ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Arkun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
120
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Temmuz 2011 14:44
Son Ziyaret:
10 Saat 58 Dakika önce
Toplam Mesaj:
195 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
157 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arkun Acar
Doğum Tarihi:
01 Nisan 1987
Yaş:
31
İl:
Bursa
Meslek:
Proje Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

*Tank: 80x40x50h HT *Aydınlatma: 48 watt Power Led DIY *Substrat: Hagen + Seachem Nitrution Tabs *CO2: Ista 1 lt Co2 Tube + Mufan Regulator with Selenoid Valve + Ista 3in1 Cmpact V Diffuser *Gübreleme: DIY / EI Metodu insta : bitkili.akvaryum

SON 10 MESAJI

Yeni Nesil Armatürler
[QUOTE=anilcem09]Merhabalar. Şuan piyasada 1000 küsür TL olan firefly ADA gibi LED armatürlerin ışığı nedir? yani LED ama bildiğimiz şerit led değil sanırım. Projektör LED'i mi ? power led de değil. Bunların olayı ne ki çok güzel bitki yetiştiriyor ? Işık türü nedir?[/QUOTE]

Firefly SMD diye biliyorum. Özel bir LED değil. Biz de gayet güzel bitki yetiştiriyoruz. Bu tarz armatürlere dünya para harcamaya gerek yok.
Shire / 80x40x50 / High-tech
Merhaba arkadaşlar,

Son çalışmalarım sonucunda tankımın durumunu aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Shire olarak isimlendirmiş olduğum tankımda yavaş yavaş konsept çalışmalarına başlayacağım öte yandan da bitkilerin yetişmesi konusunda tecrübe kazanmaya devam etmekteyim. Tavsiyeleriniz olursa değerlendirebilirim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/113544/220320191535401.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/113544/220320191535551.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/113544/220320191536151.jpg[/IMG]

[VID]https://youtu.be/XfQ8Q9R1kp8[/VID]

Mağaza Scape 36l
[QUOTE=Nigel95]Hi guys! Results of EAPLC 2018 are published and I am very satisfied with my third place in the nano category :D

Final video here (final shot inside)
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=4PgJJC0UkEA[/VID]

[url=https://flic.kr/p/RvQGLz][img]https://farm8.staticflickr.com/7881/32499162537_f318caed67_b.jpg[/img][/url][url=https://flic.kr/p/RvQGLz]eaplc results[/url] by [url=https://www.flickr.com/photos/137209880@N06/]Nigel Aquascaping[/url], on Flickr[/QUOTE]

Hello Nigel,

We can see that your hardscape skills are really good. [;)]

Could I ask you some questions?

*What is your light? I can see you use a standart LED lighting. What is the brand etc.
*What is your substrate? Could you give us some details.
*How is your fertilization? Which brand or DIY? How dose daily or weekly etc.
[EDIT]Arkun,2019-03-22 15:15:36[/EDIT]
60x60x40h Bitkili Karides Akvaryumu Kurulumu
[QUOTE=melihguven87]

ARKA PLAN
Cabomba caroliniana
Rotala Wallichii
Juncus Repens
Didiplis diandra (Orta-arka)
(Merkez-odak- akvaryum ortasına) Echinodorus Red Diamond yada Bucephlandra Super Blue

ORTA PLAN
Limnophila Hippuroides
Reinecki mini
Aponogeton Madagascariensis
Bacopa Caroliniana
Hydrocotyle tripartita (Kalın mangrow üstüne)

ÖN PLAN
Pogostemon Helferi
Blyxa Japonica
Stringy moss
Moss ball

[/QUOTE]

Merhaba,

Öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun. Bende tecrübeli olduğum bitkilerden ve tavsiye edebileceğim diğer bitkilerden bahsedeyim.

