ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ulvi Özuğur
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1566
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2012 06:29
Son Ziyaret:
19 Saat 29 Dakika önce
Toplam Mesaj:
776 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
4 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
4

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulvi Özuğur
Doğum Tarihi:
12 Kasım 1982
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulvi Özuğur Açtığım konu ve makaleler için link [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/uyeacanbul.asp?uye=133013[/URL] 05425539604

SON 10 MESAJI

Tds Metre Tavsiye
Kusura bakmayın vakit bulamamıştım.
Bu sefer linkle beraber resmini de atıyorum.

[URL]https://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/bnj-multifonksiyonel-tds-iletkenlik-olcer-ec-metre-434220449[/URL]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133013/100520191842511.jpg[/IMG]
Sadece Çok Az Gördüm Karideslere Zararlı Mı ?
Resimden ne oldukları ve boyutları tam anlaşılmıyor ama genel anlamda kurt benzeri canlılar karideslere zarar vermezler (planaria hariç)
Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum...
Ucuza Mineral Katkılar ve Su Hazırlayıcı Yapımı
Aleyküm Selam Bahadır Bey,
Evet discus trace diye satılan sıvılar gh mineralle beraber mikro element gübresine benzer bir karışımdan oluşurlar. Burada karidesler için kullandığımızı belirttiğim gh mineral ve mikro element gübrelerini discuslarınızda benzer şekilde kullanabilirsiniz. Discus trace'e veya birilerinin satmaya çalıştığı sihirli tozlar ve sıvılara para dökmenize gerek yok... Güncel tarife sanırım beğeni bırakmışsınız son sayfalarda yazdıklarımdan da yararlanabilirsiniz. Kolay gelsin (Geciken cevap için kusura bakmayın) mutlu hobiler...
Ucuza Mineral Katkılar ve Su Hazırlayıcı Yapımı
[QUOTE=mehmet karadağ]Ulvi Bey merhaba. Bu konuyu yine bir inceledim. Şu an yeni bir taiwan Bee tankı kurma aşamasındayım ve gh+ ı sizin tariflerinize göre hazırlayıp potasyum ve Micro takviyesi ile kullanacağım. Size em konusunda danışacaktım. Aktifleştirilmiş em için 1lt lik şişelerde 30-40 tl arası fiyatlar bulunuyor. klorsuz su ile 1/1000 oranında seyreltip kullanın gibi şeyler yazıyor ürün etiketinde. Açıkçası kullanımı temini konusunda biraz daha ayrıntı verebilirseniz sevinirim, saygılarımla.. [/QUOTE]Cevap biraz geç olacak ama o seyreltme oranı havuzlar için sanırım. Alırken akvaryumda kullanacağınızı belirtin, bizim kullandığımıza em 1 a diyorlardı sanırım. (Em'in tarım, su vs gibi farklı alanlarda kullanım için hazırlanmış çeşitleri var) Kabaca 100 litreye yarım kapak yeterli olur, yani 1 litreyi son kullanma tarihinden önce bitirmeniz zor. Fazlasını yemlerine karıştırabilir, bukaşi topu vs yapabilirsiniz.
Ph hakkında safsatalar, doğru bilinen yanlışlar
[QUOTE=kabaktadi]Sormak istediğim birkaç sorum olacak.

Oturduğum yerde kuyu suyu kullanılıyor. İçmek için tezgah altı arıtma cihazımız var -içinde hangi materyaller var bilmiyorum. Elimdeki Ph ve Tds metre ile hem direkt çeşme suyunu hem de arıtıcıdan çıkan suyu ölçtüm. Değerler şu şekilde; Çeşme suyu Ph:8.42 Tds:450, Arıtma suyu Ph:7.90 Tds:075. Güney Amerika biyotopu kurmak istiyorum ve Bu suyu yumuşatmam gerekiyor.
1- Bu değerleri düşürmem için Osmos mu önerirsiniz yoksa 3lü kartuş filtre yeterli mi? (Tabi çeşme suyu değerleri üzerinden konuşuyoruz.)
2- Henüz Gh ve Kh testleri edinmedim. Bu iki değeri düşürmek için ne yapabilirim? Çünkü Ph bunlara bağlı olarak düşüyor demişsiniz.
3- Önerebileceğiniz bir osmos cihazı var mı? Direk çeşmeden alıp akvaryuma ekleyebileceğim bağlantı tipi olan? Mesela https://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/akvaryum-osmos-su-uretim-filtre-seti-369704620?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232251087*22324008687*58375859127*%7btype%7d*369704620*pla-374145412229&gclid=EAIaIQobChMIovOnkKOp3QIVweeaCh1RvQVxEAkYASABEgJaivD_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0 bu linkteki ürüne güvenebilir miyim?
4- Eğer osmos lüks ise söylediğiniz 5 mikron + Karbon + 1 mikron şeklindeki kartuş filtre işimi görür mü bu çeşme suyu değerlerinde?
5- Kartuş filtrenin sonuna mix-bed reçine kartuşu da ekleyip 4'lü sistem yaparsam nasıl olur? Bir de bu reçine için rejenerasyonun nasıl yapılacağı konusunda bilginiz var mı?

