ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Splendor
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1589
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Haziran 2011 12:58
Son Ziyaret:
5 Saat 59 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1563 [0.51 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
199 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Görkem KIRMIZI
Doğum Tarihi:
19 Haziran 1989
Yaş:
30
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

40*40*40cm Lowtech Ember Tetra / Panda Cory / CAE / Katil Salyangoz Görkem KIRMIZI

SON 10 MESAJI

Akvaryuma Maya Kaçtı
[QUOTE=a.gumrah]
Kafam çok karıştı. Peki bu düzenek mayalı sistemden akvaryuma su geçişine izin vermezken, mayalı sistemden akvaryuma hava geçişine nasıl izin verecek? Hayalini kurduğum çekvalf bu değildi!!! Çekvalfi tek yönlü ve aynı anda su ve gaz geçişine izin vermeyen düzenekler olarak düşünürdüm. Bildiğin komplike aletmiş bu yahu...
Saygılarımla...[/QUOTE]

İşte benle aynı dili konuşan biri [:lol:] Ben de onu diyorum, tek yönlü geçirgen aletler değil mi bunlar? Şişeden tanka co2 geçerken mayalı suyun geçmemesini nasıl sağlayacak değil mi? Gelen mayalı suyu durdurup co2'yi nasıl geçirebiliyor?[EDIT]Splendor,2019-11-08 16:03:13[/EDIT]
Akvaryuma Maya Kaçtı
[QUOTE=SaRCoPhiLiuS]Tarif etmeye çalışayım Görkem bey,

Mayalı sistem=çıkış hortumu=Kabarcık sayma şişesi=çıkış hortumu(akvaryuma giden) çekvalf takılır.Çekvalf suyu geçirmeyecek tarafı mayalı sistemden gelen tarafa olacak, bunu ağzınızla üfleyerek kolaylıkla tespit edebilirsiniz.=difirzör v.s.(akvaryum içi)

Bu düzenekte mayalı sistemden su akvaryuma gitmez. En garanti yöntem. Akvaryumdan su gelebilir mi? Evet, gelebilir. Gelsede zararı olmayacaktır. Mayalı sistemde co2 basıncıyla akvaryumdan su gelmesi, mayalı sistemin basıncının bitmesi, kaçak v.b. durumlarda görülür.[/QUOTE]

Ben de şunu soruyorum; standart bir çekvalf katı-sıvı-gaz fark etmeksizin sadece tek yönlü geçiş sağlamıyor mu? Gazın geçişine izin verip suyu tutuyor mu?

Insanlar çekvalfler tanktaki suyun bağlı olduğu şişeye ya da tüpe gitmesini engellemek için kullanmıyor mu? Selenoid valfli tüplü sistemlerin ya da elektrik kesintisinde hava motorlarının içine su kaçmasını engellemek için kullanmıyor mu?

Eğer bana şunu diyorsanız; [B][U]çekvalfler tek yönlü hava geçişine izin verir ve iki yönlü su geçişine izin vermez[/U][/B], o zaman tamam. Böyle mi çalışıyor yani?
Akvaryuma Maya Kaçtı
[QUOTE=SaRCoPhiLiuS]Görkem bey, çekvalfi doğru taktığınızda bu tip sorunlar yaşanmaz. Tanktan su mayalı sisteme gelse -ki düşük ihtimal sorun olmaz, ancak mayalı sistemdeki su tanka karıştığı an büyük problem. Çareside bu işte, çekvalf. [:)][/QUOTE]

Rica etsem mayalı sistemin tanka karışmaması için çekvalfi nasıl kullanacağımızı yazar mısınız?
Akvaryuma Maya Kaçtı
[QUOTE=SaRCoPhiLiuS]Çekvalf, suyu geçirmez arızalanmadığı sürece. Onun işi o zaten Görkem Bey, [:)]

Buyrun; [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/co2_sistemi_ve_check_valf_k917808.asp[/URL][/QUOTE]

Attığınız linkte tanktaki suyun tüpe yönelmesi söz konusu. Burada maya şişesinden tanka su kaçmış.

Çekvalfin olayı tek yönlü geçiş sağlaması değil mi? Mayalı suyun tanka gitmemesi için çekvalfin tanktan şişe yönüne doğru takılması gerekir, e o zaman co2 geçişi nasıl olacak?

Şişe - çekvalf - akvaryum şeklinde takılsa; şişeden tanka geçiş olur, tanktan şişeye geçiş olmaz. Maya şişesi su doldu denmiyor ki, tanka maya karıştı deniyor, ben bunu anlamadım.
Akvaryuma Maya Kaçtı
[QUOTE=SaRCoPhiLiuS]Şu mayalı sistemleri çekvalf ile kullanalım. Hava motorlarını çekvalf ile kullanalım.

