ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ityo39
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1281
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2015 15:06
Son Ziyaret:
9 Saat 39 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1788 [1.14 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
254 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Kızılçeç
Doğum Tarihi:
13 Aralık 1977
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Makina Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cem Kızılçeç 70 x 45 x 45 Bitkili High Tech 50 x 30 x 35 Bitkili Low-tech

SON 10 MESAJI

Üretimhane Kurmak
[QUOTE=Supervenenis ]Bu soruyu soruyorsanız, işin hüsranla sonuçlanması kaçınılmazdır...

Bir üretimhane kurup idame ettirebilecek birisi böyle bir şey sormaz.

Heves kırmak olarak algılanmasın, gerçekçi konuşalım. [/QUOTE]

Biraz ters bir cevap gibi gelse de anafikir olarak katılıyorum, üretim yapma niyetiniz varsa çok daha fazla araştırıp bilgi sahibi olmanız lazım gibi geldi bana da. Elektrikten ankamayan birinin elektrikçi dükkanı açması gibi birşey bu.
Yeni Kurduk
Siz yokken aydınlatma çalışacak mı? Zaman ayarlı bir aydınlatma var mı? Işık olmazsa yosun olmaz, bitkiler de zorlanır 10 gün.
Hastalıkla İlgisi Olan Gerkes Gelsin
[QUOTE=comolok][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209006/190720191537221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209006/190720191537341.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209006/190720191537451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209006/190720191537561.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209006/190720191538081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209006/190720191538181.jpg[/IMG]

Bir süredir japonlarla beraberdi.Yavrularının yanına aldım şimdi.Karnı tamamen çökmüş durumda yem yemeye çalışıyor ama isteği yok.Bu balığı çok seviyorum elimden geleni yapıcağım.Ama peki hastalığı ne?[/QUOTE]

İç parazit... New Life Spectrum markasının "hex shield" isimli yemi ilaçlı bir yemdir. Tam da bu işe yarıyor, açık olarak 10 gr lık paketlerde satılıyor internette... Kullanın umarım kurtulur balık, ama şunu da bilin ki kurtulma şansı %50 dir...
İç Sump
[QUOTE=ecakar]Arkadaşlar 800lt orta amerikan cikletlerimin olduğu tanka iç sump yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz[/QUOTE]

Öncelikle kolay gelsin. Forumda benzer işlere girişen arkadaşlar oldu, iç sump yapımı veya yan sump yapımı şeklinde google da aratırsan bu forumda açılmış tonla konu göreceksin. Onları okuduktan sonra hala cevap alamadığın bir sorun olursa spesifik olarak sorunu sorarsan spesifik olarak cevaplayan arkadaşlar olacaktır. Yardımcı olur musunuz çok fazla geniş bir ifade...
İnce Siyah Kum Sorunları Yüzünden Kafayı Sıyırdım.
[QUOTE=Elaman]Merhaba arkadaşlar müsadenizle kısaca hikayemi anlatıp sorumu sorayım;

Çok uzun yıllardan sonra yeniden akvaryum kurmaya karar verdim. Ne besleyebilirim diye araştırdım ve bir tür albino su semenderi ile karides akvaryumu kurmaya karar verdim. Sonrasında İzmir'de ki bazı akvaryumculara gidip çeşitli ihtiyaçları temin ettim bazılarını da internnetten aldım. Herşey güzel hoş fakat son anda besleyeceğim semenderin kumları yuttuğunu büyük taşların sindirim kanalını tıkadığını okudum. Bu canlının yutabileceğinden küçük taşlar ve 1'mmden büyük kum akvaryumda önerilmiyor. Bu sayede aldığım siyah iri taneli taban malzemesi çöp olmuş oldu.

