ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
littlefish
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
282
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
24 Temmuz 2016 08:38
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
397 [0.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
60 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre MAYALIK
Doğum Tarihi:
18 Mayıs 1987
Yaş:
32
İl:
Bursa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre 50x63x50 Resif 35x35x35 Lepistes 150x50x70 Boş

SON 10 MESAJI

Ucuz Ve Kolay Tuzlu Suya Giriş Maceram
Hüseyin bey öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun, umarım uzun vadeli olur.
Tuzlu su bölümüne hoş geldiniz.

Tuzlu suda çok fazla denklem vardır, bir yola çıkınca o yolun kurallarıyla ilgilenirseniz problem yok, ama yol değiştirirseniz problem çok.

Her konuştuğum kişiye söylerim tuzlu suda gerçekte ne istiyorsun ?
Ona göre başlamak gerekir, çoğu kişi bir iki basit mercan ve 2 palyaço yeter desede bir süre sonra yetmez. Sonra bir üste geçer sonra bir üste daha ve sonra bir bakmışınız 500 litre kurmuş kadar harcama yapmışsınız [:)]

Mesela izmirden bir abime 1 sene önce akvaryum kurduk, tam her şey oturdu ekmeğini yeme zamanı, adam 1 metrelik akvaryum yapicaz diye tutturdu şuan kurulum hazırlıklarında.
Yaptığı masraflar boşa gitmiş oldu bi yerde.

Plate kaya denemeniz için tebrik ediyorum, bende yaptım ancak plate kaya yapmak biraz heykeltraşlık ayri bir yetenek istiyor, çünkü sadece harçla kayaya istediğiniz şekli vermek yetmiyor, aynı zamanda bol gözenekli de yapmanız gerek, zor olan kısımda o gözenekleri yapabilmek. Makarna kaya ve lav kayası bu konularda en iyi doğal ve ucuz iki kaya. Hele lav kayası peyzajcilarda mevcut ve kg si 2 tl falan.
Buyük kayalar alıp onlara matkapla şekil verebilirsiniz. Tabi lav kayasının görselini beğenirseniz.

Plate kayalar kürlenmez, kürlemek denizden çıkarılan kayaların içinde zararlı canlı, hastalık vs olma riskine karşın boş bir akvaryumda protein skimmer kullanarak ve tuzlu suyu değiştirerek yapılır, kürlemek için yapacağınız masrafa gider canli kaya alirsiniz. Plate kayalar kuruduktan sonra tatlı suda bekletilir, ben en az 3 hafta diyorum, yine arada su değistirilir.

Kum denizde hagen kumu bile kullanabilirsiniz, kumun bir önemi yok görsel olarak bence mercan kırığı kum çok hoş duruyor.

Skimmer çok göreceli bişeydir,
Adaptasyonu tamamlanmış ve sağlıklı balıkların 100 nitrata dayandıklarını gördüm, daha ilerisini bilmiyorum. Ama ithalattan yeni gelmiş, yorgun, stresli, sıfır nitrata alışık hayvan 100 nitratta nakavt olur.
Yani biri çıkıp ben ps kullanmıyorum benim canlılarım ölmüyor bakın ne kadar sağlıklılar dediğinde herkez de böyle olmayacak onu söyleyebilirim.

Ayrıca canlı yükünüzde başka bir etkendir adam curve 9 aliyor, nitrat düşmüyor, refigium yapıyor yosun duvarı, spagetti alg, red mangrov vs koyuyor yine yok, gidiyor ps değiştiriyor, daha üst bişey alıyor ya çözülüyor ya canlı yükünü azaltıyor.
Yada nitratin sonuçlarıyla başbaşa kalıyor.

Ayrıca hangi canlıların olduğu da çok değiştirir durumu, 2 palyaço veya 3 damsel bakarsanız o akvaryumda, basit bir ps iş yapabilir, hatta belki hava taşlı ps niz bile iş yapabilir (hiç hava taşlı ps kullanmadığım için bişey diyemiyorum) ama akvaryumunuza 2 tane tang ekleyin sonra suyunuzun değerlerini ölçün tekrar konuşalım [:)))]

Su değerleri demişken şu an suyunuzdaki amonyak, nitrit, nitrat oranları nedir ??

Benim canlilarim sağlıklı ölçmeme gerek yok diye düşünmeyin, cyano dino sakal yosunu gibi zararlilar suyunuzdaki artık besinlerden faydalanarak çoğalırlar, nitrifikasyon zinciriniz ve ps niz bütün atığı uzaklaştirmalı ki bu canlılar akvaryumu sarmasın değil mi [:?]


Bence konunuzu düzenleyerek aydınlatmayada değinin, sonucta bunların hepsi bir bütün. Marine tanklarda tasarruflu ampül hatta şerit led bile kullanabilirsiniz, ama mercanın zorluk seviyesine göre güçlü ışık gerektirir.
Hobici Arkadaşlarım yabancı forumlarıda araştirirlarsa her türlü mercan için iki rengin; royal blue ve uv nin menekşe sinin yeterli olduğunu diğer renklerin (cyan,kırmızı,beyaz,yeşil, sarı) insan gözüne hoş gelmesi için takıldığını görürler.

