Diskus ile ilgili 10 soruluk bir test

Bora ÜnverÇevrim Dışı

İl: Ankara
Bora ÜnverÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2006 09:47

Burdaki amaç soruyu bilememiş olsakta araştırarak cevaplara ulaşabilmek.Yani hazırcılıktan biraz araştırıcılığa geçelim dedim.Hatamı yaptım?İlgi bunu kanıtlayacaktır.

Cevapları her sorudaki şık yazılarak verebileceğiniz gibi, asıl benim katılımcılardan istediğim verdiğiniz cevabın niyesini de eklemeniz olacaktır.

Cevapları sizler ile 1 hafta sonra paylaşacağım.

İşte Sorular;

1-Discus ile yeni ilgilenmeye başlayan bir akvarist, discus alırken hangi boy discusları tercih etmelidir?

a)2-3 cm lik discusları tercih ederim.Çünkü bu boyda alır ve daha iyi şartlarda bu discusları yetişitirirsem sonuç daha tatminkar olacaktır.

b) 5 cm tercih ederim.Çünkü bu boy discuslar kendini kurtarmış ve benim bakabileceğim su şartlarına adapte olmuştur.2-3 aylık bu discuların artık ümmin sistemi güçlüdür.Vücüt deformasyonlarını rahat gözlerim.

c)8 cm ve üzeri discusları tercih ederim. Çünkü bu boy discuslar kendini kurtarmış ve benim bakabileceğim su şartlarına adapte olmuştur.6-8 aylık bu discuların artık ümmin sistemi güçlüdür .Vücut deformasyonlarını rahat gözlerim.

d)Hepsi.

2-Eğer ben üretim için anaç discus seçeceksem hangi su değerlerinde üretilen discusları tercih etmeliyim?

a)Çok sert ve alkalin sularda yetiştirilen discusları.Çünkü bu sularda yetiştirilen discusların vücut ve iskelet yapısı güçlü ve muntazam olacaktır.Discusun derisinin incelmemesine ve hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.Aynı zamanda kalsium içeriği olan suları discuların sperm kanallarında kalsiumdan dolayı döl verimlerini artırıcı bir rol oynar.

b)Kontrollu sert ve alkalin sularda yetiştirilen discusları.Çünkü bu sularda yetiştirilen discuslar vücut ve iskelet yapısı güçlü ve muntazam olacaktır. Discusun derisinin incelmemesine ve hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kalsium içeriği olan suları discuların sperm kanallarında kalsiumdan dolayı döl verimlerini artırıcı bir rol oynar.

c)Hafif sert ve hafif asidik sularda yetiştirilen discusları. Çünkü bu sularda yetiştirilen discuslar vücut ve iskelet yapısı güçlü ve muntazam olacaktır. Discusun derisinin incelmemesine ve hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kalsium içeriği olan suları discuların sperm kanallarında kalsium çökeltisi yaparak tıkanmasına ve anaç discusların kısır olması veya döl verimlerinin çok düşük olmasına neden olur.

d)Hepsi

3-Discuslar kaç aya kadar gelişim gösterir.Gelişimde cinsiyetin önemi varmıdır?

a)İlk bir yıl hızlı gelişim gösterdikleri zamandır.Ancak gelişimde yavaşlama olsada dişi 1,5 yıl erkek 2 yıla kadar gelişim gösterir.Gelişimde cinsiyetin önemi yoktur.Onun için ilk dişinin yumurtlamaya başlayacağı ilk 9-12 aylık evrede maximum boya gelmesi gerekmez.Büyük balık büyük döl verimi ilişkisi yoktur.

b) İlk bir yıl hızlı gelişim gösterdikleri zamandır.Ancak gelişimde yavaşlama olsada dişi 2 yıl erkek 3 yıla kadar gelişim gösterir.

c) İlk bir yıl hızlı gelişim gösterdikleri zamandır.Ancak gelişimde yavaşlama olsada dişi 1,5 yıl erkek 2 yıla kadar gelişim gösterir.Bu durum dişinin yumurtlamaya başladığı andan itibaren durur, erkekte ise üremeye geçtikten sonra oldukça yavaşlamasına rağmen 2 yıla kadar devam eder.Onun için ilk dişinin yumurtlamaya başlayacağı ilk 9-12 aylık evrede maximum boya gelmesi gerekir.Büyük balık büyük döl verimi demektir.

d)Hepsi

4-Discus sosyal bir balıkmıdır?

a)Hayır değildir.Akvaryum içinde bir dicsus yeterlidir.

b)Evet sosyladir.Akvaryum içinde bir discus ve diğer türlerden oluşan karma akvaryumda beslenmelidir.

c)Evet sosyaldir.Akvaryumlarda en aşağı 6 lı gruplar halinde oluşturulası gereklidir.

d)Hepsi.

