ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neontetra
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
451
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Mart 2013 15:40
Son Ziyaret:
Dün 02:26
Toplam Mesaj:
633 [0.28 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
56 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Toprak bulut
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1981
Yaş:
38
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/143684.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Sakura Renk Değişimi?
[QUOTE=Meiyo26]O şekilde olan 1 tane dişim var sarı parlak bi çizgisi var.O dişi bu arada yumurtalarını göremiyorum karnında karidesler doğmuş bitkilere asılı yumurtada göremedim ama canlı küçük karidesleri de göremedim o kadar küçük mü oluyorlar anlamadım [:)))][/QUOTE]

Parlak sarı olan vahşi formdan gelme. Ne kadar vahşi forma yakınsa o kadar bu parlak sarı renkleri görme olasılığınız artıyor diye tahmin ediyorum. Keza ben artık eskisi kadar göremiyorum. Bloody Marylerle beraber, ateş sarılar, mavi inciler, mas maviler derken epey bir karıldı benimkiler [:)))] Şimdi çoğunluk ismini bloody blue pearl rilli verdiğim yepisyeni bir türe döndü. Yani baş ve kuyruk bölümleri bloody mary kırmızısı orta kısım ise blue pearl olan değişik bir rilli türü oldu.

Bunların haricinde yine tek tük de olsa koyu mavi ve bir tane de olsa ateş sarı gördüm. İlginçtir bloody Mary'ler kırılıp yok olup gidecek diye korkarken epey bir baskın çıktı bunlarda. Tabi arada daha birsürü ucube var. Hepsine ayrı ayrı isim taktım. Mesela kırmızı başlıklı bloody rilliler var. Bunlar da karbon rilli gibi ama sadece gövde kırmızılığı var oda üste tek bir oval şeklinde yada aynı şekilde kuyruk kısmına kırmızı çok ilginç ve güzel. Dalmaçyalı olanlar var.

Velhasıl kelam bu yüzden o eski parlak sarılı olanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Akvaryumun İncileri Gökkuşağı Türleri
Hepinize merhabalar. Bende bir İriatherina Werneri aşığı olarak sizden ricam İstanbul içi güvenebileceğim genç sağlıklı bu balıkları nerden bulabilirim? Bu balıkların bilhassa canlı yeme karşı hassasiyetlerinin olduğunu düşünüyorum. Akvaryumdaki çok küçük kendiliğinden yetişen minik canlılarla bir şekilde bir iki tanesini hayata tutturmayı başardım fakat maalesef çoğunluğu kaybediyorum ve ilk dikkat ettiğim şey kesinlikle kuru yemi ya hiç yemiyorlar yada yermiş gibi yapıp büyük çoğunluğunu atıyorlar. Yani yeterli beslenemiyorlar. Bir şekilde canlı yem olayını çözdüm ve hayatta tutmayı başardığım son bir wernerimin buna tepkisi çok olumlu oldu. Buna istinaden tekrardan bol bir koloni beslemeyi düşünüyorum.

Önerebileceğiniz İstanbul içi bir yer veya hobici varsa çok makbule geçer.
Cüce Amerikan Dünyası
Yorumlarınız için çok çok teşekkür ederim.

Emre bey çok sağ olun. Görülen o ki yakın bir zamanda yakışıklıyı kurtaracağız.

Ayrıca Ahmet bey ilginiz ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim valla ilaç gibi geldi. Yarın müsait bir zamanda verdiğiniz numarayı arayacağım.

[QUOTE=TheHobi]Apistolar vatoz ve copculerle bakilir mi 50-60 litrlik akvaryumda[/QUOTE] Bakılır bakılmasına ama vatoz ve çöpçüler yavru apistoları hüpletmekte üstlerine yoktur. Buna göre düşünün taşının.
Rio Orinoco Calısmaları (20.04.2019) Güncel Sayfa
[QUOTE=ismailtel]

Merhaba,

Yatinin 10 katını yapan ağaç hangisi ? [:?]
Bende Wild Betta İmbellis akvaryumu kuruyorum kök alacaktım.[/QUOTE]

Biraz abarttım [:lol:] Ağaçtan kast ettiğim kızılağaç kozalağı. Hem de ph ı düşürür hem de tampon görevi üstlenir.
Cüce Amerikan Dünyası
Tüm apisto severlere merhabalar. Maalesef haberler iyi değil yakın bir zamanda inka dişimin, büyük ihtimal yem peşinde koşarken akvaryumdan sıçrayıp dışarı kaçmasıyla, bir ve elimde olan tek inka dişisini kaybetmiş bulunmaktayım[:'(].

