ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Cengizhan06
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1953
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Temmuz 2020 02:58
Son Ziyaret:
2 Saat 34 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1419 [2.86 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
193 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cengizhan
Doğum Tarihi:
07 Ekim 1994
Yaş:
27
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Discus - Melek

SON 10 MESAJI

300 Litre Akvaryuma Filtre Önerisi
Maddi imkânınız uygunsa daha uygun fiyatlı dış filtreler mevcut.Mesela XL Pro markasını araştırabilirsiniz.Ben bi ara bu filtreden kullandım ve çok memnun kaldım.Bu marka içinde maddi imkânınız kısıtlıysa forumun ilan kısmından 2.el satan bir hobiciden satın alabilirsiniz.Ayrıca portatif sump yapan insanlarda var.Akvaryum ölçünüze göre yapıyorlar.Son olarakta internette hamburg sistemler satılıyor.Bunlarıda düşünebilirsiniz.300 litre akvaryumda iç filtre kullanmanızı çok tavsiye etmem ama yukarıda saydığım filtreler için bütçeniz uygun değilse iç filtrede kullanabilirsiniz.Dış filtreyi kendinizin yapmasını tavsiye etmem.Gözden kaçan bir nokta olur.Başınızı ağrıtır.
Diş Filrede Kullanılan Malzemeler
[QUOTE=mburakag]

Bu bakış açısıyla bakarsanız, filtrenin içine beyaz atletlerinizdende koyabilirsiniz. Hatta kazak ve tişört vs..[/QUOTE]
Bence fena olmaz 😊 Şaka bir yana gözenekli her malzeme bakteri tutar.Bana göre bakteri tutması için üretilen bir malzeme ile kazağın farkı nedir.Bakteriye özel üretilen malzemenin bakteriler için gökte ararken yerde buldum deyimini tam anlamıyla yansıtmasıdır.Şöyle düşünelim.Bir tarafda sert bir yatak,diğer tarafta ortopedik yatak olsa,insan 2 yataktada uyku ihtiyacını giderir ama ortopedik yatak daha sağlıklı ve vücut yapısına uygun destekleyici etkiye sahiptir.Filtre malzemesi ve kazak arasındaki farkıda buna benzetiyorum 😊
Diş Filrede Kullanılan Malzemeler
Bende Eheim 2271 Professionel 4+ 250 Dış Filtrede sadece sünger,elyaf kullanıyorum [:iyi:]
Bitkili Lepistes Akvaryumum
[QUOTE=teksas_tombiks]
CO2 yok filtre yok bilmem ne yok yazmiycak o zaman arkadaş.
Yeni başlayanlara veya bitkili kurmak istiyenlere kötü örnek adam burda görüp dener sonuçlar kötü olunca hobiden soğur.
Bitkilerin canlılığı zaten %100 takviyeli olduğunun kanıtı sıkmasın kimse burda[/QUOTE]
Siz demek istediğimi anladınızmı ? Fotoğraflar farklı tarihlerde yüklenmiş.İlk kurulduğunda difüzör yokmuş sonradan eklemiş.Adam burada neyi görüp dener ? Okumadan araştırmadan görseller üzerinden mi kurulum yapacak ? O zaman hiç yapmasın zaten.
Akıllı Yavruluk Kullanan Varmı
Muhammed bey öncelikle Hayırlı Cumalar.
Ben bu yavruluğu kullanmadım.O sebeple genel düşüncemi yazayım.
Yavruluk kullanarak sizin düşündüğünüz gibi olağanüstü şekilde bir verim alamazsınız.İlk akla gelen yavruluğa aldığınız balığın strese girmesidir.Bu sebeple tavsiyem yavruluk kullanmak yerine mevcut akvaryumunuzda bakımı kolay ve hızlı büyüyen bitkilerle saklanma alanları oluşturmanızdır.Yavrulardan kurtulanlar kendi hâllerinde büyüsünler.Hem siz uğraşmamış olursunuz hemde balıklara sıkıntı olmamış olur.
Melek Üretim Tankım
[QUOTE=giyotyn]Güncelleme:

Facia!
5-10 tanesindeki mantar tüm yumurtalara bulaştı. Bu konuyla ilgili onlarca video ve burda bir sürü başlık okumama rağmen hata yaptım.
Yumurtaları görür görmez ayırıp izole etmeliydim. İlk hatam buydu. Diğeriyse yumurtlasınlar diye kestiğim amazon dalına ve metilen mavisine güvenmek oldu. Amazon dalı kökten kopunca solmaya başlamış ve mantarları da beraberinde getirmiş. Metilen mavisi ise damlattığım birkaç damla hiçbir işe yaramamış.
4. günde akvaryumun içine 1 ltlik uzun bir kavanoz koyup yaprağı içine aktardım. 5 tane kadar yavru canlı kalmış, kavanozun dibine indiler. Ertesi gün artık yaprakta canlı yumurta kalmadığından emin olunca yaprağı çıkarıp karides tankıma koydum. Onlarca karides akşama kadar tertemiz etmişler, tüm mantarlı yumurtaları yemişler.