5-Discus gelişiminde önemli olan faktörlerden ilk iki önceliğiniz ne olmalıdır?

a)Su kalitesi ve ışık.

b)Tek tip beslenme ve su kalitesi

c)Değişik varyetede beslenme ve su kalitesi.

d)Su kalitesi ve değişik varyetede beslenme.

6-Asidik sular discus için niye önemlidir?

a)Daha iyi bir gelişim gösterir.

b)Derileri daha kalın olur ve hastalıklardan korunur.

c)Sperm yapıları daha sağlıklı ve döl verimleri yüksek olur.

d)Hepsi

7-Ph 5-6 aralığında sudaki amonyak, amonium formuna dönüşür, bu durumda biyolojik flitrasyon sekteye uğrarmı?

a)Ph 5-6 aralığında sudaki amonyak amonium formuna dönüşmez.Evet sekteye uğrar.

b) Ph 5-6 aralığında sudaki amonyak amonium formuna dönüşmez.Hayır sekteye uğramaz. değildir.

c) Ph 5-6 aralığında sudaki amonyak amonium formuna dönüşür. Evet sekteye uğrar.

d) Ph 5-6 aralığında sudaki amonyak amonium formuna dönüşür. Hayır sekteye uğramaz.
8-“Discus”ta niçin sert ve iletkenliğin yüksek olduğu sularda üretimde verim düşer veya üreyemez?

a)Discus yumurtaları sert sularda çatalayamaz.

b)Discus yumurtaları sert ve yüksek iletkenlikte spermlerin yumurta içine girebilirliği azalır.

c)Discus yumurta özelliği “calcifugous” özelliklidir.Yumurta zarının bütünlüğü sudaki kalsiyum oranının varlığına bağlıdır.Sert ve yüksek iletkenliteki sularda kalsium fazalalığıdan dolayı kireçlenir.

d)Hepsi

9-Eğer sudaki değerleri discus için sabitlenemiyor ise discus sağlığı açısında ne yapılmalıdır?

a)Sabitleyemiyorsam sabitleyene kadar uğraşırım.İnen çıkan değerlerden discusum mutlu olur.

b)Sabitleyemiyorsam ve akvaryumdaki suyuma adapte olmuş görüyorsam, su değerleri ile oynamam.Bu durum inen çıkan değerlerin discusa vereceği zarardan daha iyidir.

c) Sabitleyemiyorsam ve akvaryumdaki suyuma adapte olmuş görüyorsam, su değerleri ile yinede oynarım. İnen çıkan değerlerden discusum mutlu olur.

d)Hepsi

10-Discusta başarılı olmak için en önemli önceliğiniz ne olmalıdır?

a)Sağlıklı discuslar alıp, discus bakım prensiplerine uyarak discusları hastalandırmadan beslemek.

b)Sağlıklı discuslar alırsam daha sonra yalnızca beslenmeye dikkat ederek sorunsuz discus besleyebilirim.

c)Discusu yalnızca renk varyetelerine ve şeklini sevdiğim için alıyorum.Discuslar akvaryumumda hiçbirşey yapmasamda yaşar.

d)Hepsi

Saygılarımla;

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

spaltÇevrim Dışı

İl: Istanbul
spaltÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2006 10:30
1-Discus ile yeni ilgilenmeye başlayan bir akvarist, discus
alırken hangi boy discusları tercih etmelidir?

c)8 cm ve üzeri discusları tercih ederim. Çünkü bu boy discuslar kendini
kurtarmış ve benim bakabileceğim su şartlarına adapte olmuştur.6-8 aylık
bu discuların artık ümmin sistemi güçlüdür .Vücut deformasyonlarını
rahat gözlerim.

Vücut şekli oturmaya başlamış ve deformasyonun olup olmadığı
gözlenebilen 8 cm. ve üzeri discuslarda ayrıca yetişkinlikteki rengi
hakkında da daha net bilgi elde edilir.

