ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Legendry
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
244
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
10 Kasım 2013 22:30
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
558 [0.24 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
30 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Yurtseven
Doğum Tarihi:
04 Ağustos 1990
Yaş:
29
İl:
Ankara
Meslek:
Yazılım Geliştirici
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih YURTSEVEN *** Green Terror, Jack Dempsey, Zonatus, Breidohri, Ateş Kafa, Ateş Ağız, Calico Zebra, Sajica, Rainbow, Cutteri

SON 10 MESAJI

2 Balık Beslemek İstiyorum,hangisi ?
Biraz büyüsün istiyorsanız green terror, zebra, jack dempsey gibi türler olabilir fakat şöyle bir şey var. Bu tarz çikletler hep tek eşlidir ve grup halinde alınıp eş tutmaları sağlanır. Direk olarak eş tutmuş bulabilirseniz Zebra'dan yavru koruma konusunda zevk alacağınızı umuyorum.
Kaldirayımmı ?
Güzel üste seramik halka da koyarsanız bakteri kültürü oluşur altda sünger. Motorları felan çıkartabilirsiniz.
Adim Adim El Emegi Hobihane Kurulumu
Hayırlı olsun hocam bekliyorum devamını :)

Birde konunuzun yeri sanırım burası olması gerekiyor taşıyabilirsiniz. https://www.akvaryum.com/Forum/hobihane_tanitimlari_f189.asp
Kaldirayımmı ?
Hava Motorları o2 verirken aslında verdiği havadan değil çıkan baloncukların su üstünde hareketlilik vermesi ile asıl oksijeni oluşturur. O2 vermenin asıl yolu su üstünü hareketli hale getirmektir. Sizin bir filtreniz sağda var ve su üstünü hareketlendiriyor ise akvaryumda o2 oluşuyor demektir. Bu balıklar için 2 hava motorunu bırakın 1 tanesine bile bu akvaryumda gerek yok demek istiyor kısaca. Ayrıca o solda ki süngerli filtrenizin sünger kısmı bakteri oluşumu sağlıyor fakat sağda ki filtreniz bu özelliği daha iyi sağlayacağından ona da ihtiyacınız yok. Ayrıca oda sıcaklığında bulunduğu ortam yaz geliyor ısıtıcıyı'da kışa kadar çıkartabilirsiniz eğer ısı değeri çok değişkenlik göstermiyor ise.

Kısaca şöyle anlatayim bir dış filtreniz var veya şelale filtre kullanıyorsunuz tepeden su akıttığında su yüzeyine, su yüzeyini sallar ve akıntı sağlar bu durumda oksijen emer akvaryumda ki su bu yüzden ne hava motoruna ne de hava kabarcıklarına ihtiyaç duymaz. Yüksek litreli tanklarda akvaryumda fazla akıntı yoksa veya dalga motoru yoksa evet hava motorunu ek olarak kullanırlar.

