ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Arkun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
172
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Temmuz 2011 14:44
Son Ziyaret:
22 Saat 50 Dakika önce
Toplam Mesaj:
262 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
223 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arkun Acar
Doğum Tarihi:
01 Nisan 1987
Yaş:
32
İl:
Bursa
Meslek:
Proje Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

*Tank: 80x40x50h HT *Aydınlatma: Creaqua Premium Serisi (Afromosia Kasa) PRO804 80 cm LED (Bilinen adıyla Firefly) *Substrat: Hagen *CO2: Ista 1 lt Co2 Tube + Mufan Regulator with Selenoid Valve + Ista 3in1 Cmpact V Diffuser *Gübreleme: DIY / EI

SON 10 MESAJI

Sakal Yosununu Tuketen Canlilar
Bitkiler gübreler ve yosunlar arasında keskin bir ilişki olduğu doğru ama fazla gübrelemenin yosun yapmadığı bilinen bir gerçek haline gelmiş durumdadır. Doğru bir aydınlatma altında low tech tanklarda yosunsuz gelişimin olması gerektiğini düşünüyorum. Her zaman bitki gelişimine odaklanmalıyız, doğru bir aydınlatma altında hızlı gelişen bitkilerin olduğu bir tankta yosunların barınması mümkün olmayacaktır.
2.el Akvaryum Başlangıç
[QUOTE=ahmethakan61]

Hocam teşekkür ederim öncelikle. Ben de lepistes uygun olur diye düşünmüştüm. Bitki için bakımı kolay birkac bitki ekmeyi dusunuyorum. Bunun için altına toprak ne almak gerek, torf sart mi bilmiyorum. Suan tank boş altına zemin alacağım, lav diyen oldu yoksa normal taş alsam da olur mu? Bir de ilk kez dezenfeksiyonu nasil yapmamı önerirsiniz tuzlu su ile mi yapayim? Ayri olarak su duzenleyici alacağım çeşme suyunu arindirmak için. İç filtrem var onun için substrat mi onerirsiniz?[:)][/QUOTE]

Her tür bitkiyi yetiştirebileceğin ve gayet uygun olan bir zemin yapmak için tavsiyem en alta 3-4 cm kadar Lav Kırığı üstüne 3-4 cm kadar Hagen siyah kum kullanabilirsin hiçbir problem olmaz ve bu zeminle en kaliteli bitkiler bile bir şekilde yetişiyor. Daha sonradan tankı bozman durumuna bağlı olarak iki malzeme arasına sineklik koyabilirsin. Yapı marketlerden temin edebilirsin. Dilersen yine bu araya misket gübre ilave edebilirsin. JBL balls olabilir, tropica capsules olabilir maddi durumuna bağlı veya kurulumdan sonra ilave edebilirsin. Tüm bu malzemelerin (misket gübre hariç) salınım yapmaması en önemli kural.

Su düzenleyici şart değil ama suyu dinlendirmeni tavsiye ederim. Bir köşede bir bidon veya damacana mutlaka bulundur devamlı, haftalık %20 - %30 su değişimi balık sağlığı açısından şart. Bunu yapmazsan balık ölümleri hastalıklar yaşayabilirsin. Akvaryumda herhangi bir temizlik işleminde hiçbir zaman deterjan vb. ürünler kullanmamalısın. Filtre temizliğinde de neler yapman gerektiğini iyice araştır. İç filtrende neler kullanman gerektiğini de araştır, hiçbir şey kullanmasan da olur önemli olan içindeki süngerlerin vs. ekipmanın nasıl temizleneceğidir, her biri birer bakteri yuvasıdır bu sebeple bakterilerin evidir, bakterilerin sağlığına dikkat etmelisin.

Basit bitkilerle başlamalısın ve şunu unutma aydınlatma çok önemli bir parametre. Floresan kullanmanı tavsiye ederim, led aydınlatmalarda çok araştırman gerekir ve sonucunda yosun sorunu yaşayıp hobiden soğuman muhtemel bir risktir. Tavsiyem floresanla başlayıp, ilerde led düşünebilirsin. Basit bitkiler fazla gübre ihtiyacı duymaz, akvaryumcundan karışık bir çeşit gübre alman yeterli olur.[EDIT]Arkun,2019-05-24 15:51:56[/EDIT]
2.el Akvaryum Başlangıç
Merhaba,

Öncelikle aramıza hoş geldiniz. Çok keyif ve heyecan duyabileceğiniz ve adeta zamanla bir hastalık seviyesine gelebilen bir hobiye adım atmış bulunuyorsunuz. O yüzden keyifli hobiler dilerim. Bizler de öğrenciyken bu işlere giriştik ve zamanla ileri boyutlara taşıdık. O yüzden ekonomik durumunuzu tahmin edebiliriz.[;)]

Öncelikle bu hobide en keyif alınan kısımlar;

1. Balıklar ve balıkların üremeleri, kur yapmaları ve yavru alımı, yavruların büyütülmesi, bu süreçte yaşanan mücadeleler vb.
2. Bitkiler, envai çeşit bitki türleri, yetiştirilmesi, bakımı ve muazzam görünüşleri, budama keyfi, fotosentez vb. bitkilere has güzel eylemler. Bitkiler bazen balıklardan bile fazla keyif verebilir. Onlara dokunmak, incelemek, izlemek vb.
3. Karidesler, karideslerin yaşamı, üremeleri ve çeşitleri, karides yavruları.
4. Diğer canlılar, kabuklular vs.
5. Daha başka sayılabilecek bir sürü eylemler, olaylar size keyif verecektir.

Bunların büyük kısmını birarada yaşamak için bence japon balığı yerine lepistes veya ufak canlı doğuran türleriyle başlamanız gerekir. Japon balığı veya beta balığı sizi tatmin etmeyecek çünkü birlikte yaşatabileceğiniz diğer canlılar kısıtlı olacak ayrıca yavru da alamayacaksınız. Bitkiler de kısıtlı olacak, karides zaten mümkün değil gibi gibi. O yüzden bu hobiden zevk almanız için canlı doğuranlara el atmanız gerekiyor. Fakat şunu asla unutmayın, fazla balık her zaman problemdir. Bol bol okuyup araştırmalısınız. Bir işi yapmadan önce iyice okuyun sonra yapın yoksa pişman olursunuz.
Canlı doğuran türleriyle birlikte, karidesler, çeşitli bitkiler, kabuklular da besleyebilirsiniz. 60 lt tank çok ufak bir tank sayılmaz sadece adetlere ve çoğalma ihtimallerini iyi düşünüp değerlendirin. 2-3 dişi 1 erkek gibi oranlar yapabilirsiniz türler içerisinde. Türlerin birbiriyle uyumunu iyi değerlendirin.

Şimdilik bu kadar keyifli hobiler dilerim.[EDIT]Arkun,2019-05-24 10:05:19[/EDIT]
Sakal Yosununu Tuketen Canlilar
Merhaba,

Ben ne saç ne sakal yosununu doğru dürüst yiyen bir canlıya rastlamadım tankımda ve bu tarz yosunların çözümünün başka canlıların onları yemesiyle biteceğine de inanmadım hiçbir zaman. Bence hikaye bunlar. Geçici değil kalıcı çözümler bulmak gerekiyor. SAE balığını da hiçbir zaman satın alamadım çünkü ufakken yosun yedikleri büyüdükçe yeme alıştıkları söyleniyor, ayrıca tankımda karidesler de her zaman olduğu için SAE gibi canlıların karides yavrularını da yediklerini okudum. SAE'nin saç yosunu yediği söyleniyor.

Bu tarz yosunlara dokunmadığını bizzat gördüğüm türler;

Otocinclus
Amano karidesi
Diğer karidesler

Saç ve sakal yosunlarının bence ana sebebi kullanılan aydınlatma. Profesyonel olmayan LED'ler bu yosunların büyümesine ve asla yok olmamasına sebep oluyor. LED'ten floresana döndüğümde bu yosunların azaldığını büyümediğini direk gözlemledim.[EDIT]Arkun,2019-05-24 09:09:47[/EDIT]
Firefly Armatürler Hakkında
[QUOTE=hanil]Arkun bey konuyu ilk aldığınızdan bu yana takip ediyorum. Ortak fikirdeyiz. Bu güne kadar çeşitli ampul kombinasyonlarından kendi yaptığım t5 ve ledlere kadar, Mustafa Beye yaptırdığım power lede, smd lede kadar pek çok şey denedim. Hepsinin çeşitli artıları ve eksileri vardı. Sanırım tercih etmem gerekirse en çok t5 lerden memnun kaldım ama genede aradığımı bulamadım. Firefly gibi akvaryum için üretilen özel ürünleri denemek istiyorum. Önümüzdeki aylarda yurtdışından ya da bulduğum kaliteli bir ürünü almak istiyorum. Düzenli olarak tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.[/QUOTE]

Merhaba,

Elbette paylaşabilirim. Burayı takip edin. T5 en ideali ama uzun vadede çok maliyetli, led aydınlatmada en azından bir defa sağlam ödeyip bir daha önünüze bakarsınız. Durum bu o sebeple sonucu görelim bakalım...
Firefly Armatürler Hakkında
Merhabalar,
Firefly armatürler ile ilgili burada başlık açmıştım. Uzun araştırmalarım sonucunda bu armatürlerden sipariş verdim. Doğrusu yurtdışında belli başlı markaların ürünleri aydınlatma olarak kullanılıyor ve performansları kullanan kişilerin tanklarını incelediğimizde gerçekten iyi görünüyor. Bunların başlıcaları Ultum Nature Systems, Nuniq, Twinstar, ONF Lighting gibi. Bende bu armatürler arasında kaldım ancak hem Türkiye'de üretiliyor olması hem de Sodec Mühendislik firmasının üretmiş olduğu bu ürünlerin profesyonel testlerden geçirilerek özellikle bitki gelişimi için üretilmiş olduklarını düşündüğümüzde ve kullananların tanklarını incelediğimiz de gerçekten sonuçların etkileyici olduğunu görüyoruz. Sodec Mühendislik'in asıl işi zaten profesyonel aydınlatma sistemleri olarak göze çarpıyor. Yani hazırladıkları bu armatürler onlar için aslında çok özel bir iş ve ek bir iş olarak yapılıyor. Sipariş üzerine zaten çalışıyorlar. Kapalı ortam tarım bitkilerinin yetiştirilmesi için aydınlatma sistemleri de mevcut. Bende kullanımım sonucunda değerlendirmelerimi bu başlık altında elimden geldiğince yapmaya çalışacağım, ürünü almayı düşünen akvaristler için de faydalı olacaktır.

Ürünler hakkında ve firma hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için web adresleri şu şekildedir.

[URL]http://www.sodec.com.tr[/URL]

[URL]http://www.sodec.com.tr/tr/kapali-tarim/[/URL]

[URL]http://www.creaqua.com.tr[/URL]

Firmaya ait referansları da aşağıdaki linkte görebilirsiniz. Yani Firefly deyince durup bir düşünmek gerekiyor arkasında sağlam bir şirketin imzası var.

[URL]http://www.sodec.com.tr/tr/teknotakim/[/URL][EDIT]Arkun,2019-05-22 15:39:57[/EDIT]
Bulanıklık
Merhaba,

Bu durumda tek şüpheli kum gibi duruyor. Hagen olduğuna emin misiniz? Reeflowers ın siyah kumu da çok sorun çıkardı bir dönem. Hagen olduğundan emin olun. UV filtre ile falan alakası yok oralara gitmeyin. Dinlenmiş su ile haftalık su değişimleri yapılarak dış filtre ile berrak bir görüntü sağlamak çok basit. Ben fazla kurcaladıkça tankı daha çok bozmuş olduğunuzu da düşünüyorum. Tanka fazla müdahale devamlı bulanık su oluşturur. Normal bir kurulumda 1 hafta içerisinde su berraklaşır.
Bitki Önerisi
Hygrophila Polysperma (Zeytin) olabilir.
Sessiliflora Bitkisinde Kahverengi Oluşum...
Exceli gerekmedikçe kullanılmasını doğru bulmuyorum. Geçici çözüm sunuyor. Ben gübre eksiklği gözlemliyorum. Belirttiğiniz gübrenin içeriğinde her madde bulunmuyordur muhtemelen. Gübre içeriğine baktınız mı? Nitrat, fosfat, potasyum, demir ve eser elementlerin tamamı tanka verilmesi gerekiyor normal şartlarda. 18 watt ışık bu tank için high tech seviyesinde yüksek bir ışık sağlıyor. CO2 ve sıvı gübreleme verilmesi gerekiyor bu ışık altında.
Sessiliflora Bitkisinde Kahverengi Oluşum...
Merhaba,

Bir konuyu açarken tank hakkındaki bütün bilgileri yazmanız gerekiyor. Bu şekilde fazla bir fikir verilemez. Lütfen tüm bilgileri detaylarıyla paylaşır mısınız? Verdiğiniz gübre çok yetersiz görünüyor. İçeriğini de paylaşın lütfen.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 243 Online Kullanıcı, 132 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.