ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
İsmail YILDIRIM
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
283
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
05 Nisan 2011 23:14
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
425 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
İsmail YILDIRIM
Doğum Tarihi:
09 Ekim 1968
Yaş:
53
İl:
Bolu
Meslek:
Bolu Adliyesinde Zabıt Katibi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/109765.jpg[/img]İsmail YILDIRIM

SON 10 MESAJI

Sterbai Çöpçü Üretimi
Merhaba, bende 3 adet damızlık sterbai çöpçü var, bunlar zaman zaman camlara yumurta yapıştırıyor, ancak bir müddet sonra yumurtaların hepsi kayboluyor. Bu yumurtaları toplayıp yavruluğa mı koymam lazım, yoksa başka bir yöntem varmı, bu arada tankta L 144 vatoz, karides var.
Bolu'daki Akvaryumseverler...
Pandemiden dolayı grup suskun kalmış.
Pipo Filtremi Kurt Bastı!
Sevgili "DeadRaven" pipo filtrenin süngerini at, yeni sünger alıp yenisini tak, su değişimi yap, 5 liralık çokça olan yemin iyi bir yem olsaydı o paraya çokca olmazdı onu da çöpe at, çok fazla kafanı karşıtırma, her söylenene de inanma, bolca oku, bu site hobiye yeni başlayanlar için bulunmaz bir nimet, arama motorundan merak ettiğini arat mutlaka bulursun ve orada yazanlardan edindiğin bilgileri kendi akıl süzgecinden geçirip kullan.
Hayırlı günlerin olsun.
Giresmann Flonın Hangi Modeli?
Merhaba, ledlerden oluşan dıy bir aydınlatmam var, bunun yanına tavsiyeler doğrultusunda 2 adet giesemann 24 W aydınlatma ilave etmek istiyorum ancak bu markanın çeşitli modelleri var. Mesela Aquapink modelin altında açıklama olarak "Actinic+ ile birlikte kullanılması önerilmektedir" açıklaması var.
Hangi model veya modelleri kullanmam daha uygun olur.
Teşekkür ederim.
Bitkili Akvaryuma Geçiş Tavsiye
Merhaba, anubias veya amazon az ışık isteyen çok da güzel bitkilerdir, tilki kuyruğu gibi bitkiler çabuk büyürler ama çürüyüp bozulmaları da çabuk olur, onun için en iyisi sert ve sağlam bitki olan ve en az ışık isteyen anubias, sonrasında amazon tavsiye ederim.

