Kaplumbağa Bahçesi Kaplumbağaya Yeter Mi?


SudellanÇevrim Dışı

Kayıt: 28/09/2019
İl: Sakarya
Mesaj: 6
SudellanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Eylül 2019 19:15
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217882/280920191851381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217882/280920191852021.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217882/280920191852341.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217882/280920191852571.jpg[/IMG]

Merhaba arkadaşlar öncelikle burada yeniyim ve bu ilk konum. Bu yüzden eksiğim varsa kusura bakmayın.

11 yıldır kaplumbağa bakıyorum. 2 tane biri dişi biri erkek. Dişi olan Kapi erkek olan Kap. Alındığında ben 6 7 yaşındaydım bu yüzden hiçbir bilgim yoktu. Ailem de çok bilinçli değildi. Ölüm fanusunda hiç bakmadık. Geniş ve derin bir plastik kapları vardı ve açıkçası seviyorlardı.
Maalesef bir ay önce Kap yaralandı. Nasıl olduğunu bilmiyorum kimse bana demedi ben fark etmesem kimsenin diyeceği yoktu açıkçası. Düştüğünü ve kabuğuna zarar verdiğini sanıyorum. Başta hafif bir yaraydı. Kırık yok ama minik bir kısmı koptu. Akvaryuma götürdüm hiçbir şey olmaz dediler benim yine de içim rahat etmedi zaten bir kaç gün sonra kanaması başladı. Batikon sürüp ayrı kuru bir yerde bekletmeye başladım mikrop kapmaması için. Kuruyunca geri koyuyorum kabına. Yine de bir iyileşme olmadı veterinere götürdüm eğer çok büyük olmasaydı dayanamazdı iyi dayanmış dedi. Yarası çok büyük değil. Şuan biraz büyüdü ama kuru ve kan yok iyi görünüyor batikona devam ediyorum. Kabuğunun yan kısımlarında da minik delik gibi tahriş olmuş yerler var.

Ama onları plastik kapta bakmaya devam edemedim bilinçlendim. Gerçi bu aldığım kaplumbağa bahçesinde de oraya buraya yüzüp duruyorlar rahatsız gibi oysa ki hep temizliyorum yerleri de çok dar değil neden anlamıyorum. Durumumuz yok erkek arkadaşım ile 2 gün önce bu kaplumbağa bahçesini alabildik anca. Ama forumlarda okuduğum kadarı ile bu bile yeteriz. Herkes kötü şeyler söylüyor. 11 yıldır plastik kapta bakıyorum bir şey olmadı mutlulardı ben açıkçası kaplumbağa bahçesinim kötü olduğunu düşünmüyorum. Ama içim rahat değil. Kuru alana çıkmıyorlar hep onun altındaki boşlukta yüzüyorlar resimde de gösterdigim gibi. Uvb alacak param olmadığı için 40w akkor lamba taktım normalde kuru alanın üstünde duruyordu ama oraya hiç çıkmadıklari için karşısina koydum ilk fotoğrafta belli olduğu gibi.

Mutlu olup olmadıklarını anlamıyorum. Söylemek canımı yakıyor ama benim minik bir hatam yüzünden Kap in elleri ve ayakları su topladı galiba yanmış şuan çok kötü değil ama hafif şiş duruyor.

Kapinin de bacaklarınin kabukla birleştiği yerde şişliği var sanki içinde yumurta varmış gibi ya da kakasını içinde tutmuş gibi. Bununla ilgili bir şey bulamadım kapi gayet sağlıklı bir kaplumbağa. Ama kabuğu tırtıklı gibi sanki kabuk değiştirememiş de hepsi üst üste binmiş gibi.

Veteriner canlı yem önerdi ara sıra temiz etle besliyorum kuşbaşı yapıp aşırı seviyorlar.

Güneşe sık sık çıkarmaya çalışıyorum özellikle Kap güneşlenmeye bayılıyor. Bazen kabın içine su ve taş koyup çıkarıyorum bazen balkonda gezinmeleri için salıyorum. Çok keyif alıyorlar.

Lütfen bana yardım edebilir misiniz? Bu kaplumbağa bahçesinde rahat olurlar mı boşa mı aldım? Kuru alana çıkmıyorlar daha yeni aldık alışamadıkları için mi yoksa bu bir sorun mu? Kapinin arka kısmı neden dolu gibidir? Kapın kabuk yaraları geçer mi veteriner bunun için bir şey vermedi? Hiç rahat değilim arkadaşlar resmen 2 aydır rahat uyuyamıyorum sınav senem ders çalışasım gelmiyor hemen çalışma masamın yanında onlara bakıp endişe ediyorum 11 yıldır beraberiz bir şey olursa asla dayanamam şu ana kadar çok hayvan besledim sokakta evde bahçede oldukça hassas biriyim ve berbat hissediyorum.

