ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
littlefish
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
308
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
24 Temmuz 2016 08:38
Son Ziyaret:
16 dakika önce
Toplam Mesaj:
417 [0.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
71 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre MAYALIK
Doğum Tarihi:
18 Mayıs 1987
Yaş:
32
İl:
Bursa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre 50x63x50 Resif 35x35x35 Lepistes 150x50x70 Boş

SON 10 MESAJI

Deniz Akvaryumu - Doğru Protein Skimmer Seçimi
[QUOTE=gezgyn]Merhaba,
Kafamı kurcalayan ve hiç bir kaynakta net cevabını bulamadığım bir konu var. Şu an kullanmakta olduğum kafa motoru Hydor Seltz L40, bu pompanın 2.800 L/H su basma kapasitesi var, düşündüğüm protein skimmer Bubble Magus Curve 7 ve teknik özelliklerine baktığımda hava emişi 520 l/h ve 700-900 lt su kapasiteli tanklara uygun olduğu yazmakta. Sorum, bu ps'nin üzerindeki pompanın, kağıt üzerindeki teknik kapasitesi mevcut kafa motorumdan aşağıda, dolayısıyla kuleden inen suyu tekrar akvaryuma gönderirken debi farkı nedeniyle yani ps motoru daha küçük kapasiteli olduğu için kafa motorunun çevirdiği suyun belli bir kısmı hiç temizlenmeden tanka geri gider mi? debiyi bozar mı?... [/QUOTE]


Serdar bey merhaba,
Önceliklerinizi belirleyin, bol bol araştırın, planınızı hazırlayın, Gözünüzü karartın ve tuzlu suya başlayın [:D]

Araştırma kısmını çok soru sorarak değilde çok araştırarak anlaşılmayan
Yerleri sorarak ilerlemek size daha iyi öğretir. Tuzlu su engin deniz, farkli metotlar farkli tarzlar var. Hepsi kendi içinde haklı[:)] ve her tarzda basarılı olup sürdürülebilen akvaryum yapan hobicilerde mevcut, o yüzden her tarzı kendi stilinde değerlendirmek gerekiyor.

Sorunuza gelecek olursam;
Öncelikle ps ile kafa motorunun L/H larinin farklı olmasının bir önemi yok.
Belli bir süre sonra atıklar suda homojendağılımda dağılmış olduğu için temizlenen her su sudaki genel dengeyi zaten değiştiriyor gibi düşünün.

Sizin akvaryumunuz sumpsuz brüt hali 450 litre sumpla birlikte 600 litreyi buluyordur sanırım. Curve 7 yetersiz gelebilir 700-900 litre diyor.
Curve 9 daha iyi 900-1500 litre arası hacim için diyor.

Burada ps nin tanımına bakmak gerekiyor,
Protein skimmer için kısaca tuzlu su akvaryumlarında ortaya çıkan organik bileşikleri (yağlar,karbonhidratlar, bakteriler vs, vs), azotlu atıklara parçalanmadan önce sudan ayıran bir ekipmandır diyebiliriz. Ana amaç organik bileşikleri parçalanmaya başlamadan önce uzaklaştırmak, akvaryumda yer alan biyolojik filtrelerdeki yükü azaltmak ve suyun indirgenme potansiyelini iyileştirmektir.

Yani protein skimmer nitratı toplamıyor, nitrata sebep olan atıkları topluyor, o yüzden akvaryum hacminin 2, 3 katı büyüklükte ps almak oldukça faydalı olur, (ama zorunlu değil, seçtiğiniz yol ile alakalı)

Akvaryumda nitrifikasyon olayını aerobik bakteriler yaparken, son adım olan nitratı su değişimiyle atmak gerekir. Yada anaerobik bakterilerin yeterli sayıda olması gerekir.

