ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gattar5050
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
517
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Aralık 2010 09:03
Son Ziyaret:
2 Saat 24 Dakika önce
Toplam Mesaj:
882 [0.28 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
194 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
4

BİLGİLER

Ad Soyad:
Berkcan Aka
Doğum Tarihi:
01 Mayıs 1999
Yaş:
20
İl:
Istanbul
Meslek:
Ögrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Berkcan Aka

SON 10 MESAJI

Hastalıkla İlgisi Olan Gerkes Gelsin
İç parazit. Sera bactobur direct kullanabilirsiniz tedavi için.
Bitkiler Uygunmu?
Evet bitki türleriniz uygun. Hepside düşük destekli akvaryumlarda bakılabilir. Başlangıç için bitki yoğunluğunuz güzel.
Bitkili Akvaryumda Ro Su Kullanımı Hakkında
[QUOTE=Hasan112]Herhangi bir test kullanmıyorum suanlık ama ilerleyen zamanlarda kullanırmıyım bilmiyorum. Çeşme suyundan geviş yaptıgım için gerekli kh gh degerleri fazlasıyla yuksek oldugu içinde herhangi bir ek madde kullanmıyorum. Sadece her degısımde 10l dinlendirilmiş musluk suyu koyuyorum.

Yaşadığım sorunlar bu forumda paylaşıyorum sürekli takip edebilirsiniz.
https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_akvaryum_kurulum_k943001.asp[/QUOTE]
Bitkili akvaryumda RO su kullanan biriyle görüştüm dün akşam. Gh-kh+ katkısı ve klasik bitki gübreleri ile başarı elde edebileceğimi söyledi. Kendisi %100 RO su kullanıyormuş musluk suyu ile karıştırmadan. Uzun süredir herhangi bir sıkıntı yaşamadığını söyledi. Bende bu tarz bir yol izlemeyi düşünüyorum. Sizinde tankınız oldukça başarılı görünüyor. Sağlıklı hobiler..
Montecarlo Bitkisi Başlangıç.
Co2 nin suda daha uzun süre kalıp, daha iyi çözünebilmesi için suyu mümkün olduğu kadar hareketsiz tutmanız gerekir.
Montecarlo Bitkisi Başlangıç.
Evet adaptasyon ile ilgili olabilir ama ben daha önce hiç adaptasyon sürecinde bu kadar yıprandıklarını görmedim. Genelde eski yapraklar kararmaya başlarken mutlaka yeni sürgünler vermeye başlamış olurlar. Co2 çok uçucu bir gazdır. Su yüzeyinin biraz fazla hareketli olması bile CO2 nin sudan uzaklaşmasına sebep olur.
Bitkili Akvaryumda Ro Su Kullanımı Hakkında
[QUOTE=yasinkirici]
Benim su değişimi sonrası düzenli olarak kullandığım tek katkı, sıvı gh+ (veya önceden suda erittiğim himalaya tuzu) ve sıvı potasyum gübresi. Bunların dışında, nitrat ve fosfat nadiren veririm, arada bir mikro element gübresi takviye ederim. Çok nadir (yılda 1 defa mesela) karidesler için mineral topları atarım, suya hafif bir mineral desteği olur. [/QUOTE]
Anladığım kadarıyla CO2 kullanmıyorsunuz. Yinede bitkilerin besin eksikliği belirtileri göstermiyor olması çok ilginç geldi. Bende kurduktan sonra, karşılaştığım belirtilere göre hareket etmeye karar verdim. Umarım çok büyük sorunlarla karşılaşmam. Ben yüksek destekli bir akvaryum kurmayı planlıyorum. Özellikle aydınlatması çok yüksek olucak. Bu durumda besin tüketim hızıda artacağı için tereddütlerim vardı. Sizin durumunuz biraz cesaret verdi açıkcası. Üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum artık. Teşekkürler sağolun.[:iyi:]
Bitkili Akvaryumda Ro Su Kullanımı Hakkında
[QUOTE=yasinkirici]
Merhaba,