ARKA PLAN
*Yazdıklarınızdan yalnızca Rotala Wallichii elimde mevcut. Son derece zor bir tür olduğunu düşünüyorum ve kesinlikle yumuşak bir suya ihtiyacınız var bu türe bakabilmek için. kH değeriniz çok düşük olmalı. Tankımda mevcut ama açıkçası çok çok iyi seviyede değil. Çok beğendiğim bir tür hala bakımı için bende uğraşmaktayım. Yeni başlayanlar için tavsiye etmem.
*Limnophila Sessiliflora : Görselliği oldukça hoş bir türdür, sık dikimde güzel durur ve bakımı da ne çok basit ne çok zor ortalama diyebilirim. Sizi budamadan bıktırması için baya sağlam bir ortam şart. Onun dışında orantılı olarak büyüyen hoş bir tür.
*Hygrophila Corymbosa (Limon) : Hızlı büyüyen bir tür olmadığı için öneriyorum. Yemyeşil büyük yaprakları olan güzel bir tür. Arka planda köşede olabilir ve bakımı ortalama denilebilir. Örneğin bu türden daha basit olan Hygrophila Polysperma var ama yüksek şartlarda budamaktan bıktırabiliyor. Görüntüsü onunda hoş olmasına rağmen ben bir süre sonra tamamen çıkardım ancak Corymbosa şimdilik devam.
*Bacopa australis : Bu türe de oldukça beğenerek bakıyorum. Ortalama hızda büyüyen kibar bir bitki. Sık sık dikildiğinde hoş görüntüsü var.

ORTA PLAN
*Alternanthera Reineckii mini : Ağır büyüyen bir tür, bakımı basit sayılmaz. Tankımda mevcut öneririm bende orta plan için ideal ve kırmızı bitkiler arasında populer ayrıca fazla da uzamadığı için tam orta plan bitkisi.
*Hydrocotyle tripartita : Çok estetik bir bitki ama bakımı basit değil. Düşük şartlarda ölmez ama büyümezde söner yosunlanır iyice çirkinleşir. Kompakt formuna ulaşabilmek için oldukça çabaladığım türlerden. Yüksek ışık şart.,
TAVSİYE;
*Hemianthus Micranthemoides : Bence en çok keyif alacağınız türlerden. Müthiş kibar bir tür, karidesler için müthiş ideal bence moss yerine geçen çok hoş bir tür mutlaka tankta bulunmalı. Bakımı orta denilebilir. Düşük şartlarda yine yosunlanmaya müsait ve iyice küçüklen yapraklar ağır büyüme. Yüksek destek şart.
*Hedyotis Salzmannii : Öneririm. Çok hızlı büyümez ve güzel bir tür bence şık durur.
*Hygrophila Pinnatifida : Çok estetik bir tür. Tropik bir görüntüsü var ama bakımı pek kolay sayılmaz. Bence oldukça hoş.
*Ludwigia Peruensis Mini : Çok estetik bir tür daha bence bir düşünebilirsiniz.

ÖN PLAN
*Micranthemum Tweedeie (Monte Carlo) : Basit olduğu söylenemez ama tankı sarınca halı gibi çok hoş bir görüntü sunar. Zemin bitkisi bakmak bence oldukça zor, başlangıç için Marsilea Hirsuta önerebilirim. O tutarsa diğerlerine geçiş yapılabilir. Kendi tecrübelerime istinaden onda bile başarıya ulaşmak için aylarca araştırma yaptım diyebilirim.[x(][EDIT]Arkun,2019-03-21 15:53:18[/EDIT]
Venusaqua Yüzey Filtresi Tanıtımım (video) Sk-680
Merhaba,

Paylaşım için teşekkürler. Özellikle sirkülasyonu arttırmak amacıyla kullanmayı planlamıştım ancak 2-3 günde bir temizliğiyle uğraşamam şahsen. Hatta haftada 1 bile olsa çok fazla zaman kaybı. Bu sebeple dalga motoru kullanmak daha mantıklı geldi şu anda.
Ro (reverse Osmosis) Su Gerekliliği
[QUOTE=xclusive]1,5 yıldır sürdürdüğüm high tec akvaryumumda çeşme suyu kullanıyorum klor giderici bile kullanmıyorum[/QUOTE]