Şimdi önümüzdeki maçlara bakacağız. Tekrar yumurtlarlarsa anında ayırıp kavanoza koyacağım ve metilen mavisi yerine oksijenli su (hidrojen peroksit) kullanacağım. [/QUOTE]
Büyük geçmiş olsun Aslan abi.O kadar araştırmışsın neden tedbir almadın.Önce bu olayı yaşayıp sonra araştırmış olsan anlarımda tersi durum çok mantıklı gelmedi 😊
Akvaryum İçin Balık Önerisi
[QUOTE=Aviationn]Neyse sayın Cengizhan, Erkut, Kadir Bey, daha fazla tartışmayı uzatmak yerine ben haksız olduğumu söyleyerek kendi fikirlerimden vazgeçiyorum. Bundan sonra da Pengasus hakkında ne bir şey yazarım ne bir şey sorarım. Rica ediyorum bundan sonra laf dalaşına filan girmeyelim size karşı bir şeyi de itiraz etmeyeceğim. Gerek yok gerginlik çıkmasına. Keyifli hobiler...[/QUOTE]
Kendi adıma bu yorumumu yazayım.Erkut abi veya Kadir abi olurda bir konuda yanlış bir durumu savunursa size yaptığım gibi onlarada olumsuz ve düzeltici yorumlar yaparım ki zaten kendileri benden çok tecrübeli olduklarından bana o konuda söz düşmez.Zaten kendi savundukları durumlarda bir temele dayanır.Bilimsel veriye dayanır.Ayrıca "[K]Bundan sonra da Pengasus hakkında ne bir şey yazarım ne bir şey sorarım[/K]" cümlenizide tamamen reddediyorum.Bana öğrenmek amacıyla hobi konusunda istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.Fark ettiyseniz önceki bir başka konuda sizi sert bir şekilde eleştirirken aynı anda sizin açmış olduğunuz konuda yardımcı olmaya çalıştım.Benim çizgim bu.Erkut abiyle Kadir abide benim gibi düşünüyordur.İkiside çok değerli insanlar.Öğrenme niyetiyle kendilerine hobi alanında istediğiniz soruyu sorun sizi reddedeceklerini kesinlikle düşünmüyorum.
Akvaryum İçin Balık Önerisi
Yorumunuzda birçok yeri eleştirmek için can atsamda bu saatte üşeniyorum ama özellikle bir kaç noktaya değinmek istiyorum.Eleştiriden çok cevap veriyorum aslında.
1-"[K]Görme yetileri çok az ve genelde hep tek bir yerde cama sürtünerek yüzüyorlar. Genelde ne zaman yem atsam bakmıyorlar bile.[/K]"
Aslında bu yorumunuzda neden pengasiusların en az 2000 litre hacimde beslenmesi gerektiğinin cevabını vermişsiniz.Cama sürtünerek yüzmelerinin sebebinin gerekenden çok daha düşük hacimde bakıldıklarından dolayı strese girmeleri olabilirmi acaba? Bahsettiğimiz gibi yemi size göre bulamama sebebide bu strese dahil olabilirmi? Öyleki bu tür stres yaptığında bayılır.Birçok kişi ölü numarası yapıyor şeklinde yorumlar ve sevecen bulur.Aslında balık stresten dolayı şoka girmiştir.
2-"[K]Büyümüş balığa kimse bakmıyor diyorsunuz o zaman bu balıkları büyüyünce bir köşeye mi atıyorsunuz siz? Mesela 5 santimken aldığınız vatoz 50 santim olunca ne oluyor? Nerde bakıyorsunuz?[/K]"
Bu sorunuzun cevabı çok basit.Bu tür hayvanları bakacak alanımız,imkânımız yoksa almıyoruz.Çoğu tecrübeli hobici özel sebep yokken (yeterli hacmi varsa,büyük türlere özel kurulumlar yaptıysa bu genellemenin dışındadır.) Leopar vatoz almaz,beslemez zaten.Cüce vatoz türlerini sahiplenir.Yani kısaca büyüyen tür almıyoruz ki büyüyünce bir köşeye atalım.
Burada şununda altını kalın çizgilerle 8-10 defa çizmek isterim.Linç kelimesi gelişi güzel anlamı dışında kullanılıyor.Biz sizi tanımıyoruz sizde bizi tanımıyorsunuz.Kısaca size karşı olumsuz bir tutumumuzun olması söz konusu bile değil.Burada kişiler sert bir şekilde eleştiriliyorsa bunun bir sebebi vardır.Hiç düşünmüyormusunuz ki bu kadar insan sizi eleştiriyorken neden hâlen kendinizi haklı çıkarma çabasındasınız?Bu kadar bilimsel veri varken,bu kadar tecrübeli hobici (Ben hariç.Kendimi tecrübeli görmüyorum.Daha öğrenme durumundayım)size yanlış yapıyorsunuz mealinde eleştiri yöneltirken,ortada olgulara dayalı bilgiler varken neden bu muhalefet etmeniz?Burada insanlar size pengasius 2000 litrede bakılmalı derken ne gibi bir amaçları olabilir size ve sözü geçen canlıya faydaları dokunması dışında?Yaşınız genç heyecanlısınız ama buradaki sizden büyük bütün insanlar hobide sizin geçtiğiniz yollardan,yöntemlerden,denemelerden,hataların birçoğundan geçerek bugüne ulaştı.
Bitkili Akvaryum Da Yavru Lepistes.....
[QUOTE=Xxx54]Bitkili akvaryum kurarsam yavru lepistesler yetiskinlere yem olmaktan kurtulur mu?
[/QUOTE]
Merhabalar..
Kayıpsız yavru balık büyütmenin garantisi yok.Lakin doğal bitkilerle yeteri kadar saklanma alanı oluşturursanız yavruların çoğu kurtulabilir.
Akvaryum Kumu Türleri Nelerdir.
Size şöyle bir konu önereyim.Çok detaylıca anlatılmış.Konuyu okursanız gerek kum seçimi gerekse low-tech bitki seçimiyle ilgili aklınızdaki her türlü soruyu giderecektir.Konuya [url=https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_baslayanlar_burayalow-tech_k208779.asp]buradan[/url] ulaşabilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 250 Online Kullanıcı, 136 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.