Balon Moli


Caner BALIKÇI

Açıklama

Genel yorum:En sevdiğim balığımın ismi Latince Poecilia sphenops (Moli).Bir dişi.Bu balığım bazı badireler atlattı.Ama dayanıklı olduğunu gösterdi.Nazar değmesin.Balıklarım mantar hastalığı atlattı.Ama aralarından kurtulan 3-4 kahramandan biri. Çok uğraşmama rağmen flaşı engelleyemedim.Bu fotoğrafları çekesiye kadar 2 kere kameranın,1 kere fotoğraf makinesinin,başka bir makinenin 2 tane duracell,2 tane 2700'lük şarjlı ve 2 tanede normal pili bitti. Akvaryum boyutu:Akvaryumun 50 14 20(h) yani 28 litre. Işıklandırma:Işıklandırma beyaz floresan. Filtreleme:Filtre jepo 5 wattlık saatte 200 litre su basan bir motor. Akvaryumdaki diğer canlılar:Akvaryumdaki diğer canlılar 1 leopar vatoz, 2 cüce vatoz, 6 elma salyangozu, 2 komando çöpçü, 2 moli, 4 kılıçkuyruk, 2 yeşil ateş tetra, 3 rasbora,2 yavru lepistes,2 yetişkin lepistes. Bakım:Akvaryum bakımı olarak haftada bir %30'luk dip çekimi, yerine 5 gün balkonda beklemiş gündüz ısınıp gece soğuyan bir su ve girip çıktıkça mıknatıslı cam sileceğiyle camların temizlenmesi.2 , 2.5 ayda bir malzemelerin temizlenmesi. Yemleme:Yem konusuna gelince oldukça çeşitli 8 farklı yem. 1-Kurutulmuş kan kurdu 2-Mikro Min 3-Tombalak yem markasını bilmiyorum ama 4 ytl idi.(Poşedi) 4-Vatozlar, çöpçüler ve elma salyangozları için attığım dip yeminden nasipleniyor. 5-Bir çeşit pul yem markasını bilmiyorum ama 5 ytl idi.(Poşedi) 6-Başka bir çeşit pul yem markasını bilmiyorum 1 ytl idi.(Poşedi) 7-Birde bunların karışımı bir yem. 8-Haftalık yem bazen bie yere giderken atmak zorunda kalıyorum.Markası Ferie Foder. Isıtıcı:Mozoo 100w'lık bir ısıtıcı alalı 1,5 ay oldu. Bitki:Bitki konusuna gelince mantar hastalığı olunca akvaryumcu bir ilaç verdi Deep Fix Mantar Giderici diye onu kullandım.Ve tuz kullandım fakat bitkiyi çıkarmamı söyledi akvaryumcu, bende çıkardım ılık suyun içinde beklettim ama gece su soğudu.Bu nedenle sarardı, soldu, yaprakları koptu.Şimdi hala yeşil kalan yerlerinden yeniden yetiştirmeye çalışıyorum. Sıcaklık ise 26 santigrat derece. Yarışmaya ilk defa katılıyorum.Biraz heyecanlıyım.Biraz uzun yazdım galiba özür dilerim.Birazda gereksiz bilgi yazdım galiba.

Katılım Tarihi: 15 Ekim 2007

 

Yorumlar

Akvaryum hakkında bilgi vermek puanı artıran unsurlardandır, akvaryum hakkında ne kadar detay verirseniz o kadar iyidir. Fotoğraflarınızın tamamı balığın sağ profilini gösterdiğinden canlının sağlığı hakkında tam bir yorum yapmak imkansız. Fotoğraflarda, camda ve balık üzerinde flash'ın patlaması, tarih bilgisinin tüm fotoğraflar yer alması, Kuyruk erimesi eksi unsurlar. Fakat netlik ve fon sorunu mevcut değil. Gelecek yarışmalarda birkaç ufak detaya ve balık sağlığına dikkat ettiğinizde başarılı olabilirsiniz.

Yiğit Semerci

Balık sanırım kuyruk erimesi geçirmiş, bu nedenle kuyruk henüz kendini tamamlamamış, fotoğraflama da flaş yansımaları,tarih olması,hava kabarcıkları puanı düşürüyor..

Faruk Karakaşer

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.