ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
bjkalley
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
9251
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Şubat 2003 00:23
Son Ziyaret:
21 dakika önce
Toplam Mesaj:
9460 [1.65 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
498 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Refet Ali YALÇIN
Doğum Tarihi:
18 Kasım 1986
Yaş:
31
İl:
Istanbul
Meslek:
Makine Müh, PhD
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Refet Ali YALÇIN [URL=https://www.akvaryum.com/Forum/balik_odam_sf6_foto_ve_videolar_k845351.asp]30+ akvaryum 40+ tür[/URL] Çok balık annecim Lütfen ÖM'den sormak yerine konu açıp bilidirim yollayınız Balık & Malzeme satmıyorum, lütfen sormayı

SON 10 MESAJI

Reverse Osmoz Cihazı Olmadan Su Yumuşatmak
Bleher kitabında o bölgedeki suyu 17 microsieemns gibi çok dşük bir değer ölçtüğünden bahsetmiş, örnek kurulumunda ise 70 microsiemensi yeterli görmüş. Eğer F0 tür bakılmıyorsa bence de 70 civarı hem üremede hem bakımda yeterlidir.
Reverse Osmoz Cihazı Olmadan Su Yumuşatmak
[QUOTE=hakancakir]
Biraz başınızı agrıtıyorum ama merak ettiğim bir konuya değindiniz biz osmos yaparken sudaki atıklar gözle görülmeyen ve agır metallerden ve klordan kurtulmak ister iken neden minarel vermek için musluk suyu ile tekrar suya bunları tekrar veriyoruz .[/QUOTE]

Musluk suyuna lağım suyu veya fabrika çıkış suyu muamelesi yapmamak lazım, ben osmosdaki atık konsantrasyonu artmış suyumu Tanganyika ve Canlıdoğuranlarda kullanıyorum, sonuçta karbondan geçiyor. Bildiğim kadarıyla karbon önemsiz miktarda ağır metal tutuyor ama klorda oldukça iyi.

Sudaki ağır metaller çok önemsiz seviyede: [URL]http://www.iski.gov.tr/web/assets/SayfalarDocs/sukalite/sukalite_eylul2018t.pdf[/URL] Zaten kaliteli gübrelerde bakır, kobalt, çinko gibi ağır metallerin çoğu eser miktarda bulunur [URL]https://www.seachem.com/flourish.php[/URL] bunların eser miktarı gereklidir, fazlası zararlıdır. Tabi kurşun gibi bazı ağır metallerin eser miktarı dahi faydalı değildir hepsini aynı kefeye koyamayız.

Dediğiniz gibi saf osmosu mineralle zenginleştirmek daha iyidir ancak bu iyiliğin getirdiği fark sayısal olarak azdır ve bence bunun için mineral alıp uğraşmaya değmez, siz uğraşırsanız da kötü olmaz. Osmosun en büyük getirisinden birisi bakteri, yosun, sporlar ve virüsleri tutması, su karıştırarak bu kaybedilir ancak zaten dışarıdan bir canlı alıp getirirken canlıyı tam kurutup sterilize edemediğimiz beraberinde su getirdiğimiz için osmosun bu özelliğinin akvaryum için pratikte bir faydası ne yazık ki yok.
Reverse Osmoz Cihazı Olmadan Su Yumuşatmak
Bakacağınız türe göre değişir. Mineral katkısı yerine çeşme suyuyla karıştırmak daha pratik. Çıkışını kestirmek kolay değil. Osmoslar oransal çalışır. 400 us çeşme suyunu 40 yapıyorsa, 200'ü 20 yapar. Yavru büyütürken biraz daha sert su, üretimde biraz daha yumuşak su kullanılmasını öneririm.
Reverse Osmoz Cihazı Olmadan Su Yumuşatmak
Su düzenleyici osmosun değil karbonun açığını giderir. Dinlendirme yerine kartuş filtre ile karbondan geçirebilirsiniz ama bu suyu yumuşatmaz.

Apistolar için osmos fark yaratacaktır, olması çok iyidir ama olmaması da balık bakılamaz demek değildir.
Goko Resif / 60-50-50 Sayfa 5 Güncel Foto
Ooo canlı bomba gibiler, ben olsam akıntı motoruna mı girdi diye korkudan geceleri yatamam. Özellikle 1 haftalık tatillerde iyice kötü olurum :)
Colisa Lalia (cüce Gurami) Hastalığı
Colisaların çoğu uzakdoğu'dan dünyaya iridovirus ile yayılıyor o yüzden kolay hastalanıyorlar. Gill hyperplasia, tümör olma olasılığı yüksek. İnka ağzında benzeri vardı büyüdükçe neşter ile alıyordum, bir aya yine mercimek kadar oluyordu, yanlış hatırlamıyorsam 3-4 defa aldım sonra öldü. Aldıktan sonra ortaya çıkan açık yaradan enfeksiyon kapma riski yüksek. Ben olsam elle ve cımbızla (tutup kılı çeker gibi değil de arkadan öne iter gibi) geliyor mu diye kontrol ederim, eğer o fazlalık vücuda geniş bir yüzey alanıyla tutunmuşsa dokunmam.
Goko Resif / 60-50-50 Sayfa 5 Güncel Foto
Ricordea floridaeler yakıyor :) harlequin shrimp de öyle, artık üst seviyeye demir atmışsın, benim yorumlarım bir şey katmayacaktır :) Bubble anemondan korkmuyor musun?
Reverse Osmoz Cihazı Olmadan Su Yumuşatmak
[QUOTE=hakancakir]Musluk suyumu ölçtüğümde 160 170 arası çıkıyor İstanbul Sultangazi de .Bitkili akvaryum kurdum hocam bu değerler ile devam edebilir miyim yoksa portatif bir osmoz kullanmamda fayda varmı .

Bu ürün nasıldır hocam http://zateksuaritma.com/index.php?route=product/product&path=113_153&product_id=492[/QUOTE]

Linkdeki ürün iş yapar, membranı muhtelen filmtec değildir.

160-170'in birimi nedir? PPM ise fazla, us ile iyi. Her ikisiyle de (150 ppm veya 150microsiemens iletkenlik) çok mutlu olmasalar da F0 olmayan hemen her balığı beslersiniz, sadece yumuşak su türlerinde yumurtaların çoğu ya da hiçbiri çatlamaz. Bitkili akvaryuma da rahatlıkla bakarsınız.
Batı Afrika'dan Nigerian Red
Ben daha çok afrika cücelerinin apistoların gölgesinde kalmasına şaşırıyorum :) Çok güzel balık, güle güle besleyin, dişiyi de bekliyoruz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.