Fakat sağda ki filtreniz direk altdan çekip üstten veriyor ise bakteri kültürü üretmez tabi :) tepe filtre gibi gelmedi bana o[EDIT]Legendry,2020-04-02 21:08:00[/EDIT]
Akvaryum Filtre
Tepe filtre mi kullanıyorsunuz ? Bana kenarlar çok kuru geldi su akışı tam sağlanamıyor ise o seramiklerde bakteri kültürü nasıl yaşayabiliyor ? Yani su belirli bir yerden akıyo ve aşağı düşüyor sanırım. Bir yerinden su verip diğer yerden tepe kısmından boşalan şekilde olsa tamamı su dolarak bakteri kültürünüz daha iyi oluşacaktır.[EDIT]Legendry,2020-03-28 22:20:03[/EDIT]
Oscar - Astronot Yemleri Hakk. Bilgi Verirmisiniz?
Ben Kankurdu ve daphnia ' yı betta için almıştım zamanında elimde kaldı yoksa kurutulmuş yemlerde rotifish alın 9 ile 25 lira arasında değişiyor gayet iyidir. [:iyi:][EDIT]Legendry,2020-03-25 01:20:11[/EDIT]
Dış Filtre Ve İç Filtre Doğru Kullanımı
Merhaba Arkadaşlar,
Bir süredir araştırma yapıyorum sunsun603b kullanıyorum ve litreme göre küçük geliyor değişmeyi düşünürken iç filtre ile birlikte dış filtrenin debisini yükseltmeyi araştırdım. Ayrıca iç filtre ile birlikte doğru kullanımı araştırırken aslında benimde ne kadar yanlış bir sıralama kullandığımı farkettim. Kalın gözenekten, ince gözeneğe mantığı aslında doğru fakat burda dikkat edilmesi gereken asıl konu bu değil malzeme yapısı. Seramik - sünger - emici - elyaf gibi kullanıyordum ve her yerde böyle yazıyordu. Ta ki Kargo siparişimde malzemelerimi yollayan Atakan Petshop Sera kitaplarını yollayana kadar. Sera'nın Filtreleme kitabı, yabancı bazı yerler ve malzemeleri üretici firmaların açıklamarını takip edince kafama takıldı, debi olayını yükseltip motoru üste almayı düşünürken malzeme olayını da araştırıyim dedim.

Çizimi şöyle paylaşacağım ;

İç Filtre
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/153685/250320200101181.jpg[/IMG]

İç Filtreniz, dış filtrenin akvaryuma su veren yerine koyulacak ve debisi dış filtre kadar güçlü olmalı ağırlık olarak fiziksel temizliği iç filtre yapacak. 2 veya 3 odalı sadece alt odadan girişi olan iç filtre olursa iyi olur. En altda ki sera clear sıkıştırılmadan 1-2 parça koyulup süngerin üstüne seramik veya türevi malzeme koyacağız sera clear dışkıyı tutucak ve sıkıştırmadığımız için iç filtrenin debi ömrünü uzatacak. Sünger kimyasal temizlik sağladıktan sonra seramik veya siporax biyolojik dengeyi sağlayacak.

Dış Filtre
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/153685/250320200105271.jpg[/IMG]

Resimde belirtmemişim altdaki ters u şelinde görülen parça sunsun 603b ızgarasıdır. Kullanılması lazım çünkü altda ki malzemelerin sıkışmasını engeller, üsttekini düz u şeklinde kullanmalısınız ki malzemeler motora çok yaklaşıp sıkışınca sızdırma yapıyor aklınızda olsun.

Bu dış filtre Sunsun603 b’yi 200 litreye uygun hem mekanik, hem emici hemde biyolojik temizlik yapabilecek kapasite de ve debi düşmeden tasarlanmıştır bu yüzden motor yukardadır. Motorun yukarıda olması aşağıdan gelen pisliği dibe düşürerek ve bioball tutunarak Süngeri tıkamaması ve debi ömrünü uzatması amaçlanmıştır.

Ayrıca Sera Clear çok iyi bir tutucudur ve elyaf gibi değildir parça halinde satıldığı için çok sıkıştırılmadığı sürece su akışını engellemeyecektir kenarları açık şekilde 2 parça koymanız dışkı ve parçalanmamış büyük atıkları emerek parçalar ayrıca çok iyi yosun tutucudur kalan parçaları da sünger tutacaktır.

Üst katmanda zeolit vardır ph dengesi ve su dengesini korur. Akvaryuma ilaç verdiğiniz veya geçiçi olarak berraklık ve koku gidermek için aktif karbon kullanılabilir fakat 1-2 hafta süreyi geçmeden aktif karbon çıkarılmalı ve tekrar zeolit koyulmalıdır. ( uzun süre aktif karbon kullanımı fosfat kusar ve tuttuğu maddeyi bağlama özelliğini kaybeder ve geri salar ). Biopearl nitrat ve amonyak emicidir veya türevi malzemeler kullanabilirsiniz. Ayrıca zeolit kullanımı bitkili akvaryumlar için ve ph dengesi içinde çok önemlidir. Elyaf 1-2 cm geçmicek ve debiyi düşürmeyecek şekilde kullanıyoruz zaten mekanik temizlik yapan sera clear’dan sonra sünger parça bırakmayacak ve parçalardan arınan emiciler tarafından iyice berraklaşacak ve elyaf fazla tıkanmayacak.

