ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neontetra
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
468
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Mart 2013 15:40
Son Ziyaret:
06 Haziran 2019 18:20
Toplam Mesaj:
644 [0.28 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
64 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Toprak bulut
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1981
Yaş:
38
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/143684.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Kitaplığı Süsleyen Nano
Tam anlamıyla bir nano. Sade güzel bir çalışma. Tebrik ederim. Güzel bir powerled ışıklandırma, zemine yayılan cuba ve çeşitli bitkilerle daha da güzelleşir. Bloody mary karideslerle de seyir zevkine doyum olmaz.

Nano konusunda bazı biraz küçük akvaryumlara bile (nerdeyse 50 ve 60 lt) nano deniliyor ki, insanların kafalarının karışması normal. Sanırım ağız alışkanlığı olmuş. Halbuki nano akvaryumlar adında anlaşılacağı üzere 35 litre ve aşağısı için kullanılmalıdır. 40 litre akvaryumu ben nano olarak tanımlamam mesela, küçük akvaryum derim [:D][EDIT]Neontetra,2019-06-05 10:41:40[/EDIT]
Karideslerin Yumurta Almaması
İmkanınız varsa akvaryumunuzun görüntülerini de paylaşın. Havalandırma nasıl yapıyorsunuz şelale filtreler havalandırma konusunda çok yetersiz kalır. Sıcaklık değerleri normal gibi gözüküyor sanırım oda sıcaklığı ben şahsen bu karidesler için ısıtıcı hissetmedim her durum da üreyebilen bir tür. Ki bende bloody mary gibi özel türleri de mevcut.

Tankınız belki sıfır kurulum olduğu için tam olarak bakteri döngüsü oturmamış olabilir. Hani bu tür üremek için naz yapan türlerden değil, ama yumurta bile tutmamış olmaları ilginç.

Bilhassa dişilerde eyer diye tabir edilen sırtlarına bakın, oralarda sarılık olması gerekiyor. Hiç sarılık yoksa yumurta üretmiyor demeklerdir. Ama niye böyle yapıyorlar dersen ilk defa karşılaştım. Hani yumurta üretir, döllenmez, tutmaz anlarımda hiç yumurta üretmeyişleri tuhaf. Bence illaki üretiyorlardır ama döllenmede bir sıkıntı olabilir.

Yani çeşme suyunu bir kovaya doldur, kova biraz güneş ışığı görsün, başka hiç bir şey koyma yapma at iki tane dişili erkekli kiraz orada bilen ürer bunlar [:D][EDIT]Neontetra,2019-06-04 13:34:57[/EDIT]
Bir mucizeye tanık olacaksınız!(Resimli)
Büyük geçmiş olsun, konu gözüme ilişince tarihe bakmadan bi solukta okuyuverdim, final kısımda şok!! Cidden eşine az rastlanır bir olayı kayıtlara geçtiniz. Bir nevi bu sayede balığınız da ölümsüzleşti. Her aktivistin başına illaki sağda solda kalmış bir yumurtanın canlanması mevzuyu gelmiştir ama bu kadar uzun yıllar sırf bu tesadüfi durum için de akvaryumunu bozmayan bir tek sizi tanıdın ve taktir ettim. Ben de benzer olayı 6 adet neon tetrocuğum da yaşadım ama benimkiler sizin kinin yarısı kadar sürdü sürmedi.

Birde insanın istemeden de olsa kendi balığından çıkan bir yavruyu büyütüp boylandırması çok ama çok başka bir şey. O balığın sizin için anlamı başka oluyor. Tabi bazıları için balık üretimi bir nevi meslek haline geldiğinden onları saymıyorum tabi ki[:)))]
Kum Şelaleli Low Tech Bitkili Karides Akvaryumu
[QUOTE=Gtuncay]
Sistemi şelalenin arkasına sakladığım için akvaryumdan çıkarmadan fotoğraf çekemiyorum malesef. Rica ederim benimde ilk tecrübem. Hemen basit ufak bir görsel hazırladım belki yardımı dokunur. Kafa motoru suyu bastığında, geçerken hazneden kumu alıp devam ediyor tekrardan hazneye düşüyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200234/010620191922571.jpg[/IMG][/QUOTE]

Çok bilinmeyenli bir problem[:?]

