ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Gihot
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Ekim 2006 11:32
Son Ziyaret:
2 Saat 58 Dakika önce
Toplam Mesaj:
282 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
3 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cihat OTMAN
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1984
Yaş:
37
İl:
Bursa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/15505.jpg[/img] Bitkili / Ramirezi

SON 10 MESAJI

Sonunda High Tech
Maşallah. Montecarlo nun gelişimlerinde sanıyorum taban faktörü önemli olmuş. 14 güne göre iyi gidiyor görünüyor.
Yüksek Destekli Bitkili Akvaryuma Giriş
[QUOTE=ErenBugra]
Merhaba azalsa da gövdeden kök salma devam ediyor.
Gübrelemem bu şekildedir [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/300720200014571.jpg[/IMG][/QUOTE]

Merhaba,

Tank çok güzel maşallah. Bende 250L civarı kurulum aşamalarındayım. Merak ettiğim 2 konu var.
Birincisi, gübreleme hesabı için sanırım "araç" kullanmışsınız? Bunu paylaşabilir misiniz
İkinci olarak, Purigen'in nitratı tuttuğuna dair söylemler okuyorum. Bu yüzden alacaktım vazgeçtim. Gözlemlerinizi paylaşabilir misiniz?
Yeni Üretimhane Doğuyor Adıyamana Hayırlı Olsun
Hayırlı olsun. Ruhsatlı mı çalışacaksınız? Evet ise kısaca süreçten bahsederseniz benim gibi üretimhane kurmayı düşünen kişilere yardımcı olabilir. Süs balığı üretim yerlerinde veteriner ile anlaşma gerekmiyor sanırım.
Dalgıç floresan bitkili tankta
[QUOTE=emokaan82]Eski bi konu belki ama bunu ilk defa okudum ve kime sorduysam olur mu öyle şey dedikleri için soruyorum. Yapan kişiye direk :) Dalgıç floresan tüpünün içindeki floresan değiştirilemiyor diyor herkes, siz nasıl yaptınız hocam? Ben zorlamaya korkuyorum bide. Roxin in dalgıcı var. Sizde ne vardı, hala var mı bilmiyorum ama 10 sene öncesinin konusu malum [:)] nasıl değiştirdiniz flo yu anlatabilir misiniz?

[/QUOTE]

Merhaba, şimdikiler hakkında bilgim yok fakat o zaman ki üründe değişim olanağı vardı. Tepe kısmından çevirerek açıp işlemi yapıyordum.
İnve artemia
Aynısı benim başıma geldi. O lafları da söyleyen sanırım ozelyem.com firmasının sahibi.

http://www.akvaryum.com/Forum/artemia_ve_cozumler_k811531_sn8.asp

[QUOTE=Gihot]Bende uzun zamandır artemia kullanıyorum fakat mıknatıs ile ayrıştırma işini tesadüfen gördüm. Salt lake artemia kullanıyorum ve açılmalardan memnunum. Sizin konuyu görünce google aramam sonucu inve siparişini ozelyem.com dan verdim. Artemia çıkarmak için JBL'in setini kullanıyorum. Bana gelen artemiaları mıknatıs çekmiyor. Normal mıknatıs ile neodyum mıknatıs arasında fark var mı bilmiyorum, birde neodyum mıknanısı siparişi verdim birde onunla deneyeceğim. 

Asıl kafama takılan soru ise mıknatıs artemiaları çekmeyince ozelyem.com da yazan numarayı aradım. Telefon görüşmeleri sonucunda invenin yumurtalarının mıknatıs ile çekilemeyeceği, forumda okuduklarımın uydurma olduğunu söyledi. Ayrıca yarın resmi ithalatçısı olan akuamaks isimli ithalatçıyı arayıp bilgiyi teyit etmemi söyledi.

Invenin yurtdışı sitesini incelediğimde firma bu teknolojiye Sep-art teknolojisi ismini vermiş. 
[/QUOTE]
Artemia Ve Çözümler
Merhaba Gökhan bey,

Konu gerçekten tüm kesime hitap edecek şekilde faydalı.  Neodyum mıknatıs gelince o zaman değerlendirmesini tekrar yaparım. Sipariş verdiğim mıknatıs: http://www.neohobi.com/images/gg_ilanlar/NH0036_3.jpg

Siparişi bireyselden ziyade firma ile halletmeyi düşünmüştüm. Maalesef sonuçları iyi olmadı.  Bundan sonra bireysel satışlara yöneleceğim. İnve artemia piyasada yada firmalarda bulmak zor. Sebebi nedir bilmiyorum. Genelde Salt lake mevcut.