Bunun üzerine çakılı çıkartıp İzmir/Karabağlar tarafındaki toptancılara gittim ve orada 10 kiloluk torba içerisinde siyah ince bir kum bulup aldım. Eve getirip paketini açtığımda bir boya kokusu yayıldı ki sormayın. Yine de geçici bir şeydir diyerek başladım yıkamaya. 50 kere yıkadım belki 200 litre su harcadım ne kumun boya salması bitti ne kokusu. Foruma bakınca bazı kumlarda bu kokunun olduğunu bunun sorun olmadığını vs yazanları okudum. Ama hiç aklıma yatmadı. Mıknatıs testi, tuz ruhu testi vs de böylece öğrendim. Kumun içine mıknatıs sokup çektim ama hiç mıknatısa gelen olmadı. Tuz ruhu dökünce kireçli taşa dökmüş gibi foşurdayarak kabardı. Bunun üzerine bir miktar kum alıp çekiçle ezdiğimde içlerinin bembeyaz quarz kum olduğunu gördüm. Ve kumun tamamen boya olduğundan emin oldum. Çıldırdım tabi tekrar torbalayıp götürüp iade ettim.

Biladere anlattım o arkadaşı olan bir akvaryumcudan Reef'in kumu diye bir kum bulup aldı. Arkadaşı bu kumu deniz akvaryumlarına bile kullanıyormuş. Kaliteliymiş vs vs. Neyse kum geldi kokladım baktım sorun yok boya vs kokmuyor ezdim ettim içi dışı siyah oh dedim boya değil. Neyse yıkarken suyu görünce kum daha da siyahlaştı güzel bir görünüme kavuştu. Dedim tamam çözdük bu işi. İyice yıkadım ettim sonradan aklıma mıknatıs testi geldi. Elimde normal ve süper mıknatıslar var. En dandik çekim gücüne sahip olanı bile kuma tuttuğum anda kum topak topak mıknatısa yapışıyor. Süper mıknatısa yapışanları ayıramıyorum bile. Sanki akvaryum kumu değil çocukların oynadığı kinetik kum gibi oldu. Neredeyse mıknatısa yapışmayan yok. Anladım ki bu kum da kum değil içinde demir dolu. Forumda aşırı demir barındıran kumların vatozları, salyangozları ve bitkileri öldürdüğünü okudum. Ne semenderi ne de bitkileri ağır metal zehirlenmesine maruz bırakmak istemiyorum. Anlaşılan o ki yine beceremedik yapacak bir şey yok bu kumu da iade edeceğim.

-Hagen adı altında satılan kumların da aşırı metal içerdiğini, oksitlendiğini, paslandığını, bitki balık ölümü yaptığını, gerçekte hagen siyah kum diye bir kum olmadığını da okudum forumda.
-VitaSand kumların da boya koktuğunu ve bir müddet sonra bazı tanelerin boya salıp renginin değiştiğini vs de yazanlar olmuş.
-JBL Sansibar Black'in renki tam siyah olmamasına rağmen ona da razı oldum ama onun için de çamur gibi temizlenmiyor, bitkilerin köküne hava gitmiyor, bitkileri öldürüyor, berbat, sakın almayın vs vs yazanlar olmuş.

Yeminle şiştim kaldım. Paramızla rezillik çekiyoruz. Daha yeni başladım ama hobi den falan bıktım neredeyse. Dükkancı akvaryumcuların yalanlarından ayrı bir bıktım. Sanal alış veriş sitelerin halinden de. Kimin neyi ne diye sattığı doğru ürün gönderip göndermediği bile belli değil. "HAGEN KUM ( Reeflowers ) 1 KG ORJİNAL KOVADAN BÖLME" şeklinde bile başlıklar var. Neyi hangi kovadan bölmüş kim sağ kalmış kim ölmüş belli değil. Aynı satıcı aynı resimle aynı kumu 5'e de satıyor 15'e de. Alsan hangisinden göndereceği bir yana elinde iki ayrı kalite kum olup olmadığı bile muamma. Özetle bıraktığımda da bu piyasada yalan çoktu, ama artık daha da beter olmuş.

