ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Babanayka
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Mart 2020 11:44
Son Ziyaret:
09 Aralık 2020 15:47
Toplam Mesaj:
7 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Houman zarsazegar
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Babanayka

SON 6 MESAJI

Brüt 225 Lt Akvaryum Dış Filtre Tavsiyesi
[QUOTE=Dimidiochromis]Merhaba

Erhan abiye katılıyorum kendim şahsen eheim 2217 modelini 100 litre akvaryumda eheim lily pipe ile beraber kullanmaktayım 225 lt hacime 2217 yanında iç filtre ile destekleyebilirsiniz. Eğer bitkili az canlı yükü olan bir tank olacaksa kaliteli filtre malzemeleri ile doldurup eheim 2217 işinizi görür. Filtrelerin üstlerinde yazan değerler birebir değil hangi markanın filtresi olursa olsun ben 2217 malzeme ile doldurduğumda saatte 650-600 lh/s gibi bir debi alıyorum oda maksimum. Jbl e901 modeli kullanmıştım çok memnun kalmıştım sizin hacim için uygun olan model JBL cristalprofi e1502 uygun olacaktır güzel bir dış filtre.

Eheim Pro 4 250-350 modellerinden biri
Jbl Cristalprofi E1502
Fluval 307
Dophin CF-1400 (Bu filtre markası bu cf modeli fiyat performans olarak görüyorum cf serileri kalitelidir f/p olarak değerlendirilebilir.)

Tetra önermeyeceğim nedeni filtre gerçekten inanılmaz sessiz çalışıyor fakat debi konusunda hayal kırıklığı yaratıyor en büyük modeli ex1200 plus bile alakasız bir debi veriyor ama iç hacim olarak gerçekten çok büyük ex1200 içine baya malzeme alır.[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim detaylar için
Fluval 306 ve 307 arasında bariz bir fark yok diye anladım araştırırken, özellikle 307 demenizin bir sebebi var mı?
Brüt 225 Lt Akvaryum Dış Filtre Tavsiyesi
[QUOTE=Cem Öcal]Sorunsuz bir motor istiyorsanız seçeneklerinize de yazmışsınız Eheim 2217 yi tavsiye ederim.[/QUOTE]

2217 1000lt/ saat ve nerdeyse benim net hacmin 6 katına yakın.
2215 ise 600lt/saat ve hacmin nerdeyse 4 katı.
Bu durumda 2215 de yeter mi acaba?
Bir de experience serisinde sepetler var, temizlik va daha kolay sanki. bu konuda yorumunuz var mı? Classic seri yerine experience olabilir mi? Nedir farkları bilginiz var mı?
Brüt 225 Lt Akvaryum Dış Filtre Tavsiyesi
Merhaba,
70x70x50 bir akvaryum kurmak için çalışmalara başladım. Brüt 225lt olan akvaryumda ortalama 5-6cm kum ve kayaları çıkarınca kabaca 170-180lt net hacim olacak.
Bu hacimde bir akvaryum için dış filtre tavsiyeniz nedir? İlk dış filtre tecrübem olacak. Başımı ağrıtmayacak uzun süre sıkıntısız kullanabileceğim bir filtre arıyorum. Sizce kaç lt/ saat yeterlidir? Hacmin 3 katı seviyesi yeterli mi yoksa daha fazla mı gerekli. Japon vs gibi çok su kirleten balık tercihim olmayacak. Ağırlıklı tetralar, çöpçü çeşitleri ve belki canlı doğuran beslemeyi düşünüyorum
Benim düşündüklerim:

Eheim classic 350 veya 600
Eheim experience 250/350
Eheim ecco 300

Ama bunların dışında tetra, jbl, fluval vs seçeneklerine de razıyım tabi ki:)

Yardımlarınızı rica ediyorum
Gelişemeyen Bitki Ve Farklı Yosun Tipi Sorunu
[QUOTE=çulsuz]1 Daha iyi olsun istiyorsunuz bunun için fedakarlık yapmanız gerekir. [:)] Boynuzlu nerite yumurta bırakmaz.
2 Evet o gübre nin oranları akvaryumunuzu bu seviyeye getirir ama daha iyisi için test etmeli ve akvaryumlarınıza spesifik gübreleme yapmalısınız. Çok iyi akvaristler bile bazen bilgi kıskanabilir. [;)]
3 Oran iyi ama malzemelerde yeterli bakteri var mı bu önemli. İçi boş bir filtre olsa dünyanın suyu içinden geçse fayda etmez. [:)] Filtrasyonun hangi marka ile yapıldığı değil doğru yapılması önemli isterseniz dıy filtre yapın ama yeterli olsun. Bence de balık sayınız fazla.
4 iyi olmuş

Orada birkaç çeşit var sanırım. Diğerlerini elimine edince kalanlara göre bir uygulama yapabilirsiniz.

