ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hanser35
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
15
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Ağustos 2012 15:03
Son Ziyaret:
27 Mayıs 2019 03:51
Toplam Mesaj:
34 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alperen Yılmaz
Doğum Tarihi:
09 Şubat 1996
Yaş:
23
İl:
Izmir
Meslek:
Biyomedikal Teknikeri
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

2 e 8 d F0 Tropheus İsonga Alperen Yılmaz

SON 10 MESAJI

F0 İsonga Akvaryum Kurulumu Ve Adaptasyon Süreci
Çok teşekkür ederim.Daha önce benim de başıma gelmişti ben de kayıpsız atlatmistim fakat o zaman baliğımda şişme olmuştu ve yem yemeyip hareketsizdi. Belirti vermişti yani . Bu kez asla fiziksel yapılarında şişme , karın çökmesi vs. hiçbir şey yoktu. Bir gün içinde yemden kesilip , sallanıp diğer gün ölmeye başladılar. Her şey çok hızlı gerçekleşti . İşin en kötü kısmı ise hiçbir şey yapamıyor olmak .Yani tedavi uyguluyorsun bekliyorsun müdahale edemeden ölmeleri koyuyor insana. Neyse sağlık olsun diyelim hiçbir hobicinin başına gelmesin böyle bir durum . Sera bactopur ikinci kez bloata çözüm oldu . İnşallah bir kez daha yaşanmaz böyle üzücü, sinir bozucu bir olay.
F0 İsonga Akvaryum Kurulumu Ve Adaptasyon Süreci
Selçuk bey teşekkür ederim sorduğunuz için .Konuyu takip ediyordum fakat yoğunluk sebebiyle yazacak fırsat bulamadım. Tam oturma aşamasındayken 2 hafta önce F1 yavruların sıra ile ölmesi ardından fazla yemleme yaptığımı düşündüm . "Yetişkinler kıpır kıpır ve sorunsuz yem yiyor korkulacak bir şey yok" derken diğer gün bir erkek ve birkaç dişinin de
yemden kesilip sallantilii yüzüş sergilediğini farkettim. Su değişimi ve önerilen dekor değişimlerini yapmıştım bu sebeple stresten kaynaklı olabilir dedim. Daha hiçbir şeye anlam verememişken ertesi sabah pasif erkeğin dalga motoruna yapıştığını ve bir dişinin de yuzecek mecali kalmadığı için akvaryum içinde uçustugunu gördüm . Bloat olduğunu 2 gün ardından anladım . İş çıkışı hemen bactopur aramaya gittim fakat bulamadım . Muadil olduğu söylenen Bactocaps F aldım . Söylenen tedaviyi uyguladım fakat her gün ölümlere bir yenisi eklendi . Forumdan bir satıcıdan bactopur direct tablet sipariş ettim . O gelene kadar flagyl tedavisi uyguladım . Ama asla işe yaramadı . Sonunda bactopur gelince uyguladım ve ölümler kesildi . Hastalık bilançosu : 1 erkek 5 dişi kaybettim. Geriye kalan 1 e 3 d . Yem yemeye hafiften başlayınca Bactotab yem ile bir hafta yemledim . Sayı azalması ile birlikte en ufak dişi , diğer 2 dişi ve erkeğin baskısından kaya altına saklandı ve 3-4 gün asla cikmadi. Sayı azlığından dolayı bu böyle olmayacak diyerek bir hobici abiden 4 F0 dişi aldım. Onları da Cumartesi günü akvaryuma koydum . Kaya altına saklanan dişi de çıktı gün yüzüne . Şu an 1 erkek 7 dişi var . Şimdilik pek bir sıkıntı yok. Kavgalar var ama zamanla otururlar diye tahmin ediyorum. Erkeğin baskinliğından pek memnun değilim. Sürekli kendini dişilere gösteriyor fakat titreme ve çiftleşmeye çekmiyor. Fon ve dekorasyon konusunda tavsiyelere uydum . Şu an bactopurdan dolayı su, hafif sarımsı. Eski haline döner dönmez foto paylaşımı yapicam.