Kafa motoru suyu az bastığında kumu yukarı çıkarmak için gerekli itkiyi sağlayamıyor. Çok bastığı zamanda bu sefer su kumla beraber tazyikli bir şekilde püskürüyor.

çıkış hortumunun uç kısmına da bir tarafı açık hazne gibi bir şey koyun, yani alt giriş haznesinden dökülen kumlar, yukarıda bu haznede toplansın ama haznenin bir tarafı su sürahisi gibi açık olsun ki biriken kumlar buradan şelale gibi aksın. Sonrada etrafını ve üstünü kutu misali kapatın, tabi sadece kumun akacağı yer açıkta kalacak şekilde, kutuyu da artık bir şekilde taşlarla kamufle edersiniz.

Su yukarıya tazyikle çıksa dahi daha ağır olan kum taneleri bu kutunun duvarlarına çarpıp hazneden birikecek, haznede biriken kumda hazenin tek açık yerinden akmaya başlayacak, su ise doğal olarak dibe çökmeyip yoluna devam edecek ama tekrar kumu kaldırmaması için kutunun açık bırakılan ağzını biraz geniş bırakmak gerekiyor.

Yani suyu sakinleştirecek bir alan yapmanız gerekiyor, burada su biraz sakinleşeceği için kumda doğal olarak çökecek, çöktüğü yerde hazne gibi bir şey olursa ilk bulduğu açıktan akmaya başlayacak.

Umarım en azından mantığını anlatabilmişimdir. Mühendisliğin akışkanlar dinamiğinde mutlaka bunun bir karşılığı vardır ama bilemedim[:)))]
Kum Şelaleli Low Tech Bitkili Karides Akvaryumu
[QUOTE=Gtuncay]
Evet hava ile çalışan sistemi denedim, elimde buna ait iki düzenek boşta duruyor. Oldukça verimsiz oluyor, hem büyük bir hava motoru kullanmak durumunda kalıyorsunuz hem de akvaryumun içine ekstradan 1 hortum sokmuş oluyorsunuz. Hava motorunun ses ve titreşimleride yanında hediye oluyor. Bununla beraber havalı sistemde sadece hemen dibindeki kumu çekebiliyor. Bu şekildeki bir hazneden alması imkansız. Ayrıca yukarıdan çıkan kumda stabil olmuyor, büyüklü küçüklü sağa sola püskürtüyor.
Kafa motorunun kumla uzaktan yakından ilgisi ve teması söz konusu değil. Normal bir sumpın içinde nasıl çalışıyorsa aynı şekilde çalışıyor.[/QUOTE]

Kafa motoruyla nasıl kumu çektiğini bilmiyorum. Suyu çeker gibi tahmin ettim[:D] demek ki başka türlü çalışıyormuş. Bize nasıl çalıştığını da gösterir bir video atarsan belki bizde ona göre biraz daha tutarlı bir şeyler söyleyebiliriz.