Umarım o yıldıza para vermemişinizdir aynısından bende de var gemlik sahilinden 3 tane yakaladım. Ayrıca türk denizlerinden çıkan viridis anemon var torch coralı andiriyor ondan da ekleyebilirsiniz.Siyah Moli İle Palyaço Yaşarmı
[QUOTE=GirayKaan]

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Ne kadar içim gitse de resif akvaryumuna elimden geldiğince uzak durmaya çalışıyorum. Hobiye masraf ede ede evden kovulacaz yakında [:lol:][/QUOTE]

Bence de hiç başlamayın bende 2016 da başlamamış olsam şuan ki fiyatlarla başlamazdım, mesela 150 tl ye aldığım torch şuan 500 tl, alsan çok tutuyor almasan boş duruyor [:)))]
ekipmanlar, canlılar, katkılar, ıvır zıvır dünya para. Kesenin ağzını açmak şart [:)]
Siyah Moli İle Palyaço Yaşarmı
[QUOTE=GirayKaan]Birbirleri ile yaşarmı dan ziyade moli tuzlu suya alışır mı? Genel de uzun sürüyor o bakımdan dedim. Tabi alışmış şekilde alınırsa orası farklı ama palyaçonun da pek mütevazi bir balık olduğu söylenemez. [:lol:]

Bu arada hiç resifim olmadı sadece uzaktan okuma [:lol:][/QUOTE]

Moly ler inanilmaz bir şekilde adapte oluyorlar ali bey, aldığınız balığın sağlık problemi yoksa 1 saat kadar alıştırıp ekleyebiliyorsunuz. Bence kayıpsız alıştırmanın en güzel yolu tuzluluğu 1017 de başlatmak, sonra azar azar 1024 e çıkarınca kayıpsız adapte oluyorlar, hatta yavrulamayıda ihmal etmiyorlar :)
Siyah Moli İle Palyaço Yaşarmı
[QUOTE=Okansari]
Malesef yaşamaz ikisinin bulunduğu ortam farklı,yiyecekleri farklı,moli de japonu rahat bırakmaz japonda moliyş bırakmaz.[/QUOTE]

Japon değil palyaço soruyor, moly ler hem tatlı suda hem tuzlu suda yaşayabiliyor ya o nedenle soruyor.

[QUOTE=dmond2]Bu konuyla benim alakam yok.
Meraktan sordum.[/QUOTE]
Yaşamaz, palyaço bile moly yi rahat birakmaz. Deneyip gören arkadaşlarda yaşamadıklarını teyit etmişlerdi.
Sarı Ve Mavi Prenses Ve Vatos Aynı Akvaryumda Yaşa
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/187666/200120180117251.jpg[/IMG]

Benim eski fotolardan bir tanesini paylaşayım. Resimdeki sarı prenses dişi, sağdaki anüs küçük soldaki vent büyük. İkiside küçükse erkektir bu şekil cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz.
Ama balıklarınız biraz daha büyüyünce anlayabilisiniz.
Akvaryumcular o yüzden küçük balik satarlar çünkü dişi erkek net bişey diyemezler, yoksa erkekler ellerinde patlar [:)]
Sarı Ve Mavi Prenses Ve Vatos Aynı Akvaryumda Yaşa
Vatozdan kastınız cüce vatoz ise
Olur diyende çıkar olmaz diyende,
Ben geçmişte sari prenseslerimle birlikte besledim ama genelde adapte olmakta zorlanıyorlar.

Çikletlerin kovalaması falan esas mesele değil, sonuçta bunlar gece aktif balıklar, gündüz saklanacakları oyuklar varsa problem olmaz ama
Malawinin ph yüksek olduğu için cüce vatozda güney amerikan balığı olduğu için daha çok asidik suyu seviyorlar, hepsi alkali suya adapte olamayabiliyor.
Deniz Akvaryum Kurulumu *yeni Bașlayanlar* Sf 1-2
[QUOTE=arifkoray] [/QUOTE]
Arif bey öncelikle umarım sizide tuzlu su ekibimizin arasında görmek nasip olur dileğiyle söze başlamak istiyorum.

Gerçekleri gizlemenin alemide yok, bende ucuzcuyum ve tuzlu suyu nasıl ucuza getirebilirim diye çok kafa yordum.
Gerek aliexpress amazon.com gibi sitelere gelen vergiler, gerek kur yüksekliği ve gereksede ülkenin ekonomik durumundan dolayı alim gücü düşen hobicilerin ayağını kesmesiyle satışları azalan satıcı arkadaşların kar marjlarını korumak için yaptıkları fiyat artışlarıyla ucuza mal etmek gerçekten zorlaştı.

Birde tuzlu suda size esas para harcatan ekipman değil canlılardır. O yüzden en kaliteli ve performans ürünlerini satın alsaniz bir kere satın alacaksınız. (Belli ekipmanlarda ucuzlarıda iş görüyor) Ama yaşadığınız canlı kayıpları sizi ekonomik ve manevi olarak daha çok yıpratır.
Ve bu canlı kayıpları çoğu zaman da ekipmanin ucuz olmasından kaynaklanmaz.

