Biyotoplar

Biyotoplar


- Haritadan kıtaları seçerek, o kıtalarda bulunan biyotoplara ulaşabilirsiniz.

- Akvaryumlarımızda beslediğimiz karideslerin, balıkların, bitkilerin ve diğer su canlılarının en çok birkaç nesil öncesi doğalarında yaşıyordu. Çok uzun süredir kendi doğasında yaşayan ve oraya adapte olmuş bu canlıları akvaryumlarımızda misafir etmeden önce doğalarını tanımak türlere doğru şekilde bakmabilmek açısından oldukça önemlidir. Biyotop hakkında sağlanacak bilgiler bu bağlamda; akvaryum canlılarının sık geldiği bölgelerin; su değerleri, su renkleri, tortu ve akıntı miktarları, kayaç yapısı, bitki, balık ve omurgasızları incelenerek uygun bir akvaryumun dekorunun, su değerlerinin, akıntısının, kumunun ve canlılarının nasıl olması gerektiği konusunda fikir verecektir. Ömrünü biyotopları inceleyerek geçiren Heiko Bleher'in de belirttiği üzere Dünya üzerinde binlerce biyotop vardır. Bu kadar biyotopun bir web sitesinde sunulabilmesi mümkün olmayacaktır. O yüzden bölgeleri olabildiğince optimal bir şekilde ayırıp tanıtmaya çalıştık. Doğru biyotoplar için güzel referans oluştursa da, detaylı olarak bir bölge biotopunu kurmak istediğinizde hiçbir kaynak tek kaynak olmamalıdır. Mutlaka pek çok kaynaktan araştırarak doğrulama yapılmalıdır.

Bu bölümün içerik yapısı şu şekilde tasarlanmıştır; öncelikle biyotopla ilgili genel bilgiler verilir, ardından bu biyotopun akvaryumdaki uygulamasının nasıl yapılacağına dair dekor seçenekleri, su değerleri gibi veriler sunulur. Bu bölgenin su altı fotoğrafları devamında da örnek akvaryum fotoğrafları slayt gösterisi halinde sunulur. Bunlardan sonra o biyotopta bulunan türler (balık, omurgasız, bitki vb.) listelenir. Devamında ise üyelerin o biyotopla ilgili yorum yazıp okuyabildikleri bölüm ile, ilgili biyotop içeriği son bulur.

- Aynı biyotopta yaşayan her tür birbiriyle uyumlu değildir, aralarında av avcı ilişkisi bulunan iki canlı bu durum için en bilindik örnektir. Bununla birlikte; aynı biyotopa hatta aynı kıtaya ait olmasalar da, pek çok tür birbiriyle aynı akvarumda sorunsuzca beslenebilir. Buna örnek olarak Güney Amerika'dan neon tetra ve cüce vatoz, Asya'dan rasbora ve Batı Afrika'dan kribensis türünün bakıldığı bir akvaryum verilebilir. Bu akvaryum doğru bir biyotopu yansıtmasa da türlerin gerektirdiği su değerleri ve birbirleriyle barışçıl yaşamaları göz önünde bulundurularak doğru bir karma akvaryum olacaktır.

Referanslar
Biyotop bölümü;
Bleher's Biotope's
Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
Chris Lukhaup
Peter Barnes
Hans van Heusden
Monga Bay Biotopes
Flow Grow
kaynaklarından, Tolga ELDURMAZ ve Refet Ali YALÇIN tarafından çevirilip, derlenerek hazırlanmış ve hazırlanmaya devam edilmektedir. Uğur Ruşen DOĞAN da bölüme fotoğraf ve videolarla, kendisi ve bağlantıları vasıtası ile yoğun bir katkı sağlamaktadır.