Anaerobik bakteriler ise nitrat, sülfat, karbon dioksit kullanir, anaerobik bakteriler oksijende ölürler, o yüzden canli kayalarınız çok ve derin gözenekli olmalılar ki yakin gözeneklerde aerobik bakteriler yuva yaparken derin ve oksijensiz gözeneklerde de anaerobik bakteriler üresin ve nitratı sıfırlayabilsinler.
Ancak biz hobiciler güzel deniz baliklarini görüp vuruldukça suyu hızlı kirleten balikları akvaryuma doldururuz ve
Bazen canlı kayalarımız yetersiz gelir, sera siporax, seachem de nitrate gibi bol gözenekli malzemeleri,
Saatte 180 l/h altında debiye sahip kafa motoruna bağlı olan reaktör den
Geçiririz bu sayede anaerobik bakteri üretmiş oluruz.
Ancak bununda şöyle bir riski var, uzun sureli elektrik kesintisi oldu diyelim bu bakterileri öldürdü,tekrar elektrik geldiğinde ölmüş milyarlarca bakteriyi akvaryuma vereceğiniz için amonyak patlaması olacak, canlılarınız zarar görmesi muhtemel.

*Ps nin oksijen girişine günde 5-10 dk ozon verip yararlı- zararlı bakterileri yok eden yöntemde var
*Fritz zyme 9 gibi start kiti ile kurup,
Fritz zyme monster 460 gibi su temizleme ürünü kullanarak da idame ettiren yöntem var.
*Akışına bırakan yöntemlerde var[:D]

Hangi yöntemi seçeceğinize karar verin, gerisi gelir. Ps yi sıfır almayın
Bir hışımla başlamiş sonra vazgeçip ucuza satan çok kişi var özellikle magus serisinde çok uyguna bulabilirsiniz.

Ekipmana harcayacağınız parayı çok görmeyin canlılara daha fazlasını ödeyeceksiniz. Ekipmanda bütçeniz zorlanırsa bir torch a nasıl 500 tl vereceksiniz. Balıkların s boyları 250-500 arası, bir de bunun öleni olacak.
600 tl ye aldığınız bir mercan yada balığın ölmesi sizi ne kadar soğutacak ?

deniz akvaryumunun şimdilik sizin için bir hayal olarak kalması daha mı iyi acaba [:?]
Karar verme zamanı
Aliexpress Alışveriş Ve Gümrük Vergisi
[QUOTE=ozkurtozgur]

Merhabalar,
Keşke belirttiğiniz gibi olsa. %20 vergi alınsa. Bazen %10 bazen %300 vergi alınıyor. Fiyat belirleme için bizden ödeme dekontu fatura felan istense de vergi ona göre belirlense keşke.
Yanlış anlamayın lütfen örnek üzerinden ilerleyelim, 375 TL lik ürününüze 75 TL vergi alınmalıydı. Memur devletimizi zarara uğratmış gözüküyor. Bu sistemi savunan arkadaşlar devletin zarar görmesini de beğenmişler burası ayrı garip.

Bahsettiğim tam olarak bu; "vergi alınması değil, vergi alınsın ama doğru hesaplansın".
[/QUOTE]

Özgür bey oran arkadaşlarında açıkladığı gibi hep %20 gümrük vergisine ilaveten sunum ücreti ve damga vergisi, her pakete aynı hesaplanıyor zaten. Eminimki onuda memur hesapmakinesiyle hesaplamiyordur, program hesapliyordur. Eksik kesilenlerin sebebide etiketin üstüne yanlış fiyat yazmaları. Aliexpressteki satici siz isterseniz düşük yazar. İstemediğiniz halde düşük yazan mağazalar var. Belki kendileri vergi kaçırmak için öyle yazıyorlardır.

Yanlış yerden vuruyorsunuz,
Koyulan vergilere eleştirilerde bulunmanız, son derece demokratik bir haktır, bir krallıkta yaşamıyoruz.
Demokratik bir ülkeysek herkes de buna saygı göstermeli.

Saray bence gerekliydi, orasi büyük Türkiye devletinin diğer devletleri ağırladığı bir alan.

Bende Devletin parasıyla, suriyelilere 40 milyar dolar harcanırken, filistin, balkanlardaki bazı ülkelere vs vs ülkelere bir sürü yardımlar yapılırken.
Ülkede gereksiz ihalelerle gereksiz harcamalar yapılırken. (Yardım kampanyalariyla toplanan ve ulaştırılan yardımlara karşı değilim)
Habire Mtv ye ötv ye elektriğe, suya doğal gaza, sigaraya alkole
(Alkolkullanmıyorum, nikotin bağımlilığım yok) zam yapılırken, ülkede temel gıda maddeleri hariç 2018 yilinda kur artışıyla birlikte her şeye %100 den fazla zam gelmişken
Ve ozaman 1600 tl olan asgari ücret
Enaz 3200 tl olması gerekirken Hala daha 2500 tl ye bile ulaşamamışsa.
Herkesin bu durumu değerlendirip seçim zamanı ona göre hareket etmesinde fayda var fakat burası hobi sitesi siyaset sitesi değil, siyasetin buna uygun mecralarda yapilmasi daha doğru olur.