[/QUOTE]

Teşekkürler,
en kısa zamanda salyangozları edineceğim. önerdiğiniz gibi gübreleme oranlarımı da arttırdım. Süreci takip edeceğim inşallah en kısa zamanda güzel sonuç alırım.
Teşekkürler:)
Gelişemeyen Bitki Ve Farklı Yosun Tipi Sorunu
[QUOTE=çulsuz]Merhaba.
Öncelikle akvaryumunuz şuan bile çok güzel. Birçok hobici bu görüntüden tatmin olur. Ama daha güzel yapmak için ne yapmalıyız ve bu sorunları nasıl çözebiliriz biraz bundan bahsedelim.

1 nokta yosunu fostat eksikliğinden kaynaklanıyor. Başta verdiğiniz gübreler yeterli geliyordu ama artık bitkiler çok arttı. Fosfat miktarını ekledikten bir süre sonra ölçüp bitip bitmediğini kontrol etmelisiniz. Ek olarak nerite salyangozları green spot yosunu yerler alabilirsiniz.
2 bazı bitkiler bazı bitkilere göre farklı ihtiyaca sahip. Bu sebeple nitrat ihtiyacı çok olanların eski yaprakları çürür. Nitratın azot döngüsünden gelmesi gerekirdi ama sanırım filtreniz yetersiz kalıyor. Fosfatın olmadığı yerde zaten azot döngüsü de olmaz.
3 Filtrasyonun eksikliğine bağlıyorum
4 demir eksikliği kırmızı ve koyu yeşil rengin oluşmasına engel oluyor dikkat edin. Bir de ışığı 8 saatten 6 saate indirebilirsiniz. Yosun oluşumuna engel olur. Özellikle saç yosunu bu sebeple oluyor.

Genel olarak gübre oranlaması ve filtrasyonda sorun var gibi düşünüyorum. Saygılar. [/QUOTE]

Merhaba,
Dönüşünüz için çok teşekkür ederim:) tankın genel görünüşünden memnunum ama arkadaki bitkilerin yosunla kaplanması ve gelişememesi üzüyor:)
1) test kitlerim yok. hobiye yeni başladığım için henüz edinmedim. bu sene sonuna doğru daha büyük tanka geçeceğim inş ( 150-200lt), o zaman edinmeyi düşünüyordum. Tropica'nin plant growth gübresini kullanıyorum ( yeşil olan) aslında onun kendi dozuna göre yetmesi gerekmez miydi? çok iyi bitkileri olan akvaristler bile onu tek kullanıyor. Nerite çok yumurta bırakıyor diye istememiştim ama sanırım mekanik temizlik yetmeyecek, alabilirim
3) filterasyon için öneriniz nedir? aslında net 30lt için şelale 230l/h iyi bir oran değil midir? ben şelale içine elyaf, lav kayası ve ekstra sünger de ekledim( debi briazcık düştü ama biyolojik filterasyonu desteklediğini düşündüğüm için yaptım, daha yüksek debi mi önerirsiniz?
4) ışığı azalttım bir de AF 'nin red boost gübresini aldım kırmızı pigmentleri aktive etmesi için.

Peki kırmızı bitkilerdekiler de sizce nokta yosun mu? baya çamurumsu bir yapı kapladı yaprakları, yabancı forumları da araştırdım. buna benzer yapıları Fuzz alg'ı veya black brush algae( bizdeki siyah sakal yosunun) ilk fazına benzetiyorlar. o da bu şekilde kahverengi yatsı bir yapı yaratabilirmiş yapraklarda.


[QUOTE=AlpGun]

Selamlar

Benim dikkatimi başka bir şey çekti.Sizce balık sayısı çok fazla değil mi ?
Yanlış saymadıysam 16 balık.30 litre tank.[:O][:O][/QUOTE]

Aslında akvaryum 40 ama net su hacmi 30 olarak belirtmiştim, yük biraz fazla katılıyorum gerçi kardinaller ve pigme corry'ler çok küçük (2cm'den küçük). şu karantina vs bitince muhtemelen amerikan tetra'ları vereceğim:)
Gelişemeyen Bitki Ve Farklı Yosun Tipi Sorunu
Herkese Merhaba,