Boş zamanında bir de bu linke bakın isterseniz.
http://www.akvaryum.com/Forum/yeni_baslayanlar_burayalow-tech_k208779.asp
Lepistes Üretimhanesi Açacağım Önerisi Olanlar ?
Merhaba;
ufak tefek satır atlamaları dışında konuyu bütün olarak okudum, anlaşılıyor ki bu işlerde pek acemi değil hatta usta bile sayılabilecek seviyedesiniz. Arkadaşların uyarıları gayet yerinde ve doğru sizin de onlara karşı cevaplarınız da tıpkı onlar gibi kibar ve ikna edici.
Bütün bu iyi niyetler karşısında benim de çorbada bir tuzum bulunsun istedim.
Benim bildiğim kadarı ile lepistes konusunda Ziya Erkuş bir numaraydı, çok iyi ırkların ithalatını yapar, üretimini yapardı şu sıralar herhalde yurt dışında bulunmakta.
Kendisinin bir tavsiyesi vardı, ırk lepistes üretmek istiyorsanız bir ırk için en az 6 adet tankınız olması lazım hatta 8 tane olursa daha iyi olur derdi. Ne amaçla derdi orasını bilemiyorum, bizim gibi amatör iki lepistese bakanların bilemeyeceği mutlaka bir şeyler var ki söylemiş.
Bunu öncelikle bir araştırmanızı tavsiye ederim.
Hayırlı olsun.
Bılgı Kırlılıgınden Kurtulmak Istıyorum
Sevgili kardeşim; Nasrettin hoca hikayesi var malümunuz, damdan düşmüş hekim çağıralım demişler olmaz demiş bana daha önce damdan düşmüş birini çağırın demiş.
Buradan yola çıkarsak yeni bir tuzlu tankı kurmuş bir kardeşiniz olarak karşılaştığım zorlukları ve sorunları kısaca anlatayım, zaten tuzlu su konusunda uzman arkadaşlar gerektiğinde size yardım edeceklerdir.
Öncelikle piyasayı araştır, ben tuz baktım aynı marka aynı özelliklerde tuz bir yerde 150 bir yerde 200 küsürdü, bu diğer ekipmanlar için de geçerli.
PS yi ikinci almanda fazla bir sıkıntı yok, kafa motorunu da ancak çalışırken görmeni tavsiye ederim, evdeki akvaryum için ses çok önemli, tatlı su olsa iç filtreyi açarsın dış filtreyi kapatırsın ki gece sesten rahatsız olma. Mesela ben ikinci el bir kafa motoru aldım 100 liraya 20 küsür lira da kargo ücreti verdim, tank yapım aşamasında bir iki gün çalıştı sonra tank kurulduğunda biraz çalıştı ama traktör gibi sonra vefat etti, sonrasında eheim in kafa motorunu sıfır olarak aldım.
Deniz akvaryumunda en önemli şeylerin belki de birincisi sabır, tankı kur, aklımdayken iyi bir ışıklandırma şart (pahalı değil, iyi), tuzu suyu koy, kayalarını ekle, bakteri kültürünü ekle sonra uzunca bir süre 1-2 ay canlı ekleme boşa dönsün, daha sonra yavaş yavaş konç vs. koymaya başlarsın.
Su için ters ozmos dedikleri arıtma neredeyse şart, hazır su daha ucuza gelirse bilemem ama inanılmaz bir su eksilmesi oluyor, su arıtmada en önemlilerinin başında silkat reçine kısmının olması, ben internetten yaklaşık 200 civarlarında (eksik veya fazla unuttum) aldım kullanıyorum.
Deniz işi görüldüğü gibi kolay [:(]
Balık almaya başlarken en önce en ucuzlardan başlarsanız daha iyi olur, bu mercanlar için de geçerli. Mesela ben mercan olarak ilk önce zoa aldım 3-5 dallıydı 25 lira verdim, aradan 1-2 ay diğer hesaplı mercanları eklemeye başladım.
Kısaca benim başlangıcım bu şekilde oluştu.
Hayırlı olsun.
Kısa Kuyruk Vatozla Uzun Kuyruk Vatoz Çiftleşmesi
Sevgili Cemal kardeşim; öncelikle hangi tür balık edinmişsen yavru alma işleminde eş olarak aynı tür edinmen önemli, neden mi?
Mesela saf kan kurt köpeğin var atıyorum fiyatı 1.000 lira, bir de yine aynı fiyattan aldığın çok kaliteli saf kan kangal köpeğin var, bu iki süper ırkın çiftleşmesinden olacak yavrular anneye de benzeyebilir, babaya da bunların saf kan olup olmadıklarını ancak uzmanları anlar ama o yavruların değeri 0 (sıfır) dır çünkü artık onlar birer sokak köpeği değerine düşmüşlerdir, onun için hangi tür balık besleyeceksen eşleşmeyi de aynı türden yapmanı tavsiye ederim. Mesela tül kuyruk ile düz kuyruk balığı eşleştirdin ve yavruların bir kısmı tül kuyruk çıktı sen de bu balıkları bir arkadaşına/akvaryumcuya sattın/verdin diyelim, yarın öbür gün bunların yavrularının nasıl çıkacağı hiç belli olmaz ve üç kuruşluk bir şey için mahçup duruma düşersin ve bir ırkı kırmış olursun.
Onun için naçizane tavsiyem tek tür eşleşmesi yap ve onlardan yavru al. Bu arada yavrularda genetik olarak bir sıkıntı veya kusur olmaz ama dediğim gibi verdiğin kişilerden geri dönüşler olumsuz olur.
Saygılarımla.
Tarçının Afrodizyak Etkisi
Çok ilginç bir konu ve tam 77 sayfa, bir iki sayfayı okudum, kullanılmaması gerekir diyenleri suçlayan kullananlar bilimsel bir gerekçe gösterin diyor ama aynı bilimsel gerekçeyi kendileri gösteremiyorlar ve ısrarla kullandıklarını çok da yararlı olduğunu söylüyorlar, aklımda kaldığı kadarı ile bir iki yerde de ağaçlardan suya tarçın ağacı kabuğunun düştüğünü yani bu işin doğaya uygun olduğunu söyleniyor, öncelikle ağaçtan suya düşen kabuk miktarı ile o suyun miktarını kıyaslarsanız dakikada bir bir ağacın bütün kabuklarının suya dökülmesi lazım, diğer bir husus gölde yaşayan balıklarınıza niye yapay yem veriyorsunuz diyenlere de o zaman sizde o balıkları gölde besleyin demek lazım.
Amacım kimseyi yermek değil ancak bozulan bir televizyon, bilgisayar v.s. eşyanın üstüne güçlüce vurarak tamir ettiklerini düşünün insanların yaşadığı bir ülkede bu tartışmalar bence hiç bitmez.
İsteyen istediğini yapsın ama fikir soranlar aldıkları cevaplara karşı biraz hoşgörülü olsunlar, fikir sunanlar aldıkları cevaba hoşgörülü olsunlar, fikirlerini söyleyenlerde karşı fikirlere saygılı olsunlar. Ama en önemlisini unutuyoruz galiba kulaktan dolma bilgilerle bu iş yürümez mutlaka bilimsellik simidine sarılmamız lazım.
Mesela bir arkadaş 3 tankta lepistes üretilir diyor ama bu işin uzmanları en az 6 hatta 8 tank olması lazım diyorlar, bu diyenler profesyoneller, 3 tane de olur diyenler de merdiven altı tabir ettiğimiz 3-5 balık üretip satan arkadaşlar.
Birbirimizi hoşgörelim.
Fluval 306 Mı 406 Mı Almalıyım ?
Sevgili Ahmet kardeşim, dıy sump yaparım demişsin de o kadar zor ki, ikinci el kafa moturu bile az önce baktım eheim 2000 125 lira bunun birde kargo ücreti var 150 lira, bunun için pimaş borular alacaksın onları ekleteceksin, ölçülerin olmayacak, yeniden yaptıracaksın v.s. çok zor bir iş, ha ben sucuyum veya çok yakın bir kardeşim arkadaşım sucu dersen o zaman olur. Sump düşünenler iyi planlayıp ona göre gerçek bir sump yapmalılar yoksa işleri zor, hepimizin çevresinde bu hobiyle ilgilenen arkadaşlar var bence en iyisi onların da fikirlerini alarak hatta fikir tartışmalarını çizim ile destekleyerek güzel bir şekilde projelendirip öyle başlamak lazım.
Kafa motoru tavsiyesine gelince benim o konuda bir fikrim yok, bildiğim alınan dış filtrenin debisinin belirli bir dönemden sonra düşmeye başladığı bunun hesabının yapılarak dış filtre alınması.
Saygılarımla.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.