Bitkili akvaryumlarda RO suyu kullanımı hakkında oluşan genel kanı nedir, bilemiyorum, araştırmadım, ancak, kendi uygulamalarımdan naçizane şu şekilde bilgi aktarmaya çalışayım: Yaşadığım yerin şebeke suyu, -doğru aydınlatma kombinasyonu/süresi, su değişimi ve gübreleme periyoduna rağmen- bitkilerimde yosunlaşmaya sebep oluyordu; çünkü su çok sert, sudaki mineral dağılımı bitkiler için dengesiz geliyor da olabilir. RO suyu kullanmaya başladığımdan beri bu problemlerin neredeyse tamamını atlattım. RO suyu kullandığınızda tüm parametrelerin kontrolü sizin elinizde oluyor, su saflığa çok yakın olduğu için, gerekli mineral ve gübreleri siz sonradan istediğiniz ölçüde ekleyerek, bitki ve diğer canlıların yararlanmasını sağlıyorsunuz. Tank kapasiteniz yüksekse, kh ve gh, gübre veya iz element ilavenizle kolay kolay oynamıyor, düşük hacimli tanklarda bir miktar yukarı çekebilir belki. gh arttırmak için bir miktar dinlenmiş çeşme suyu kullanabilirsiniz veya gh+ kullanabilirsiniz. Ben şahsen RO suyuna geçtiğimden beri kh-gh mevzusuna takılıp ölçüm yapmadım, yıllardır da bir problem yaşamadım, sadece iletkenliği arttırmak, suyu belirli bir iletkenlik seviyesine getirmek için gh+ ya da bir miktar işlenmemiş himalaya tuzu kullandım. Saygılarımla.[/QUOTE]
O zaman çokta korkulucak bir şey yokmuş ortada. Benim kurmak istediğim akvaryum küçük, en fazla 50-60 litre olur. Siz gh+ haricinde extra bir mineral takviyesi kullanıyor musunuz?
Montecarlo Bitkisi Başlangıç.
Bencede kömürü çıkartmalısınız. Birde filtreleme sisteminize bir göz atın. Su motordan çıktıktan sonra filtre haznesine yada filtre haznesinden akvaryuma yukarıdan dökülüyorsa çözünen co2 de çoktan uçmuştur zaten. 15-20₺ ye bir indicatör alıp co2 seviyenizi takip etmenizi öneririm. Elinizdeki bitkiler ölmüş görünüyor, eksiklikleri giderip daha sağlıklı bir şekilde yeniden ekim yapmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı hobiler..
Bitkili Akvaryumda Ro Su Kullanımı Hakkında
Değerli yorumlar için teşekkür ederim. Sanırım sistemi kurup tek tek denemek en güzeli olucak. Konuyu açarken, bitkili akvaryumda ro su kullanan kişilerden yorum almak için açmıştım fakat sanırım çok fazla kişi kullanmıyor. Yazın sonuna doğru kurulumu tamamlıyabilirsem artılarını eksilerini burdan yazmaya çalışıcam.
Sağlıklı hobiler..
Bitkili Akvaryumda Ro Su Kullanımı Hakkında
Aquafores Substrate; mikro besin açısından çok zengin olduğu için, ilk üç ay boyunca mikro besin kullanılmamasını öneriyor. Firma bunu söylerken çeşme sularındaki mikro besinleride hesaba katmış mıdır çok merak ediyorum. Aslında en güzeli mail atıp öğrenmek olucak. Ro suyu ben her halükarda kullanma taraftarıyım. Etrafınızda kullanan birileri varsa, filtreleri değiştirirken içinden çıkan pisliğe bir göz atın derim. Ro su akvaryumdaki canlıların sağlığı içinde iyi olur diye düşünüyorum. Aslında kafamda ro su kullanma fikri kesinleşti gibi ama gübre konusu kafamı karıştırıyor biraz. [QUOTE=Arkun]Ro su kullanıp kullanmama aşamasında bende bulunuyorum son günlerde. Çok okuyup araştırıyorum. Bazı türler yumuşak su dışında yetişmiyor diyebilirim. Örneğin Rotala Wallichii. Ancak aktif toprak gibi toprakların suyun gh ve kh ını düşürme gibi özellikleri olduğunu okuyorum. Bu sebeple örneğin ADA Amazonia kullanıp çeşme suyunda her türlü bitkiyi iyi forma yetiştiren akvaristler var. Bu arada kh ve gh'ın ideal olması gereken değerler var. Tabi ki de sıfır olmaları bitkiler için iyi değil. Bunlar şu an aklımda değil ama gh 2-4 kh 4-6 gibi düşük değerler bunlar. Fakat kesinlikle sıfır değiller. Bence RO suya geçmeden önce biraz denemeler yapın. Ben şu anda Shire isimli tankımda denemeler yapıyorum. Ro su kullanmadan hangi türlerde nasıl formlar yakalayabilirim inceliyorum. Bence gerek yoksa neden masraf yapalım ki.
Sorduğunuz ilk soru hakkında ise net bir fikrim yok. Aktif topraklar evet bitkinin eser element ihtiyaçlarının çoğunu karşılıyor ama örneğin ca ve mg gibi elementler içeriyor mu emin değilim. Çünkü ca ve mg suyun gh değerinde önem arz eden elementler.