En son lav kayası iyi bir yuva ve gözenekli malzemedir. Fakat faydalı bakteri tutucuda en iyisi seramik halkadır. Eğer Sera siporax kullanıyorsanız biyolojik temizlik için lav kayası ve seramiği çıkartıp full sera siparox kullanabilirsiniz.

Bu Planda iç filtre biyolojik temizliğe katkı verip asıl amacı mekanik temizlik olacaktır. Bu yüzden iç filtre mekanik için sera clear tutucu bir sünger ve azıcık seramik yeterlidir. Dış filtre de ise asıl amaç seramik veya siporax gibi biyolojik malzemeyi fazla kullanmak ve emici malzemeleri fazla kullanmak önemlidir.

Böyle bir sonuç çıktı. Bu ara dış filtre malzemelerini ve dizilişi çok soran vardı hem onlar içinde iyi bir araştırma oldu. Ben yıllarca seramik + lav kayası + sünger + zeolit + elyaf kullandım. Aslında bu mantık da çok yanlış değil fakat yukarı da önerdiğim litreyi zorlayan balık sayısı ve profesyonel uğraşanlar için asıl doğru olandır. Yanlışım varsa fikirlere açığım. Malzeme olarak alternatif iyi markaların malzemeleri yerine düz malzemeler kullandım. Yoksa aktif karbonda seachem ve sera ürünleri daha özel üretimdir. Fakat ben en düz malzemeleri yazdım sadece Sera clearın alternatifini bulamadım. Birde ben kullanmıyorum fakat sera siporax'ın malzeme kalitesi tartışmasız biyolojik dengede tartışmasız ve tek başına bu görevi yapabilecek kadar güçlüdür. ( Bunu yabancı kaynaklarda görebilirsiniz )

Ayrıca üstte ki parafraflar sırasıyla Mekanik - Emici + Kimyasal - Biyolojik dengeye göre ayrılmıştır.

Herkese iyi hobiler. [:3] [:iyi:][EDIT]Legendry,2020-03-25 01:27:30[/EDIT]
Oscar - Astronot Yemleri Hakk. Bilgi Verirmisiniz?
Ben dondurulmuş canlı yemle uğraşmayı pek sevmiyorum. Onun yerine canlı kurutulmuş yem veriyorum şırınga ile havasını alıp, sadece astronot bakıyorsanız tepeden rahat yiyebilirler gerek yok tabi.

Yem olarak kullandıklarım ;
Sera Cichlids Sticks
Tetra Ciclids Sticks
Jbl Novo Stick
Jbl Grano Color

Ayrıca Sera Granured de eklenebilir fakat ben onun yerine jbl grano color kullanıyorum renk yemi olarak daha etkili azcık bitkisel yem de olsun diye onu seçtim.

Canlı kurutulmuş ;
Sera bloodworm, sera daphnia, Rotifish FD Brine Shrimp ( Artemia ), rotifish gammarus, rotifish bloodworm, rotifish tubifex, rotifish daphnia[EDIT]Legendry,2020-03-24 20:15:03[/EDIT]
Acayip Kafam Karışık..siz Olsanız Ne Yapardınız?
Merak ettim resmini :) Red terror çok güzel renklere sahip bir balık çünkü.[:?]
Green Terror Cinsiyet Ayrımı
Açıkcası amerikanları hiç üretmekle uğraşmadım onu arkadaşlar cevaplayacaktır. Üretme kısmı ile ilgilenmiyorum genelde [:cik:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 397 Online Kullanıcı, 227 Üye