2-Eğer ben üretim için anaç discus seçeceksem hangi su değerlerinde
üretilen discusları tercih etmeliyim?

c)Hafif sert ve hafif asidik sularda yetiştirilen discusları. Çünkü bu sularda
yetiştirilen discuslar vücut ve iskelet yapısı güçlü ve muntazam olacaktır.
Discusun derisinin incelmemesine ve hastalıklardan korunmasına
yardımcı olur. Aynı zamanda kalsium içeriği olan suları discuların sperm
kanallarında kalsium çökeltisi yaparak tıkanmasına ve anaç discusların
kısır olması veya döl verimlerinin çok düşük olmasına neden olur.

Yavruyken daha sert ve daha alkali sularda büyüttüğümüz discusları,
ergenlikten itibaren döl verimini artırmak adına daha asidik sularda
beslemeliyiz.

3-Discuslar kaç aya kadar gelişim gösterir.Gelişimde cinsiyetin önemi
varmıdır?

c) İlk bir yıl hızlı gelişim gösterdikleri zamandır.Ancak gelişimde
yavaşlama olsada dişi 1,5 yıl erkek 2 yıla kadar gelişim gösterir.Bu durum
dişinin yumurtlamaya başladığı andan itibaren durur, erkekte ise üremeye
geçtikten sonra oldukça yavaşlamasına rağmen 2 yıla kadar devam
eder.Onun için ilk dişinin yumurtlamaya başlayacağı ilk 9-12 aylık evrede
maximum boya gelmesi gerekir.Büyük balık büyük döl verimi demektir.

Özellikle dişideki yumurta veriminin artırılması için ilk yumurta vermesine
kadarki sürede olabildiğince iyi beslenmeli ve kaliteli sularda
yetiştirilmelidir.

c)Evet sosyaldir.Akvaryumlarda en aşağı 6 lı gruplar halinde oluşturulası
gereklidir.

Sürü gruplar halinde beslenen discuslarda ayrıca, yavrularına ilgi
gösterme oranı daha yüksektir.

5-Discus gelişiminde önemli olan faktörlerden ilk iki önceliğiniz ne
olmalıdır?

c)Değişik varyetede beslenme ve su kalitesi.

Su kalitesi önemli olsa da değişik su değerlerinde beslenebiliyor. Hatta
zaman içinde farklı su değerlerine alışkanlıkları da değiştirilebiliyor. Ama
diyetlerine gösterilen özen discus gelişimi için daha çok önem arz ediyor.

d)Hepsi
Daha iyi bir gelişim gösterir.
Derileri daha kalın olur ve hastalıklardan korunur.
Sperm yapıları daha sağlıklı ve döl verimleri yüksek olur.

7-Ph 5-6 aralığında sudaki amonyak, amonium formuna dönüşür, bu
durumda biyolojik flitrasyon sekteye uğrarmı?

c) Ph 5-6 aralığında sudaki amonyak amonium formuna dönüşür. Evet
sekteye uğrar.

Uzun süre bu su değerlerini korumayı zararlı buluyorum.

8-“Discus”ta niçin sert ve iletkenliğin yüksek olduğu sularda üretimde
verim düşer veya üreyemez?

c)Discus yumurta özelliği “calcifugous” özelliklidir. Yumurta zarının
bütünlüğü sudaki kalsiyum oranının varlığına bağlıdır.Sert ve yüksek
iletkenliteki sularda kalsium fazalalığıdan dolayı kireçlenir.

Kireçlenen yumurta çatlayamaz ve anaç tarafından yenir.

9-Eğer sudaki değerleri discus için sabitlenemiyor ise discus sağlığı
açısında ne yapılmalıdır?

b)Sabitleyemiyorsam ve akvaryumdaki suyuma adapte olmuş görüyorsam,
su değerleri ile oynamam.Bu durum inen çıkan değerlerin discusa
vereceği zarardan daha iyidir.

Discus için en kötüsü kısa süreler içinde oynayan su değerleridir. Bazen
hastalıkları iyileştirme amaçlı su değerleriyle ani oynamalar uygulansa da
bu profesyonel ellerde ve sürekli ölçüm yaparak uygulanmaktadır.

a)Sağlıklı discuslar alıp, discus bakım prensiplerine uyarak discusları
hastalandırmadan beslemek.

Alacağımız discusun önce sağlıklı olup olmadığını, önemsiyorsak türünü
araştırmalıyız. Discus için standart olmuş sağlıklı bakım kurallarını
uygulamalı ve hastalandırmamalıyız. Hastalanmış bir discus yanık
kalabilir, deforme olabilir, dolayısıyla döl veriminde düşmelere yol
açabilir.