Bakın aşağıda JBL Proscape Soil in açıklamaları bulunuyor. Maalesef içeriğinde tam olarak hangi elementler mevcut açıklanmış değil. Bir de bu aktif topraklar aslında zamanla özelliğini yitiriyor. Doğal azot döngüsü tank içerisinde oturduğunda zaten bitkiler yeterli besini zeminden sağlayabiliyorlar. Ancak bitkilerin ilk kurulumda hızlı bir şekilde gelişmesi için çok fayda sağlıyorlar.

"Su bitkileri için komple besinli zemin toprağı Peyzaj akvaryumları için özel zemin toprağı
Canlı bitki gelişimi: Orta büyüklükteki tane yapısı sayesinde mükemmel oksijen tedariki ve dolaşım
Bitkilere acil besin maddesi ve mineral tedariki
Tropikal su değerleri: Hafif asidik pH değeri ve düşük karbonat sertliği Suyun sertliğini azaltır - Su yumuşar
Teslimat kapsamı: 1 torba ProScape PlantSoil Brown
Su altı bahçıvanları
Su peyzajı akvaryum peyzajı tekniğini tanımlar. Peyzaj sırasında fantezi yüklü bitki düzenlemeleri, su üstü peyzajların ya da doğal yaşam alanlarının kopyaları yaratılabilir. Peyzajlı bir akvaryumda balık veya omurgasızlar bulunmaz, ya da çok az sayıda bulunur. Bu yüzden bitkilerin kısıtlı beslenir ve gelişmeleri sınırlanır. Azot, fosfor ve diğer minerallerin az miktarda bulunduğundan hedefe yönelik bir gübre takviyesi gerekir. Güzel bir su altı peyzajında sağlıklı bir bitki gelişimi için bitkilerin ışığa, CO2'ye ve doğru besin maddelerine ihtiyacı vardır.

Mineralden yana zengin
ProScape Soils özel olarak akvaryum peyzajcılarının ihtiyaçlarına uyarlanmış zemin topraklarıdır. Topraklar su nötr olmayıp, sertliği giderici etkiye sahiptir. Suyu yumuşatır ve pH değerinin hafif asidik alana geçmesi için az miktarda asitleştirirler. JBL Plant Soils bitkileri besin maddeleri ve minerallerle anında beslemek için bol miktarda besin maddesi içerir, buna karşılık ShrimpSoils'te daha az besin maddesi bulunur.
Uygulama: Zemin toprağını taşınma sırasında ortaya çıkan aşıntıları gidermek için musluk suyu ile kısaca yıkayın. Minerallerin suda birikmesini önlemek için dolumdan sonra ilk iki hafta her 2-3 günde bir %50 su değişikliği yapılmalıdır. Su değerleri suyun kaynağından ve su değişimleri arasındaki aralıklardan etkilendiğinden, sertliği giderici etkisi zamanla azalır.

Doğru miktarda zemin toprağını hesaplama formülü: Uzunluk (cm) x genişlik (cm) x yükseklik (cm) 1000=litre JBL ProScape Plant Soil"[/QUOTE]

Sanırım bu işte de elimize alıp, kurcalayıp denemeler yapmadan kesin bi sonuça ulaşmak zor olucak gibi. Kendi kendimize denemeler yapıp duruma göre bir rota çizmek daha sağlıklı olucak gibi.. Umarım çok fazla aksilik yaşamadan sağlıklı bir şekilde büyütebilirim bitkileri. Ro su kullanılan akvaryumlarda, mineral ve gh-kh oranlarını ayarlayabilmek için önerebileceğiniz katkı maddeleri var mıdır ?

