ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
stonemage
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
69
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Kasım 2010 20:16
Son Ziyaret:
20 Saat 51 Dakika önce
Toplam Mesaj:
79 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur Serbest
Doğum Tarihi:
12 Ağustos 1989
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Onur Serbest

SON 10 MESAJI

Black Orandam Gòvdesi Beyazlamaya Başladi
O hacime o kadar japon balığı çok fazla. Yanlış görmüyorsam gözü de sislenmeye başlamış. Ya nüfusu azaltmanız gerekiyor. Ya da akvaryumu büyütmeniz. Ayrıyetten ısıtıcı edinip suyu 22-23 dereceye sabitlemeniz gerekiyor. Oranda, ryukin , ranchu gibi özel türler için en uygun sıcaklık budur. Bir de cüce vatozlarınıza dikkat edin. Yemleme esnasında japon balıklarına - izlenimlerime göre özellikle siyah olanlara- vurma eğilimleri var. Gövdesinde mantarın yanı sıra sanki pullarında da kalkma var.[EDIT]stonemage,2019-01-24 11:24:21[/EDIT]
Ufaklıklar Anne Ve Babalarına Kavuştu.(konu Güncel
[QUOTE=adige42]

Geçmiş olsun, bu japonlardan cekmeyen hobici kalmadı maalesef 🙂Yenilere sağlıklar dilerim. [/QUOTE]

Teşekkür ederim. Hani japon balığını yeni başlayanlar için öneriyorlar ya.
Bu özel türler için kesinlikle geçerli değil. Ben cichlid de baktım canlı doğuran da baktım vakti zamanında. Bunların 4 de biri kadar zorlanmadım emin olun.
Ufaklıklar Anne Ve Babalarına Kavuştu.(konu Güncel
[QUOTE=ademakci]Maşşallah canlılarınız gayet sağlıklı gözüküyorlar[:nazar:][/QUOTE]

Teşekkürler.. Bu videoyu yaklaşık 4 ay önce eklemiştim. 4 ayda videodaki orandaların çoğu iç parazit ve dropsyden öldü maalesef. Yavrular sapasağlam duruyor ama :) Hiç bir hastalıktan etkilenmiyorlar MaşAllah. Şu anda başka orandalar ve 2 tane de yeni shorttail ryukin var. Yeni videolarını eklerim yakında.
Japon Cinsiyet, Karında Şişlik
5. Resimdeki balığınız bariz erkek. Solungaç üzerinde beyaz beyaz noktacıkları var. Bu da kızışma döneminde olduğunu gösteriyor. Ama diğer balık için bir şey söyleyemem. Eğer dişi ise ve yumurta dolu ise, dediğim erkek balık onu kovalar zaten.
Japonlardan Anlayanlar Bi Baksa
Resim atma imkanınız var mı? Çünkü yem yemiyor dediniz. Çünkü yem atıldığında bir japon balığını kuyruğuna saldırılması falan engelleyemez. Yemi gördümü herşeyi unutur japon balığı. Ama hastaysa durum başka. Korkutmak gibi olmasın ama bendeki yem yememe durumları yüzde yüz ölümle sonuçlanmıştır. Yemden kesilip de kurtarabildiğim bir balık olmadı. Hatta daha bu sabah bir orandamı kafada delik hastalığından kaybettim. Balık akşam yemlememde gayet normal yem yemişti. Yani ölmeden 5 saat önce. Kısacası japon balığı yemden kesilirse korkacaksınız.
Arıtıcı Sorunu
[QUOTE=Yaqmur]Bende haftalık 20 lt arıtıcımdan değiştirdiğim oldu. Sorun yaşamamıştım. Konu hangi arıtıcı. İçme suyu olarak koymadınızmı akvaryuma anlamadım[/QUOTE]

Ben de 5 yıl önceki akvaryumumda arıtıcı kullanıyordum. Balıklar gayet sağlıklı gelişiyordu. Yalnız kullandığım arıtıcı eski tip 3 kartuşlu arıtıcıydı. RO(Ters ozmos) özelliği yokdu yani. Zaten kullanılması gereken arıtıcılar da eski tip, membran sistemi olmayan arıtıcılarmış. Biraz geç anladım ama olsun. Bir musibet bin nasihatten iyidir.
Arıtıcı Sorunu
[QUOTE=Kınayu]Selamlar Onur bey bu dedikleriniz hadi oldu doğru diyelim siz sadece % 40 su değiştirmişsiniz bunlar olurken diğer akvaryumunuz,da bulunan % 60 su ne yaptı peki ? Bu eklediğiniz % 40 saflaştırılmış su % 60 damı saflaştırdı bir anda [:?][/QUOTE]
Tamamen değişmesem de suyun yoğunluğu azaldı. Okuduğum yazıda balığın mukozası parçalanır ve su üstünde yağımsı tabaka olarak görülebilir diyordu. Bu da bire bir uyuyor. Ben de gördüm bu tabakayı su üstünde küçük bir parçaydı. Ayrıca diğer büyük akvaryumumda değişim yapmadım hiç. Eğer yapmış olsaydım sonuç felaket olurdu. Hobiyi bırakırdım büyül ihtimal.
Arıtıcı Sorunu
Onuruygun isimli kullanıcının 10 sene önce bu sitede yazdığı yazıyı buldum ve cevabımı aldım. Su saflaştığı için yoğunluğu da azalıp hayvanın hücre yoğunluğundan daha az hale geliyor. Bu sebeplede hayvanın hücreleri aşırı su alıp patlıyor. Araştırmadan iş yapıp hayvanın ahını aldım [:(]
Arıtıcı Sorunu
Fotoğraf:
Hastalık Belirtileri:
Akvaryum Kapasitesi (litre):
Akvaryumdaki Diğer Canlılar:
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):
Filitrasyon:
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.

2 gün önce mutfak tezgah altına kurulan RO(ters ozmoz) özellikli bir arıtıcı aldım. Bu suyu kullanarak beta akvaryumumda yüzde 40lık su değişimi yaptım. Balık 4 saat içinde yemden kesildi ve öldü. Bu balık sapasağlamdı eminim. Suyu koyduktan saniyeler sonra birden delirmiş gibi haraketler yapmaya başladı. Sonra duruldu ve öldü. Belki sudan deildir diye anatankımdaki en küçük japon yavrumu o suya attım ve izlemeye başladım. Balık bir saat içinde sarhoş gibi yüzmeye başladı ve attığım yemi yemedi. Ben de bu belirtileri gördüğüm an balığı akvaryumdan geri çıkarıp yerine koydum. Düzeldi balık. Şimdi bizim rahatlıkla içebildiğimiz yemekleri yapabildiğimiz bu suda ne var ki balıkları bu kadar etkiliyor. Daha önce başına gelen varsa bilgi verebilir mi?
Japon Balığımın Karnındaki Sarılık Nedir
Karın kısmından hafiften turunculaşmaya başlamış. Kendi rengi o sıkıntı yok. MaşAllahı var balığın gayet sağlıklı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.