Özetle besleyeceğim canlıların renkleri çıksın göz zevkime hitap etsin diye siyah kum istiyorum. Lütfen sende boşver siyahı vs demeyin semender albino karidesler dip rengine göre koyulaşıyorlar. O yüzden siyah vazgeçilmezim ve bu kum semenderden ötürü oldukça ufak taneli olmalı. Ben suyu zehirlemeyecek, bitkiyi canlıları öldürmeyecek ince siyah bir kum bulamadım. Sizin önerebileceğiniz bana şunu al sorunsuz diyebileceğiniz bir kum var mı? Yoksa çaresiz JBL Sansibar Black alıp onu deneyeceğim. En azından sanıyorum doğaldır ve ölümlere neden olmaz diye düşünüyorum. Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar. Teşekkürler. [/QUOTE]

Ben vitasand in [B]professional serisi yıkanmış siyah bitki kumu[/B][U][/U]nu farklı zamanlarda defalarca kullandım ne bitkilerde ne de hayvanlarda bir sorun yaşamadım. Evet kovayı ilk açınca bir koku oluyor ama yıkamadan direkt kullandım her seferinde sorun yaşamadım. Babamın oğlu değil kesinlikle ama güvenle kullanabilirsiniz bence. 2-3 ve 5 mm farklı tane büyüklüğünde kapalı kovalarda satılıyor.
Tepe Sump İçin Tavsiye (taslak)
2. el dış filtre baktınız mı ilanlardan? JBL veya eheim vs

mesela ilanlarda SUN SUN HW-303-B var 220 TL... 1400 lt/h teorik debisi var...[EDIT]ityo39,2019-07-18 12:05:50[/EDIT]
Tepe Sump İçin Tavsiye (taslak)
[QUOTE=Straner]Banada 100 litre için yeter gibi geldi,şelale filtrelere baktım onların içleride 1 veya 2 litre 150-200 litre hacime kadar temizleyenler var.

Kapağı modifiye etmek yerine böyle birşey düşündüm bilmiyorum yapabilirmiyim.Ön taslak birşey çıkarttım,su taşması vs sorun olmadı.(eski bir 600l/h motor ile) Önümüzdeki günlerde buradan da ekstra fikir gelipte taslak değişmezse cam ile deneme yapacağım. (1 cm yerine 1,5 -2 cm olarak araları arttırıp deneyeceğim.)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216434/170720190122201.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216434/170720190122361.jpg[/IMG]

Akvaryum üzerine T şeklinde kayıt yapacağım,onun üzerine bu tepe sumpı otutturup,kapağı üzerine kapatacağım.Kapağı kaldırdığımda sumpı temizleyebileceğim,hem bu arada kapaktaki yemlik gibi olan ufak bölümde kullanılabilir olacak.(diğer büyük bölümde aydınlatma var)

Fikir olarak güzel gibi geliyor bana ama pratikte nasıl verim alırım bilmiyorum.Başarılı olursam dışarıdan hiçbirşey gözükmeden ufak bir sump olmuş olacak,seste minimum olacağını tahmin ediyorum,motor su içinde kaldığı için.

- Bu arada bildiğiniz debi ayarlı tepeye su basması için model varmıdır?
[/QUOTE]

Sump mantığı gereği seperatör camlar kullanılıyor evet ama sizin durumunuzda suyu alttan üstten döndürmeye gerek var mı ki? Yani hazneyi filtre malzemesiyle doldurup suyu da içinden geçirmeniz yeterli değil mi? Sonuçta bu filtre haznesinin giriş veya çıkışına bir de elyaf koydunuz mu mekanik ve biyolojik filtrasyon gayet iyi şekilde yapılmış oluyor olacak. Filtre malzemelerini ayrı bölmelerde olmasına ne gerek var onu anlamadım. Isıtıcı veya motoru zaten bu haznede kullanmaycaksınız, saklama gibi bir fonksiyonu olmayacak yani...
Yağmurlama Aparatı ?
[QUOTE=sargnn]İyi forumlar herkese
İç filtrem balıklarımı biraz strese sokuyor gibime geldi bende kendim evde yağmurlama aparatı gibi bir şey yapacağım. Depoda beyaz tesisat borusu buldum. Acaba salınım yapar mı? Bir sıkıntı çıkar mı?[/QUOTE]