Kap in yarası [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217882/280920191912231.jpg[/IMG]
Bu arada dışı sürekli yarayı ısırıp duruyor sebebini bilmiyorum yem zannettiğini düşünüyordum. Sinir bozucu bir şekilde sürekli yarayı ısırdığı için her ne kadar uğraşsam da yara iyileşemez böyle devam ederse.

Kapi nin şiş gibi olan kısmı [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217882/280920191913101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217882/280920191913271.jpg[/IMG]

[EDIT]Sudellan,2019-09-29 09:08:59[/EDIT]

Beğenenler: [T]196333,Furkanaydemir[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

son4rÇevrim Dışı

Kayıt: 07/09/2016
İl: Adana
Mesaj: 91
son4rÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Eylül 2019 05:36
Merhaba gecmis olsun dikkatimi ceken boyali taslar oldu onlari cikarmakla baslayabilirsiniz suya salinim yapacak her sey tehlikeli suyun rengi puslu hep boyle mi temizlik yaparken suyun hepsini degistirmeyin. Kuru alan icin camin uzerine cikmak yerine tas veya kaya parcasi daha saglikli olur diye dusunuyorum biraz arastirma yapmaniz gerekiyor canlinin yasayabilecegi bir ekosistem yaratmalisiniz.

Beğenenler: [T]217882,Sudellan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]217882,Sudellan[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

whoamiÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 13/08/2015
İl: Antalya
Mesaj: 619
whoamiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Eylül 2019 07:44
Merhaba, öncelikle hoşgeldiniz. Söyleyenler doğru söylemişler, o akvaryum onlara yetersiz. Ama plastik kaptan geçmeniz de güzel. Orada büyük ihtimal pek mutlu değillerdi ama mimikleri bizim gibi olmadığından biz genelde pek anlamıyoruz.
Su kaplumbağaları oldukları için suda kalmayı tercih etmeleri çok normal. Kaldıkları yeri büyütemiyorsanız, onu güzelleştirmeye çalışın. Kum ekleyebilirsiniz, sanırım zemin büyük oranda taş. Bazı boşluklar da gördüm onları doldurabilirsiniz. Başka bir önerim ise plastik şişme çocuk havuzu olacak. Bundan alıp içine ufak bir kara parçası yapıp bunun içinde beslerseniz daha rahat ederler. Yalnız içine birkaç muşamba sermek lazım suyu doldurmadan. Çok fena bunlar, ısırıyorlar havuzu.

Beğenenler: [T]217882,Sudellan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]217882,Sudellan[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SudellanÇevrim Dışı

Kayıt: 28/09/2019
İl: Sakarya
Mesaj: 6
SudellanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Eylül 2019 09:11
[QUOTE=son4r]Merhaba gecmis olsun dikkatimi ceken boyali taslar oldu onlari cikarmakla baslayabilirsiniz suya salinim yapacak her sey tehlikeli suyun rengi puslu hep boyle mi temizlik yaparken suyun hepsini degistirmeyin. Kuru alan icin camin uzerine cikmak yerine tas veya kaya parcasi daha saglikli olur diye dusunuyorum biraz arastirma yapmaniz gerekiyor canlinin yasayabilecegi bir ekosistem yaratmalisiniz. [/QUOTE]

Teşekkür ederim öncelikle.

Suyu günde 3 kere değiştirmek zorunda kalıyorum hep puslu değil şu an deri değiştiriyorlar o yüzden temiz su dayanmıyor şuan onlara. Boyalı taş için ben de endişe ettim ama boyası çıkmıyor, yine de en kısa zamanda düzgün bir taş bulacağım maalesef karaya çıkmadıkları için aşağı taş koymak zorunda kalıyorum. [EDIT]Sudellan,2019-09-29 09:12:07[/EDIT]

[QUOTE=whoami]Merhaba, öncelikle hoşgeldiniz. Söyleyenler doğru söylemişler, o akvaryum onlara yetersiz. Ama plastik kaptan geçmeniz de güzel. Orada büyük ihtimal pek mutlu değillerdi ama mimikleri bizim gibi olmadığından biz genelde pek anlamıyoruz.
Su kaplumbağaları oldukları için suda kalmayı tercih etmeleri çok normal. Kaldıkları yeri büyütemiyorsanız, onu güzelleştirmeye çalışın. Kum ekleyebilirsiniz, sanırım zemin büyük oranda taş. Bazı boşluklar da gördüm onları doldurabilirsiniz. Başka bir önerim ise plastik şişme çocuk havuzu olacak. Bundan alıp içine ufak bir kara parçası yapıp bunun içinde beslerseniz daha rahat ederler. Yalnız içine birkaç muşamba sermek lazım suyu doldurmadan. Çok fena bunlar, ısırıyorlar havuzu. [/QUOTE]

