Yaşayan tarih müzesi.


SERKAN ODABAŞIOĞLU

Açıklama

Herkese çok selam,balığımız 20 milyon yaşındaki gölde bir zamanlar tuzlu sudan tatlı suya adapte olmayı başarmış endemik bir canlı , bu kadarıda yetmediği gibi göl sakini olan bir salyangozun kabuğunu saklanmak ,üremek için de fiziksel bir değişim yaşamış, kabuğu olmazsa onu mutlak bir son bekler,kendisi inanılmaz ürkek bir balık tâki yuvasına yanaşılana dek saldırmaktan çekinmeyecektir; uzatılan bir el olsa bile. Fotoğrafları onu misafir ettiğim yıllar içerisinden oluşan bir derlemedir.Neolamprologus brevis sun spot ikola dişi , Tanganyika Gölü...

Katılım Tarihi: 20 Nisan 2016

Bu katılım 663 oy almıştır.
 

Yorumlar

omardaing - 01 Ocak 2017 17:46

Hem aksiyon hemde balığın formunu gösteren fotoğrafları çok seviyorum. Kamokondenin gölgesinde kalsa da estetik açıdan en iyi fotoğraflar bence bu katılımdaydı. Harika fotoğraflar için teşekkür ederim.

Ömer KAYA

Serkan Odabaşı - 02 Ocak 2017 09:54

Yarışmada bir çok hobicinin ismini bile hiç duymadığı canlıları hem tanıtıyor hemde görüntülüyorum unutulanları hatırlatıyor ortak hobimizin nereye gittiğinin mesajınıda veriyorum.Girmiş olduğum yol zor yoldur yaptıklarım şu an göz ardı edenler olacaktır ben çizgimi bozmıyacağım.Teşekkürler ömer bey.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

ENGİN06 - 02 Ocak 2017 10:42

Bu yarışmada her katılıma aynı yazıyı yazacağım; Benim için bu yarışmada herkes ilk sırada ve bu yarışmanın birincisidir, tabi ki yarışmada belli bir oy almış canlının, fotoğrafın kalitesi ve oy veren saygıdeğer Akvarist arkadaşlarımızın puanlaması neticesinde sıralama olmuştur, bugüne kadar Akvaryum.com sayfasında paylaşımlar yapan bilgi ve tecrübelerini herkes ile paylaşan Akvarist arkadaşlarıma teşekkür ediyorum..
Rahmetli İlyas ağabeyimize Allah CC rahmet eylesin mekanı cennet olsun

ENGİN SAĞLAM

batuhanbayram - 03 Ocak 2017 11:09

Benim için de en başarılı katılım buydu. Tebrikler....

Batuhan Bayram

Serkan Odabaşı - 05 Ocak 2017 09:33

Batuhan bey teşekkür ederim.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.