ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
benerium
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
78
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Ağustos 2018 10:11
Son Ziyaret:
15 Saat 54 Dakika önce
Toplam Mesaj:
60 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
42 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Bener HELVACIKÖYLÜ
Doğum Tarihi:
31 Ocak 1987
Yaş:
33
İl:
Edirne
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Balık kokarsa tuzlarsın, peki ya tuz kokarsa?

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryum Taban Seçimi
[QUOTE=Ahmetus]

Toprak olarak öneriniz varmıdır acaba ?[/QUOTE]

Ben kendim hiç denemedim ancak katkısız saksı topraklarından eleyerek kullanıyorlar bildiğim kadarıyla.
Bitkili Akvaryum Taban Seçimi
Walstad kurulumlarını incelemenizi tavsiye ederim.
Bitki akvaryumunda Tuz kullanımı ne derece olmalıd
Tuz kullanmamanız gerektiğini zaten söylemiş birçok kişi. Ben de bir ekleme yapayım. Tuzu sadece bir takım hastalıkların tedavisinde karantina akvaryumunda kullanabilirsiniz.

Ayrıca amazon ve anubias bitkileri için CO2 vermeniz de gerekmiyor.
Akvaryum Ölçü Tavsiyesi
Nasıl bir akvaryum kurmak ve içinde ne bakmak istiyorsunuz o önemli. Sizinkine yakın ADA'nın 90x45x45 ölçülerinde akvaryumu vardı galiba. Sizin ölçünüz de bitkili akvaryum için güzel bana kalırsa. Ama malawi türleri, melek, discus, tropheus falan bakılmaz. Bitkili canlı doğuran, güney amerikan black water yada tanganyika'nın kabukçullar gibi küçük türleri bakılabilir.
Sonradan Tabana Kayıt-kuşak Eklemek?
[QUOTE=Sparrowhawk]Merhaba,

100x40x40 cm, 8 mm camdan rodajlı, cam cama, silikon işçiliği çok kaliteli bir akvaryum aldım. Altta ve üstte kayıt - kuşak yok. İstanbulda sürekli uğradığım büyük bir akvaryumcuda çok uygun fiyata rast geldi. Ben 100x50x50 cm bir akvaryum yaptırmayı planlıyordum ve tabi 10 mm camdan yaptırırdım ancak fiyat çok uygun olunca kaçırmak istemedim. Hem 8 mm olması hem de kayıt-kuşak olmaması biraz düşündürdü ancak ısrarla sormama rağmen gerek olmadığını ve hem kendilerinin sıkça yaptırıp kullandıklarını hem de satışını yaptıklarını belirttiler. Hatta alta yapmaya bile uğraşma dediler. Sabah su doldurdum. Bu zamana kadar bir kaçak yok. Olacağını da sanmıyorum. 40 cm olan derinlik tam göbekte 40,4 cm oldu. Yani 4 mm bir genleşme var toplamda. Genleşme olması da kaçınılmaz zaten.

Açıkcası zaten akvaryumun üst tarafında kayıt/kuşak ve silikon görüntüsü hiç istemiyordum. Salonda yemek masasının yanına konulacak ve temiz bir görüntüde benim için önemli. Buhar camı klipslerinden alıp üstünü kapatmayı planlıyorum. Evde 2 kedi ve 4 yaşında kızım var. Üstü açık kalmasını pek istemiyorum. Elbette güvenlik daha önemli, bunu unutmuş değilim. Risk katsayısı 100x40x40 cm ve 8 mm cam ile 6 olarak çıkıyor ki oldukça yüksek.

Sorum şu, kendim sadece alt tarafa 8 mm cam ile kayıt-kuşak yapsam ekstra bir güvenlik kazanmış olur muyum? Tabanda ikinci kat bir cam görüntüde çok sorun yaratamayacaktır. Bir yerde taban kayıt-kuşaklarının imalat sırasında yan camların silikonu kurumadan yapılmalı diye okumuştum. Bu doğru mudur? Şu an yapmam sağlıklı olmaz mı?

Teşekkürler,[/QUOTE]

Seri üretim pek çok akvaryumda bu kadar esneme oluyor. Bence o ölçülerde, 8mm cam kalınlığıyla kayıt-kuşak şart değil. Yükseklik 50 olsaydı yapın derdim ama 40cm yükseklik için gerek yok bana kalırsa.
Evde Büyük Akvaryum
[QUOTE=denizb12] anlayamadım demek istediğinizi [/QUOTE]

Yer çökebilir mi demişsiniz ya. Çok büyük akvaryumları odanın orta yerine yapmak daha riskli. Köşelerdeki kolonlara yakın olması daha güvenli diyorlar. Forumda tartışılmış bunlar daha önce. Arama yaparsanız bulabilirsiniz sanırım.
Dış Filtre Seçimi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Filtrasyonda önemli olan sepet sayısı ve motor çıkış debisi değildir eğer debiden kastınız kutu üzerinde yazan değer ise. Önemli olan sepetlerin toplam hacmi ve filtrenin debisidir yani gerçek debi. Çoğu üretici motor debisini verir ama filtreyi doldurup hortumları taktığınızda o performansı alamazsınız. Bazı firmalarda motor debisi ile filtre debisi arasındaki fark çok fazla olabiliyor. Tabi çinli firmalarda motor debisi de gerçekte olduğundan fazla gösterilebiliyor. Bu noktada seçim yaparken kullanıcı deneyimleri bence çok önemli.

Debinin çok yüksek olmasının filtrasyonu negatif etkileyeceğini söyleyenler de var. O noktada bir şey diyemem. Ama dış filtrenin asıl amacı da aslında azot döngüsünü sağlamak, akıntı yaratmak değil. Akıntı ve havalandırma için dalga motorları var.
Evde Büyük Akvaryum
Taşıyıcı kolonlara yakın konumlanırsa sanırım bir sakıncası yokmuş.
Walstad Taban Kurulumu
Şu aralar Diana Walstad'ın makalelerini okuyorum. Hiç denemem olmadı ama tabanda 1 cm toprak üstüne de 4 cm civarı kum iş görür sanırım. Yalnız kumunuz 2-5mm değil de 2-3mm olsa daha iyi olabilir.
Tetra Ex800 Plus Ses Sorunu
Elimde 2 adet var kullanıyorum. Filtre temizliği sonrası filtreye su tam dolmadan fişe taktığım zaman bende de bazen oluyor. Hobi hakkında ne derece bilgi sahibisiniz bilmiyorum ama bir kere önce filtreniz akvaryumunuzdan daha aşağıya konumlanmalı. Hortum bağlantılarını yaptıktan sonra filtreyi fişe takmadan önce filtre üzerindeki pompalama düğmesini kuvvetlice bastırarak filtre içerisine akvaryumdan su çektirmelisiniz. Filtreye su dolmaya başladığında yaklaşıp dinlerseniz su sesi gelecektir. Su sesinin tamamen kesilmesini bekleyin ki filtreniz suyla dolsun. Bu işlemi başarıyla yaparsanız fişe taktığınızda filtrenizin çalışması gerek. Bir süre içindeki havayı atacak ve garip sesler çıkartacaktır bu normal. Havayı atmasına yardımcı olmak için filtreyi sağa sola biraz sallamanızı öneririm.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 243 Online Kullanıcı, 134 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.