Denemediğim, videolara bakarak tahmin yürüttüğüm için kusura bakma[:D] İnsan ilk başta böyle bakınca çok basit bir şeymiş gibi geliyor amma o kadar da kolay değilmiş sanırsam.
Kum Şelaleli Low Tech Bitkili Karides Akvaryumu
[QUOTE=Gtuncay]
Teşekkürler, doğru noktaya parmak bastınız. O yüzden dağıtıp tekrardan yaptım, fakat şöyle bir sorun oluyor. 1000 lt/h şuan kullandığım kafa motoru, 450lt kafa motoruyla değiştirdim az geldi, suyu yukarı bile basamıyor. 600 lt/h ile denedim kumu tek tük atıyor. Ortasını bulamadım henüz denemelerim devam ediyor. Daha iyi bir çözüm buldum, fakat şelaleyi her akvaryuma sokup çıkardığımda topraktan dolayı su bulanıyor. Henüz net görüntüler alamadım en kısa sürede paylaşacağım.[/QUOTE]

Yabancılar bunun için yanılmıyorsam hava kabarcığını kullanıyorlar. Süngersiz pipo filtre gibi. Hava kabarcıkları yukarı doğru yükseldikçe suyla beraber kum tanelerini de kaldırıyor. Hatta youtube da vardı nasıl yapıldığıyla ilgili. Basit bir düzenek. Pvc su tesisat borusundan yapmıştı eleman. Oldukça da güzel çalışıyordu. Kafa motoru sıfır kumda belki sorun çıkarmaz ama her halükarda kafa moturunu bozar gibi me geldi[:?]
Kum Şelaleli Low Tech Bitkili Karides Akvaryumu
Kurulumunuz çok güzel. Elinize sağlık. Naçizane tek önerim şelalenizin akıntısının maaşallahı var yani şelale gibi değilde tazyikli gibi akıyor. Bence o kadar tazyikli vermeyin. Yani kumlar dağılmasın. Hee o nasıl olur hiç ama hiç bir fikrim bilgim yok. Görünüş olarak bu dikkati mi çekti sadece.
Camdaki Beyazlık
Cyclops en pahalı balık yemlerinden biridir. Aslında özellikle tetralar için çok yararlı bir besin kaynağıdır. İmkanınız varsa güzel bir kardinal neon sürüsü alın ama tankınız büyük olduğuna göre balıklarınızda büyük ve yırtıcıdır diye tahmin ediyorum. Ee haliyle o kadar büyük balıklar bu kadar küçük canlıları görmüyordur bile. Bu yüzden çoğalmaları manidar. Mesela tetra akvaryumunda bunlardan bir tane zor görürsünüz. Ama bir zararları yok diye biliyorum. Bilakis varlıkları temiz ve sağlıklı tankınız olduğuna işaret.
Sakura Renk Değişimi?
Erkek var mı? yumurta olması bir şeyi değiştirmez. Bildiğim kadarıyla erkek olmasada yine yumurta oluyor diye tahmin ediyorum ama döllenmemiş oluyor. İyice kolaçan et bakalım erkeğin izine rastlayacak mısın?
Karides Hamile Mi?
Karidesleriniz çok güzel. Maaşallah. Bloody mary olduğunu tahmin ediyorum. Sakuralar da böyle bir kırmızılık yok bildiğim kadarıyla. Evet karideslerinizin hepsi dişi. Ve bu ayrımı yapmak çok kolay. Erkeklerin gövdesi tığ gibi incelirken, dişilerin gövdesi bariz bir şekilde bombeli kalındır. Ayrıca dişilerin sırtında eğer adı verilen yumurtalığı bulunur. Burada olgunlaşan yumurtalar sarımtırak bir renk alır. Buradan da kesin kez dişi olduğu anlaşılır.

Karidesler yumurtalarını bir yere bırakmazlar. Yumurtalar çatlayıp yavrular çıkana kadar anne karides onları paletlerinin arasında özenle saklar, korur, büyütür, karar yani sürekli hava almaları ve temizlenmeleri için evirir çevirir. Zamanı geldiğinde, nerdeyse larva halinden artık kendine bakabilecek kurtarabilecek yavru karidese geçtiklerinde, özenle tek tük yavruları salmaya başlar. Yani bi bakıma canlı doğuran gibidir aslında ama yumurtalar sanılanın aksine içinde değil, dişi karidesin gövdesinde paletlerinin arasında açılır ve anne, yavrular yüzebilir hale gelinceye kadar büyük bir özenle yumurtalarına bakar.