Velhasıl kelam, İstanbul içi, yetişkin olmayan, münkün mertebe vahşi formda, genç inka dişileri aramaktayım. Bulanların, görenlerin, bilenlerin, elinde fazladan olanların bir mesaj uzağındayım.

İnka erkeğim çok yalnız kaldı çok. Bugün baktım filinta gibi çekmiş renklerini üzerine renk patlaması yaşıyor garibim. Valla göz göze geliyoruz bazen öyle mahsun öyle kederli bakıyor ki gözlerine bakamıyorum. Resmen gözleriyle bana bir şeyler anlatmak istiyor. Ve ne yazık ki ara ara gözden kaybolan, bir haftaya yakın görülmeyen dişi inkanın aslında temelli kaybetmiş olabileceğimi de dişisini kaybetmiş erkeğin inanılmaz bir stresle resmen kapkara olup karalar bağlamasından anladım. Bu işte bir iş var deyip akvaryumun altını üstünü, yanını yöresini iyice araştırınca kurumuş dişi inkanın gövdesini buldum[:(].

Umarım uzunca bir süre yalnız kalmak zorunda kalmaz.
Karides No Tech
Kesinlikle karides ayrı bir zevk, tat meselesi. İlk başlarda insana tuhaf gibi gelse de şimdi fırsatını bulsam ana tankıma almak için bahane arıyorum. Nano tank formatında ufak bir karides tankım var. İçinde su pirelerim bile mevcut. Muazzam bir keyif kaynağı, yemyeşil canlı bitkilerim, oraya buraya uçuşan kar taneleri misali su pirelerim ve sürekli yüzen hareketli binbir çeşit kırma, sade, doğal, vahşi neocaridinalarımla bağımlılık yapıcı bir etkisi var.
Sakura Renk Değişimi?
Return çikolata form. Sakuralarınız anladığım kadarıyla çikolatalardan devşirme. Dişi karideslerin üreme dönemlerinde görülen gayet normal bir durum. Kabuk değiştirmeyle pek bir ilgisi yok. Anlaşıldığı üzere bunlarda dişi sakuralarınız oluyor. Birde yanlış hatırlamıyorsam vahşi formla alakalı bir durumu vardı ama o neydi tam olarak aklıma gelmedi. Aslında bu durum bu karideslerin ataları olan bayağı vahşi kirazlarda her zaman görülen üremeyle ilgili bir durum.

Birde sakuralarınız doğrudan kirazlardan gelmiş olsaydı fosforlu sarı ve yeşil bir çizgi oluyordu ki ben hastasıyım o çizgilerin, keşke hep dursa[:3] Ama maalesef bir iki ay sonra gözden kayboluyor. Sizdeki kahverengi çıkmış sizin bahtınıza [:)))]
Bu Salyangozlar Sizce Ne ?
Minareyi nerde olsa tanırım[:devil:] Üsteki foto kesinlikle minare olmalı. Üremiyor gibi gözükseler de vakitlerinin çoğunu tabanda öncü saldırı için güç toplamakla geçirirler. Siz bu süre zarfı içersinde üremediklerini düşünürsünüz. Oysa onlar çoktan üreyecekleri kadar üremiş sadece uygun zamanı beklemektedirler. Tabi bu durumun size bir zararı olur mu? olmaz mı bilmiyorum. Hatta abartı çoğalmasalar bende minareleri çekici bulanlardandım. yani en azından bir zamanlar öyle idim.
Özel Tür Karides Üretim Zor Mu?
Eğer üretile biliniyor olsaydı siz bu soruyu soruyor olmayacaktınız. Nedenine gelince uygun su şartlarını sağlamak kolay değil. Arı duru dupduru su olmak zorunda. Tabi sadece bununla bitmiyor. O suyun içinde özel tür karideslerin ihtiyacını giderecek kafi miktarda mineraller olmalı, ne eksik ne fazla. Ph türüne göre düşük, nötr veya yüksek olmalı. Buna uygun filtrasyon yapılmalı. Su sıcaklığı vs.. uzar gider. Bunlar ilk aklıma gelenler.

Ama size kesinlikle sulawesi gölü karideslerini tavsiye ederim. Gerek sertlik yönünden, gerekse doğal olarak ph yönünden tam da istedikleri su şartlarını sağlayan çeşme sularımız var. Biraz nitrat yönünden yüksekler ama onu da bol bitkili ve güzel power led ışıklandırmalı bir akvaryumla aşarsınız. Kaldı ki ben ısıtıcı bile kullanmama rağmen bol yumurta almıştım.