Bora Bey, hazırlamış olduğunuz bu müthiş test için teşekkür
ederim.

u.uçarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]5,1,12215[/C] [C]5,2,12215[/C] [C]7,3,12215[/C]
u.uçarÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2006 10:30

Merhabalar...

Güzel sorular olmuş, yararı dokunur.Şu andaki mevcut olan bilgi dağarcığıma göre sorulara cevap veriyorum.

1) (c) şıkkı .Hatta ben olsam  ümmin sistem ve gelişim sorunları yüzünden 10-12 cm den küçük discus almam.

2) Üretim işi üreticilerin işi olduğundan soruya cevap vermiyorum.

3) Bence (a) şıkkı.

4) (c) şıkkı.Gayet sosyal bir balık olup 6-8 li gruplar ile başlanmalıdır.

5) (d) şıkkı.Önce su kalitesi.

6) (d) şıkkı olabilir.

7) (d) şıkkı.Bence biyolojik döngü sekteye uğrarsa, herşey biter.

8)Yine üreticileri ilgilendiren bir soru.

9) (b) şıkkı.Su değerlerini stabil hale getiremiyorsak bu değerler ile    oynamamak daha iyidir. 

10) (a) şıkkı.Tabiiki.

Sorular için ayrıca teşekkürler...

WoLf123Çevrim Dışı

[B]2002,2[/B]
WoLf123Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2006 11:29

1-c , 2-c , 3-b , 4-d , 5-c , 6-d , 7-a , 8-c , 9-b , 10-a

AlpBökeÇevrim Dışı

AlpBökeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2006 12:00

1)B çünkü diskusum zaten yeterinceye yakın su değerlerine alışmıştır,bu boyda almamın başka bir avantajı daha özenli beslenme ve bakımla muhteşem vücut ve renklere kavuşabilmesini sağlamak.

2)C zaten şıkla birlikte çünküsü açık verilmiş.

3)C Erkek genelde sürekli büyür belirtildiği gibi 2 yıla akdar dişiler biraz daha az süre büyümeye devam eder ve zaten üreme başladığında büyümeler neredeyse durur.

4)C Sosyal oldukları için kendilerini rahat ettirecek şekilde yani en az 4 lü uygun olan 6 lı gruplar hal,inde beslenmelidir bu yavrularına bakmaları konusunda avantaj sağlayacaktır ve balıkların stresini,ürkekliğini alacaktır.

5)D Büyük üreticiler hep su değişiminin dolayısıyla nitratsız kaliteli,mineralli suları tercih eder.İkinci sırada ise beslenme gelir aslında bu ikiside 1. sıradadır ama şıkta böyle verildiği için böyle sıralamak daha doğru geldi.

6)D diskus zaten asidik sularda yaşar doğal hayatta dolayısıyla akvaryumdada asidik suda yaşamaları her alanda faydalı olacaktır.

7)D bu tür nitratın nitrite veya  amonyakjın amonyuma döndüğü sular diskus için tehlikeli ve akvaryumun biyolojik yapısına zarar verecek niteliktedir.

8)C çünkü bu tip kireçlenmeye uğramış yumurtala çatlayamaz ve ayrıca diskusun döl verimide düşer.

9)B Diskus kötü şartlara adapte olabilir ama sürekli değer değişikliğine asla eğer suya adapte olmuş bir diskusun sürekli ph ıyla suyun sertliği ile oynanırsa diskus maalesef kaybedilir.

10)A Sağlıklı diskus almak ve sağlığını devam ettirmek en önemli şeydir.Ben hastalanınca ilaç kullanıp iyileştirmek yerine hiç hastalandırmadan sağlıklı bir şekilde besleme taraftarıyım...

Bora bey hazırladığınız test gerçekten bilgi ölçücü mükemmel bir test enüz diskus tecrübem olmadığı için tecrübelerimden değil,araştırma ve bilgilerimden yararlanarak soruları cevapladım.Bu test sayesinde alacağım diskuslarıma daha sağlıklı bakabilir,onları çok mutlu edebilirim.