F0 İsonga Akvaryum Kurulumu Ve Adaptasyon Süreci
Bu arada şunu da söyleyeyim ben F0 yani(doğadan toplanan) soylemine ve beyanlarına inanmiyor(d)um. F0 adı altında satılan balıkların çiftliklerde üretilen güzel kandan gelmiş rengi bozulmamış balıklar oldugunu ve F1 ile arasında renk farkından başka bir fark olmadığına inanıyordum. (Beni bunu düşünmeye iten sebep var fakat konuyu amacından dışarı saptırmak istemiyorum.) Fakat kendi F1 lerimle kiyasladiktan sonra F0 balıkların kafa yapılarının daha oval olduğunu gördüm . Bunun sebebi muhtemelen bulundukları ortamda doğduklari andan itibaren taşlar üzerinden yosun parçacıkları ayıklıyor olmaları.Bu gözlem beni F0 söyleminin yalan olmadığına inandırdı açıkçası.
F0 İsonga Akvaryum Kurulumu Ve Adaptasyon Süreci
Erkan bey teşekkürler güzel yorumunuz için. Bugun 10. Gündeyiz dün itibari ile ve şu an şehir dışındayım. Çok şükür bir sıkıntı haberi gelmedi.
Fon hakkında dediklerinize katılıyorum. Bir süre daha geçtikten sonra değiştirmeye niyetim var. Bir süre daha gözlem yapmak lazım. Tas dizilimi ile ilgili söylediğiniz de çok mantıklı geldi arka fona el attığımda onu da aradan çıkarabilirim.Balıklar yavaş yavaş birbirlerine alıştıkça birbirlerini kovalamalari azalıyor . Gitmeden önce son gece uzunca süre seyrettim balıklarımı ve erkek yavaş yavaş her dişiye gidip kendini gösteriyor ve dişilerin her biri erkeğin bölgesine rahatça giriyor. Çiftleşme hareketlerine şahit olmuştum kısa süreli titremeli dönmeler vs . yaşanıyordu . Eve gittiğimde bana bir sürpriz yapmış olurlarsa hiç şaşırmam. :)
Mehmet ve Okan Bey sizlere de güzel yorumlarınız teşekkür ederim.
F0 İsonga Akvaryum Kurulumu Ve Adaptasyon Süreci
Ölçüler:120-50-50
Canlı Türleri: 2e8d F0 Tropheus İsonga
Tankın Yaşı: 5
Filtrasyon ve Işıklandırma: Sunsun Hw-302 1000 lt/h ve Sunsun Hw-602b 400lt/h iki adet dış filtre . 1 metre beyaz şerit led(yakında değiştirmeyi düşünüyorum)
Tasarım ve Dekorasyon: Kurumuş dere yatağından alınan düz hatlı taşlar ile beyaz kuvars kum , Salda gölünden alınmış magnezyumlu kum . (15-20 kg toplam)

Herkese mutlu hobiler. Yaklaşık 1.5 yıldır F1 isongalar besliyorum. O sarı - siyah renk ve mavi göz uyumu beni benden alıyor bu türün. Bu balıkların ışık ile göz alıcı renkler sergilediğine 1.5 yıldır şahit oldum fazlasıyla . 16 adet aldığım 5 cmlik balıklardan 1 e 5 disi gibi bir oran ayirmıştım. Eski akvaryum boyutu(100-40-50) ve erkeğin baskın olması sebebiyle 1 e 1 d kaldılar ve 3 adet de yavruları oldu. Bu İsonga sevdasını bir tık ileriye taşımayı kafaya koydum ve öncelikle akvaryum boyutunu evin imkanları dahilinde büyüttüm şu anki haline getirdim . Yine çok uygun bir büyüklük değil ama evin imkanları ancak buna olanak sağladı . Akvaryum'u ikinci el olarak aldım arka plan siyah sprey boya ile boyanmıştı , benim de esinledigim İsonga akvaryumunun arka planı siyah olduğu için değiştirme gereği duymadım . Fazlasıyla sağlam görünse de akvaryumu 2 gün sızdırmazlık testine tabi tutum balkonumda. Testten geçen akvaryum kurulumuna başladım . Biyotop akvaryumu yapmak niyetiyle kurumuş dere yatağından getirdigim kilolarca kayanın hepsini koyacaktım fakat hacmi fazlasıyla düşürdüğü için büyük kısmını elemek zorunda kaldım. Tabana taşlar altına strafor ve köpük parçaları yerleştirdikten sonra bir gün tuzlu suda bekletilmiş olan taslari dizdim.