[QUOTE=Gtuncay]RO su kullanarak (aydınlatma, filtrasyon, co2 vs. gerekli olan herşeyin uygun olduğunuz farz edersek) bir nevi su değerlerini kontrol altında tutarak, yosun problemini büyük ölçüde azaltmış oluyoruz. Bu aşamada devreye testler giriyor. Bitki yoğunluğuna göre gübre ve gh+ takviyesini yapıyoruz. Su değişimine kadar ara ara test yapıp hangi elementin ne kadar, ne sıklıkla azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Su değişimini yaptık diyelim, bir test daha yapıyoruz, eklememiz gereken gübre vs. değerlerini hesaplıyoruz. Katkıları gerekli olan miktarda ekledikten sonra akvaryumda büyük bir değişiklik yapmazsanız bu değerleri biryere not alıp her hafta aynı işlemi arada test yaparak sistemi oturtabilirsiniz. Bu söylediğim yöntemle gerekli takviyeleri tankınız için kendiniz belirlersiniz. Sistemi oturtana kadar biraz çaba harcarsınız ama kendi tankınızın değerlerini bilir, ona göre hareket edersiniz. Mesela bazı gübrelerin üzerine yazıyorlar 100 litre suya 50 ml ekleyin diye yahu tamamda neye göre kime göre :)[/QUOTE]

Hayırlı olsun Hasan bey. Yaşadığınız sorunları ve karşınıza çıkan sorunları burdan bildirirseniz benim içinde çok faydalı olur. Siz hangi katkıları kullanıyorsunuz? Gübre olarak yada gh-kh katkısı olarak. Sizin tankınız su değerleri ne durumda ölçüm yapıyorsanız biraz daha detaylı bilgi verebilirmisiniz?

Aquafores Substrate; mikro besin açısından çok zengin olduğu için, ilk üç ay boyunca mikro besin kullanılmamasını öneriyor. Firma bunu söylerken çeşme sularındaki mikro besinleride hesaba katmış mıdır çok merak ediyorum. Aslında en güzeli mail atıp öğrenmek olucak. Ro suyu ben her halükarda kullanma taraftarıyım. Etrafınızda kullanan birileri varsa, filtreleri değiştirirken içinden çıkan pisliğe bir göz atın derim. Ro su akvaryumdaki canlıların sağlığı içinde iyi olur diye düşünüyorum. Aslında kafamda ro su kullanma fikri kesinleşti gibi ama gübre konusu kafamı karıştırıyor biraz. [QUOTE=Arkun]Ro su kullanıp kullanmama aşamasında bende bulunuyorum son günlerde. Çok okuyup araştırıyorum. Bazı türler yumuşak su dışında yetişmiyor diyebilirim. Örneğin Rotala Wallichii. Ancak aktif toprak gibi toprakların suyun gh ve kh ını düşürme gibi özellikleri olduğunu okuyorum. Bu sebeple örneğin ADA Amazonia kullanıp çeşme suyunda her türlü bitkiyi iyi forma yetiştiren akvaristler var. Bu arada kh ve gh'ın ideal olması gereken değerler var. Tabi ki de sıfır olmaları bitkiler için iyi değil. Bunlar şu an aklımda değil ama gh 2-4 kh 4-6 gibi düşük değerler bunlar. Fakat kesinlikle sıfır değiller. Bence RO suya geçmeden önce biraz denemeler yapın. Ben şu anda Shire isimli tankımda denemeler yapıyorum. Ro su kullanmadan hangi türlerde nasıl formlar yakalayabilirim inceliyorum. Bence gerek yoksa neden masraf yapalım ki.
Sorduğunuz ilk soru hakkında ise net bir fikrim yok. Aktif topraklar evet bitkinin eser element ihtiyaçlarının çoğunu karşılıyor ama örneğin ca ve mg gibi elementler içeriyor mu emin değilim. Çünkü ca ve mg suyun gh değerinde önem arz eden elementler.