Geçmiş olsun, su değişiminden başka bir seçeneğiniz yok. Su değişim miktarı -düzelene kadar devam ettirilmeli. Havalandırma arttırılmalı.
[/QUOTE]

Bildiğim kadarıyla çekvalf tek yönlü akıntı sağlamıyor mu? Havayı geçirirken suyu geçirmeyen şeklinde çekvalf var mı?
Bitki Akvaryum İçin Öneri
[QUOTE=Divane]

Lav kırığı üzerine dennerle scaper's soil alsam yeterlimidir üstüne başka bir kum daha gerekir mi?

Aydınlatma işini forumdan hallediyorum.[/QUOTE]

Bu toprak neyin nesi bilmiyorum ama internette gördüğüm kadarıyla direkt bitkilerin dikildiği bir katman. Eğer böyleyse, lav kırığı üzerine bunu döküp kullanabilirsiniz. Yalnız emin olmadan hareket etmeyin.
Bitki Akvaryum İçin Öneri
[QUOTE=Divane]Merhabalar 50x50x50 akvaryum aldım arkadan 10cm sumplı. Anlayan arkadaşlardan alt zemin, kullanılacak gübre, bakteri kültürü, filtrede ne malzeme kullanayım tarzı öneriler alabilirsem sevinirim. Bitki ve balık besleyeceğim. Dekor olarak mosslu ağaç figürü ve taş düşünüyorum. Co2, limontuzu ve karbonattan kendim yapma planım var. Şimdiden yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum.[/QUOTE]

Kabaca yazalım;

Lav kırığı üzeri besiyeri (jbl aquabasis, dennerle nutribasis vb.) üstü bitki kumu(bazalt kum, dere kumu, vitasand kumları vb.)
Sera Nitrivec bakteri kültürü olabilir.
Genelde su girişi - seramik halkalar - sünger - substrat (sera siporax vb.) - elyaf su çıkışı şeklindedir.
Aydınlatma için forumda rifai adlı üyeden armatür alabilirsiniz.
Balıkların Akvaryumdan Atlaması
[QUOTE=rslaltn]Arkadaşlar Selam,

Dün gece ışığın kapanmasına yakın akvaryumun başına gittim ve gerçekten şok oldum bütün balıklar deliye döndün ve atlamaya çalıştılar. Sanırım bu sorunu akvaryuma cam bir kapak yaparak çözeceğim. Tavsiyelerin için teşekkür ederim.[/QUOTE]

Benzerini ben yaşıyorum. Eski evimde normalde ben tanka yaklaşınca tüm tank ahalisi de bana gelirdi. Karşılıklı birbirimizi izlerdik. Yeni eve taşınınca akvaryumu gündelik hareketten daha uzak bir yere kurdum, şimdi yaklaşınca kaçacak delik arıyorlar. İlk haftalarda da 2-3 tane panda cory'mi yerde buldum. Sonrasında netten ölçülü pleksi sipariş edip tankın üstünü kapattım.
Yeni Kum Aldım Çok Kirli
[QUOTE=Acemi_34]Teşekkür ediyorum dediğiniz gibi yaptım oldu gibi pipo filtrede taktım ilk günde bitkileri ekmemde sorun olur mu acaba ? Balıklari 2-3 gün sonra atarım diye düşünüyorum.[/QUOTE]

Bitkiler için suyun sıcaklığı ve klorun olmaması önemlidir. Klorsuz ve 23-24 derecedeki suya bitkileri ekleyebilirsiniz.
Salyangoz Akvaryumu Ve Bitki.
[QUOTE=kelebeginomru]3 adet elma salyangozumun olduğu 50 cm civarı akvaryumum var. bu akvaryumu bitkilendirmek istiyorum.

1-salyangozlar için bitki uygun mudur?
2-ışığım yok. ekipman olarak pipo filtrem ve hava taşım var.
3-ekstra ekipman almak istemiyorum.
4-bu şartlarda [B]hangi kum[/B]u ne kadar almalı ve [B]hangi bitki[/B]leri yetiştirmeliyim?

Salyangozların yanına başka ne ekleyebilirim? karides, midye veya başka salyangoz türleri olarak.