Ben tuzlu suya;
* Tatlı sudan bir çok türü bakmış olmam ve artık zevk vermemesi,
* Tatlı suda çoğu türde dişilerin renksiz oluşu ve dişinin çoğunlulta olmasi gerektiği,
* Güzel bitkili bir akvaryumunda deniz akvaryumu kadar maliyetli olması,
* Tuzlu suda renkli karideslerin, rengarenk mercanların ve balıkların bir arada bakılabilmesi, ve o renkli akvaryuma benim de sahip olabilmem için başladım. Yani mercan ve balık açısından ağır yüklü ve görsel bir tank istiyorum.

Bence buradaki sorun insanların ne istediklerini bilmemesi,
çoğu kişi renkli gösel tanklara vurulur ve tuzlu suya başlamak ister, fakat maliyetleri görünce gözü korkar ve bana küçük marin tank olsun iki palyaço yada damsel olsun yeter der.
Ama yetmez, zevk vermez.
Ya hobiden vazgeçer yada akvaryumu büyütmek,değistirmek ister. Bence sizde ekipman almaya başlamadan önce ne istediğinize iyi karar verin. Karar verdikten sonra numaranızı özelmesajdan atarsanız telefonda detayli olarak yardımcı olmaya çalışırım.

Akvaryum Camında Bilmediğim Bir Canlı Türü
Doruk bey merhaba,
Ben stomella snail e benzettim.
Birde üst taraftan foto çekerseniz daha net olur.
Stomella ise Zararlı bir canlı değil çoğu akvaryumda vardır. Mikro alg büyümesini kontrol etmeye yardımcı otçullardır.
%90 canli kayanın içinde gelmiştir. Neyseki aiptasia gelmemiş [:)]
Akvaryumun Ön Camı Çatladı
Bakteriler ölmeden Kovaya kumdan ve akvaryum suyundan koyun, sonrasında filtrenizi koyada çalışacak şekilde ayarlayın. Sonra akvaryumunuzu camciya götürün silikonları sökülüp tekrar silikonlanması gerekecek yoksa bir yerinden illa sızdırır.
Lepistes Yavruları Artemia Dışında
Merhaba, ben yaklaşık 1,5 ay önce iş yerime 35lik küp akvaryum kurdum ve 3 hamile lepistes aldim yaklaşık 35 yavru var, annelerine verdiğim granül yemden ezip un haline getirerek veriyorum ve hiç kaybım olmadı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 277 Online Kullanıcı, 151 Üye

Online Kullanıcılar

mperk, Divane, reco1453, dedostik, tosbag, BKAYA, Emerse, burhan0534, eminmania, UfukVural, iezgi, Yasarozen, murathan88, ilhannnn01, canmehter1, KingScorpion, cengo, orkali, SaRCoPhiLiuS, sedat05, Mehmet0011, melektrikci, H. KAYA. GEMLİK., AtlasPoyraz, mcmert, krib, Jujlak, evrentolga, gyunda, balıkhastası, psykhe, cashercash, NovaLevent, erman212, pleco-keeper, Baranmeng, Mete Duru, Great0010, omercakir, muzaffer03, fikretbavuk, safak55, Keweln09, aktasg, freasde, kusay, qokhann06, vetet, Tebery, BARBAR, sorceres, MAydin17, ysquare, Hpeker, uthraven, ersel, tathadr, Enver.Ergin, Fatih ÇE, maslow1983, erdalakçay, Burak Dişli, SCORPION_79, Supervenenis, hak45, icelebi, cilbay06, emregungor, DenizVurucu, Gökhan_27, Kınayu, kanmet, barus, DeviLLe, deore79, Mikail Erdoğan, devrimdpt, ozan026, recrec, derela, Street Parrot, Klazomenai, -RBG-, canborsa, faruk7481, vendetta99, orimohito, Akaybaha, suleymansane, sempathyc, Noyes, Dimidiochromis, Sercan10, SmallCandyThing, Madmax55, Rk97, halil05, Kamil009, cirsaf, ibrahim3444, Coolunreal, Morpho, EMRECAN12, dragon31, aldemirim, Corpse35, BoraAquascaping, kiviak, yqttt, H.Ocal, Ouroboros, Bayulker, erkanmazici, onurxonur, hattori, gattar5050, zafersukyen, gokhan, CERANOXE, nemesis2353, crossbrhn, Aky1987, Axafatih, aykutturan, Aquarist101, mcsavaskan, desibell, mutlubaba, benparker, Arapaima, hakancez, Aporetti, JaapStam, Samet545445, gunata2003, w4rsoul, gokhanaydogan, noobhodja, Fatihs, Adnanyum, toprakzan, Birolada, Brdk64, yucesoy83, nikon_, alpyg, burakyurdakul00, MelihCan, SonOfWolf, bnmz, boragurcay, brt273,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,784,454 Mesaj
  • 406,864 Konu
  • 91 Forum
  • 144,338 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,869 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.