Antalya'da maalesef buluşmalara katılamıyorum.
Artemia Ve Çözümler
Bende uzun zamandır artemia kullanıyorum fakat mıknatıs ile ayrıştırma işini tesadüfen gördüm. Salt lake artemia kullanıyorum ve açılmalardan memnunum. Sizin konuyu görünce google aramam sonucu inve siparişini ozelyem.com dan verdim. Artemia çıkarmak için JBL'in setini kullanıyorum. Bana gelen artemiaları mıknatıs çekmiyor. Normal mıknatıs ile neodyum mıknatıs arasında fark var mı bilmiyorum, birde neodyum mıknanısı siparişi verdim birde onunla deneyeceğim. 

Asıl kafama takılan soru ise mıknatıs artemiaları çekmeyince ozelyem.com da yazan numarayı aradım. Telefon görüşmeleri sonucunda invenin yumurtalarının mıknatıs ile çekilemeyeceği, forumda okuduklarımın uydurma olduğunu söyledi. Ayrıca yarın resmi ithalatçısı olan akuamaks isimli ithalatçıyı arayıp bilgiyi teyit etmemi söyledi.

Invenin yurtdışı sitesini incelediğimde firma bu teknolojiye Sep-art teknolojisi ismini vermiş. 
Akvaryuma Su Pompalamak
[QUOTE=zhaiyuki]Arkadaşlar haftalık su değişimimde damacanalarda beklettiğim suyu akvaryuma kaldırıp elimde boşaltıyorum akvaryumun masasıda yüksek olunca epey yorucu bi iş oluyor benim için zahmetsiz bi şekilde damacanadan suyu akvaryuma pompalamak için nasıl bişey uygulayabilirim ?[/QUOTE]

Bunun için en sağlıklısı sanırım pompa. Birincisi akvaryumlar için üretilen kafa motorları var. Burada dikkat edilmesi gereken husus, üreticinin belirttiği su basma mesafesi. Ortalama 1.5m civarında değişiyor değerler. Belki tabure ile su basacağınız damacanayı yada kovayı yükseltirseniz çok rahat bir şekilde basabilirsiniz. Yada yükseltmeye bile gerek kalmayabilir.  Birde kafa motoruna geçecek hortumun uygun ölçüde olması lazım.

Diğeri ise benim balkondan akvaryuma dinlendirdiğim su deposundan su basmak için kullandığım yakıt / mazot transfer pompası. 3-4-5 metre yüksekliğe kadar basım yapabiliyorlar markaya göre. Fiyatları da uygun. Genelde bağlantı yerleri 12v akü için uygun ama onun için adaptör alarak 220v şeklimde evdeki prizler de kullanabiliyorsunuz.
uv filtre
Tecrübe ettiğim kadarı ile yazacak olursam, vatozun saç, sakal, siyah vs gibi sorunlu yosunlara tavsiye edeni çok duydum ama faydasını görmedim.

550 litre tankta 3. - 4.  aylarında yeşil su sorunu başlamıştı. Bunun için UV aldım ve başarılı bir şekilde suyu düzeltti. Camlarda spot algler vardı. Onları da ciddi şekilde azalttı. Fakat diğer alg türlerine karşı bir başarısını görmedim. Forumda uv lambalar uzun uzun tartışıldı. Bahsettiğiniz saç sakal yosunları için düşünüyorsanız iş görmeyeceğinizi bilmenizi isterim. 

Bitkili akvaryumda, ışık ve su değerleri yosunu etkileyen faktörler. Yosun maalesef fazlalıktan olduğu gibi eksikliklerden de gelişebiliyor. Fosfat ve nitrat kitlerini alırsanız size epey yardımcı olacağını düşünüyorum. Belki her hafta su değişimi yapıyorsunuz ama suyunuzda ki fazla fosfat yarar yerine zarar getiriyor.

Forumdaki konuları bol bol okumanızı öneririm.
Arıtma Cihazı Tavsiye
[quote] Şöyle düşünün suyunuzun iletkenliği değişim öncesi 400ms toplam hacim de 100lt. Siz 30lt alıp üzerine 20ms değerindeki ozmos suyunu eklediğinizde iletkenliğiniz bir anda 286ms'e düşer. Bu yüzden dışarıda bir kapta 250-300ms'lik su hazırlayarak eklerseniz iletkenlik 370ms'e düşer. Dramatik bir düşüş olmayacağı için de şok olmaz. Benzer şekilde direkt ozmos ile değişimde pH da dalgalanır ve balıklarınız strese girer.  [/quote]

Bu hesaplamayı nasıl yaptınız acaba? Formülü nedir tam anlamadım. 

Bende ro cihazı ve tds siparişi verdim. Bitkili akvaryumda kullanacağım için bu hesaba ihtiyacım olacak.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.