ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sobetta
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
549
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Eylül 2018 00:03
Son Ziyaret:
2 Saat 31 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1017 [7.32 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
975 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Göktan Ç.
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]Göktan Ç.[/B] Yurtdışında ki içerikleri foruma yansıtmaya çalışmış, vahşi ve bozulmamış genlere ilgi duyan, genellikle Betta ve Neocaridina ağırlıklı bitkilerle ilgilenen genç.

SON 10 MESAJI

Üreme
[QUOTE=Ömer Kaan]Ne önerirsiniz bu durumda? [/QUOTE]

Balıkları elden çıkartmanızı ve misket vb şeyler yerine gerçek kumlar ve dekorasyon ürünleri tercih edip başka canlılar beslemenizi öneriyorum. Ama her şeyden önce doğru bilgi ve ekipmanla başlayınız.
10 -15 Lt Bitkili Beta Akvaryumu Kurmak İstiyorum
Çok büyüyor ve bitkilere tutunduğu zaman sökebiliyor. Ve ben orada hobiye başlamadan önce yalnızca bitki ve salyangoz besleyip Betta’ya sonra karar vermenizden bahsettim.
Ankara Canlı Yem
İnternetten şipariş ediniz.
10 -15 Lt Bitkili Beta Akvaryumu Kurmak İstiyorum
1- Hacim değil boyut önemli. Canlıyı ömür boyu besleyecekseniz 35*35*25(h) ölçülerinde akvaryum yaptırın. Petshop’dan zaten show için bi’ şey yapamazsınız ama endüstriyel akvaryumlar sağlıklı ölçülerde ve kaliteli malzemede değil, bu yüzden madem İstanbul’dasınız, forumda ilanlarda da adı olan Emre Uslu ile konuşun. Ben 4 akvaryum yaptırdım, çok iyi çalışıyor. Yükseklik maksimum: 25, uzunluk ve genişlik ise canlı boyunun 5 katı olmalıdır. Örneğin: 5cm bir Betta için 25m3 tank yeterlidir. Boyutlar eşit değilse cm2 olarak tabanı hesaplayın.

2- Taiwan Moss ve Anubias türleri. Aslında tüm alg’ler 27 dereceye tolerans gösterir ama en doğal olan ve gözüken Taiwan olduğundan seçtim. Bununla beraber tüm su üstü bitkileri. Bacopa Monnieri vs

3- Vitasand Dere Kumu ucuz ama fazla kaliteli olmayan çözümdür. Ne kadar kalın alırsanız o kadar faydanıza. Bunun yerine Ada veya JBL gibi markaların ürünlerini de kullanabilirsiniz fakat sisteme bağlı.

4- Betta’lar bitkisel yem yememekle beraber etçil beslenir. Canlı, kurutulmuş, yaprak ve granulat yemlerden oluşan, ne kadar pahalı o kadar iyi kafasında bir diyet kullanın. Canlı yem olarak yalnızca Daphnia verin.

5- İlaç hastalık durumu olmadığı sürece kullanılmamalı. Hazırda deri solüsyonu, klor çözücü, bakteri kapsülü, bakteri besini vb şeyler bulundurmanız aciliyette gerekir.

6- Koymayın.

7- Splendes mutasyondur ve sağlıksızdır. “Özel bir Betta’m olsun!” diyorsanız wild yani vahşi ırklara yönelin. Fakat yeni başlayan/acemi biri için ben asla Betta önermiyorum. Bence ilk sadece bitki ve salyangoz besleyin uzun bir süre. Tür olarak Ramshorn güzeldir. Hobiye başlamadan önce ne ile karşılaşabileceğinize ön görüş atarsınız. Hem basit bir kurulum olacağından istediğinizde bozup satabilirsiniz.

Filtre, ısıtıcı ve su değişim ekipmanı, bitki dikimi maşası gibi ürünler yine işinize yarar. Facebook gruplarından hiç bir şey öğrenemezsiz ya da YouTube’dan. Bunu uzun yıllardır gördüm. Kaba sözler kullanmak yasak ama biri kalkıp bana “Sürekli metilen kullanmalısın, yanlış bakıyorsun.” dese zekasından şüphe duyarım. Tuz yine aynı şekilde.
Saldırı
Sazangille tropikal canlı beslerseniz, sizi bir çok kez uyarmama rağmen dinlemezseniz sonuç bu olur. Alakasız canlıları alakasız miktarda seçip yanlış ve sağlıksız koşullarda beslediğinizi söylemiştim. Daha diyeceğim bir şey kalmadı sanırım, tekrar ediyorum kurduğum cümleleri: tüm canlıları sahiplendirip ya da satıp, bir kaç ay araştırıp öğrendikten sonra doğru ve sağlıklı hobiyi yapmayı sürdürün.
Akvaryum Su Değişimi
Haftalık %20-30. Hacim ve boyutla alakası yoktur. Beslenilen canlıya ve sistem profesyonelliğine göre düzenli testler yapılabilir veya yapılmalıdır.
Bu Karidesler Ürer Mi?
Doğa yıkım ve kısır döngüden ibaret. Her zaman tek tür besleyiniz. Düzensiz yani kendiliğinden üreyebilecek bir ortamda canlı besliyorsanız melez veya hibrit olmaması için aynı ırktan ve renkten, gen bozulmasına ve fiziksel deformasyona uğramaması içinse farklı kanlardan olması gerekir. Basitleştirilmiş olarak: aynı ırk ve renkte canlılar besleyin. Farklı kanlardan olsun yani ensest (aynı soydan) üretim olmasın.
Akvaryum Tavsiye Yanlış Giderne
Karidesler Neon Tetra ile beraber bile bakılmaz, bakılmamalı da. Bence sadece Zebra ya da Karides besleyin.
Salyangoz Ama Türü Ne, Nerde Yaşar ?
@menesc Videodaki kara salyangozu, bir kuşun suya dalıp 2cm'e ulaşabilen ve küçücük eti olan bir salyangozu yakalaması veya yemesi, hepsi bi' yana onun kabuğunu kırmakla uğraşmasını beklemek falan tamamen mantıksız. Umarım doğaya salmayı savunmuyorsundur.
Frenatuslar Neden Akvaryumda Üretilemez
Gold Fish ve Koi benzeri canlılar sağım yöntemi ile döllendirilip üretilebiliyor, haberiniz olsun. Çiftleşme yine gerçekleşebiliyor ama yumurtalar sonradan yeniliyor. Ne bulsa yiyorlar zaten, ilk Lemna Minor aldığımda bilmezdim, bunların suyuna koydum ve bi' kaç saat sonra yarısından fazla yok oldu. Bende değişik bi' duygu yaşadım o zaman [:D] Bundan 2-3 önce sanırım oldu.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.