[K]Suyun ve Kumun Tanka Eklenmesi:[/K]
Çeşme suyunu tanka ekledim. Tanganyika gölünün magnezyum değerinin yüksek olduğunu yaptığım araştırmalar sonucunda gördüm. Yaz tatili için gittiğim Salda gölünden eski akvaryuma koymak için aldığım yaklaşık 10 kg kum ile ilgili araştırma yaptım ve bu kumun da magnezyum içerdiği bilgisine ulaştım.Şans eseri benim için biçilmiş kaftan oldu. Göl kumu çok ince taneli olduğu için öncelikle bulanıklılığa sebebiyet verdi fakat sonra düzeldi.Suya bir miktar su düzenleyici kullandim ve 4 gün dinlendirdim. Dinlenme esnasında her gün su değerlerinin testini yaptım . İlk 2 gün ph 8.7 ve iletkenlik 750 mS civarlarındaydi . Balıkları koymadan önce ph 9.2 ve iletkenlik 860 mS civarlarına yükselmişti buna neyin sebebiyet verdiğini bilmiyorum fakat kumların etkisi olabilir çünkü değer değişimleri kumlar eklendikten sonra yaşandı .
[K] Balıkların Tanka Eklenmesi:[/K]
Ankara'dan uçak kargo ile geldi balıklar. F0 ile ilgili içten içe bir korku vardı . "Ya adapte edemezsem , ya hepsi ölürse , F1 'lerle aynı akvaryuma koyucam bakteri çakışması olursa , stres olursa bloat olursa " vs. vs. En kötüyü düşünmek bazen meydana gelen sonucu görünce rahatlamaya sebebiyet veriyor bu da kısmen iyi bir şey.1.5 saate yakın bir aşılama işlemi gerçekleştirdim yeni akvaryum suyuna . F0 ve F1 leri ayrı kovalarda ayni anda aşılamaya tabi tuttum. Aşılama işlemi sırasında kovalara 2-3 damla metilen mavisi damlattim(ithalatçının tavsiyesi üzerine). Ardından kovalardaki sularla birlikte akvaryuma ekledim.1 ampul Bemiks kompoze damlatarak ışıkları kapadım ve diğer güne uyandık tüm balıklar canlı ve stressizdi. Akvaryum içindeki 6. gün doğdu ve adaptasyon hala bitmiş değil elbette.
[K] Balıklar Akvaryumda : [/K]
F1 erkek çok hızlı bir şekilde yeni akvaryuma adapte olarak boyu kısmen diğer erkeklerden küçük olmasına rağmen liderliği eline aldı ve büyük kayalık bölgeyi sahiplendi.Bu benim istemediğim bir şeydi . Benim tahminim "Gelen erkekler içersinde F1 'imden daha büyük erkekler olacağı için F1 baskın olamaz." yönündeydi. Akvaryumda 2 gün F1 erkeği tuttuktan sonra akvaryum ölçülerine 3 erkek fazla olduğunu kabullendim ve F1 erkeği çıkarmak zorunda kaldım.
[K]Akvaryumdaki Durum ve Hakimiyet:[/K]
Şu an akvaryumda 2 erkek 8 disi F0'lar (3 adet f1'lerin yavrusu) olmak üzere 13 adet balık var . F1 dişim , dişiler içerisinde en baskını oldu ve baskın F0 erkek ile birlikte aynı kayalık alanı sahiplendi. Fazlasıyla baskın olan F1 dişi adeta akvaryumdaki 3. erkek gibi davranıp diğer dişilere eziyet etmeye başladığı için yavru verme potansiyeli yüksek olan F1 dişimi gözden çıkarmak zorunda kaldım ve F1 erkek ile aynı eski akvaryuma koydum . F1 dişiyi çıkarmam ile birlikte diğer dişiler baskin erkeğin bulunduğu kayalık bölgeye bolca uğrayıp erkek ile kurlasmaya başladılar. Doğru bir karar verdim anlaşılan. (Baskın erkek ile diğer erkek arasında 1.5 cm boy farkı var ve küçük olan baskın . Dengelerin ileride değişmesi muhtemel.) Akvaryumda fazlasiyla olan kavgalar F1 dişinin gitmesiyle azaldı .Hala kavgalar devam ediyor. Koloninin oturması biraz zaman alacak gibime geliyor fakat kurlaşmaları görmek beni mutlu etti.