Sayenizde belkide ilerde yapacağım bazı hatalardan şimdiden kurtulacağım.

kriptoÇevrim Dışı

İl: Izmir
kriptoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2006 17:13

1) C şıkkı;8cm discuslar kendini kurtarmıştır fakat balığın vücut formatlarını inceleyerek yanık olmadığına ve ağır bir hastalık geçirmediğine emin olmalıyım,ayrıca bu boylarda balıklar yurt dışında gelebiliyor,yaşadığı ve büyüdüğü su şartlarının ne olduğunu bilmediğim için yerli ve musluk suyuna adapte olmuş balıkları tercih ederim.

2) C şıkkı;Hafif sert ve hafif asidik (ph 7)sularda yetiştirilen diskusları tercih ederim çünkü ülkemizin şebeke suyu değerleri buna çok yakın ayrıca fazla sert sularda yetiştirilen diskusların sperm kanalları tıkanır.

3) C şıkkı;İlk bir yıl hızlı gelişim gösterirler,dişi yumurtladıktan sonra büyümesi durur bu yüzden balıklar üreme aşamasına gelene kadar protein ağırlıklı yemlerle düzenli bir şekilde beslenmelidir,ayrıca büyük dişi,büyük ve çok yumurta döker.

4) C şıkkı;Discuslar gurup halinde beslenmelidir yetişkin boya gelene kadar ve eş olana kadar toplu halde beslenmeleri balıkların sitres oranını azaltır ayrıca genç discusların guruplar halinde beslenmesi yetişkin boya geldiklerinde kolayca birbirleriyle eş tutmalarında büyük rol oynar.

5) D şıkkı;Su kalitesi ve değişik varyetede beslenmesi,çünkü bu balık yumurtadan cıktığı anda yem yemiyor anne ve babanın mukoza salgısıyla besleniyor bu nedenle önce su değerleri iyi olmalı.Sık su değişimi yaparak sudaki artık yem ve balık dışkıları ortamdan uzaklaştırılmalıdır yoksa sudaki nitrat yükselir ve yavru balıklar bunu tolere edemez,ayrıca taze suda bulunan mineral ve kalsiyumlar yavru balığın iskelet yapısının kolayca gelişmesini sağlar,ilk bir hafta atlatıldıktan sonra taze artemya ile yavrular beslenebilir.

6) D şıkkı;Discuslar doğada asidik yağmur sularında yaşadıkları için bu sulara adapte olmuştur,yağmur suları temiz ve parazitsiz olduğu için bu balıklar dış parazitlere karşı çok fazla dirençli değildir bu yüzden bağışıklık sistemleri çok fazla gelişmemiştir.

7) D şıkkı;Ph'ı 7'nin altında uzun süre tutmamaya gayret gösteririm,sık su değişimleriyle amanyumu akvaryumdan uzaklaştırırım,ayrıca bitkilerinde bu durumdan kurtulmada büyük rol oynayacağına inanıyorum.

8) D şıkkı;Hepsi,discuslar doğada asidik sularda yaşar ve ürerler tüm bağışıklık sistemleri bu sulara göre gelişmiştir en güzel örnek budur.

9) B şıkkı;Su değerlerini sabitleyemiyorsam,asla su değerleriyle oynamam çünkü ani ph,sertlik ve ısı değişiklikleri balığın kolayca sitrese girip hastalanmasına sebep olur.

10)A şıkkı;Sağlıklı discus alıp,balığın bakım prensiplerine uyarak hiç hastalandırmadan beslenmesi en doğru seçimdir,çünkü bu balıkları beslemek büyük bir ilgi ve özveri istiyor bütün şartları yerine getirirsek hem balıklarımız,hemde biz mutlu oluruz. 

Bora bey bu güzel ve eğitici test için teşekür ederiz. 

discusmaniaÇevrim Dışı

Özel Üye
discusmaniaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Eylül 2006 23:34
1-c 2-c 3-c 4-c 5-d 6-b 7-bilmemekle birlikte sekteye uğaramayacağını düşünüyorum 8-c 9-b 10-a Bora bey emeğinize sağlık, AD de de böyle bir test yapmıştınız ama cevabını alamamıştık. bunu  alırız herhalde , bu arada hep c oldu umarım aksilik yoktur discusmania2006-9-8 23:36:37

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2006 00:01

Bence;
1-c
2-c
3-c
4-c
5-d
6-d
7-c
8-d
9-b
10-a

Saygılar,

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2006 00:13

Hiç Discus beslemedim ama hem mantığımı kullanarak, hem de bu sitede edindiğim bilgilerden yararlanarak şöyle yaptım;

1-c, 2-b, 3-c, 4-c, 5-d, 6-d, 7-c, 8-d, 9-b, 10-a

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2006 13:31
1-Discus ile yeni ilgilenmeye başlayan bir akvarist, discus alırken hangi boy discusları tercih etmelidir?