Ufak akvaryum için güzel gözükmez, önermem. En küçük çaplı tesisat borusu bile filtrelerin şelale aparatlarından 2 kat büyük olacaktır. Akvaryum 100 cm ve daha büyükse belki sırıtmaz, sizin tercihiniz elbette...Yalnız tesisat boruları basınçlı su borusudur yani cidar kalınlığı fazla buna bağlı olarak da ağırdır...İş açmayın bence başınıza:)
İlk Akvaryum İçin Tavsiye
Dış filtre olarak JBL e701 öneririm, aynı ölçülerde akvaryumda yıllarca kullandım, şimdi 70x45x45 akvaryumda kullanmaya devam ediyorum, çok memnunum sessiz ve sorunsuz...malzeme kalitesi iyi. çatlama sızdırma, bozulma yaşamadım. Filtre ve ısıtıcı konusunda marka olan malzemeleri tercih etmenizi öneririm. Siyah kum olarak Vitasand in professional seri siyah bitki kumu var, kullandım öneririm. Yıkanmış kumdur, yıkamadan güvenle kullanabilirsiniz.
Akvaryum Hobisi Sorunlari
[QUOTE=Hakan_441]Merhabalar

Yeni akvaryum aldim(50lt) ve hobiye baslamak istiyorum.Arastirmalarima rağmen sizlere sormak istedigim sorular bulunmaktadir.

1-)sp300 ic filtre ve sunsun hw603B dis filtre aldim.selale aparatlariyla suyun ust yuzeyini dalgalanacak sekilde calistiriyorum.Hava pompasina gerek varmidir.

2-) 50 lt akvaryumda ciklet ve lepistes secim yaptigimda kac adet balik hayvanlari uzmez.

3-)Akvaryumum kum ve kayaliklardan olusuyor.hangi turu secmeliyim.

4-)Anadolu yakasinda tavsiye edeceğiniz,yeni akvaryumculari kandirmadan sağlikli balik satan yer tavsiye edermisiniz.Guncel konularda bulamadim.

[IMG]null[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216472/170720191005181.jpg[/IMG][/QUOTE]

Hayırlı olsun öncelikle...

Yanıtlara geçeyim:

1- Gerek yoktur hava pompasına. Fotoğrafta yüzeyde dalga gözükmüyor ama dediğiniz gibi yüzeyde dalgalanma yaratıyorsanız gerek olmaz.
Şunu da eklemek lazım, su sıcaklığı yükseldikçe (yazın 30 dereceyi bulabilir, ideali 25-26 derecedir) suyun içindeki oksijen miktarı düşer, o nedenle yazın bu konu önemlidir, iyice yüzey dalgalanması olmasına dikkat edin.

2- Ciklet geniş bir balık çeşitliliği içerir, dolayısıyla net olarak hangi ciklet türü ve lepistes olduğunu yazmanızı öneririm. Ciklet konusunda bilgili değilim ama bildiğim kadarıyla agresif türleri var ve lepistes ile uyumlu değiller. Bu soruya gelecek diğer bilgili arkadaşların yorumlarını okuduktan sonra balık konusuna karar verin. Sadece lepistes ve canlı doğuran türleri (plati moli vs) bakacaksanız 6-8 adet yetişkin balık uygun olur. çöpçü, vatoz vs de eklersiniz muhtemelen toplamda 10-12 balığı bulur.