Eğer özenli bir şekilde takip edebilirseniz, yumurta tutmuş dişilerin yumurtalarında iki hafta kadar sonra üzerlerinde siyah benek benekler görebilirsiniz. Bunlar ya yumurtadan çıkmaya hazır yavrulardır yada yumurtadan çıkmış tam gelişimlerini bekleyen yavrulardır.

Tabi unuttuğum bir şey var [:)))] Bunun için önce erkek karideslere ihtiyacınız var. Size tavsiyem bir tane şöyle güzellerinden bloody mary erkeği bulmanız. Anaçlar ne kadar güzel olursa ki sizin dişiler pek güzeller, o kadar güzel yavrular görme ihtimaliniz olur.[EDIT]Neontetra,2019-05-24 20:15:26[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 322 Online Kullanıcı, 175 Üye

Online Kullanıcılar

SerhatZ, Hugozer, EmreCev, alix, Minnos ve Gümüs, Bilgekarga, m.aydin93, Kaya0606, FurkanYnk, enginm2000, Hysteria, tarıkt, serkantezel, TugayKrmn, Foai, balik123, Hiko, erdalakçay, Ejder Günaydın, ower, ardatamay, ers1905, Çağdaşk, qokay01, vendetta99, dursunbyk, LaoTse, Kınayu, byyilmaz, K3r3m, Quersian, zemu, wmelontr, cinarciko, efe0911, DenizVurucu, Noyes, tayfund, Logger, husumut, drersayan, KaAn7708, Hasanahshsjh, SoSriKuA, kereta1, Rapsodistanbul, kursatufukcoskun, crazyweed, MurathanM, Emre39, MehmetU, Gtuncay, ProScotch, Leonnnn, tuncanius, korhanp, MiSoSiKiaN, sefercnd, smckr, Urar, stroma, tosbag, ismet24, aras4587, ciftciyilmaz, demirsoy, TheHobi, forester64, indianaconz, fzkdevil, Therbosstat, fretchord, tekinkpl, StenkaRazin, LepistesDüşkünü, yebnahzugo, Umitunver, Akvaryum8585, albinoktay, ulastuzel, Nilonlo, Gökhan1907, Ersınoguz, Samet545445, eppinger, YeniHobist14, Emre Zaim, ozgurtpcogl, freediscus, Muhendiss, ankara0606, WaveRider, KILLIFISH, macagil, Hasan Acar, farukkaradogan, diaslayt, sinanb85, Sercan10, capo di capi, Mikail Erdoğan, mightymurat, yusuf-konca, Sercanoklu, ahmetihsanaydin, Adamın dibi, mertozbudak, ahmetcirali, ternapi, Emroo, mustafaolgun, ceyhun5858, lemur, Kubilay Sakarya, S r K n, pugy, sinor, khancafer, mira34, Arifhb, Ahmetduzce, reano, Kuzey2330, GokhanPehlivan, comolok, rexxter, mperk, Muratata, PoTM, mlh06, M510, blokurlu, hasanusta06, rdroo, fishbone, Tahaakkaya, Yıkıkbeta, shark26, Keremkurt34, AEfe, zekigonlum, Nilsip, TSevil, HardScape, Hamza Özel, Murat75, sbilgic82, JUMBO, Balikcionur, erdo_bg, SmallCandyThing, AmazonDream, enesypr, esensml, erten, ceyhuncelik21, ADONİS, Yas400, ummah27, erensimsek, Tugberk, yasarcannn, atlas0609, ferbay, omerayksk, Gursoyhasan, hacivat, Bisnev99, Ileli, Mehmetpoad, egehamit, rifai, fth0507, AhmetGulpinar, abunil, wolverin,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,740,836 Mesaj
  • 401,248 Konu
  • 91 Forum
  • 141,707 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,389 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.