Rotala Wallicihii veya Pogostemon Erectus gibi çok yumuşak su değerleri isteyen türler yetiştirdiniz mi peki?
Bitki Tankıma Başlangıç (high Tech)
[QUOTE=KupaAs]
Tankın Haftalık bakımı yapıldı. Bitkilerin yerleriyle ilgili birkaç değişiklik yapıldı, yeni gelicek bitkilere yer açıldı. Sizden yardım istiyorum yalnız.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/103679/180320190054491.jpg[/IMG]
Resimdeki 3 numaralı yerlere Staurogyne repens eklemeyi düşünüyorum.
1 Numaralı yere Limnophila aromatica düşündüm ne derece mantıklı olur sizce ? çok fazla uzamasını istemiyorum bitkilerin filtreden etkilenip yan yatmasınlar.
2 numaralı yer ise tam bir muamma. Hiçbir fikrim yok. Kırmızı yeşil dengesi oluşturmak istiyorum tankta ama nasıl olucak inanın bilmiyorum. Yardım lütfen [:?]
Bu arada dış filtre emiş ve basış hortumlarını yan yana koydum 4 numaralı yere ihtiyaç halinde ki yakın zamanda temin ederim bir dalga motoru koymayı sirkülasyonu arttırmayı düşünüyorum.[/QUOTE]

Merhaba,

Aromatica stem bitkisi o yüzden uygun olur. Staurogyne Repens zor bir tür çok ağır büyüyor benim tankımda. Bir de genel olarak yosun problemleriniz başlamış gördüğüm kadarıyla. Yeni yakın çekim fotoğraflar varsa değerlendirelim.
Cubalarda da fazla bir ilerleme yok. Zor bir tür olduğunu söylemiştim size.[:)][EDIT]Arkun,2019-03-20 11:34:26[/EDIT]
Ro (reverse Osmosis) Su Gerekliliği
Merhaba,

Bitkili akvaryumlarda uzun zamandır kafamı kurcalayan RO suyun gerekliliği konusudur. High tech tanklarda çok yumuşak / yumuşak su bazı bitki türleri için gerçekten elzem midir? Suyun gH değerini aşağılara çekmenin sanırım tek yolu bu şekilde. Kimler RO su kullanıyor veya RO su yerine damacana su kullanan var mı? Neler yapıyorsunuz bu konuda deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ölçüm sonuçlarıma göre akvaryumumda gH değeri 12 dGh. Doğru ölçtüğümden de çok emin olamadım açıkçası.[:?] Sizin değerleriniz nasıl yüksek gH değerlerinde ender bitkileriniz sağlıklı yetişiyor mu?[EDIT]Arkun,2019-03-20 11:01:39[/EDIT]
Makro Alg/ Su Yosunu Yetiştiriciliği
Merhaba,

Deniz akvaryumları kısmına bakmanız gerekecek sanırım. Keza burada tatlı su akvaryumlarındaki (dereler, akarsular, göller vb.) yosunlar görüşülmektedir. Tuzlu su akvaryumları ve tatlı su akvaryumları tamamen farklı birer alan olarak değerlendirilmektedir.
Bitkili Taban
Merhaba,

Kişisel tecrübelerime istinaden şu yorumları yapabilirim.

*Gübre içerikli bir zemin ile nötr yani katkısız bir zeminin belli avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.
*Zeminde veya akvaryum içinde kullanılan her türlü doğal veya yapay malzemenin salınım yapmaması önemli bir etkendir. Buna dikkat edilmelidir.
*Gübre içerikli bir zeminde tankın oturma sürecinde belli başlı kurallara uyulması gerekmektedir. Alınan malzemenin kullanım talimatı iyice okunarak uygulamaya koyulmalıdır. Birçok gübre içerikli zeminlerde sık su değişimi vb. kurallara uyum şarttır. Uyulmadığı durumda problemler yaşanmaktadır. Ayrıca gübre içerikli zeminlerin bir ömrü vardır, ömürleri dolduklarında tıpkı evlerdeki saksı bitkilerinde olduğu gibi zeminin değiştirilmesi gerekir. Bu tarz zeminler ayrıca bitki yetiştirilmesini oldukça kolaylaştırmaktadır. Fakat aynı zamanda da bu durumdan dolayı sizi bağımlı yapmakta olup bu zemin olmadan başarı sağlayamayacağınız fikrine itmektedir. Fiyatları da kalitesine göre ciddi oranlara çıkabilmektedir. Bu tarz zeminlerin bir diğer avantajı da rutin sıvı gübreleme disiplininiz yoksa sizi tolere edecektir. Gübreleme yapmadığınızda sıkıntı olmayacak bitki zeminden beslenecektir.
*Nötr kumlarda bu tarz gereklilikler yoktur ve nötr kumlar her zaman daha ekonomiktir. Değiştirilmesine de gerek yoktur ancak hiçbir katkı maddesi içermediğinden dışardan destek gerektirirler. Bunu ya sıvı gübre ile ya da misket gübrelerle sağlamak gerekir. Nötr zeminler daha çok tecrübe kazanmanızı sağlar ve zor şartlarda bitki yetiştirmeyi öğrenmiş olursunuz. Bitki sadece sizin verdiğiniz sıvı gübre ile ayakta kalacaktır.