[QUOTE=Nirvana65]
Dışa bağımlılık azaldıkça ürünler ucuzlar diye düşünüyorum. Zaten birçok insan bazı şeylerin farkında...
[/QUOTE]

Ucuzlayacağını sanmam, bizim insanımız çabuk zengin olmayi sever, az iş çok para önemlidir.
Sizin 80 tl ye aldığınız bir gömleğin aslinda maliyeti 20 tl yi geçmiyor. Bu bile gayet iyi bir gösterge.
Ve muhasebeci olduğum için özel sektörün ne kadar vergi kaçırdığınıda biliyorum. Keşke bu vergiler getirilmeseydi ama yapacak bişey yok, en az 15 tl gümrük masrafini düşünüp ona göre kurtaran ürünleri sipariş edip, diğerlerini tr den almak zorundayız.[EDIT]littlefish,2020-01-16 12:48:29[/EDIT]
Aliexpress Alışveriş Ve Gümrük Vergisi
[QUOTE=Nirvana65]Merhaba, Türkiye'de 50 TL olan bir akvaryum ürününü ali express üzerinden indirim kuponu kullanarak 15 TL aldım. Sitede kargo ücretsiz yazıyordu. Fakat bu ürünlere gümrük vergisi falan kesiliyormuş internette kafalarına göre vergi kesiyorlar gibisinden yazılarda gördüm. Bu tip sitelerden alışveriş yapıp bilgisi olanlar acaba 15 TL bir ürün için ne kadar vergi öderim ?[/QUOTE]

O şikayet edenler bilmeden şikayet edenler, kargo ücreti farklı bişey, bizden alınan baya bildiğin devletin aldığı vergi. Yoksa ptt kargo memurunun ücreti tahsil etmesi sizi yanıltmasın. 31 Mayıs 2019 da çıktı bu vergi. Ben yıllardır aliexpressten alışveriş yaparım. Aliexpressteki saticilarda bilmezler bu vergiyi türkiyeye özel çünkü.
Bu saatten sonra aliexpressten 3-5-15 tl lik şeyler alinmaz, çünkü en aşa 14-15 tl çıkıyor vergi. Öyle şeyler varki burda ordakinin 2-3katı, veya burda yok. O tip ürünleri almak mantıklı. %20 vergisiyle bile karlı olmuş oluyorsunuz.

[QUOTE=BerHatS]Birde ürünler gümrüğe geldikten sonraki işleyiş için bilgilendirme yapar mısınız? Beyan, ödeme vsvs[/QUOTE]

Siz ithalat yapmiyorsunuz ki beyan falan yok, istanbula geliyor orda gümrük vergisi hesaplanıyor, en kötü pakette yazan meblağ küçük, kutu büyükse (şuphelenirlerse) sizden ödeme dekontu istiyorlar. Vergi hesaplandiktan sonra şehrinizdeki ptt ile dagitima cikiyor. Memur sizden tahsil edip paketinizi teslim.ediyor.
Aliexpress Alışveriş Ve Gümrük Vergisi
[QUOTE=esensml]2020 Çin gümrük tarifesi şu şekilde ;
26 dolarlık bir ürün için %20 gümrük vergisi
5,2 $ = 30,84 ₺
Damga vergisi 0,8 ₺
Gümrük sunum ücreti 8 ₺

(Gümrüğe giriş tarihinde dolar kuru 5,93 tl) totalde 154 liralık bir ürün için 39,64 ₺ vergi ödedim. [:'(][/QUOTE]

Kesinlikle bende son 3 alimimda benzer şekilde aldım.
Deniz Akvaryum Kurulumu *yeni Bașlayanlar* Sf 1-2
[QUOTE=DrTuren]

Teşekkür ederim Abi. Tuzlu suya geçtiniz mi [/QUOTE]

Geçti, bir senedir tuzlu suda, 120 litre tankı bu hafta kapattı.
Metrelik akvaryum kurulumu yapıyor[:D]
Bu Kayanın Türünü Bilen Var Mı?
[QUOTE=gokberkgonenc]