ÇOK teşekkür ederim. Havuz aklıma hiç gelmemişti aslında oldukça mantıklı bir çözüm ama koyacak yerim yok maalesef. Bir de ailem garip bir şekilde onlar için para harcamam ve uğraşmama kızıyorlar. Havuzu aldığım zaman onlarla tartışmam gerekecek büyük ihtimalle, bu yüzden aradan biraz zaman geçtikten sonra alırım.

Önerilerinizi dikkate aldım kum ekleyeceğim eminim daha rahat ederler. Teşekkür ederim.

Bir sorum olacaktı. Eğer üniversiteyi şehir dışında okursam kaplumbağalarımı ne yapacağım bilmiyorum. Yurtlara güvenmiyorum ama evde bıraktığım zaman da benim gibi iyi bakacak birisi yok. Ne yapmam daha doğru olur?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

whoamiÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 13/08/2015
İl: Antalya
Mesaj: 619
whoamiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2019 15:13
[QUOTE=Sudellan]

Teşekkür ederim öncelikle.

Suyu günde 3 kere değiştirmek zorunda kalıyorum hep puslu değil şu an deri değiştiriyorlar o yüzden temiz su dayanmıyor şuan onlara. Boyalı taş için ben de endişe ettim ama boyası çıkmıyor, yine de en kısa zamanda düzgün bir taş bulacağım maalesef karaya çıkmadıkları için aşağı taş koymak zorunda kalıyorum.ÇOK teşekkür ederim. Havuz aklıma hiç gelmemişti aslında oldukça mantıklı bir çözüm ama koyacak yerim yok maalesef. Bir de ailem garip bir şekilde onlar için para harcamam ve uğraşmama kızıyorlar. Havuzu aldığım zaman onlarla tartışmam gerekecek büyük ihtimalle, bu yüzden aradan biraz zaman geçtikten sonra alırım.

Önerilerinizi dikkate aldım kum ekleyeceğim eminim daha rahat ederler. Teşekkür ederim.

Bir sorum olacaktı. Eğer üniversiteyi şehir dışında okursam kaplumbağalarımı ne yapacağım bilmiyorum. Yurtlara güvenmiyorum ama evde bıraktığım zaman da benim gibi iyi bakacak birisi yok. Ne yapmam daha doğru olur? [/QUOTE]

Evet üniversite biz gençlerin pet'leri için büyük sorun. Benimkilere bakmaya razılar neyseki. Yurtlar balığa bir şey demiyor çoğunlukla. Belki kapluşlara da bir şey demezler. Pet Shopa verseniz güzel yuva bulma şansı çok az. En iyi seçenek bahçesi ve süs havuzu olan, kışın da onlara barınak sağlayabilecek birini bulmak.

Beğenenler: [T]217882,Sudellan[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SudellanÇevrim Dışı

Kayıt: 28/09/2019
İl: Sakarya
Mesaj: 6
SudellanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2019 20:38
[QUOTE=whoami]

Evet üniversite biz gençlerin pet'leri için büyük sorun. Benimkilere bakmaya razılar neyseki. Yurtlar balığa bir şey demiyor çoğunlukla. Belki kapluşlara da bir şey demezler. Pet Shopa verseniz güzel yuva bulma şansı çok az. En iyi seçenek bahçesi ve süs havuzu olan, kışın da onlara barınak sağlayabilecek birini bulmak. [/QUOTE]

Kusura bakmayın size de çok soru soruyorum ama ilgilenen tek siz varsınız ve maalesef bu konularda fazla bilgim yok. Kaplumbağalarımın alt kabuğunds pembeleşme var. Akciğer enfeksiyonu diye korktum ama iştahsızlık yok aksine yemek için deliriyorlar. Gözleri kapalı değil. Suda da duruyorlar. Hapşırma falan yok. Ama neden pembeleşti anlayamadım. Suları çok sıcak değil ama uzun süredir normalden bir kaç derece soğuk suda duruyorlar o yüzden birden hasta olacaklarını düşünmiyorum (soğuk olduğunu yeni öğrendim ısı seviyesi hakkında bir fikrim yoktu 3 gün öncesine kadar) sizce bir sorun var mıdır? Anormal bir şey fark etmedim çünkü... Sadece ağzını bir yerden bir yere koyarken kap değiştirirken falan açıp kapıyor veya bazen esner gibi yapıyor sanırsam esniyor bu normaldir diye düşünüyorum. Dişi olana et verdiğim zaman çiğnerken ağzından çenesi çıtlıyor gibi bir ses geliyor bazen bundan korkuyorum. Eti çiğnemesi zor diye mi böyle bir ses çıkıyor acaba normal midir çok korkuyorum? Bunun dışında başka bir belirti yok suya dalabiliyor batmıyor veya sürekli su üstünde durmuyor yan yüzme falan da yok... [EDIT]Sudellan,2019-10-01 16:18:27[/EDIT]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

whoamiÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 13/08/2015
İl: Antalya
Mesaj: 619
whoamiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Ekim 2019 22:44
[QUOTE=Sudellan]

Kusura bakmayın size de çok soru soruyorum ama ilgilenen tek siz varsınız ve maalesef bu konularda fazla bilgim yok. Kaplumbağalarımın alt kabuğunds pembeleşme var. Akciğer enfeksiyonu diye korktum ama iştahsızlık yok aksine yemek için deliriyorlar. Gözleri kapalı değil. Suda da duruyorlar. Hapşırma falan yok. Ama neden pembeleşti anlayamadım. Suları çok sıcak değil ama uzun süredir normalden bir kaç derece soğuk suda duruyorlar o yüzden birden hasta olacaklarını düşünmiyorum (soğuk olduğunu yeni öğrendim ısı seviyesi hakkında bir fikrim yoktu 3 gün öncesine kadar) sizce bir sorun var mıdır? Anormal bir şey fark etmedim çünkü... Sadece ağzını bir yerden bir yere koyarken kap değiştirirken falan açıp kapıyor veya bazen esner gibi yapıyor sanırsam esniyor bu normaldir diye düşünüyorum. Dişi olana et verdiğim zaman çiğnerken ağzından çenesi çıtlıyor gibi bir ses geliyor bazen bundan korkuyorum. Eti çiğnemesi zor diye mi böyle bir ses çıkıyor acaba normal midir çok korkuyorum? Bunun dışında başka bir belirti yok suya dalabiliyor batmıyor veya sürekli su üstünde durmuyor yan yüzme falan da yok... [/QUOTE]

Çok fazla bilgi sahibi değilim maalesef kaplumbağada. Sadece ısı hakkında tavsiye verebilirim. Biraz daha su doldurup, karayı daha yukarı çekebilirsiniz hem yüzme alanları artar hem de içine termostatlı su ısıtıcısı koyabilirsiniz. Su az olduğundan 50 ya da 100 watt yeter heralde. Ben son aldığımda 30a almıştım ama baya oldu. Çok pahalı değildir şu an diye düşünüyorum. Bunu belli bir dereceye ayarlarsanız sıcaklığı o seviyede tutar. En azından içiniz rahat eder. Kış da geliyor üşümesinler. Kara seviyesi suya sıfıra yakın olursa iyi olur. Rahatça çıkabilirler böylece. Dediğim şey onların kuru alana çıkmasını çok zorlaştıracaksa gerek yok. Yine de ısıtıcı iyi olur. Bol çeşitli diyet de sağlıklarını korumada yardımcı olur. Haftanın bir günü etse mesela, başka bir günü sebze olsun. Farklı farklı 5-6 çeşit her canlı için iyidir.

Beğenenler: [T]217882,Sudellan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]217882,Sudellan[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

iezgiÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 04/08/2014
İl: Istanbul
Mesaj: 718
iezgiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Ekim 2019 23:44
Merhaba, bence karaya cikmamalarinin sebebi, yeni ortama daha alisamadiklarindan. Bir de cama tirmanmak ve gorunmez olduhu icin neye yarayacagibi anlamak da sorun olabilir belki onlar icin. Eger bir parca yapay cim veya o tarz, ayaklarinin takilabilecegi ve kendilerini cekebilecekleri bir malzeme sabitleyebilirseniz camin uzerine bence kullanmaya baslarlar. Yine de akvaryum yeterli degil gercekten... Onun disinda ben sizin yerinizde olsam yaralar iyilesene kadar disi ve erkegi ayirirdim. Eski kaplari duruyordur umarim, duruyorsa biri onda biri otekinde dursun bir sure. Kabuga batikonun yani sira terramicyn krem de kullanabilirsiniz sanirim veya baska bir veterinere de danisabilirsiniz. Egzotik hayvanlara bakan bir veteriner de bulabilirsiniz veya arayarak danisabilirsiniz. Yaniklar icin de, eczaneye zehirli olmayan bir yanik kremi sorabilirsiniz. Bunun otesinde ısı onemli, eger kis uykusuna yatarlarsa yaralarinin iyilesmesi de yavaslayabilir. Ayrica usutebilirler. Ama burada onemli olan nokta, su ile kuru alanin isilarinin cok farkli olmamasi. Eger soluduklari hava sularindan daha soguk olursa akciger hastaliklarina yakalanabiliyorlar. Son olarak ben yirmi yil kadar once iki tane kaplumbagami darica hayvanat bahcesine goturup vermistim. Bir gidip sorabilirsiniz, buyukce bir kaplumbaga havuzlari var ama iyilesmelerini beklemeniz lazim vermeden once. Gecmis olsun.

