ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Carcharodon
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
65
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
02 Temmuz 2023 17:33
Son Ziyaret:
7 dakika önce
Toplam Mesaj:
74 [0.19 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
61 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alper Ozkan
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1991
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

80L (60 x 30 x 45 cm) Mikrogeophagus ramirezi Corydoras trilineatus Pangio semicincta Guyanancistrus guahiborum 'L106'

SON 10 MESAJI

Bitki Akvaryumu İçin Bilgi Verir Misiniz.
Betanın karakterine göre değişir. Bazı hayvanlar aşırı saldırgan olur, salyangozlara bile saldırı gösterisi (yani flaring denilen solungaçları açıp hamle etme durumu) yapar. Diğerleri ise kendine çok benzemeyen balıklara ilgi göstermez.

Balık tavsiye etmem ama yanında karides deneyebilirsiniz. Betanızı seçerken çok agresif davranmayan bir erkek seçebilirsiniz, ya da genelde daha sakin olan dişi beta ile de ilerleyebilirsiniz. [EDIT]Carcharodon,2024-07-22 09:14:45[/EDIT]
Akvaryum 4.5 Litre Balığım Kaç Gün Durabilir
Suyu her gün değiştirin, çok yemlemeyin. O zaman pek bir sorun olmaz ama hayvanı en kısa sürede uygun bir yere koymaya çalışın. Ayrıca yeni akvaryumda da balıklı döngü (fish-in cycle) yapıyor olacaksınız, o da aklınızda olsun.

Düzeltmeniz için de: Hayır, bu hayvanlar iyi bakılırsa 30 santim kadar oluyorlar. Düdüklü tencereye kedi yavrusu koyup evde yerim yok biraz dar ama burada baksam olmaz mı demek gibi olur. 20 litre için beta balıkları uygundur, balığı geri verip beta alabilirsiniz. [EDIT]Carcharodon,2024-07-21 12:28:31[/EDIT]
Yeni Kurulum Tetra Türü
Güzel bir başlangıç olmuş, ancak tetrazonlar tetra katliamına başlamadan çıkarmanızı tavsiye ederim. Zaten 30 litre 5-6 etekli tetrayı ancak kaldırır.
Akvaryum 4.5 Litre Balığım Kaç Gün Durabilir
Sıfır gün.

Tek bir Japon balığı için 40 litre minimum. Hatta yurt dışında genellikle 80 litre tavsiye ediliyor. Her gün suyunu değiştirirseniz ve çok dışkılamasın diye yem vermezseniz 5 litrede bir miktar tutup düzgün bir akvaryuma geçirebilirsiniz, ama hayvan yine de biraz hırpalanacaktır.

Ancak size 5 litreye Japon balığı satan rezil akvaryumcu, balık bakımı hakkında gerekli hiç bir bilgiyi de vermemiştir. Klor giderimi, filtre ve pompalar, sudaki oksijen miktarı ve havalandırma, azot dengesi ve su parametrelerinin takibi gibi konulara aşina değilseniz bilgi edinmenizi ve uygun bir sistem kurmanızı öneririm.

Biz kara hayvanıyız, dolayısıyla balık alırken hayvanın boyuna bakıp "sığınabileceği ufak bir akvaryum olsa yaşar" diye düşünüyoruz. Ancak balıklar yaşadıkları ortamı hem solur, hem de içine dışkılarlar. Yani bakım için köpek kulübesi gibi barınak değil de, bu atıkları ortamdan anında uzaklaştıracak, su parametrelerini uzun süreli dengede tutacak kocaman bir ekosistem oluşturmak gerekiyor. Dolayısıyla içine sığsa da 5, 15, 20, 30 litrelik akvaryumlar yavru Japon balıkları için bile çok küçük.

