ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
spongebob55
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Ağustos 2011 02:23
Son Ziyaret:
10 Saat 16 Dakika önce
Toplam Mesaj:
27 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ugurcan eker
Doğum Tarihi:
19 Eylül 1992
Yaş:
26
İl:
Ankara
Meslek:
Asist. Doktor
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Uğurcan eker

SON 10 MESAJI

D501 Co2 Kiti Deneyimlerim
Kaptmaktan kastim ince ayar vanasini kapamak. Onu tam kapattigimizda sonucta elimizde co2 olsa bile gecemeyecek akvaryuma.

Gercekten ifade etmek zor olabiliyor şöyle diyim uzun gitmesinin püf noktasi diger siseye gececek limon tuzu miktarini bizim ayarlamamiz. Bunu da miknatisli hortumu elimizde co2 oldugu surece ( basinc gostergesi ile takip edilebilinir) dipte tutmamak , yüzeye cekerek sagliyorum.
D501 Co2 Kiti Deneyimlerim
[QUOTE=yusufsarac5033]Spongebob55 üstad sizin sistem kaç gün gidiyor ?[/QUOTE]

Konuda da belirttim ama 25-30 gun arasi gidiyor 200 gr limon tuzu - 200gr karbonat ile.
D501 Co2 Kiti Deneyimlerim
Ph dalgalanması hakkında goruslerinizi okudum. Lakin bu dalgalanma fizyolojik sinirilarda olduğu surece sıkıntı olacagini dusunmuyorum. Canlida dahi pH belli fizyolojik araliklarda bulunabilirken burada direk canli degil canlinin icinde bulundugu ortamin pH degisimlerini konusuyoruz. Tabiki ben pH daki degisimlerin normal fizyolojik sinirlarda oldugunu varsayarak bunu
soyluyorum.
D501 Co2 Kiti Deneyimlerim
Öncelikle bu forumda gerek bu gerek diğer nickimle :) ne zaman kafama bir soru takılsa , merak etsem hemen yardımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum.
Ben de en azından böyle bir konu başlığıyla deneyimlerimi paylaşmak istedim. Çünkü evet sistemin kurulumu formülleriyle ilgili bir kaç konu olsada günlük kullanımı , akvaryuma ilerki aşamalarda etkisi ile ilgili bir başlığa ben ararken rastlamamıştım.
Fiyatını açıkçası tam hatırlamıyorum ama ben de çin sitesi üzerinden yaklaşık 3-4 ay önce d501 kitini temin etmiştim. Formülleri dediğim gibi hem kitin içinden çıkıyor hem de internette aratırsanız hemen karşınıza çıkar.
Günlük kullanımda evime yakın bir aktardan 200er gramlar halinde limon tuzu ve karbonatları ayrı ayrı paketletiyorum. 200 gr limon tuzu 3,72 tl , 200gr karbonat 0.8 tl ya almışım son ay. Fiyatlar artabilir daha uyguna da bulunabilir ben evime yakın olan bir yerden aldım açıkçası.Bu 200gr limon tuzu-200gr karbonat ikilisi bana 25-35 gün arası Co2 sağlıyor. Aslında konuyu açmamın asıl can alıcı kısmı şimdi söyleyeceklerim. Çünkü pek çok başlıkta sistemi kurdum 2-3 günde bitti tarzı pek çok yorum vardı ki ben de ilk kurduğumda 4-5 günde bitmişti.
Şöyle ki sistemi kurduk , limon tuzu olan şişeyi sıktık ve bir mitar limon tuzlu su karbonat olan şişeye geçti , gaz oluşmaya başladı. Bu aşamada bir süre bekleyin 1 saat gibi bir kaç defa daha sıkabilirsiniz şişeyi , hatta karbonatlı şişeyi çalkalayın da ki iyice karışım olsun. Basınç göstergesinden takip edebilirsiniz co2 varlığını.Kritik kısmı ise bir miktar co2 elde ettiniz basıncınız 2-3-4 her neyse çıktı. Sistemde limon tuzuna dalan hortumun seviyesini mıknatıs yardımıyla ayarlamaya geldi.Mıknatıs yardımıyla bu hortumun ucunu limon tuzu karışımı olan sıvı seviyesiyle aynı veya 0.5-1cm altında olacak şekilde ayarlayın ki kontrolsüz limon tuzlu su karbonat tarafına geçmesin. En fazla o 1 cm yükseklik dahiline olan sıvı geçebilsin.
Bu aşamadan sonra artık basınç göstergesiyle takip edebilirsiniz şöyle ki basıncı kalan co2 stoğunuz olarak da düşünebilirsiniz.
Benim co2 diffüzörüm 1-1,5 bar? basınçtan sonra gaz çıkışı sağlıyor. Siz de bu şekilde co2nizi kullanabilirsiniz. Basıç difüzörü yenemediğinde önce karbonatlı şişeyi karıştırıp hala karışmamış limon tuzları ve karbonatın sağladığı yeni co2 ler elde edersiniz.Ha baktınız karıştırdık artmıyor o zaman da limon tuzlu şişeyi sıkıp karbonatlı şişe tarafına yeni limon tuzları geçirirsiniz.
Gece sistemi kapatıp sabah tekrar açma imkanımız var. Ancak şuna dikkat edelim sabah açarken co2 hızını dikkatli ayarlamalıyız.İlk ayarladığımız vana açıklığının sisteme hemen yansımaması bir handikap. Şöyleki ilk mesela bir tur çevirdik saniyede bir damla çıkıyor , 5 dk sonra çok çok yüksek bir co2 çıkışı bulabiliriz.Bu da balıkları tehlikeye sokar.5 dk sonra ise akacak co2 miktarı dengeye oturur.Demem o ki ayarladınız 5dk sonra bir bakın , damlacık istediğiniz gibyse sıkıntı yok fazla veya azsa artırın ya da azaltın ancak 5 dk sonra bir daha bakın.
Kabaca anlatacaklarım bu kadar.Sorularınızı bu başlık altından da alabilirim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Herkese iyi hobiler.

