ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
alemadam
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
219
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Şubat 2012 14:03
Son Ziyaret:
16 Ekim 2018 00:23
Toplam Mesaj:
1308 [0.54 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
27 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Sercan Demirci
Doğum Tarihi:
07 Temmuz 1984
Yaş:
34
İl:
Ankara
Meslek:
Mali Müşavir
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Karışık discus

SON 10 MESAJI

Astronot - Karışık Güney Amerika Akvaryumu
Allah yardımcınız olsun, zira artık akvaryumunuz asla bu temizlikte olmayacak.
Astronotlar yüzünden.
Discus Hakkında Doğru Bildiklerimiz Yanlış Mı?
Burada herkes tecrübelerinden bahsediyor, yeni arkadaşlarımız da haklı olarak imkanları çerçevesinde hobiyi geliştirmek, keyfini çıkarmak istiyor.
Belki haklısınız, yıllardır bu mecrada paylaşımlar yaptınız, yıllardır bu konular tartışılıyor, doğru nedir, nasıl olur, daha iyi ne yapabiliriz?
Değişim hızla sürüyor, bundan 4-5 sene evvel burada ozmos olmadan üretim yapılacağını söylesek belki de kimse inanmayacaktı, bugün ozmos olmadan gayet sağlıklı ve çok sayıda yavru alabiliyoruz. Bunun sebebi de, balıkların tamamen musluk suyuna adapte olması olabilir diye düşünüyorum, tamamen musluk suyunda büyümüş yavrular belki de adapte oluyorlar ve belki de bundan bir kaç yıl sonra ozmos tarihe karışacak, gerek kalmayacak bunun garantisini kimse veremez.

İnsanlar burada merakından bir şeyler soruyor, başta belirttiğim gibi haklısınız, yıllardır yaza çize sıkılmış olabilirsiniz fakat yeni başlayanlar için bu hobi hem eğlenceli hem de maliyetli.
Kendimden örnek vereyim, discus aldım bir kaç kez kötü deneyim yaşadım, balıkları tanımaya başladıkça tecrübe kazandım, burada sizlerin yazdıklarını okudum, sizlerin bu konudaki katkınızı asla inkar edemeyiz fakat üretim konusuna gelince, olmazsa olmazlar var, bunların acaba başka bir yolu var mıdır diye düşündüm.
Sebepleri belli, herkes evine ozmos alamıyor, alsan dert, onu kurması dert, bağlaması, akvaryuma suyun aktarımı, hepsi birer sorun teşkil ediyor.
İnsanlar bu sebeple sürekli gelip, başka bir yolu olup, olmadığını soruyor.
Ben de ozmos araştırdım fakat alamadım, yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü.
Ozmos kullanmadan gayet sağlıklı yavrular aldım, şu anda büyütüyorum, yaklaşık 110 yavrudan 8-9 tane gelişemeyip, kaybettiğim oldu, sanırım bu kadar fire de kabul edilebilir düzeyde.
Burada paylaşım için varız, sürekli yeni insanlar gelecek, sürekli hobiye yeni başlayanlar olacak, amacımız paylaşımsa elimizden geldiği kadar destek olmamız gerektiği kanaatindeyim.
Selamlar
Yavrudan Büyüttük, İlk Yavruları Aldık 😃
1,5 aylık güncel

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=Yl0v8KhCDgs[/VID]
Discus Hakkında Doğru Bildiklerimiz Yanlış Mı?
Tunç Bey hoşgeldiniz.
Musluk suyu ile su değişim ve üretim yaptığımı belirttim fakat bu ne bir öneri ne de tavsiyedir, sadece bilgi amaçlı yazdım.
Selamlar
Discus Hakkında Doğru Bildiklerimiz Yanlış Mı?
Ankara da direkt çeşme suyu kullanıyorum, hem yavrularda hem de anaçlarda
Üstelik üretimi de çeşme suyuyla yaptım, ozmos kullanmadan [:)][:nazar:]
Discus Hakkında Doğru Bildiklerimiz Yanlış Mı?
Hergün dip çekip, %25 değiştirseniz yeterli olur ama ne kadar çok değişim o kadar gelişim demektir.
Yanık kalanlar büyümez ufak kalır.
Discus Hakkında Doğru Bildiklerimiz Yanlış Mı?
[QUOTE=brigantes]Merhaba arkadaşlar, discus lar hakkında bir çok video izledim, makale okudum. Araştırdıklarım kadarıyla yavru discuslarda günlük su değişimleri ve bol yemlemenin (5 kere kuru yem 2 kere dana yüreği) elzem olduğuydu.