Ne yazık ki Japon balıkları sazan ailesinden oldukları için son derece dayanıklı hayvanlardır. Dolayısıyla yetersiz akvaryumlarda bile bir süre acı çekseler de yaşarlar. Ancak ömrü ortalama 15 yıl, maksimum 40 yıla kadar çıkabilen bu hayvanlar bu ortamlarda bir sene içerisinde işkence çekerek yavaş yavaş ölmektedir. [EDIT]Carcharodon,2024-07-21 12:15:19[/EDIT]
Vay Yamyamlar
Vatoz ve çöpçüler leşçil hayvanlardır, doğada da ölü balık buldukları zaman afiyetle yiyorlar. Amaçları nitrat gidermekten ziyade karınlarını doyurmak.

Fırsat bulurlarsa canlı balık da yerler, ama ağız yapıları gereği kolay avlanamıyorlar. Büyük vatozların gece balıklara saldırıp derilerindeki protein zengini mukusu yedikleri bilinmekte.
30 Litre Akvaryum Patlama Riski Olur Mu?
Benim gözlerim mi iyiden iyiye körelmiş, yoksa akvaryumunuzun altında siyah bir mat mı var? Varsa strafor görevini yapacaktır.

Yoksa bile çatlayacağını pek sanmıyorum, daha çok 200 litre ve üzeri köşe desteksiz (yani tamamen cam) akvaryumlarda basınç farkları sebebiyle cam kırılması söz konusu. Ama içinizin rahat etmesi amacıyla eski bir yoga matı akvaryuma uyacak şekilde kesip altına koyabilirsiniz.

Ayrıca akvaryumun tam olarak yüzeye paralel olması da yapısal sağlamlığı için gerekmektedir. Herhangi bir eğiklik, strafor yokluğundan çok daha fazla etki yapacaktır, yani endişeleniyorsanız bu unsuru da dikkate almanızı öneririm.
Bitkili Akvaryum Kurulumu
Uygun, ancak türü çok aşmayın bence. 2 tür sürü balığı ve karides 100 litre için güzel olur. Vatoz çok dışkılıyor, benim gibi sürekli dip süpürgesiyle temizlik yapmak istemiyorsanız koymayın.

Tilki kuyruğu ve lepistes otu gibi hızlı büyüyen bitkiler de olur. Sadece bir kök gerekir, kalanı kendi büyür zaten. Yüzeye de su marulu gibi bir yüzey bitkisi iyi olur.
Bitkili Akvaryum Kurulumu
Aynı su ile devam edebilirsiniz. Ancak ne olur ne olmaz diye su parametrelerini test etmekte fayda var. Amonyak ve nitrit sıfırsa azot bakterileri oturmuştur ve değişiklik kolay olur.

Alternatif olarak az sayıda (yani 1-2) Japon balığınız varsa anubias gibi dayanıklı bitkileri akvaryuma ekleyerek ve sıvı gübre kullanarak akvaryumunuzu bitkili hale geçirebilirsiniz. Ancak Japon balıkları obur oldukları için yumuşak yapraklı bitkileri yiyebilirler.
Fahaka Puffer Nereden Bulabilirim
GSP 150 litre için fazla büyür. Akvaryumu bir iki yıl sonra büyütme imkanınız varsa alabilirsiniz. Discus yemi yediklerine ancak görürsem inanırım, akvaryumcu önünüzde beslerse sorun olmaz.

Bu hacimde tek GSP ile gitmek en uygunu, iki tanesi kavga edebilir. Ayrıca bunlar küçükken tatlı suda yaşasa da aslında acı su balığıdır, yani deniz tuzu karışımı ve refraktometre ile tuzluluk ölçümü de gerektirir. [EDIT]Carcharodon,2024-07-20 14:23:47[/EDIT]
Fahaka Puffer Nereden Bulabilirim
Fahaka yerine 8 desenli balon bakabilirsiniz. Görünüşü ve davranışı neredeyse aynı zaten. Sahibinden'den arattığımda İstanbul'daki birkaç yere gelmiş diye de görüyorum.

Sürü halinde bezelye balon da olur. 150 litreye 10 tane kadar yeterlidir. Hem sürü balığı hem de agresif bir tür, araya bitki koyarsanız saldırı riskini engelleyebilirsiniz. Beslemesi biraz zordur, salyangoz vb. veya donmuş yem yer. Kuru yeme alıştırmak zor. [EDIT]Carcharodon,2024-07-20 11:47:45[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.