Alacakaranlık


Mustafa Erdoğar

Açıklama

KULLANILAN MALZEMELER: 1 - Cam Akvaryum: MAS Akvaryum Ölçüler (dıştan dışa): Uzunluk (cm):119,8 Genişlik (cm):44,6 Yükseklik (cm):58,8 Cam kalınlığı (mm):8 Hacim (lt):~295 2 - Işıklandırma: 4*30W T8 florasan Arkadan öne doğru florasan tipleri: - Grolux (Sylvania) - Aquastar(Sylvania) - Daylight (Sera) - Aquarelle(Philips) 3 - Filtre: TetraTec EX1200 (1200lt/sa) Filtre Malzemeleri: Kirli su girişinden itibaren: - Tetra seramik boncuklar + sünger (kalınlık: 4 cm): 2lt - EHEIM Substrat pro: 4 lt - Sera elyaf (kalınlık: 2 cm) 4 - UV Sterilizatörü: TetraTec UV400 (5W) 5 - Isıtıcı: TetraTec HT 300 (300W) 6 - CO2 Sistemi: Tüplü sistem. Parçalar: - 2 lt CO2 tüpü(aytaç) - regülatör + inceayar valfi (özsoy marka) - kabarcık sayacı - reaktör (ista – M boy) 7 - Taban: Alttan üste doğru: - Tetra Initial sticks (200 gr) + Sera florenette-A (20 tablet) - Sera super peat (0,5 lt) + Eheim torf pellets (0,5 lt) - Elyaf (kalınlık: 5 mm) - Hagen siyah kum (tane çapı: 1-3 mm, hacim: 30 lt) BİTKİLER: - Blyxa aubertii - Echinodourus sp. - Lilaeopsis brasiliensis - Microsorum pteropus BALIKLAR: - Otocinclus sp.(7 adet) - Cardinia japonica(7 adet) - Paracheirodon axelrodi(20 adet) - Apistogramma agassizi(2 adet) BİLGİLER: Net su hacmi: 188 lt (akvaryum) + 12 lt (filtre ve boruları) = 200 lt Taban kalınlığı: 8 cm Su yüksekliği: 35 cm Işıklandırma süresi: Hergün 07:00 – 13:00 ve 16:00 – 22:00 saatleri arası. Günde 12 saat. CO2 miktarı: Saniyede 2 kabarcık (sürekli açık). Su değerleri: Sıcaklık: 26-29 (yazın) oC pH: 6,7 – 7,0 KH: 5 Demir: 0,1 – 0,4 ppm Fosfat: 0,3 – 0,8 ppm Nitrat: 5 – 10 ppm Potasyum: 20 – 30 ppm Gübreleme: Haftada 3 gün (Pazartesi, Çarşamba, Cuma) sabah ışıklar yanmadan. Her seferinde: 10 ml Seachem flourish, 20 ml potasyum, 20 ml nitrat, 5 ml fosfat, 10 ml demir Su değişimi: Haftada 1 defa (Pazar akşam) %40 (80 lt) Eksilen suyu tamamlama: Her Çarşamba ve Cumartesi Yemleme: Günde 1 defa (sabahları) Tetrabits, NLS, sera vipan, tetra fresh delica brine shrimps Pazar günleri yemleme yok. Filtre temizliği: Ayda 1 defa elyafın değişmesi, 3 ayda bir genel filtre temizliği.

Katılım Tarihi: 23 Haziran 2008

 

Yorumlar

Harika bir kompozisyon. Çok titizlikle bakılan bir akvaryum olduğu her halinden belli. Bitkiler çok doğru seçilmiş ve birbirlerine uyum sağlamışlar. Tebrik ediyorum.

Yusuf Bilen

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.