Bir Güney Amerika Macerası


Vedat Çiftçi

Açıklama

Bitkiler dahil tüm canlılar Güney Amerika bölgesine aittir. Canlıların doğal yaşamında olduğu gibi bol tortulu bir biyotop akvaryumudur. Böyle bir akvaryumda ne kadar sağlıklı ve mutlu olduklarını izlemek bana çok keyif vermektedir. Bir öğünde verdiğim yemi en az bir hafta içinde tekrar vermem. Çok fazla yem çeşidiyle genellikle canlı ve dondurulmuş yemlerle beslenmektedirler. Boyut:100x40x50h Balıklar: Keyhole, Nannacara Anomala, Apistogramma Macmasteri, Ramirezi, Balta Balığı, Otocinclus Affinis, Corydoras Pygmaeus, Kırmızı Burun Tetra.

Katılım Tarihi: 01 Ocak 2015

Bu katılım 374 oy almıştır.
 

Yorumlar

ahmetselahattin - 29 Ocak 2015 08:34

Favori tankimdi acikcasi.Tam olarak biyotopsa konu bu olmaliydi.Tabiki herkezin takdiri farkli oluyor.

ahmet tonka

Vedat Ciftci - 29 Ocak 2015 09:03

Desteğiniz için teşekkürler Ahmet Bey.

Vedat Çiftçi

four.leaf.clover - 29 Ocak 2015 17:26

tank sakinlerine,dogal ortamlarina en yakin yaşam alanını sunan cok fazla emek, ciddi ugras ve sabır gerektiren canlıların doğal yaşamlarını aratmayan ortamın hazırlanmış olması, koklerin dipteki tortunun ve tankın genel gorunumu seyrine doyulmaz güzellikte herkesin harcı değildir boyle bi tanka sahip olmak şahane bence biotop olarak degerlendirildiginde birinciliği hakediyordu malesef kısmet böyleymiş.

Cansu TapaN

mcmert - 29 Ocak 2015 23:10

Ben de yarışmaya katıldığım için oy kullanmadım lakin katılımlar içerisinde biyotop kavramını karşılayan bana göre en iyi tanklardan biriydi. Bu tortunun ne kadar uzun sürede oluştuğunu iyi bilirim. Daha yukarılarda olmasını bekliyordum. Sanırım çekimlerin yeterince net olmamasından dolayı böyle olmuş. Yine de harika bir tank, tebrik ederim.

Mehmet Çağrı Mert

nesta - 30 Ocak 2015 08:56

Bir biyotop yarışması olarak uzak ara birinci tanktı bence. Bu kadar gerilerde kalması ilginç ve düşündürücü olmuş.

ihsan çakmakçı

Vedat Ciftci - 30 Ocak 2015 09:20

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Bu tür biyotoplar ülkemizde pek rağbet görmüyor maalesef. Görünümün kötü olmasından dolayımı yoksa bilgi yetersizliğinden mi bilemiyorum. Gerçi Mehmet Beyinde dediği gibi iyi bir makinem olmadığı için görüntü pek net değil. Hepinize teşekkür ederim.

Vedat Çiftçi

dorsigera - 30 Ocak 2015 23:34

Bence birinci olmaması enteresan oldu. Gözü kapalı on puan vermiştim. Kısmet...

Fikret Çelik

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.