Bakın aşağıda JBL Proscape Soil in açıklamaları bulunuyor. Maalesef içeriğinde tam olarak hangi elementler mevcut açıklanmış değil. Bir de bu aktif topraklar aslında zamanla özelliğini yitiriyor. Doğal azot döngüsü tank içerisinde oturduğunda zaten bitkiler yeterli besini zeminden sağlayabiliyorlar. Ancak bitkilerin ilk kurulumda hızlı bir şekilde gelişmesi için çok fayda sağlıyorlar.

"Su bitkileri için komple besinli zemin toprağı Peyzaj akvaryumları için özel zemin toprağı
Canlı bitki gelişimi: Orta büyüklükteki tane yapısı sayesinde mükemmel oksijen tedariki ve dolaşım
Bitkilere acil besin maddesi ve mineral tedariki
Tropikal su değerleri: Hafif asidik pH değeri ve düşük karbonat sertliği Suyun sertliğini azaltır - Su yumuşar
Teslimat kapsamı: 1 torba ProScape PlantSoil Brown
Su altı bahçıvanları
Su peyzajı akvaryum peyzajı tekniğini tanımlar. Peyzaj sırasında fantezi yüklü bitki düzenlemeleri, su üstü peyzajların ya da doğal yaşam alanlarının kopyaları yaratılabilir. Peyzajlı bir akvaryumda balık veya omurgasızlar bulunmaz, ya da çok az sayıda bulunur. Bu yüzden bitkilerin kısıtlı beslenir ve gelişmeleri sınırlanır. Azot, fosfor ve diğer minerallerin az miktarda bulunduğundan hedefe yönelik bir gübre takviyesi gerekir. Güzel bir su altı peyzajında sağlıklı bir bitki gelişimi için bitkilerin ışığa, CO2'ye ve doğru besin maddelerine ihtiyacı vardır.

Mineralden yana zengin
ProScape Soils özel olarak akvaryum peyzajcılarının ihtiyaçlarına uyarlanmış zemin topraklarıdır. Topraklar su nötr olmayıp, sertliği giderici etkiye sahiptir. Suyu yumuşatır ve pH değerinin hafif asidik alana geçmesi için az miktarda asitleştirirler. JBL Plant Soils bitkileri besin maddeleri ve minerallerle anında beslemek için bol miktarda besin maddesi içerir, buna karşılık ShrimpSoils'te daha az besin maddesi bulunur.
Uygulama: Zemin toprağını taşınma sırasında ortaya çıkan aşıntıları gidermek için musluk suyu ile kısaca yıkayın. Minerallerin suda birikmesini önlemek için dolumdan sonra ilk iki hafta her 2-3 günde bir %50 su değişikliği yapılmalıdır. Su değerleri suyun kaynağından ve su değişimleri arasındaki aralıklardan etkilendiğinden, sertliği giderici etkisi zamanla azalır.

Doğru miktarda zemin toprağını hesaplama formülü: Uzunluk (cm) x genişlik (cm) x yükseklik (cm) 1000=litre JBL ProScape Plant Soil"[/QUOTE]

Sanırım bu işte de elimize alıp, kurcalayıp denemeler yapmadan kesin bi sonuça ulaşmak zor olucak gibi. Kendi kendimize denemeler yapıp duruma göre bir rota çizmek daha sağlıklı olucak gibi.. Umarım çok fazla aksilik yaşamadan sağlıklı bir şekilde büyütebilirim bitkileri. Ro su kullanılan akvaryumlarda, mineral ve gh-kh oranlarını ayarlayabilmek için önerebileceğiniz katkı maddeleri var mıdır ?

[QUOTE=Gtuncay]RO su kullanarak (aydınlatma, filtrasyon, co2 vs. gerekli olan herşeyin uygun olduğunuz farz edersek) bir nevi su değerlerini kontrol altında tutarak, yosun problemini büyük ölçüde azaltmış oluyoruz. Bu aşamada devreye testler giriyor. Bitki yoğunluğuna göre gübre ve gh+ takviyesini yapıyoruz. Su değişimine kadar ara ara test yapıp hangi elementin ne kadar, ne sıklıkla azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Su değişimini yaptık diyelim, bir test daha yapıyoruz, eklememiz gereken gübre vs. değerlerini hesaplıyoruz. Katkıları gerekli olan miktarda ekledikten sonra akvaryumda büyük bir değişiklik yapmazsanız bu değerleri biryere not alıp her hafta aynı işlemi arada test yaparak sistemi oturtabilirsiniz. Bu söylediğim yöntemle gerekli takviyeleri tankınız için kendiniz belirlersiniz. Sistemi oturtana kadar biraz çaba harcarsınız ama kendi tankınızın değerlerini bilir, ona göre hareket edersiniz. Mesela bazı gübrelerin üzerine yazıyorlar 100 litre suya 50 ml ekleyin diye yahu tamamda neye göre kime göre :)[/QUOTE]

