Amazon Parçası


Onur Nergiz

Açıklama

Merhabalar.81*44*60h oralarında olan güney amerika tankımla yarışmaya katıldım.Akvaryumumda 1 adet 15 cm büyüklüğünde oscar 1 adet 10 cm büyüklüğünde gold severum 1 adet 9 cm büyüklüğünde red severum,1adet 6 cm büyüklüğünde gold severum ve son olarakta 1 adet 7-8 cm rainbow bulunmaktadır.Tankın suyunu çay demi ve seranın su srartıcılarıyla sarartmış bulunmaktayım.Buda hem amazon havası vermekte hemde sisli gizemli bir görünüm kazandırmaktadır.Tankta dekor olarak 2 adet büyük mangrove kütüğü ve bir adetde yarım hindistan cevizi vardır.tabanda amazona uygun olsun diye sarımtırak bir silis kum üstüntede ph a etki etmeyecek kadar az büyük taneli mercan kırıkları vardır.Fotoğraf gece çekilmiştir.Loş bir ışıkta flaşsız çekildiği için ve enstantane değeri fazla açık olduğu için hafif bir flu luk vardır.Daha keskin v net fotoğraflar çekebilirdim ancak bu şekilde hada esrarengiz bir hava kattığını düşünüyorum. Makinem fujifilm finepix Hs10dur.Fotoğraflar manuel modda 1/40 enstantane ve F:3.2 diyafram değerlerinde 800 ISO ile çekilmiştir.Katılan tüm yarışmacılara başarılar diliyorum.

Katılım Tarihi: 13 Haziran 2011

Bu katılım 92 oy almıştır.
 

Yorumlar

omardaing - 28 Haziran 2011 19:31

Bitkili akvaryumların arasından sıyrılamamış ama bana göre doğal görünümü ile çok daha iyi bir derece almalıydı.

ömer kaya

Onur Nergiz - 28 Haziran 2011 20:38

Sağol Ömer abi.gerçekten bende biliyordum kazanamayacağımı.Ama katıldım.Bitkili bir akvaryum her zaman daha cezbedici oluyor.

Onur Nergiz

Baltug - 02 Temmuz 2011 02:04

Öyle düşünme sakın amazon biyotopları candır ,kandır.Sadece dekor üzerine yoğunlaşmalısın biraz, bu konuda araştırma yapsan iyi olur.

berk altuğ

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.