Görünüş olaraksa en kral tayvan eşek arısı gelse benim için sulawesinin yanından bile geçemez. Tabi bu şahsi bir görüş. Ayrıca sulawesilerin anten ve ayakları da türüne göre beyaz ya da sarı olmaktadır ki buda ayrıcalıklı oldukları başka bir güzellikleridir.
Kiraz Karidesi Beyaz Halka Ölümü
[QUOTE=Rainrain]Bende geçen hafta 3 tane beyaz halka oluşmuş dişi kaybettim. Yemi kontrol ettiğimde son kullanma tarihinin yaklaştığını gördüm. Yemi attım yeni yem aldım. Bir daha ölüm olmadı. Yemde sorun olma ihtimali yüksek. 2 haftadır ölüm yok. Ölenlerin dişi olmasıda çok ilginçti[/QUOTE]

Yukarıda uzun uzun yazmıştım beyaz halkaların neden sadece dişilerde görüldüğünü. Ayrıca hala kh mh karalahana, protein diye sayıklayanlar var. Ne desek boş ne yazsak boşuna.

Madem bu tip parametrelerin eksikliği veya fazlalığından kaynaklanıyor o halde neden sadece dişiler etkileniyor da erkeklerde bu beyaz halkalar görülmüyor diye bir düşünmez misiniz? siz.

Olay gayet basit. Boş yere gizem havası katmayın. Bu sadece bir çiftleşme sorunu. Sorunun ana kaynağı da içlerindeki agresif bir erkek. O erkeği bulursunuz bulamazsınız. Ama sık sık akvaryumunuza bakacak olursanız mutlaka yine gariban bir dişiyi sıkıştırıp öylece esir tuttuğunu yakalayabilirsiniz. Çözüm bu kadar basit.

O erkeği tanktan uzaklaştırmak.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 355 Online Kullanıcı, 193 Üye

Online Kullanıcılar

Fatih ÇE, BadWolf, Mikail Erdoğan, FURKANALTIN, muratgurer, enginm2000, Baranmeng, ÖzcanÖzkan, karusier, sonsuzpati, kadirik, Aralti, EskiToprak, Aspet, ers1905, NEROO1, klndr71, SmallCandyThing, impostor, vendetta99, marihuan, Engin_35, fretzly, gokkurt, serhatbartin, YUSUF0602, sercilong, ONRAYDN, ceyh, BarisC, casper04, gkhnblc, burak.ykn, LUXANN, epiphone, muratyarici, Alcynone, MENURI, beyazgul, MKA1923, vidoq, Umut6, Gtuncay, serkantezel, ozgurtpcogl, dusumsel, mustafa_unax, kanmet, Koksal Gurkan, afacan80, hacivat, tlspetmarket, Ulqiorra, indianaconz, orimohito, bnmz, kenanbalik, SCORPION_79, KahramanTaban, pluton1987, diaslayt, sergen38, hasanusl, TÜMER, ALPERDORTKOL, vamosselva, Hrn37, extuin, Ugurtt, haylanc, Behzad, wallece, StenkaRazin, vedat79, fealp, Ysndmr, ToSpendTime, Kirmasti16, adige42, gurkangul87, armaqan, erten, Ezici23, hasancn, MysticArts, cenkistan, S r K n, utkuulu, sessizce, Stronger, ersel, Emerse, mehmetguel, yomrali_61, rasporasrc, Kınayu, tatalevo, Noyes, ifidie, koala981, ogii06, Flexa, darkaura, alicankatip, ersegun, Splendor, Acil Stop, nzm06, PoTM, METALLAQUA, mstf5152, FurkanYnk, adamın1i, Supervenenis, cuce__vatoz, Necdet Buluk, devito, Sercan10, abunil, s3lcuk, huzur, muhammet abaci, esensml, deryadmnn, Laetacara, UmitYilmaz, PUSU58, Serkahan, ozkurtozgur, Aşk-ı semek, noyinhalil, VetAhmet, Akvarmen, Mayis_Akvaryum, DeviLLe, ngumus, SoSriKuA, yagiz_yagiz, morfimorfi, secaflex, Tutkucan, AmazonDream, grslnnr, ktulgar, erdemoguz, ALEM, Hakan Çapcıoğlu, Hyperaktif, Kemalk41, keyman79, hayrettinn, erozdem, bettasever16, KeremUlaş, ismailtel, Seghri, UGURER, mehmetaydin, sarıyerli 1970, ffeytt, hopdedik16, Tospikinannesi, sahin6868, Akvaryumdelisi2, Adnanyum, Efejoe, Lightning, utkuk, Erdakylc, fatihcakir0606gm, Hasanahshsjh, whitefish, Cnkkcy, blokurlu, Mehmet gunel, Angelessajap, elbet20, Bvarisli, BoraBerkol, fatihsahin, erman212, WaveRider, hero14, Rain, sorceres, 25at42, Asamet123, Foai, subalik, UnalCevahir, Cagatay Uysal, Kerimzmn, kar_delen6, benerium,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.