde bulabilir miyiz,nette varmi, armture nasil yerlestirdiniz, balasti, duyu fairklimi, fotovar mi ricma etsem.[/QUOTE]

Mesut Bey, büyük ihtimalle aquastardan kaynaklı problemler yaşamışsınızdır. Grolux bana göre kasap lambası, dolaba takıp etleri daha kırmızı gösteriyorlar. Tabana inmesi için litre başı 2 watt grolux olacak ki öyle fotosentez yapsın bitkiler. 

Power compact lambaların tanesi 5-6 lira. 100 litrelik bir tank için balast-kablo-lamba dahil tüm masrafı 60 tl. Ancak hopar gibi hazır armatürlere takılmaz, 15 cm boyunda ve duyları G24. Linkten değerlerini inceleyebilirsiniz. 


Yüksek performans, kolay ateşleme istiyorsanız bunlara özel 2x26 watt elektronik balast almalısınız, tek balast 2 lambayı çalıştırıyor. Basit bir armatür yaptırın alüminyumcuya ya da marangoza, duyların vidası da var, monteler geçersiniz. Kurmanız 15 dk sürmez. Ama 2 pinli olmasına dikkat edin, 4 pinli olanların kablo karmaşası çok fazla ve balastları daha karmaşık, elektrikçi bile bağlayamayabilir. 

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 295 Online Kullanıcı, 159 Üye

Online Kullanıcılar

erayt, CagriTURK, dusumsel, krib, Therbosstat, s3lcuk, aXarayli, wetsiz, hounsoi, Kerem, Ulvikerem, rkn8, OMER006, ccapslcokk, ufukxx61, burakcel12, nvrkcy, emirkagan, CevdetSERBEST, anchor, Calvusaqualife, KILLIFISH, beyazgul, babbafett, diaslayt, acarli, Kandemir, demirsoy, leventzl, DeviLLe, Megline, tallman1971, indianaconz, intelcorei5, AlpacinQ, shiroii, MicroServis, MustafaSelim, freediscus, OzanEge, vendetta99, Tanercv, ankara0606, Bayulker, FreaX, LaoTse, cafer06, Terador, KubilayEngin, Ejder Günaydın, erdalakçay, sebo11, alpeen666, Greylist, rccol, AnKaRa, SONADOR, Yusuf Bilal, deepahm, bhtyr, UmitYilmaz, SoSriKuA, YigitAlpCicek, idik, SCORPION_79, macakaloz, MiSoSiKiaN, icelebi, _RdnC_, Quersian, smckr, syurdakul, keremmina11, mimforeva, yakuzajr, oguzhanasl, Muhammed kose, Fatihs, mvklbk11, Adnanyum, Selcuk37, Mehmet KAPTAN, sinanistanbul, rdroo, albay omer, Noyes, Tugberk, rvural, gokhan, BurakAta, hautbois, SahinTaskin, İbrahim127, R. Ünal, muratteyhan, sina00, 007_Kasap, mrah, HarunYldrm, Bisnev99, Altispinoza, canrsln, Mehmetpoad, mahsanita, DADM, Türkiye1, ozan_1903, denizim20, Aytekeli, ozelturlepistes, matnof, Kaptan34, derela, bulentozer, Murat Gün, berkayakkann, Ahmet Haşim, deriinmavi, ootkn, AmazonDream, Mr.Hades, Dreamcometrue, Deadsong, Hamza Özel, rseven, ers1905, UnalCevahir, huseyn75, likeslice, MertYılmaz, Frodobaggins, sinan3805, ademh, eminylmaz, mbk44, efsane07, bademakvaryum, ternapi, serkantezel, Foai, MertA, aliburak11, dmhrt, aquagarden, Emerse, livadi, wallece, anes, serdar131977, gcinoglu, rexxter, Delta Hoby, blitzkrieg, Woland, ermes, herhangibiri, Sedj, candas, Discusfun, zaro73,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,751,229 Mesaj
  • 402,454 Konu
  • 91 Forum
  • 142,304 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,481 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.