Bu konularla ilgili aşağıdaki linkte ilgili kısımları okumanız faydanıza olacaktır.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bitki_akvaryumunda_basarihi-tech_k162934.asp[/URL][EDIT]Arkun,2019-03-20 09:53:21[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 392 Online Kullanıcı, 213 Üye

Online Kullanıcılar

fzkdevil, İlkerAyas, tilkhy, serkantezel, soliter83, Grck, mrtzngn, HRN1, AntigueAquarium, devrimdpt, B.CENİK, cyilmaz10, Hobihanem48, Gknyhs, onur887, Miller, sedat78, boratsdmr, ilkbaligimbetta, Oguzkagan, levent07, elbetbirgun2, eyorubulut, Reis20, 06ali, spk321, ormanlii, masmac, BulentK, ihun, mek44, TuzRuhu, easyfun, Hobici32, Aycan95, karsahini, Canberk18, emreemin, saim35, Serhan25, erkanhalli, Behzad, cheavy, aybas, Emrkymc, KadirSpmz, ANILKAGAN, sede, emree06, ceyh, csk_n, mıstık usta, skrby, cnydnlp, Ulker, Azeri, SoSriKuA, vetogrenci, Deniz_, BlackGoat, vockomo, yaBiz, boragurcay, Yetkililer, capitain, Ayzer, tuzlanıl, uuRR90, alex10, Aquariumhouse, Ozibey, Bedbin, tugberk_g, Salihc61, neşet69, Haxbill, bozok06, Birtek, Heinzen, Kınayu, kaleliii, MelisJohnson, 06recobaba06, FeritG, borabgln, timucin78, indianaconz, Machiavelli, ozgurtpcogl, ProoF2834, Gtuncay, TheHobi, emretez, ilhannnn01, Hunour, farukzafer, koala981, des64, sobetta, Hasmetmeap, UfukVural, erhanerikan, ProScotch, ukvrk, anilyildiz, ahmet7632, Talha belge, ChannaGachua, icelebi, ternapi, mad-boy, oguzcanoguzer, serkantalya, AkvaristEren, sinan3805, emirhanhincal, Pesimist07, 34apex, Mr_worldvvide, -İbrahim-, Hasanahshsjh, Erdemerol23, suleymana, Ubasci, Sercan0661, enversen79, Pholinmio, TolgahanA, Tropheusharun, fatihto, incaia, gattar5050, omerbay, Sezgin_Mutlu, wallece, AmazonDream, tanerberkgulec, Tanercv, Buğraa, Black37, tatlisarap, Dost34., 2456, ozlubudak, cafermutlu, okanyvz, Kromatit, Gursoyhasan, erdalakçay, terranova, DiGiTaLDrEAmS, harunefe, Dark65, Slckprn, SinanBulut, darkaura, YAYDIN, Superozo, littlefish, baristur, dogustaygan, idiopatik, utkuulu, Biff, isikci, AEfe, yakaryus, koagulant, aponogeton, hakanycl, fishbone, .mono, ekotrack, mister73, armaganb, akinyildirim_52, WaveRider, Hrn37, Omer_MG, Altispinoza, Engin BOZKURT, Furkanygt, fazli43, Muzaffer KEPENEK, eskiyapar, alterergin, Furkanbaba76, Suat06, SahinTaskin, UmitYilmaz, Bayındırhasan, Trean, fealp, samathana, scary13, stormare, green06, ktekinoglu, Norveclibalikci, OFATCI, hepatik, ilkerkarabiyik, polat0660, bzaferucak, kaanka, Deva, hakanyuksel71, Handan, Megline, merif, kobort37, vheksgursoy, pelerinlikedi, fth0507,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.