Teşekkür Edenler: [T]217882,Sudellan[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SudellanÇevrim Dışı

Kayıt: 28/09/2019
İl: Sakarya
Mesaj: 6
SudellanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ekim 2019 19:50
[QUOTE=iezgi]Merhaba, bence karaya cikmamalarinin sebebi, yeni ortama daha alisamadiklarindan. Bir de cama tirmanmak ve gorunmez olduhu icin neye yarayacagibi anlamak da sorun olabilir belki onlar icin. Eger bir parca yapay cim veya o tarz, ayaklarinin takilabilecegi ve kendilerini cekebilecekleri bir malzeme sabitleyebilirseniz camin uzerine bence kullanmaya baslarlar. Yine de akvaryum yeterli degil gercekten... Onun disinda ben sizin yerinizde olsam yaralar iyilesene kadar disi ve erkegi ayirirdim. Eski kaplari duruyordur umarim, duruyorsa biri onda biri otekinde dursun bir sure. Kabuga batikonun yani sira terramicyn krem de kullanabilirsiniz sanirim veya baska bir veterinere de danisabilirsiniz. Egzotik hayvanlara bakan bir veteriner de bulabilirsiniz veya arayarak danisabilirsiniz. Yaniklar icin de, eczaneye zehirli olmayan bir yanik kremi sorabilirsiniz. Bunun otesinde ısı onemli, eger kis uykusuna yatarlarsa yaralarinin iyilesmesi de yavaslayabilir. Ayrica usutebilirler. Ama burada onemli olan nokta, su ile kuru alanin isilarinin cok farkli olmamasi. Eger soluduklari hava sularindan daha soguk olursa akciger hastaliklarina yakalanabiliyorlar. Son olarak ben yirmi yil kadar once iki tane kaplumbagami darica hayvanat bahcesine goturup vermistim. Bir gidip sorabilirsiniz, buyukce bir kaplumbaga havuzlari var ama iyilesmelerini beklemeniz lazim vermeden once. Gecmis olsun.[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı. Rahat çıkabilmeleri için akvaryumu daha rahat ve düzgün hale getireceğim.

Şehrimdeki çoğu veteriner kaplumbağalardan anlamıyor fazla hatta bana sen 11 yıldır besliyorsun daha iyi bilirsin diyorlar bu yüzden endişem daha fazla. Akciğer enfeksiyonundan endişe ediyorum. Elimden geleni yapmaya çalışacağım. Tekrardan teşekkürler gerçekten

[QUOTE=whoami]

Çok fazla bilgi sahibi değilim maalesef kaplumbağada. Sadece ısı hakkında tavsiye verebilirim. Biraz daha su doldurup, karayı daha yukarı çekebilirsiniz hem yüzme alanları artar hem de içine termostatlı su ısıtıcısı koyabilirsiniz. Su az olduğundan 50 ya da 100 watt yeter heralde. Ben son aldığımda 30a almıştım ama baya oldu. Çok pahalı değildir şu an diye düşünüyorum. Bunu belli bir dereceye ayarlarsanız sıcaklığı o seviyede tutar. En azından içiniz rahat eder. Kış da geliyor üşümesinler. Kara seviyesi suya sıfıra yakın olursa iyi olur. Rahatça çıkabilirler böylece. Dediğim şey onların kuru alana çıkmasını çok zorlaştıracaksa gerek yok. Yine de ısıtıcı iyi olur. Bol çeşitli diyet de sağlıklarını korumada yardımcı olur. Haftanın bir günü etse mesela, başka bir günü sebze olsun. Farklı farklı 5-6 çeşit her canlı için iyidir. [/QUOTE]


Anladım çok teşekkür ederim ilginiz için gerçekten, çok sağolun

Beğenenler: [T]164705,iezgi[/T][T]176785,whoami[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir