ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
LEnfantSauvage
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
17
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Eylül 2018 21:54
Son Ziyaret:
19 Saat 25 Dakika önce
Toplam Mesaj:
29 [0.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
28 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mahir ÇAKIR
Doğum Tarihi:
06 Eylül 1982
Yaş:
36
İl:
Bilecik
Meslek:
Jeoloji Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

La Vittoria Sara Nostra

SON 10 MESAJI

Tropheus Üstadlarına Sorular
Selamlar arkadaşlar,
Tropheus üstadlarından bilgi ve fikir almak isterim.
Elimde yaklaşık olarak (karışık türler geneli half black ve çingene diyelim) 200-300 adet damızlık altı lepistes var.
Yem aldığım petshopçuda 2 çeşit tropheus var.İkiside müşteriler tarafından satılsın diye bırakılmış ikiside damızlık altı koloni.
Biri kasanga : 1 erkek 5 dişi : 250 tl diyor.
diperi maswa : 2 erkek 5 dişi + 1 tanede kimliği belirsiz var onlarada 250 diyor.
Ben konuştupumda lepistes yavrularını 1 tl den sayıp takas edebiliriz dedi.
Şimdi sorular geliyor.
1. bu takas mantıklımıdır? (ki ben lepisteslerden kurtulmak istiyorum ve tür değiştirmek istiyorum bana göre mantıklı
2.lepistes yavrularının yaşadığı oturmuş tankta (6 aylık dış filtre + pipo filtre destekli tank) tropheus türleri yaşar mı yani özel bir istekleri olurmu bu arkadaşlar ph iletkenlik vs türünden.
3.tankta elma salyangozlarım ve yavruları var yaklaşık 50 adet onlarla beraber yaşarlar mı ?
4.kumum siyah hagen genelde silis beyaz kum deniyor ama çok problem olurmu?
Elimde bolca beyaz kaya mevcut olara saklanma alanları vs yapacağım tabiki.
Biraz uzun oldu biliyorum ama yanıtlar benim için önemli yanlış birşey yapmak istemiyorum.
Yavru Öldürmeyen Yeni Filtreli Biolife Yavruluk
[QUOTE=Kuz3y]Malawi yavruları için ürünü kullanmaktayım ve çok iyi olmuş ama malesef yaşadığım 2 sıkıntı var
1. ilk kurduğumda akvaryumdaki su çok iyi geliyordu yavruluğa ama kaç gün sonra ama ama su girer oldu neden böyle oldu çözemedim ilk gün videosu var eğer istersen akşam şimdiki halinide çekebilirim çok fark var arada.
2. süngerler çabuk tıkanıyor tıkanınca su yavruluktan taşıyor bir kaç yavru kaybı yaşadım 1 yavruyuda son anda akvaryumda fark edip kurtardım.[/QUOTE]

Ben 3 adet kullanıyorum hava motorunuzla alakalı bır durum olabılır başka yerlerede bağlıysa (hava kolay yere gideceği için) oralara kaçıyor olabilir vanalarla ayar yapın. sünger kolay kolay tıkanmıyor çünkü.

[QUOTE=elgalad]Merhaba. Benim birkaç sorum olacak. cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

- dipteki yem artıklarından kurtulmak için tabana çok ufak delik açsam nasıl olur? Delikler ince olacak ki, balıklar yavrulara zarar veremesin. Ama artık yemler bu kadar ince deliklerden tahliye olabilir mi? Bu delikler yavruluğun dengesine zarar verir mi?
- Eğer ilk dediğim riskli olursa, tabana yemlerin tahliye olabileceği delikler açıp, yavruluğun tabanına ikinci kat delikli bir plastik tabaka koymayı planlıyorum. Böylece balıkların ağızlarındaki emiş gücü yavrulara etki etmez diye düşünüyorum.
- bir diğer problemim, anne balığın haznesi çok dar. Acaba balık strese girer mi? Kendimi balığa işkence yapıyormuş gibi hissediyorum[:(][:(]. Tabi deneyimim arttıkça, yavrulama zamanının geldiğini daha vaktinde anlayabilirim. Ama şuan biraz garanticiyim, balığı biraz erken yuvaya almış olabilirim.
- anne balığın olduğu hazneye attığım yemler, çok çabuk alt kısma geçiyor. Balık ilk anda yakalarsa yiyor, yoksa yem aşağıda. Bu da fazla yemlemeye ve yem birikimine sebep oluyor. Ama bu probleme bir çözüm düşünemedim.

Bu konulardaki fikirlerinizi paylaşırsanız, çok mutlu olurum.[/QUOTE]

anne balıkla kullanmadığım için diğer konuları bilmiyorum ama dip çok pislenince ben yavrular varken bile hava hortumuyla dip çekimi yapıyorum (ne kadar artemia yı ayarlamaya da çalışsak fazla gidebiliyor)
Basit Ofis Tankı
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209257/011220181111421.jpg[/IMG]
Son hali, balıkları ekledim. 1 tane rasboram sanırım stressten öldü, albino cüce vatozlarım var çok küçükler boylanmalarını bekliyorum. onlarıda ekledikten sonra canlı popülasyonu tamamlanacak. belki 1-2 tane salyangoz eklerim çünkü salyangozlarım yaşamadı. (2 tane)
ama bir sorunum var, çok fazla mikro hava kabarcığı var ve buda suyu dumanlı gösteriyor buna bir çözüm varmıdır üstadlar ?
dip not : mayalı sistemi iptal ettim bitkiler biraz sönük ve bazı yapraklar çürüdü ama yeni filizlenmeler devam ediyor.[EDIT]LEnfantSauvage,2018-12-01 11:19:22[/EDIT]
Sunsun Ve Smart Led (bitkili Akvaryum İçin)
[QUOTE=emrenouma]

Kullanıyor musunuz bilgilendirir misiniz beni , bende almayı düşünüyorum da[/QUOTE]

led inanılmaz kuvvetli düzenli fotosentez alıyorum bitkilerden mayalı co2 yi beceremedim o yüzden kaldırdım.
ama çöpçü attım döngüye yardımcı olsunlar diye ışık varken dışarı bile çıkmıyorlar. ancak ışığı kapatınca görünüyorlar.
böyle durum
Basit Ofis Tankı
GÜNCELLEME : 5. GÜN
Son durum, kök batmıyordu artık batar durumda yalnız altında mantarlaşma oluşmuş sanıyorum havaya kaldırdım ki mantar dağılsın.
düzenli fotosentez gözlemliyorum ama bitkilerde kararmalar mevcut. ayrıca yaprakları çürüyenlerde var.
mayalı sistem çıkışını dış filtrenin emiş borusunun oraya aldım. gayet içeri co2 gidiyor havada yapmadı şimdilik böyle devam ediyorum.
130 ml gübre seti aldım verilen miktarların bir ufak altında örn : 50 lt için 3 ml diyordu, benim tankım 80 lt ama kayalar felan 60 lt desek ben yinede 3ml gübreleme yaptım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209257/121120181721481.jpg[/IMG]
Sanırım Bu Sefer Başardım
[QUOTE=ceyh]Evet, bir de kendi tecrübem taban boş olsun ki dip çekimi rahat yapılabilsin, hava hortumunun ucuna sık dokulu bir tül ya da ince kadın çorabı geçirmenizi öneririm, yoksa yavrular da çekiliyor. Ben ilk denemede çakıl taşı kullanmıştım, yavrular çıkınca başıma dert oldu. Lepistes yavruları ile kıyaslanamayacak kadar küçük olacaklar, artemia ilk aşamada yediremezsiniz. [/QUOTE]
yumurta sarısı deneyeceğim bir süre.
peki son soru.
anaçlar 1 gün daha tankta kalacak şimdiden döksem metilen mavisi
anaçlara zararı olurmu yada doğurganlıklarına ?
Sanırım Bu Sefer Başardım
[QUOTE=ceyh]En kullanışlı zebra üretim metodu. Bir miktar metilen mavisi mantarlaşmayı önlemeye yardımcı olur ama infusoria da barınamaz. İkinci gün metileni seyreltmeye başlamakta fayda var. Camlara yapıştıklarında ana tanktan su ilavesi ile infusoria aşılaması mümkün. Yavrular çok minik olduğundan sadece pipo filtre öneririm, boyutları minik birer kirpik gibi olacaktır. Serbest yüzmeye başladıklarında artemia bile büyük geldiğinden mikro kurt edinmenizde fayda var. Kuru, mikron türü yemleri ilk aşamada yemiyorlar.[/QUOTE]
o zaman şöyle yapabilirim mantarlaşmayı önleyene ve yavrular duvara yapışana kadar hava taşı.
+ metilen.
duvara yapıştıktna sonra ana tank + taze su değişimi her gün.
belli bir dönemden sonrada pipo filtre. pipo filtreyi ana tanka aldım çünkü bakterisini kaybetmesin diye orada döndürüyorum.
lepistes yavrularım için artemia çıkartıyordum önceden.
artık o kadar çoklarki uğraşmıyorum herhalde 3. batım oldu bu. 500 tane olmuşlardır diye düşünüyorum irili ufaklı o tankta kayıpta olmuyor. ilginç şekilde dip çekimide yapmıyorum sadece haftalık %20 su değişimi. dış filtre var ondan sanırım
Sanırım Bu Sefer Başardım
Selamlar arkadaşlar,
forumda bir arkadaş çok güzel bir konu açmış zebra danio üretimiyle alakalı.
https://www.akvaryum.com/Forum/zebra_danio_yavru_alimi_tecrubem_ve_cikarimlar_k899764.asp
benimde 4 tane karnı çok kocaman zebram vardı. denedimde 2 sefer yumurta döktürememiştim ama bu sefer.
erkekle dişileri aynı tanka almamdan bir kaç saat sonra bunlarla karşılaştım.

önerileriniz nelerdir ?
kimse bir tavsiye vermez ise arkadaşın dediği gibi 1 gün daha tutup, erkek ve dişileri yine ayırdıktan snora metilen mavisi ekleyip yavruların cama yapışmasını bekleyeceğim..
iyi hobiler.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209257/111120182024501.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209257/111120182025011.jpg[/IMG]
Petshop Cüce Vatoz Sorunsalı
[QUOTE=Kınayu]Selamlar size en basit bir soru şimdi amacınız vatoz üretmek değil öyle bir arayış içerisinde değilsiniz tamam .
Fakat olası sizin erkekle bu dişilerden biri eş tutarsa siz bu eş tutan iki vatozu ayrı ayrı satarmısınız veye götürüp akvaryumcuya petshopa verirmisiniz ? Olası yumurta toplamış dişi fikri ve hemen koş al fikri bana çokta mantıklı gelmedi.
Fazla olduğu için yumurta toplamış dişiyi ne demeye versin hobici erkek verir yani siz ne yapmak istiyorsunuz erkeğin dişi sayısını artırayım diye düşünüyorsunuz karşı taraf tam tersini yapıyor en basit örnek düşünce pek inandırıcı tatmin edici gelmiyor yani bu durum tabikide gene siz bilirsiniz bence hiç uğraşmayın almayın oturmuş düzeni karıştırmayın .
Vatozlar hassas türler Allah göstermesin iyilik yapayım derken bir hastalık gelir hazırki vatozlarınızı elinizde bulunan 15 cm dende büyük erkeğinizide kaybedersiniz [:(] [/QUOTE]

haklısınız, benim eş tutmuş vatozum yok, sadece dişi sayımı arttırıp şansı çoğaltmak istiyorum ve inanın amacım yavru alıp satmak değil.
paraya ihtiyacım yok çok şükür.
bana güzel gelen hayvanlara yaşabilecekleri ortamı sağladıktan sonra bu hayvanların yavrulayıp benim hayatıma ufak güzellikler katması.
valla işkillendim bende şimdi bu yazdıklarınızdan sonra ufak bir akvaryumum var gleen balıkları 1 hafta beklettiğim.
ona aldım zaten vatozu bildiğiniz cüce dişi vatoz ama sadece biraz büyük ona küp tutturmak mesele :D
bakacağız bakalım neler olacak.
Petshop Cüce Vatoz Sorunsalı
[QUOTE=Tropikalbalık]Tamam ozman dişide yumurta doluysa kaçırma bencede. 👍☺️[/QUOTE]

siyah dişi nasıl görünüyor ?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 426 Online Kullanıcı, 232 Üye

Online Kullanıcılar

bitocika, murat35500, Koksal Gurkan, hasancn, Ejder Günaydın, Furkanbaba76, Brsk, Kınayu, Beykozbeyi, erdalakçay, teleskopmithat, muratyuce58, GOKHANKAYHAN, muspar, akertek, erbilonur@gmail.com, abdussamet, afacan80, Ens, cafermutlu, Foai, Marmara34, forester64, teskere, sena22, oturhanoglu, taner1616, ThanatoZek, hasant, ys34, emrekilci1988, Gtuncay, muzafferata, polar, ufukdemirturk, merdyen, wiewres55, Selcen&Ergün, rccol, debreleza, Berke petshop, MurathanM, cans, burak1, runo89, Psiko_manyaq, otuzkilo, _RdnC_, mya_34, Perikızı2916, terranova, JangoFettus, lojistisyen, ferbay, sahra4509, Engindmn, devrimdpt, denizim20, ubaykoc, Orhunekm, Mehmetpoad, fzkdevil, Adamec, TheHobi, samed9, yaguara, EXAGON, icelebi, Kerim007, recep22, necaati, atlantis917, muratkk, WaveRider, AmazonDream, archico, flagellum, blue_biber, muratlart, Sahinakbulut, BaranTiryaki, vendetta99, pilotx, Gökhan bilir, metsi, shtktn, Ogulcan96, Tritagna, Akfanyum, Selimt06, UfukVural, Kuduoglu, yaba_n, denizulucutsoy, gokberk, sinanb85, MertA, onrsyksl, FRaVF, muzaffer_81, mcmert, armaqan, Emek, albadrosso, ubeceren, koruyucu3443, muhengin26, exfish, gardanli, MiSoSiKiaN, Hamzayersaloglu, EmreKircan, hipnos, seyhunkurtoglu, burak618, nakkas__45, Terador, akcay082, SeFfAh, ybingol, Erdinc23, Aspet, smithiseek, Akvaryum8585, sezokara, Serkan Odabaşı, olcaytu, image, Suheyb, littlefish, zekigonlum, orimohito, BALIK, HackStaff, taha06, ffeytt, barxbull, qokhan89, murat efe, ismet24, CNYTYLMZ, TA4OSE, Enak1934, closer, tathadr, KRaL_MaLaWi, soliter83, GoldfishKeeper, daredewil35, jbells2k, teksel, neco07, karademir48, arasakv, fb, Dreamcometrue, Selimbicer, Clear, Supervenenis, Serkan74, ss23, stra_nger, ekcinar, karayokyum, Cüneyt, lazy46, serkanakp, cüneyt99, ozmen34, eek55, ceyokatt, Mehmet0011, Hakanla Yollarda, eroltaşdelen, AlperYVS, Mcan1, ProsecutoR, nikon_, AQUAMAN, Cihanturk, RoIF, karadadas, mutlubalik, cinarersin, Sulajmido, orkinos38, emre 80, AtlasPoyraz, sabrisencan, alimesut, idiopatik, Sevkid, Mikail Erdoğan, cameroon06, Aerdem, SCORPION_79, bka26, avukathasan06, yigitmstt, erten, hasomen73, nzm06, prisonbreak, mehmetkkten, Hasanfahri, BuRAK, Legendry, hashhead, kerim95, cuce__vatoz, onur keçeci, Gorkemkgo, Unreal55, Uygar Alp, stormare, cankckrt, Mustafa ÇÖL, zorluerhakan, tunahany, serdar131977, Gökhan1907, salihNARCI03, CihanSakin, erman212, -doctore-, hacivat, yxxl, wolverin, OMER006, Shotokan, karides delisi, ESCOBAR PABLO, CANTEK,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.