B : Doğrusu C olsada B seçeneğide bazı durumlarda sakıncalı olmaz diye düşünüyorum. Ben 3-4-5 cm tercih ettim. Alacağım yerde 1-2 ay daha kalacaklarına ben daha hızlı büyütürüm.

2-Eğer ben üretim için anaç discus seçeceksem hangi su değerlerinde üretilen discusları tercih etmeliyim?

C : Sanırım Ülkemiz sularında bu konuda bir sıkıntı yok. 7-7.5 ph aralığı.

3-Discuslar kaç aya kadar gelişim gösterir.Gelişimde cinsiyetin önemi varmıdır?

C: İlk bir yıl hızlı gelişim gösterdikleri zamandır.Ancak gelişimde yavaşlama olsada dişi 1,5 yıl erkek 2 yıla kadar gelişim gösterir.Bu durum dişinin yumurtlamaya başladığı andan itibaren durur, erkekte ise üremeye geçtikten sonra oldukça yavaşlamasına rağmen 2 yıla kadar devam eder.Onun için ilk dişinin yumurtlamaya başlayacağı ilk 9-12 aylık evrede maximum boya gelmesi gerekir.Büyük balık büyük döl verimi demektir.

C : Evet sosyaldir.Akvaryumlarda en aşağı 6 lı gruplar halinde oluşturulası gereklidir.

5-Discus gelişiminde önemli olan faktörlerden ilk iki önceliğiniz ne olmalıdır?

C : Değişik varyetede beslenme ve su kalitesi. Birbirleriyle bağlantılı olduklarını ikisininde önemli olduğunu düşünüyorum.

D : Hepsi

7-Ph 5-6 aralığında sudaki amonyak, amonium formuna dönüşür, bu durumda biyolojik flitrasyon sekteye uğrarmı?

C : Ph 5-6 aralığında sudaki amonyak amonium formuna dönüşür. Evet sekteye uğrar.

8-“Discus”ta niçin sert ve iletkenliğin yüksek olduğu sularda üretimde verim düşer veya üreyemez?

D : Hepsi

9-Eğer sudaki değerleri discus için sabitlenemiyor ise discus sağlığı açısında ne yapılmalıdır?

B : Sabitleyemiyorsam ve akvaryumdaki suyuma adapte olmuş görüyorsam, su değerleri ile oynamam.Bu durum inen çıkan değerlerin discusa vereceği zarardan daha iyidir.

A : Sağlıklı discuslar alıp, discus bakım prensiplerine uyarak discusları hastalandırmadan beslemek.

Bu bilgi dolu, öğretici test için çok çok teşekkürler
tearaway2006-9-10 13:33:37

Bora ÜnverÇevrim Dışı

Bora ÜnverÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2006 10:35

Artık cevapların zamanı geldi zannediyorum.Bu testi çok önce hazırlamıştım.Şimdi baktığımda eksiklikler olabilir ancak ilk denemeydi.Ama amaç zaten sosyal bir aktivite ve araştırmaya yöneltici olmaktı.Anlayışınız ve katılımınız için teşekkürler.

1-c

2-c

3-c

4-c

5-d

6-d

7-d

8-c

9-b

10-a

Bora Ünver2006-9-12 10:36:45

kriptoÇevrim Dışı

İl: Izmir
kriptoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2006 11:00
Merhaba Bora bey 8. soruyu birdaha gözden geçirirmisiniz?cevap şıklarının hepsi aynı sonuca gidiyor ve niçin sadece c şıkkı olduğunu açıklarmısınız?Saygılarımla... kripto2006-9-13 11:17:25

u.uçarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]5,1,12215[/C] [C]5,2,12215[/C] [C]7,3,12215[/C]
u.uçarÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2006 11:04

Merhabalar...

Vaybe! üreticilerle alakalı (2.ve 8.sorular) soruları saymazsak 8 tane sorudan 7 tanesi doğru.Bilgi dağarcığımdaki bilgilerle o an için verilmiş cevaplardı.Kendimi kutluyorum.

Saygılar...

selmandÇevrim Dışı

selmandÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2006 11:22
Hiç diskus yetiştirmedim ama hepsi doğru sanıyorum 6 diskus almamın zamanı gelmiş