Not: eklemeyi unuttum ben sistemden çok verim aldım :)
4 Aylık Dış Filtre Yönetimi Nasıl Olmalı
[QUOTE=wolfson]Karbon ile siparoxun görevleri farklı karbon yerine zeolit yada purigen kullanmanızı tavsiye ederim.[/QUOTE]

Peki karbon işlevli dediğniz ürünlerden birini kullanmam gerekli mi? Çünkü karbonu ilk kurulumda kullanın sonra kullanılmasa da olur tarzı yorumlar okudum kafam karıştı.
4 Aylık Dış Filtre Yönetimi Nasıl Olmalı
[QUOTE=Venom01]

Merhaba, Balıklarınız neler?

1) Ben elyafı değiştiriyorum, fakat akvaryum suyu ile yıkayıp geri koyanlar olduğunu çok okudum. Değiştirme taraftarıyım çünkü yıkanınca tuttuğu pislikler tam gitmez ve debiyi düşürür.
2) Seramik üzerilerinde bakteri yerleşimi olduğundan, yenisi ile değiştiğinde bakteri ortamını ciddi oranda azaltır. 2-3 ayda bir yıkamak daha faydalı.
3) Akvaryum oturduktan sonra çıkarılabilir. Karbon yerine bioball, zeolit veya lav kırığı düşünülebilir. Bu malzemeler üzerilerinde seramikten daha çok yararlı bakteri tutar.
4) Bence değişime gerek yok.

Her temizlikte malzemeleri mutlaka akvaryum suyuyla yıkamayı unutmayın.[:iyi:][/QUOTE]

Cevap için teşekkürler.
100 litrelik tankımda [S]6[/S]5[:((] koi kılıç , 3 fr lepistes , 5 ember tetra var.[EDIT]spongebob55,2018-09-21 18:11:10[/EDIT]

Cevaplarınıza istinaden forumu biraz okudum karbon yerine sera siporax tercih edilebilir mi ? Suyun geçiş sırasına göre pozisyonları önemli midir ?
4 Aylık Dış Filtre Yönetimi Nasıl Olmalı
Başlıkta da belirttiğim gibi 4 aydır kullanmaya başladığım Fluval 106 dış filtrem var. Bu benim ilk dış filtre deneyimim olduğu için de bazı sorularım için yardımınızı istiyorum.Şöyle ki filtrenin 2 sepetinde kurulumla gelen seramik ve karbon var. Şu an için debimde belirgin bir düşüş yok ancak ben şu anda ya da bir iki ay sonra nasıl değişiklikler gitmem gerekir ?
1 .Elyafı sanırım değiştirmeliyim yenisiyle?
2 .Karbon veya seramik gibi malzemeleri yenisiyle değiştirmem oluşan bakteri kolonisine zarar verir mi ? Hepsini aynı anda veya aralıklarla değiştirmemde sakınca var mı? Yoksa konulan malzemeye oynanmamalı mı ?
3 .Karbon bir süre sonra konulmasına gerek yokmuş sanırım.Şu anda karbonu çıkarmalı mıyım ? Çıkarırsam yerine hangi malzemeyi koymalıyım?
4.Seramikler değişmeli mi yoksa sadece akvaryum suyuyla yıkansa kullanılmaya devam edilebilir mi ? Yani kısaca kullanım ömrü var mı ?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler[:)]
Yeni Grubumuz: ÇANQUATİCA
Black&white lepistes besleyen varsa benimle iletişime gecerse sevinirim bir erkek lepistese ihtiyacim var da .
Armatür Yapımı
Bana ilham kaynağı oldunuz , sinavdan sonra bu ise girisicem ben de.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 399 Online Kullanıcı, 217 Üye

Online Kullanıcılar

Akşam, Kemal KİREZCİ, DiscusFan, sempathyc, stormare, karaman67, cin66, zafer1903, muhengin26, becocum, tosbag, Ltba, TÜMER, eferotti, kaanhits, hermiş, atillayapici, kastinbjk, ibrahim3444, Kınayu, mkr42, carkcicengiz, sefo, yns325, johnson1907, zeroide, yuceemre, msurucu, kadirik, debreleza, Gökhan Yüce, orimohito, banned, ozan fatih, GOKHANKAYHAN, tathadr, mrcbc, bcirav, halit_06, Yagizz2, tian, muratantalya007, nzm06, dınay, ozanyavuz, snryldz, arda_kaplan, selcoo, Splendor, AmazonDream, alicichlid, muzaffer22, Bayulker, yigitoglum, afacan80, mcmert, InsOmniA_C, asanc, enistein, Muhendiss, Bllzgl, Alev, fikri.kaya13, serkantezel, kanmet, darkaura, ikola, gökhan aslan, Salihk117, ilhannnn01, safak55, _RdnC_, HerkesinBirPopisi, Tesla, EXAGON, karadadas, AzmiKibar, BoraBerkol, TSevil, Leonthe pro, kabaktadi, Delraich, gyunda, utoku, darksider, ahmetcirali, LordOfTropheus, UnalCevahir, baraqeu, erman212, Orhun35, Sado53, oytun, Trry, enginm2000, erozdem, ferhattt, Ejder Günaydın, erdemist, icelebi, nesta, faruk7481, chnkc, alitekkenx, tbduman, H.Ocal, muzaffer03, DeviLLe, fretzly, Pekguclu, emrenouma, AmazonSever, İsmail YILDIRIM, fikret43, RoIF, suatbay, Acil Stop, fzkdevil, cirsaf, hamzaHRT, -RBG-, erdemoguz, sedaterdem, mkale, muratyarici, Fatih ÇE, simonmc, atiryaki, mad-boy, ersel, BadWolf, leventty, REİS_33, FerhatKaya, TROY, Cruelm, anchor, MUSTAFAEKR, suslu_78, ers1905, erten, ibrahim35, Can Kurtul, BySehzade, Büyükada, atlantis917, purde, gozturk, firtina16, wato, s1nan, tdenizs, serkan1903, Birol, mrah, wolverin, Hunter42, 1923BnJn, cinarersin, cıbırlover1, ReeFlowers, Muhendis, Ercan89, b.c.kale, samettt36, Crash06, Klaus, Neothauma, Ancientmariner, sherloock, azizkaraca, Masturen, mek44, MertYılmaz, Griffin, mehmetkkten, hsyn35, soliter83, xsiyahsarap, secaflex, kimyaegr, JUMBO, sirhill, green888, MEOzbay, Formicasmind, MEHMETOLMEZ, ÖZGÜR İNCE, Fatihs, yilmazer79, HardScape, yusufkaa, denizim20, Emr35, WOND, hasancemalsargin, MertA, pleco mania, Carmentality, Discege, Dogukankln, tayyaar, Army64, Kromatit, nightmareo, devito, adige42, Cemm, Akvarmen, BasarBASARAN, Arassian, terranova, idiopatik, ademözkan, OMER006, gattar5050, Funatics, Mustafa Sert,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.