[K]Tankta 6. Gün ve Balıklar ile ilgili genel düşüncelerim:[/K]
Balıklar geldiğinde yemsizlikten kaynaklı karınlarında hafif çekilme vardı yavaş yavaş formlarını alıyorlar.Baliklarimdan erkeklerim kusursuz renklerde . Hemen her Tropheus türünde olduğu gibi isongada da dişinin , erkek kadar güzel olması durumunda ancak o koloniye güzel denebilir bence . Dişilerimin de 6 'sı erkekler kadar güzel . 2 tanesinin ise siyah arka fondan fazla etkilendiğini düşünüyorum , diğerlerine göre daha ufak ve önceki akvaryumda biraz hırpalanmış ve yem yiyememis gibiler zamanla form ve renkleri yerine gelecektir.
[K] Yem Yeme Durumları :[/K]
"Baliklarim geldiğinde ilk birkaç ay kesinlikle ürkek olacak ve korkup kaçacaklar buna hazırlıklı ol ."diyordum kendime fakat karşılaştığım tablo o kadar farklıydı ki bir gün sonra yem vermek için kapağı açtığımda elimdeki yeme saldıran ve akvaryuma elimi daldırdığımda tabiri caizse kendini sevdiren baliklarim var. Bu çok güzel bir şey anüs vent kontrolünü istersem kepçe kullanmadan bile yapabilirim o derece :) ( bu arada akvaryuma koyarken daha fazla stres etmemek için anüs vent kontrolü yapmadım keşke yapsaydım. "Acaba erkek sayısı fazla olduğu için mi bu kadar kavga oluyor?"diye düşünmeden edemiyorum.)
[K]Kullandığım Yemler : [/K]
Sarımsak yağını emdirdiğim Jbl spiriluna ve organix super kelp flakes yemlerini veriyorum . Doğal antibiyotiğin ilk aşamada yararı olacağına inanıyorum formlarını kazandıktan sonra sarımsak yağını azaltacağım ve bir çeşit omega one yem ekleyeceğim.
[K]Hatalar ve Düzeltmeyi Düşündüklerim:[/K]
Esinledigim akvaryumdaki arka fon siyah olduğu için aldığım akvaryum arkasında siyah sprey boya ile boyanan fonu değiştirmedim. Balıkların hemen hepsi stressiz fakat herhangi bir sebepten strese giren balığı(özellikle bahsettigim 2 çelimsiz dişi)daha da strese soktuğunu düşünmeye başladım siyah fonun . Biraz daha deneyimledikten sonra değişim gerektiğini düşünürsem değiştiririm . Akvaryum kaya dizilimi ile ilgili hata yaptığımi düşünüyorum . Biyotop akvaryumu olsun diye kurulum yaparken balıkların bölgesini belirleyebileceği , saklanacağı yerler yapmayı aklıma getirmedim. Sizlerin de bu taş dizilimi hakkındaki fikirlerinizi bekliyorum.Dekorasyon konusunda fikirlerinizi almak isterim. Şu aşamada akvaryum görünümünden ziyade balıkların kendini güvende hissetmesi daha önemli. İkisi bir arada olsun istedim fakat pek olmadı gibi. Işıklandırmaya gelince akvaryum cama cam olduğu için ışıklandırma ile ilgili yapabileceklerim sınırlı . T5 Florasan sistemi kurmayı duşünüyorum fakat bunun için bir kapak yapmam-yaptirmam gerekli . Bununla uğraşacak vaktim şu an için yok kendi yapabileceğim bir şey için de para harcamak istemiyorum . Şu an ışık yeterli düzeyde ne az ne de çok . Zamanla değişim yapabilirim . Işıklandırma konusunda da fikir ve tavsiyelerinizi alabilirim .
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133257/101120180004341.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133257/101120180004451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133257/101120180004531.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133257/101120180005091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133257/101120180005221.jpg[/IMG]
F0'ları Akvaryum'a Koymadan Önce F1'leri Koysam?
Teşekkürler yorumunuz için dikkate alıcam.
F0'ları Akvaryum'a Koymadan Önce F1'leri Koysam?