Yanlış bilgi malesef, plate kaya tabak gibi düz olur. O yüzden de adı platte dir.
İyi günler.[/QUOTE]

Evet ingilizceye göre bakarsak dediğiniz doğru. Ama piyasada tabak gibi düz olmayıp, bazen tamamen beyaz çimento kum vs ile bazen yerli kayalara ilave çimento kum vs ile yapılarak satılan kayalarda plate olarak satılıyor.
Bu Kayanın Türünü Bilen Var Mı?
Güzel yapılmış bir plate kayayı andırıyorlar, yerli kaya olma ihtimali yüksek [:)] fiyatı uygunsa göz zevkinize hitap ediyorsa alın, çok gözenekli olduğu belli, deniz akvaryumuna uygun görünüyor. Aldığınız kayayı 30 dk kaynatıp, akabinde sirkeli suda bekletip kullanmaya başlayabilirsiniz.
77 Litre Nano İçten Akvaryum Tasarımı
[QUOTE=lprnvr]

Merhaba Emre bey, görüşmeyeli nasılsınız? :)

Esasında benim sump tasarımı hakkında sormak istediğim şey boyutları değil, şaşırtmalardaki o 2 cm'lik boşluklar çok mu fazla yoksa yeterli mi diye sormak istemiştim. Diğer merak ettiklerim ise, sump'a inen su tahliye ızgarasının boyutunun yeterliliği ile kafa moturunun çıkışının olduğu deliğin yüksekliği. Çünkü o çıkış su içinde kalacak, bir sorun yaratır mı onu bilmek istedim.[/QUOTE]

Koşturmaya devam işler bir yandan benim yeni aydınlatma bir yandan
baya uğraştım bu aralar.
Saşırtmalar yeterli hatta 2 cm i 5 cm e bile çekebilirsiniz.

Giriş ızgarasını en üstten başlatıp 7 cm e kadar indirseniz daha iyi çünkü su seviyesi düştüğünde problem olmaz.
Yazın fanlar suyu çok hızlı buharlaştıracak.

Çıkış deliğinin de oluru var, kafa motorunun hizi çok aşırı olmayacağı için mercanları devirmez, baliklari yolmaz. Yine üste verip yüzey dalgalanmasına yardımcı olabilirsiniz. fakat içine koyacağınız dirsegi alıp ölçüp plexiyi ona göre kestirin ki bol yada dar kalmasın.

Bu arada bahsettigim videolar herkesden silinmiş, gerçi siz alt sumptan vazgeçmişsiniz problem kalmadı [:D][EDIT]littlefish,2019-12-28 22:34:27[/EDIT]
77 Litre Nano İçten Akvaryum Tasarımı
Alperen bey merhaba,
Aslında gökberk bey size en iyi yorumu yaptı "Boyutlar tamamen sizin kullanacağınız ekipmana bağlı."

Şu haline olmaz diyebilecek kimse yoktur heralde. (tabi kafa motoru ve skimmer için ölçülere baktiniz mi istediğiniz modeller sığıyor mu içine.)

Refigium, su tamamlama, yosun duvarı, karantina vs ekleyecekseniz,
Sumpunuz ona göre değişir.
Hatta sumpsuz bile olur ben 2 sene boyunca sumpsuz kullandım görüntü kirliliği ve tortu birikmesi sonucu temizlik zorluğu dışında bir problemi yok.

Şahsi fikrim ise uzun vadeli düşünmeniz ve alt bir sump yapmanız [:D] bu sayede ileride refigium eklemek istediğinizde hemen ekleyebilirsiniz. Su tamamlama için ayri bidonlar yerine alt sumpunuzdan tamamlarsınız. Sump basit bişey daha farkli yorum beklemeyin ne diyecek insanlar size.

Yeniden Kurdum
Ben sizin yerinizde olsam aquaforest bio s alirim, ilk gün tuzluluğu 1019 a düşürüp 5 tane moly eklerim, 10 tane de salyangoz alirim, salyangozlar kolay kolay ölmezler, 14 gün boyunca bakteri kültürünün belirtilen dozlamasını yaparim, diatom bitip su değerleri istenilen seviyeye geldikten sonra (nitrifikasyon zinciri oturmuş olacak), 5 moly yi çıkarıp deniz balıklarını eklerim.