Yanlız geçenlerde bir üreticiyle tanıştım, güvenilir bir insan olduğunu söyleyim. Bana haftalık su değişimi yeterli olduğu ve yemlemede dana yüreğinin olmazsa olmaz olmadığını sadece kuru yem ile dahi büyüyebildiklerini ama bunun geç olduğunu söyledi. Sadece balıkları alırken sağlıklı olmasına dikkat etmem gerektiğini söyledi. Discus üreten arkadaşlar konu hakkında fikirlerini söylerlerse mutlu olurum. Keyifli hobiler. [/QUOTE]

Yaklaşık 2-3 yıldır discus ile uğraşan ve şu an üretim yapan biri olarak size tecrübelerimi aktarayım.

Haftalık su değişimi yeterli demesi, balığın yaşama şartları açısından uygundur fakat balıklar yeterince büyüyüp, gelişemeyecek ve bir süre sonra da iç parazit kaynaklı ölümler kaçınılmaz olacaktır. Size şöyle örnek vereyim, çok iyi bir üreticiden 25 adet discus alıp, büyüttüm. 400 litre akvaryum olduğundan ilk başta günlük su değişimleri yapıp, dana yüreği ile besledim, gelişimler inanılmaz bir şekilde arttı, sonraları su değişimlerini aksatmaya başladım ve çoğu yanık kaldı, bir süre sonra da ölümler başladı. 25 adet balıktan 4-5 adet büyütebildim. Kalanların çoğu öldü, bir çoğu da yanık kaldı, aldığım zamanki halleriyle duruyorlar.
Dana yüreği balığı büyütebilmeniz için elzem, illa vermeniz gerekmiyor tabii ki, sırf kuru yem ile de büyürler fakat üç kat zamanda ancak gelişirler, bazıları da yanık kalabilir.
Fakat su değişimi emin olun, yemlemeden çok daha önemli...
[EDIT]alemadam,2018-09-21 13:27:24[/EDIT]
Kötü Başladık...
[QUOTE=Zoresmer]Bilgi veren yorum yazan tüm arkadaşlara tşk.
Şuan da sorun olarak baskınlık durumu ve kuru yem yememe var sadece ,alemadam hocam dediğiniz gibi yapıyorum bir parça akvaryumun bir ucuna diğeri öteki uca atıyorum ama bizim balık psikopat sınır devriyesi gibi iki tarafa da gidip kovalıyor diğerlerini bu yüzden de dip çekimini hemen yapamıyorum 1saati geçiyor,belli bir süresi var mı ?

Arka fon olayı istesem de yapamam akvaryumun arkasına geçmek imkansız ben böyle daha sevdim önceden maviydi basık kalıyordu daha bı ferah gibi böyle sanki.

Giray hocam akvaryuma yaklaşırken çok yavaş hareket ediyorum en ufak harekette saklanıyorlar ama alışmaya başladılar ben yaklaşınca cama geliyorlar arkalara fazla girmiyolar baskın olan kovalayınca gıdıyolar genelde,kökleri çok zor ayarladım vantuzladım bağladım vs.klişelerin dışına çıkıp bı şansımızı deneyelim bakabilecek miyiz bu haliyle ,aklımda kalacağına şansımı denemek istedim ölmesinler yeterki.
[/QUOTE]


Zamanla size alışacaklar, yem konusuna takılmayın, ufak ufak da olsa yerler, bir süre sonra iyice alışacaklar, onlara zaman tanıyın.
Kötü Başladık...
Size yem konusunda bir önerim var.
Baskın balık diğerlerini yaklaştırmadığından ilerde gelişme bozukluğuna yol açıyor, bazıları yanık kalıyor.
İki parça atıyorsanız, birini sağ köşeye, diğerini sol köşeye atın, gerekirse motoru kapatın, dalgalanma olmasın, attığınız yere düşsün.
İki tarafa da müdahale edemeyeceği için diğer taraftakini balıklar yiyecektir.
Kötü Başladık...
Dün aldığınız balık bugün ölmez, muhtemelen iç parazitti yani hastaydı balık, discus zor balık değil biraz tecrübe, araştırma yeterli.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 467 Online Kullanıcı, 262 Üye