3- Kum ve kaya bahsettiğiniz 2 tür için de uygundur. Lepistes için canlı bitki iyi olur, ama şart değil. Kolay ve dayanıklı bir balıktır.

4- Her akvaryumcuda sağlıklı ve sağlıksız balık bulunabiliyor, sağlıklı balığı ayırt edebilmeniz önemli. Canlı hareketli, yalpalamadan yözen, yüzgeçleri hareketli, renkleri canlı balıklar genellikle sağlıklı balıklardır. kenarda köşede saklanan, dengesiz yüzen, pullarında lekeler veya deformasyon olan, dipte veya yüzeyde az hareket eden balıklardan uzak durun. Kozyatağında Arkadaş pet shop biraz pahalı ama çeşitlilik olarak iyidir. üsküdar'da üsküdar pet shop var zeynep kamil'de. ümraniye tarafında Balıksel su (ensar üretim) diye çok uygun fiyatlı bir yer var, toptancıdır ama yönlendirmelere kulak asmayın, ne istediğinize karar verip alıp çıkın. Onun dışında Göztepe Libadiye tarafında Maydanoz pet shop var, bir de Maltepede nevzatbey pasajında (minibüs caddesi üzerinde) 3-4 akvaryumcu var. Anadolu yakası çok geniş olabildiğince bildiklerimi yazmaya çalıştım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 274 Online Kullanıcı, 149 Üye

Online Kullanıcılar

macagil, vendetta99, Mert.l, s3lck, MiSoSiKiaN, Mikail Erdoğan, özek, fahri-, Mehmet KAPTAN, Orhunekm, ctaskin, kdeniz, icelebi, Alcynone, UmitYilmaz, Kınayu, Emre ÇANDIR, kadirik, cavitaladag, husumut, ers1905, serghat, SCORPION_79, candas, indianaconz, emreemin, omercldr, Balikcionur, Woland, gursell-im, Fatih ÇE, m.celik, MEID, yunus4161, serkantezel, DeviLLe, ecological, Taskinilsever, ersel, Tropicall34, by__cg, pleco mania, AkvaristGunesli, Acil Stop, krib, blackheart, gyunda, ONRAYDN, FurkanYnk, 16Sarper66, Splendor, KILLIFISH, ilker2626, Necdet Buluk, SmallCandyThing, İcemen1907, Gursoyhasan, gokberkgonenc, orimohito, Bvarisli, lojistisyen, alvin21, ALEM, SahinTaskin, bnmz, H.Ocal, diaslayt, XIIVMMXII, UtkuDeniz, Supervenenis, Beta_balik, ozan fatih, fikri.kaya13, erdalakçay, alpkim, wmelontr, i_gulistan, erenkoy, Tanganyika07, yns325, HRN1, Gökhan1907, fikret43, KillLaKill, apistoapisto, BestBettaKoi, ecakar, fishbone, Ahmet Haşim, extuin, SuperSport, UnalCevahir, m.aydin93, Hamza Özel, praksis, safak_58, hanil, CihanSakin, SerhatZ, masker, eozen81, Miller, sonstiq, mcsavaskan, erulusoy, Kartal_003, legionnaire1, adnanuluçay, Harlequin, flowerhrn, ALPDEM, berkayakkann, Arifhb, su dünyası, Mhsm, ysfysf, sirhill, ErenBugra, Tuncay Gümüş, Adnanyum, amazonik, Bshkk, blackstonep, MertYılmaz, qokhan89, SoSriKuA, adige42, ahmtemre, Sansasyon43, ogii06, pilotx, haldun25, Aquasecron2, tugix, AmazonDream, aljehin, voyager10, incaia, MŞEN, Hrnokdn, erengugu, OMER006, FURKANALTIN, levoo1979, serkul2007, MehmedSaid, Emerse, mardek, Kamil009, livadi,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,744,170 Mesaj
  • 401,588 Konu
  • 91 Forum
  • 141,882 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,571 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.