[QUOTE=cagribayram07]Bakteri besinini karides için ekledim yarın canlı kaya eklemeyi düşünüyorum hazır şekilde bakteri girişini maliyetten dolayı düşünmüyorum. Canlı kaya için bekleme süresi gerekir mi? Canlı kayadan sonra canlıları ne zaman eklemek gerekir?[/QUOTE]

ölü karides için neden bakteri yemi eklediniz anlayamadım. Ölü karidesi bakteriye besin olsun diye atarlar zaten besine besin mi verdiniz ?

Canlı kayadan kastınız oturmuş bir akvaryumdan çıkma kaya ise olur ama o kayayı üstündeki bakerileri öldürmeden hızlıca akvaryuma ekleyin, ama kayanın üstündeki bakterilerin çoğalıp tüm kayaları canlandırmaya başlaması zaman alacaktır.
Canlı ekleme kısmı görecelidir, izlediğiniz başlangıca görede farklı şekiller alabilir, ben tanesi 120 tl olan balığı oturmamıs suya eklemem [:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 351 Online Kullanıcı, 191 Üye

Online Kullanıcılar

Ali eren sas, BURAK15, truelover, Yavuz ÖZTÜRK, Furkanege, yunusemrepeker, UmitOnay, Goksen, Brothers, Fatesan, icelebi, erakay, freasde, İbrahiM SameT, tkahramaner, Emr35, FerKan, hardtrust, Avcoskar, rarely, FurkanKöse59, YasarEmre, hayrettinu, ootkn, Kınayu, kursatufukcoskun, brokengineer, lemur, Bettabeta, Omarfaruk, berkay6219, jaws78, rebellovee, Fragant, fretchord, gkhn12345, Kemiksiz, sinan3805, devrimdpt, Bilgekarga, Paimei, Mete Duru, Koksal Gurkan, gürkanbey, muhengin26, sina00, Mgurkan26, Leontheprof., agatam, Kucukbalikci, Gastropoda, zoradam09, reel_passion, Yunus_Karagül, Behzad, HardScape, Zoresmer, twinsoul, matatar, Balikcidede, burakabi11, GokturkEkinci, Remediless, burakgirgin, celu, Ferhat60, Nadirmbuna, Noyes, ersin1981, Pacific, Gökhan Kökez, zekigonlum, Speedy, Asit00, bymndnc, smckr, Cengobik, beyazgul, Rstokms, yavuzsezgin, Hakks, lebowskia, ilker aydın, cashercash, AtlasPoyraz, PoyrazAtlas, çulsuz, kanmet, Aspet, jueJ., mrah, Ofsedef, caglar58x, oscar., Mikail Erdoğan, Fatih1903, mrtmermer, sohtorik, MertGezer, xFatihh, smyrne, yakaryus, Kuzderehsn, lojistisyen, darkaura, ilhannnn01, muratdeg, devito, beykentrika, tunasoylemis, ardaozcan, brigantes, Bshkk, muharremcey, WaveRider, ys34, Tropikalbalık, Yasin01, sercan56, ay79, CİNGÖZ, ternapi, Aşk-ı semek, candas, CagriTURK, Piyanist., EmrullahBoslu, erhanyeni, fatihcakir0606gm, DTkadir, cuce__vatoz, Kemalk41, closer, Altispinoza, Hamza Özel, littlefish, Mrsurucu, Barisy, akay25, sherloock, aliismail, CevdetSERBEST, Ali3426, Eyüp kilim, Okansari, WildFish_Keeper, erci84, Fırat murat, Mezarcı1161, iakyol, Aqua Discovery, ktulgar, muhammed082001, Brtbrt, zmrc, erten, Fondip, hakancez, Omer2020, aengela, Turkercakir, FurkanYnk, Furkankocak, enginaydemir, Xxxxx, Sinan stndg, Balikliseyyah, gunata2003, selahattinfidan, Betafish07, spongebob55, MucahitVurucu, onur_0606, Gasso2552, MalawianKeeper, ademh, slymn37, diaslayt, agustos_bocuu, Supervenenis, ÖĞRÜNÇ, ibanez130, ceyh, Screamtx, fishbone, umutak, recep3410, Lovernes16, blue_biber, Cem Altay, dream07, PsyArt,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.