Online Kullanıcılar

mibis, sarıyerli 1970, 35kaan, Apoca1ypse, Birtek, ceyh, mcsavaskan, iSrafiL06, Brsk, onur228, Burak Dişli, edizpasha, Efdal Ürkmez, izet, TheHobi, Selçuks, erimgorgulu, Ejder Günaydın, Legendry, ozgurrrrr, lazdelikanli, biacar, dream07, cuce__vatoz, sina cen, eray80, krib, Tugberk, aliy, chef28, Oğuz.K, sbilgic82, faruk ömer, erisdogan, yucesoy83, eagertr, Sisyphos, Alphird, gizemli16, hocaa82, pancuuu06, envercakar, OKIRATLI, DawSoNCreeK, Mete Duru, Emr35, AmazonDream, Onurali, BoraBerkol, wetsiz, ergül, Karaaslan, batigol, Şahmat, fretchord, dus_zamani, 𝔇𝔢&#, rccol, ffeytt, Sozriko, paXua, kursatufukcoskun, HardScape, MiSoSiKiaN, Furkann66, Musstican, FurkanYnk, Bahadır BAHAR, BarisD, BULENTKARABULUT, omer417, AlperenBey, lebowskia, alperemrecakir, Pervane, hamittsurmelii, lojistisyen, Magi, Lyon, halikarya, Neon, Bysam, Babanayka, Serkanjb, sariefe, idiopatik, serhat480, muratgurer, ozkaninci, Speedy, lazarusv20, ardatamay, BadgeR, mustafatemizel, praksis, Shufta, Mikail Erdoğan, brigantes, Kınayu, Monte Kristo, vidoq, cetin77, Bahadir, mrtgrgn, KadirSpmz, vendetta99, caglarfo, Muhendiss, malatyalı34, MertA, tanerberkgulec, Rudas, yakamoz-ga, Mr_worldvvide, drersayan, MalawianKeeper, Hrnokdn, arapaima, HXYLMZ37, DADM, sduru35, dream7, Aniseandwater, morisbr75, erhangulsen, Nahzuğ, i_gulistan, sanart915, enesypr, canercan16, selim_mnttr, BerkayB, mustafaolgun, esensml, KRaL_MaLaWi, thegrigandalf, Tenzile, erayt, Bettabeta, Arassian, YusufK27, Rafayella, arte35, nlrdgn, Behzad, -doctore-, Unalerdo, BuRAK, Samettkeskin, msxxx, turkiSHrimp, RuFKaD, Nursun, shark2, mt_baba03, fatoyano, Ykal, Supervenenis, lovestorry42100, Nitalis, Neothauma, Emirdnbtn, Piyanist., SalihNarci, AlperTasci, Tolga30, avukathasan06, EGInfernO, Denizhann, aquay, BlackGoat, Malawi_54, HarunYldrm, kvancozkan, qursat86, FTAquascaping, mutlubaba, akifmuhammed23, Bekir12, sgurler79, egemendmrl, METALLAQUA, Aşk-ı semek, Çağatay, ternapi, canozcan, wallece, a.gumrah, Gtuncay, sempathyc, Selahattin092, ilkeremm, KeremUlaş, Alp43, Rafetakkk, Tanganyika07, tlspetmarket, KerimE, monsieur06, Ertnm, Mhmtcn90, enderyum, PilotBey, gkhn12345, Gld5, Arifhb, M.MertKayış, ShowaSanshoku, alper_kaya, sumeyye1903, Cem Altay, Arapaima, onurxonur, Emircan1041, bymalavi, Erti0607, Cüneyt02, Akvarist Görkem, HAKAN_38, vedat79, muratdenizuzun, ssakar, volkan45, Pikun, OnurTaşkın, murat1903, Fvrk4ns, ÖğrenciAkvarist,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.