Merhabalar yaklaşık 2 yıldır Tropheus (1.5 yıl isonga) beseleyen biri olarak mevcut akvaryumumu büyüttüm(100-40-50) ,yeni akvaryumum (120-50-50) kurulum arefesinde ve F0 isongalar(2e-8d) almayı düşünüyorum. Tüm balıklarımı aynı akvaryumda besleyeceğim en azından planım bu yönde.Koloniye sonradan balık eklemenin ölümcül olabileceğini duydum ( daha önce ekleme yaptım sorun yaşamadım ancak yaşanmayacağı anlamına gelmez) . Sorum şu : Akvaryum suyu kısmen oturduktan sonra(Su 1 hafta dinlendikten sonra),F1 'leri içerisine koymam bakteri oluşumu açısından muhtemelen daha iyi olur fakat gelecek olan F0' ları , bakteri düzeni oluşmuş bir akvaryuma koymak riskli midir ? Tüm balıkları aynı anda koymak daha mı uygun olur ? Düşünceleriniz nelerdir? (Şu an 1e 1d ve 3 yavru F1 isongalar'ım var)
Ek bir soru daha ; biliyoruz ki tropheuslar taşlardan yosun kazımayı severler önceki akvaryumumda mevcut bulunan yosun kaplı taşları yeni akvaryuma koymak bir sorun teşkil eder mi ?
Hirpalanan Disi
Brichardi türleri sert balıklardır. Yüksek sayılı kolonilerde beslenmesi uygun görülüyor. Balık sayısını artırmak sorun önüne geçebilir. Fakat erkeğiniz olması gerekenden fazla baskın da olabilir.Balıklar yavrudan beri bir büyüyen balıklar mı yoksa sonradan oluşturduğunuz bir koloni mi ?
Tropheus Deneysel Çalışma
Herkese mutlu hobiler. Başlık biraz ilgi çekici oldu gibi. Bir suredir kafama takılan ve uygun imkân-zaman bulsam denemek istediğim bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Biliyoruz ki F0 anaçların renkleri bir sonraki nesilde bozuluyor. Diğer nesilde daha da bozulmalar olabiliyor.(özellikle bantlı balıklar için) Bunun sebebinin AKVARYUM su değerlerinin göldeki gibi olmamasından, göldeki yemler ile AKVARYUM ortamındaki yemlerin aynı değerde olmamasından ve stressten dolayı olduğunu duydum. Merak ettiğim şu. : Eğer AKVARYUM su değerlerini (çok zor belki ama) göldeki değerlerle aynı tutabilsek ve akvaryum içerisinde ideal stressiz bir ortam oluştursak (ki bu da zor) gelecek nesilleri de anaçları ayarında kaliteli renklere sahip balıklar üretilebilir mi? Nesilden nesile aktarılan genlerin değişmesinde etkili olan çevresel diğer faktörler nelerdir?
Discuslar Akvaryumda Sorularım Var
Herkese mutlu hobiler. 100.40.50 lik akvaryumumda geçirdiğim yaklaşık 2 aylık Tropheus deneyiminin ardından discusa geçiş yaptım.(akvaryum ölçülerinin Tropheus için yeterli olmaması sebebiyle.) 13 adet farklı boyda discus aldım . En ufakları 1 TL büyüklüğünde en büyüğü de 7-8cm civarı. Taşırken ve akvaryum suyuna adapte ederken balıkların bulunduğu kova içerisindeki su sıcaklığı fazlasıyla düşmüştü . Nihayetinde akvaryum içerisine koydum ve geceyi kayıpsız atlattım. Şu an akvaryum sıcaklığı 28-30 derece civarında.Hala tam alismadilar stres yapiyorlar.Forumda bir çok bilgi okudum bitkili akvaryumda yavru buyutulmemesine dair. Sorularım şunlar;
1. Akvaryum tabanındaki kum ve çok da büyük olmayan anubias bitkisi yavruların büyümesine engel teşkil eder mi?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133257/IMG_20160116_000935_HDR.jpg[/IMG]

2. Bir de discuslarımın türlerini fotoğraftan anlayabiliyorsanız söyleyebilir misiniz?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133257/IMG_20160116_095517_HDR.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133257/IMG_20160116_095615_HDR.jpg[/IMG]

[EDIT]hanser35,2016-01-17 15:19:16[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,743,841 Mesaj
  • 401,556 Konu
  • 91 Forum
  • 141,859 Forum Üyesi
  • 1,447 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,535 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.