Hayırlı olsun Hasan bey. Yaşadığınız sorunları ve karşınıza çıkan sorunları burdan bildirirseniz benim içinde çok faydalı olur. Siz hangi katkıları kullanıyorsunuz? Gübre olarak yada gh-kh katkısı olarak. Sizin tankınız su değerleri ne durumda ölçüm yapıyorsanız biraz daha detaylı bilgi verebilirmisiniz?[QUOTE=Hasan112]Bende yaklaşık 2 hafta önce ro suya geviş yaptım. Aynı gun ışık takviyesi de yaptım. Genel izlenim suana kadar iyi ama sebebi ışık mı ro su mu orasını bilmiyorum 😊[/QUOTE]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 312 Online Kullanıcı, 177 Üye

Online Kullanıcılar

dınay, demirsoy, umitakbas, BadBoy09, DeviLLe, ctaskin, ers1905, YeniHobist14, Mayis_Akvaryum, Enisikizler, Gökhan1907, fikret43, jprime, Keremuuu, apistoapisto, huseyn75, aktivist06, ecakar, kdeniz, balıkhastası, efsane07, K3r3m, extuin, BARBAR, ifidie, sherloock, vendetta99, algae, ecological, fretchord, s3lck, safakelmass, MiSoSiKiaN, Zeck35, Mikail Erdoğan, bnmz, Fahrikurt, hasanusta06, faruk7481, alvin21, Alcynone, Ulker, icelebi, yunus4161, CaNKuB, ultraaskin, Thraikes, sefercnd, Taskinilsever, selahattinfidan, SCORPION_79, vidoq, indianaconz, yagiz_yagiz, Shipper, Fatih ÇE, KILLIFISH, Kınayu, MURAT111, utkuulu, omercldr, Beta_balik, SahinTaskin, Fanti35, livadi, serkantezel, eroltaşdelen, KillLaKill, ersel, lizuferum, Tropicall34, diaslayt, ertan95, Acil Stop, çulsuz, Hamza Özel, krib, wmelontr, Emerse, husumut, blackheart, ONRAYDN, 16Sarper66, MrtPekgoz, wolverin, candas, bettaaşığı, SmallCandyThing, Alper altuğ, heihache, orimohito, yns325, Bvarisli, MertA, Kerimtnçy, H.Ocal, Umitunver, anchor, ALPDEM, hasanumut, Legendry, FurkanYnk, Ersah147, CerkesTetra, ekcinar, Hobiguppy, ozan fatih, ogii06, fikri.kaya13, PetVaryum, mrtzngn, Orhunekm, Turgut 34, sarıyerli 1970, emreemin, i_gulistan, eskiyapar, SoSriKuA, ersin ün, Harlequin, wallece, yunisoy, gursell-im, abdullahgercek63, Necdet Buluk, caglarm, izbil, sonstiq, gyunda, kadirik, denizim20, Bilgekarga, su dünyası, khancafer, Enestksy, Emre ÇANDIR, yucesoy83, Kamil009, Muammer57, SerdarCAKICI, XIIVMMXII, Madeagle, Splendor, UmitYilmaz, babanus, tahaceylan, Arkun, ReeFlowers, voyager10, cagdas_0606, ozkurtozgur, erayt, isik, kemalby, erenkoy, DiscusFan, shark2, erdalakçay, ilhannnn01, CagriTURK, keyman79, erakay, İcemen1907, ALEM, UnalCevahir, AkvaristGunesli, Fishbone, cavitaladag, Ahmet Haşim, aXarayli, zoradam09, ilker2626, blokurlu, omerayksk, gsx1300rhayabusa, ilturk, AmazonDream, agbaglama,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,744,170 Mesaj
  • 401,588 Konu
  • 91 Forum
  • 141,882 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,571 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.