Online Kullanıcılar

whitefish, hedayse, MertYılmaz, fatihtugay, -RBG-, hasant, Ejder Günaydın, OMER006, gokberkgonenc, ademakci, kanmet, hakancakir, beyazgul, sorceres, erdemist, fretzly, Yaqmur, Ramirezi, İsmail YILDIRIM, certok, ozgurnez, KANARYACI, darkmin0102, eray3452, ismail U., DiscusFan, Vdtsngl, icelebi, DogukanKosem, safak55, BARBAR, Muhendiss, ELPRESACANARİO, ...HolloW..., darksider, darkaura, ngerekli, trophhor, Rango, cief17, BassBarco, Lodos muhafızı, MurathanM, thecrash, TSevil, S.Bal, alias46, ONRAYDN, kaleliii, mcmert, BlackHawkX, LeonardoB, TheHobi, mesutok, Tesla, Golgeci, xsersery, tumutyavuz, fikri.kaya13, mumishka, banned, Trend Akvaryum, fate, msurucu, otuzkilo, keyman79, comolok, Bshkk, ersel, furkantenekeci, Delraich, quarantie, sadhin, berkin88, ahmetcirali, Mehmet0011, gyunda, omerankara, muratantalya007, volkanizma06, kabaktadi, Coderx, indianaconz, BakıŞ, orimohito, hmdsyln, merkiremitci, mercedesclk, Mehmetpoad, BKAYA, Acil Stop, eyorubulut, Htylmz, floryaetipet, Sercan10, deatless22, kadirik, hermiş, Furkann66, AzmiKibar, hukaya, snejniybar, Discege, hasancn, Esedullah, mesagac, irfan, deno06, vedat79, ahmet1661, KaAn7708, umıt, aires, necobet314, AHMETEND, TimKo, Naturality00, mkr42, Ulvi Özuğur, Unal37, volkan26, YusufAlperen, BoranPara, CALENDER, sensey, bayerufak, gokturkseyhan, hakan66, cpknrkk, efsane52, servet, supert, s3lck, eek55, DeeP BluE, KadirSpmz, turan19, Selman06, AGR6349, 25at42, caneruzal44, Kınayu, mally3485, ApistoPanduro, BadWolf, GRantMaSTeR, edis, Fatih ÇE, songoku, HugoSanchez, atiryaki, erulusoy, Mete Duru, nzm06, starmedica, ada11, mehmetkkten, oguzhanasl, afacan80, dadasgs, enginm2000, milanrapaic647, FischerG, Kifidis, ergulk, DeviLLe, mkale, onurEX, Mert42, faithlesss, kemalgider, Mikail Erdoğan, osman35, karaman67, Yasarozen, Akgün Cem, enversen79, chnkc, samsunfish, Sj Injection, MiSoSiKiaN, Ciddi, ulukaya84, Orhunekm, sofiemre, sagittarius, Ugur79, muratchef, sarıyerli 1970, aytachan, cem1723, EERDALL, Crash06, suleymanertugrul, yekk, musasyakaya, mehmetaydin, frknsyl, bluemirror84, AmazonDream, erdgn_celal, ryzend, Ekrem Kaan, wallece, HarunYldrm, Apistotales, gökhanye, Üstürkiyalı, aragorn421, JangoFettus, Skylord, MEGALODON34, muyat, Fragant, alperox, SeFfAh, cuce__vatoz, lojistisyen, eray80, bademakvaryum, Fatihozirkin, cashercash, omerterzi, jaloreef, Ubasci, ers1905, emreeeuslu, hakutlu, aliyilmaz34, İsmail Eratik, orhanönal, IBILI, YoKuSa, captainbalik, ahmet1424, solaytekin, yucesoy83, Ablgc066ankara, Khann, SerkanAkın, Mehari, mrtysr, hasancobanoğlu, Selimkiyecin, abartmatozu, bhtyr, mstf26131, Yavuz TEKE, Gorkemkgo, Kemalk41, DoctorMp, halilsa, Furkanbaba76, LemanTurqi, ademh, mehmetsahin12, LEWO_1453, Byknss97, bkEmre, L144&SRed&Lda16, ahmet3nc, ozan_1903, esyusuf,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.