ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mesutok
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5403
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Nisan 2009 11:58
Son Ziyaret:
12 Saat 57 Dakika önce
Toplam Mesaj:
17912 [4.85 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
67 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mesut OK
Doğum Tarihi:
25 Temmuz 1971
Yaş:
47
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/imza.jpg[/img] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp] Tedavi Edilebilmiş Balıklar ve Tedavi Yöntemleri [/URL]

SON 10 MESAJI

Sazansıgiller Karma Akvaryum
[QUOTE=Yusuf.Yilmaz]Aman mesut abi ne bırakması [:)] maşallah [/QUOTE]
Yeter artık sonlandırmayı düşünüyorum hobiyi 5 yıldır. Yuvasından etmemek için bakıyorum, elim gitmiyor kimseye veremiyorum 9 yaşına girdi Yusuf. Maaşallah şu anda benden sağlam gözüküyor CAE.[EDIT]mesutok,2019-05-21 23:47:28[/EDIT]
Sazansıgiller Karma Akvaryum
9 yıl oldu, CAE 9 yaşına girdi, birde forumdan bir arkadaşın verdiği rasbora oda 5-6 yaşında herhalde, uzun yıllardır balık almadım, bunlar ölürse hobiyi bırakırım diyerek.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/210520191735401.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/210520191737241.jpg[/IMG]
Cae (çin Yosun Yiyici)
Akvaryumda ben ışık kullanmam, odada fazla ışık almıyor. Akşam namazı vakti hava kararmaya başlarken, başlar camlarda gezmeye ve gece yatmadan 12 gibi odanın ışıklarını kapatırım, bir televizyon aydınlatır odayı o vakitte camlarda başlar gezinmeye kemirmeye, yani zayıf ışıkta aktif oluyorlar.[EDIT]mesutok,2019-05-21 18:38:22[/EDIT]
Cae (çin Yosun Yiyici)
CAE dokuz yaşına girdi. 9 yıl 50 litre akvaryumda, filtresiz, sadece havataşı ile su havalandırılarak, ısıtıcı 24 derecede ve haftada bir yüzde 60 dinlenmiş çeşme suyu ile dip ve su çekimi yaptım, bazen haftada iki su çekimi özellikle yaz mevsimi. Yem olarak dip yemi, pul yem, karides kurusu, bazen bezelye haşlaması ve yüzey balıkları için verilmiş dibe çöken yemlerinde yedi. Dipteki kendi türü bir balığı öldürene kadar rahat bırakmadı ilk bir kaç yılda öldürdü, çöpçüleri, cüce vatozu öldüresiye saldırdı kimini öldürdü kalanı ölmesin diye tanıdığıma verdim. Dibe inmeyen lepistes, rasbora gibi 3-5 cm'lik yüzey balıklarıyla beslenebilir, japon gibi hantal dibi karıştıran balıklarla olmaz, öldüresiye saldırıyor. Testi olmazsa olmaz, boyu çok uzun, eminönünden çömlekçiden 5 TL ye bu kebap testisini almıştım, nerdeyse testi boyunda, akvaryuma müdahale edince, yaklaşınca hemen testi içine kaçar.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/210520191735401.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/210520191737241.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/210520191738491.jpg[/IMG][EDIT]mesutok,2019-05-21 18:36:50[/EDIT]
Kuyruk Erimesi
Elinde sera baktopur sıvısı varsa kullanabilirsin ayrıca mikofishte çok iyidir. Filtrendeki sünger ilacı emmesin diye çıkarıyoruz sadece hava vermesi yeterli. Ilacı suyu açık sarı yapacak kadar damlat 3 gün bu tonu gerekirse 2. 3.gün bir kaç damla daha damlat koru, 4. Gün 1/4 su değişimi yap sonra yine açık sarı yap ilaçla zaten 2. Parti sonunda iyileşme kendini genelde göstermeye başlar. Iyileşince normale dönersın, süngeri filtrene takarsın. Önceki mesajda tavsiye ettiğim linkteki konuyu aç oradan yüzgeç erimesi başlığı altındaki başarılı tedavi konuları linkleri ekledim onları incele.
Ilaçlı su rengi tonu:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/mikofsih%20ton.jpg[/IMG][EDIT]mesutok,2019-05-19 15:52:26[/EDIT]
Kuyruk Erimesi
Eriyen Yüzgeç uçlarında beyazlik varsa bu yüzgeç erimesi hastalığı. Herşeyi düzgün kullanmışsın ama elinde ki baktopur sıvısını kullansan daha iyi olur. Mycopur mantar ilacıdır ama erime için sera firması sera baktopur sıvısını üretmiş bu mantar ilaçları bitkileri öldürüyor. Bitkileri çikarip tedavi edebilirsin balığı iç filtrenin süngersiz kullan, ve suyu ilaçla açık sarı yap 3 gün sonra 1/4 su değiştir yine ilaçla geçene kadar devam. Cep telden ayrıntılı yazamıyorum imza kısmım da "tedavi edilebilmiş balıklar ve tedavi yöntemleri" linki var ona tıkla açılan konudan yüzgeç erimesi çürümesi başlığını bul örnek başarılı linkleri oku taklit et. En güzeli o balığı başka akvaryuma ayırıp ilaçlayarak tedavidir. Yüzgeç erimesi daha çok kirli suda ve bakımsız filtre ortamlarında oluşuyor 50 litre gibi ufak akvaryumda haftada 2 kez bile yüzde 50 su değişimi yaparsan iyi olur, en azından haftada bir.