[U](ektra ekipman almak istemediğimi belirttim, akvaryum büyüt, ışık al, co2 desteği lazım vs. diyecek arkadaşlardan şimdiden özür dileyerek bu cevapları vermemesini rica ediyorum.)[/U][B][/B]

Teşekkür ederim. [/QUOTE]

Uygundur.
Pipo filtre varken hava taşına gerek yok.
Bazalt kum ya da vitasand bitki kumlarından alabilirsiniz. Bitki dikilecek yerlerin, kök gelişimi açısından 5-6 cm yüksekliğinde olmasına dikkat edin.
Kiraz karides alabilirsiniz.
Bir kök üzerine anubias ve java fern yapıştırabilir, diğer alanlara çınar ve zeytin gibi bitkiler dikebilirsiniz.
Oda iyi derecede gün ışığı alıyorsa aydınlatmasız da olur. Olur tabi ama öyle fotolardaki gibi görüntü beklentiniz olmasın. Tanka direkt güneş ışığı vurmamasına dikkat edin. Bitkilerin pencere yönüne doğru uzadığını göreceksiniz. Genel olarak odayı aydınlatan ışığa bitkiler tepki veriyor. Bitkilere ufak destek için de reeflowers all inclusive eklersiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 375 Online Kullanıcı, 204 Üye

Online Kullanıcılar

seran06, MurathanM, Sezgin Karabıyık, caati, menuy, suleymansane, dmond2, JUMBO, ballantines, kumkapili, sinan1166, shimendifer, cief17, Akvarya, emirhan167, Eldurmaz, Hlmtl, Demirok, Soleneso, kakaduni, rccol, iamthezeus, icelebi, H.Ocal, ersn019, emretez, Abdullah Karakuş, ceyh, Kınayu, ardaozcan, smckr, ArpGun, diaslayt, MehmetDEMIRTAS, Suatt, S r K n, Kerimgenc, ankara0606, teskere, tathadr, alptekin12, esmerr, Yasarozen, timucin78, Burak Dişli, casper04, ternapi, twinsoul, omrozd, Ozcandemirr, omer94, spongebob55, Neothauma, fretchord, a.gumrah, dust, erdalakçay, erkanmazici, çulsuz, Kanlıoğlu, Ali kemal 48, Mikail Erdoğan, cameroon06, AmazonDream, mustafa0637, arifkoray, ramazan2012, krib, burakyurdakul00, isikci, sarıyerli 1970, OutLaw, hounsoi, yigit3558, Eseyemidi, Mollabey, guppy3636, Turnacı, ysn1678, MEOzbay, atrakhan55, Abdullah87, redfox69, muratgurer, Kadir5834, toprakzan, mcsavaskan, Foai, Aspet, Noyes, Leontheprof., AliA, Comratex, Tugberk, Avcoskar, Madmax55, zekikurbanoglu, Akvaryum8585, Spawn916, MŞEN, devrimdpt, Karaoğlan, Csumer, yasirtoz, Ahmetsaribuga, berkbolk, beyazesekliprens, Street Parrot, chaitikan, CagriSindirac, kadir yüksel, vendetta99, MaxKrone, sargnn, Hpeker, DAĞLI, Sozriko, neferheru, johnwick37, sharkemre, carpenectum, Ofsedef, AlfistAkvarist, mozoner, BlackHorse, Clear, baturalp, erkamgok, dark blue, boragurcay, Aeran, -doctore-, kerim95, MURATKARAGOZ, Turan121, Beta_balik, mrtmct58, hanil, AquariumNoob, Karmakvaryum, yigitgurdal, gbolun, Murat Gün, zekigonlum, samed88, Malatya balık ur, bozocorduk, orni, YASİN K., Joker07, SaNsAsYoN, hakanycl, emregkts, zaur, bubukso84, ysfysf, diazem10, zeus2137, Kodadıbelirsiz, Mugam18, abdullahk, su dünyası, Nursun, Meteor71, Oktay87, Cmlcngz, Aralper, cheavy, UGURBEY, Noeldayi, Adnan53, idiopatik, Tropikalbalık, Abbukat, smhakgl, hasan0742, JapoJupo, Lucky, HBora, RaspberryChoco, ertangulercan, tolgama, darfa, EsraCem, Tebriz101, Uğur yıldız, asabijapon, Kemalk41, yılmaztr, altum35, Morpho, hepatik, Kamil009, OnrCsr, sinan3805, FurkanYnk, muhammedatmaca, cakaboscan, hocaburhan01, Mehmetpoad, AkvaryumKolik, elgalad, mehmetaydin, indianaconz, Barış yalvaç,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,779,562 Mesaj
  • 406,327 Konu
  • 91 Forum
  • 144,080 Forum Üyesi
  • 1,463 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,681 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.