Teşekkürler.[/QUOTE]Normal osmos sisteminin sonuna mix-bed reçine eklemek dışında o değerleri güney amerikan biyotopuna uygun hale getirmeniz zor. Bu sistemle de çıkan su sıfır olacak ve siz sadece gh mineral ekleyerek düşük ph/gh bir su elde etmiş olacaksınız. Gh mineral için mesajlarımı aratabilirsiniz.
Su Değişimi Yöntemleri
[QUOTE=Ugur79]
Suyu %80 gibi bir oranda boşaltsak, direk musluktan (kartuş filtre kullanmadan) son hızda ve uygun ısıda akvaryumu hızlıca doldursak, sonra akvaryum litresine uygun ölçüde sodyum tiyosülfat ve edta yı akvaryuma eklesek (uygun oranları Ulvi beyin su duzenleyici hazırlama konusundan biliyorum) ve sonrasında sump içerisindeki kafa motorunu çalıştırarak sump ı devreye soksak nasıl olur?
Bildiğim kadarıyla bu kimyasal maddeler sudaki klor ve ağır metalleri anında bağlıyorlar. Bu yötemle balıklarım evet su dolumu esnasında klora biraz maruz kalsalar da bu durum uzun sürmemiş oluyor. Eğer bu şekilde kısa bir süre için dahi olsa klora maruz kalmaları sıkıntılı olur diyorsanız ikinci sorum da suyu boşalttıktan sonra doldurmaya başlamadan önce su düzenleyici kimyasalları direk akvaryuma uygun ölçüde döksek ve sonrasında çeşmeden suyu son hız bassak?

Yorumlarınızı merakla bekliyorum.[/QUOTE]
Sorun balıkların maruz kalmasında değil, tankınızda amonyak, nitrit mevcutsa klor ile gireceği tepkime sonucu oluşacak kimyasallar. Bu gibi bir durumda maruz kaldıkları süre çok kısa da olsa sonuçları kötü olur. Gelelim sizin akvaryumunuzda bu tür bir tehlike var mıdır? Bence yoktur, çünkü discus akvaryumlarında düzenli ve devamlı su değişimi yapılır. (Detaya girmeyeceğim)

Su düzenleyicisini suyu doldururken eklemeniz biraz daha mantıklı ama üç kartuşlu filtre + kombi daha sağlıklı bir seçim olur.
Kolay gelsin.
Karides Akvaryumunda Filtre Önerisi
En iyisi taban filtresi ve hamburg filtre hibridi yapmak, işin içine dış filtreyi de eklerseniz tadından yenmez (sunsun b 70-80 lirayda en son)
Sunsun taban filtresinin borusundan çekiş yapacak hamburg süngerinin ötesine atacak.
Bendeki sistemleri görmek isterseniz şu sayfadan itibaren okuyabilirsiniz = [URL]http://www.akvaryum.com/Forum/karides_uretimi_ve_bakimi_k745677_sn15.asp[/URL]
Kolay gelsin...
Tds Metre Tavsiye
Resmi paylaşılan tds3 cihazı 10 ppm civarı hatalı ölçer tavsiye etmem.

Şunu tavsiye ederim 2 senedir kullanıyorum, 40 lira civarına da bulabilmeniz lazım fazla araştırmadım n11'e vs'de bakın = https://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/ec-tds-metre-tds-metre-ec-metre-isi-olcer-356667044

Grindal Kurt Kültürü - Tecrübelerim, Püf Noktaları
[QUOTE=Sinyoooor]Ulvi bey japon balıklarında grindal kurtlar kullanılabilir mi dersiniz? Ne sıklıkla ne kadar verilebilir?[/QUOTE]Japon balıkları otçul ağırlıklı hepçil beslenir. Haftada 1 veya maks. 2 kere verebilirsiniz.
Bakteri Çakışması - Önlem ve Tedavi
[QUOTE=Ahmet0816]Hayırli kandıller ulvi bey,
Bakterı cakışması ile karsılastım 2 ufak boy 2adet de yenı getırdıgım buyuk boy dıscuslarımı kayybettım.
Sonrasinda permasol banyosu yaptım 30sn den karantına tandıkda. Tatrasıklin di galiba bi 5dk da bu ilaçtan banyo yaptırdım
Tankta ise. %95su degısımı ve bakterı kulturu ekledım tum fıltre malzemelenı degıştırdım. Isıyı tekrardan 30a cıktıgında dıscusları trkrardan ana tanka ekledım.
24saat sonra tekrardan permasol banyosumu yaptırsam ıkıtanesı nın mukozasi cok ufak bir kıamında beyazımsı sey var dıyerlerı normal
Napmaliyim sizce[/QUOTE]Size de hayırlı kandiller.
Karantina tankını hiç işin içine sokmayacaktınız çünkü olan olmuş. Tedaviyi yazılan sıra ve şekilde ana tankta uygulamalısınız... Yaptığınız büyük su değişimi ana tankı kurtarmış olabilir ama bir şey söylemek zor, tekrar belirtiler başlarsa bu sefer ana tankta uygulama yaparsınız.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.