Tropheus Bemba, Tropheus Duboisi Maswa Ve Mpanga ?
Hayırlı olsun baya büyük bir akvaryum, güzel gözüküyor. Türünüz etcil balıklar anladığım kadar. Vatozlar cüce vatozsa o vatozları yiyebilirler. Bir tane normal vatoz alsaydınız biraz irice olandan 15 cm gibi yeterliydi o ileride iri bir hıyar kadar büyürdü ona saldirmazdı da yüzey baliklarıniz. Beş altı vatoz fazla. Vatozlar bölge sahiplenici balıklar kendi aralarında testi kapmaca kavgası olur, birbirlerini öldürebiliyorlar.
Kurutulmuş Karides, Gammarus Kurusu
Iki türde de etcil özelliği var diye biliyorum, denemek lazım karides kutusunu, yerler diye düşünüyorum. Arada istanbul da beşiktaş balık pazarında kilosu 25 - 40 TL kerevit, karides türü ürünlerde satıyorlar 250 gr. Gibi alıp buzluk ta saklayıp, içinin yumuşak etinden küçük çiğ parçalar verilebilir. Ama dondurulmuş yemler çok küçük öğünlere ayırılıp balikla ra bir kerede verilmeli, buzu çözülmüş yemler tekrar buzluğa konulduğunda bakterileşiyor ve balıklarda iç parazit yapar. Onun için ben hiç piyasada satılan dondurulmuş yem alman çünkü onları pek iyi satıcılar muhafaza edemiyorlar bakteri riski yüksek. Balıklarınıza haşlanmış bezelyenin dış zarını soyun verin yerde bir iki denemeden sonra iyi bir yemdir. Haşlanmış ıspanak yaprağında deneyin. Haricine piyasada birçok kuru yem var ekonomik şeffaf küçük poşetlerde satarlar, ara ara degısik yemler alın deneyin daha çok kırmızı kahverengi renkli etcil yemler içinde az bitkiselde katarlar. Ucuz besleyici dip yemi vardır alabalık büyütmede çok kullanırlar deyin fotodaki yem
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/dip.jpg[/IMG]
Japonlarla Hangi Balıklar Yaşar
En ugunu onları rahatsız etmeyecek bir tür elma salyangozu 50 litre için 1 tane yeterli. İkinci sırada cüce vatoz birtane mümkünse dişi yeterlidir, erkek biraz daha agrasif olabiliyor, erkek bıyıklı olur, dişi bıyıksız. Çöpçü balığıda olur ama çöpçü balıkları daha çok etcil oldukları için, japon balıkları örneğin yaralandığında kanama olduğunad kuyrukta erime kanlı yara olduğunda, yara yerini çöpçüler emmek için japonun peşine takılıp yara yere temas etmeye çalışıyorlar buda japon balığını zaten hasta iyice rahatsız stres ediyor ordan oraya kaçırıyor, çöpçüde peşinden gidiyor. En uygunu aslında japon balığını tek beslemek, yahut birtane elma salyangozu.
Elma saylangozunun ortalama ömrü 2 sene kadar fındık kadar yavru alırsanız hem ucuz olur hemde uzun ömürlü, hatta forumda ücretsiz bile verenler var.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/1_elma.jpg[/IMG][EDIT]mesutok,2019-01-11 11:43:37[/EDIT]
Kuyrukta Ki Kırmızı Leke
Demekki ozaman bakteriley bir hastalık oraya sudaki mikrop, ve parazitlerde saldırır. Sen önerdiklerimi yap ama o tasa oksijenli su ulaşması lazım, olmazsa birtane emzik hava taşıyla bir hava motoruna bağla havalandır. Şimdi farkettim, sende hava taşı çalışıyor plastik tasta anladığım kadar. Bak aşağıya ekliyorum benim yavru japon akvaryumundaki emzik hava kullanımım, yahut bir saklama kabı al ucuzcu marketlerden onu akvaryum gibi kulan balığı ayır yani başka yere, suyunuda hava taşıyla havalandır. Sen elinden geleni yap, ölmesini beklemektense bu ilaçlar kanlı yaralara bakteriyel hastalıklara iyi gelir, sabah akşam ayrıca mikofish'i, Metilen mavisini pamuğa döküp o kuyruğuna sürebilirsin ilaçla mücadele kurtarır yani onu kendi haline bırakırsan öleceği belli. O tas küçük ya sen türü daha iyi bilirsin ben onları fazla beslemedim o ufak yerde su hızlı bozulmayacak bir ayarlama yap, gerekirse az az su değişimi yapar sonra yine ilaçla bir damla falan herhalde o suyu açık sayı yapar öyle devam edersin. Terramycin melhemi ben mantarlaşan balıkların yemlerine bile sürüp yedirmişimdi, forumda bunu birçok arkadaşta yapmı balıklarda faydalarınıda gördük, bir parça pirinç tanesi kadar terramycinden o suyun içine bırakabilirsin yem yiyorsa pirinç tanesinin çeyreği kadar yemine sürebilirsin içtende iyigelir, bunu bize alabalık üretimi yapan bir veteriner önermişti, faydalarını gördük. Ayrıntı için terramycin kullanımı benim imza kısmımdaki "Tedavi edilebilmiş balıklar ve Tedavi yöntemleri" linkinde "Columnaris,mantar" başlığında "lanet olası columnaris başlıklı konunun linkinde ayrıntılı incelersin, lepistesleri arkada o konuda kurtarmıştı ekleyeyim konuyu :
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryum_seruveninin_sonu_lanet_olasi_columnaris_k767201_sn1.asp[/URL]
Emzik hava taşı:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/090620161426171.jpg[/IMG]

50 litrelik saklama kabı bunun 25 litrelikleride var fiyat litreye göre değişiyor. Sana 15 litre bile yeter balıkların ufak ama fazla fiyat farkı yoksa büyük alabilirsin her zaman lazım olru, bende 50 litrelik gibi var birtane çok kullanışlı.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/saklama%20kabi.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/kaptan%20akvaryum.jpg[/IMG][EDIT]mesutok,2019-01-11 10:34:04[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 317 Online Kullanıcı, 176 Üye

Online Kullanıcılar

darkaura, dusumsel, mrtzngn, ugrkzk, Fatih ÇE, capo88, Batuaydin, electrofish, SahinTaskin, MENURI, afacan80, torontopalooza, sangarios, ezzalisi, Qguz, vamosselva, AmazonDream, demir7891, BoraBerkol, kadriguvenc, member, sawaskoca, sina00, erulusoy, orhanönal, Trgtm, Burak PEKDEMİR, Kadir1453, hermiş, gokberkgonenc, serkantezel, YASEAN, ersel, Cihat1968, Supervenenis, UfukVural, aqua08, Ertarda, Umut6, MertA, Nitalis, Gakay39, qokay01, zgruuaa, icelebi, Noyes, Ogunseyrek, kanmet, mcmert, MurathanM, chnkc, emretez, husumut, beyazgul, apistoapisto, UnalCevahir, tosbag, egedin, enginm2000, muratchef, isik, sbilgic82, mustafakuzu, Enginkekilk, umitbalcin, iremelif, morfimorfi, erimgorgulu, Aspet, tabirimcaiz, zekigonlum, Nevzat67, kn0w, bolbay, vendetta99, Ozican, ToSpendTime, efe2010, klndr71, DeviLLe, ahmethakan61, muratyarici, Kınayu, Murat8, selahattinfidan, gökhann45, gyunda, indianaconz, efsane52, lojistisyen, Splendor, Baranmeng, bayramsyl, Trend Akvaryum, hasan_ali05, mmaavii, eneskilic34, atakartal, huseyin22, ozan026, aktivist06, Vasfi, ogii06, orimohito, isohobici, Necdet Buluk, Barış Demirok, Muratrasim, SCORPION_79, mehmetkeşan, farukkaradogan, Sbaks, Nursun, Mikail Erdoğan, peker55, Flexa, ootkn, bzaferucak, sametti, baris.aydin, Muzaffer KEPENEK, casper04, AQUA, karadadas, SubBaRcA, idiopatik, CagriTURK, eozen81, emreecaglaar, sahinabi, sinanb85, kemal35, Emre ÇANDIR, Amidamaru, cbberkol, sbasoz, Horace, İbrahiM SameT, Atay35, Akaybaha, Asamet123, fikret43, elbet20, thengir, furkanakbas, yaguara, vedat79, diaslayt, Timberlake, mustafa59, ulascan06, Rzpnr, Osabirlar, TYANALI, subukucu, polar, onurbelen11, Akvaryum8585, S.yigitsanli, mustafacanergul, TiriViri, emilyano, beyaz_gecelere, Bayulker, AzmiKibar, ONRAYDN, WaveRider, ChannaGachua, ifidie, masisdemirel, shark2, EBardak, Hyperaktif, sailor499, TugayÇınar, ssezer, Gökhan1907,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.