Forumu çok uzun zamandır takip ediyorum. Hobiye uzun zamandır merakım vardı, yakın zamanda arkadaşımdan aldığım bir akvaryumu temizleyip kurlum yaptım. Karides tankı olarak kullanılmıştı ancak son zamanlarda ilgilenmiyordu içerisinde sadece salyongozlar canlı kalmıştı. ben alt katmanı kaldırmadan temizlik bakım yaparak yeni kurulum yaptım. Alt katman önceki akvaryumdaki katman ( JBL manado olduğunu söylemişti arkadaşım),

[B]Akvaryum boyutu: [/B]50*20*40 (GXDXY). Net su Hacmi: 30lt
[B]Beslenen Türler: [/B]6 Kırmızı başlı amerikan tetra, 3 Kardinal Neon, 2 Ramirezi, 1D 1E Bicolor Guppy, 1 Otocinclus Catfish, 2 pigme cory
[B]Su değişimi:[/B] Haftalık %30 su değişimi
[B]Gübreler: [/B] 1) Tropica Plant Growth Specialised Fertiliser 2( AF red boost
[B]CO2:[/B] Mayali DIY ( akşamları kapatıyorum)- CO2 sıvısı ışık öncesi açık yeşile geliyor.
[B]Işık:[/B] 12 Watt Powerled Armatür ( 8x10K Kelvin Beyaz, 2 deep Red, 1 Royal Blue, 1 UV)- Günde 8 saat aydınlatma
[B]Isıtıcı:[/B] Tetra 100W, 25C'de sabit
[B]Filtre:[/B] Dolphin Askılı Filtre 230 L/H

Akvaryumdaki genel düzen normal görünüyor, çok yoğun fotosentez şöleni oluyor ve saatlerce sürüyor, bazı bitkilerin gelişimi son derece iyi ve güçlü durumdalar ancak akvaryumda aslında herşey yolundaya gibiydi fakat son günlerde aşağıdaki sorunları yaşıyorum:
1) camlardaki nokta yosun miktarı arttı.
2) Akvaryumda belirli bitkiler çok iyi gelişirken 1-2 çeşit bitkim iyi gelişemiyor ve sürekli çürüyen yapraklarını topluyorum
3) Su yüzeyinde saydam tabaka arttı
4) özellikle belirli bitkilerin yapraklarında kahvrengileşme var ( fotolar aşağıda), bazı bitki yapraklarında da yeşil geniş noktalar var. ( Diatom'dan şüphelendim ama yabanda iz yok, biraz da kayalarda kahverengi yeşil arası kararmalar var)


Akvaryumun Genel görünümü:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222083/300420201712321.jpg[/IMG]

Gelişemeyen bitkilerden biri(sol arka ısıtıcının yanı)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222083/300420201714221.jpg[/IMG]

Bitkilerdeki kahverengilik: ( özellikle yaprak arkası önü yanyana bakabilirsiniz):
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222083/300420201715001.jpg[/IMG]

yine başka bir kahverengilik örneği:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222083/300420201715241.jpg[/IMG]

Yeşil bitki yapraklarındaki yosunlar:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222083/300420201715501.jpg[/IMG]

[B]Not: [/B] Daha önce bir saç yosunu sorunu oldu 15 günlük H2O2 tedavisiyle ortadan kalktılar.

Bu yaşadığım sorunlar için yardımlarınızı rica ediyorum [:)] ( öncelikli olarak tabi ki yosunlardan kurtulmak)

Sevgiler,

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 333 Online Kullanıcı, 186 Üye

Online Kullanıcılar

memos, i_gulistan, ka2n, biacar, sachkeen, TheCoffin, bjk3483, rccol, rebel99, Sevketvarol, vendetta99, Ejder Günaydın, indianaconz, Kemal KİREZCİ, -doctore-, StenkaRazin, arif98, Hoper, yasinenes, suslu_78, Baranmeng, ezzalisi, Thldrn, Horace, Sahinakbulut, G_can, Serkanjb, ayhan2626, yunus_can, kurt148, Koksal Gurkan, AHZ, Aktasefe, beyazgul, ea2344, aktugsedat, tablet, serdarak, kalsedon, BlackHorse, Taha18, ngerekli, mustafadonmez76@, Soziaa, Outlanderxxxx, Hamza Özel, hakanturken108, hasan28alperen, ONRAYDN, cashercash, laxalata, Severin, ahmedfeyzi, MiSoSiKiaN, arapaima, Ugur79, TURAN03, Supervenenis, a.gumrah, Mikail Erdoğan, gyunda, FiratOzcan, mustafa121212121, DeviLLe, ternapi, aysun99, Batud, AliEfeCin, AC-72, Starion, BadWolf, SelmanTaskin, Ahmet Haşim, alfalemur, isorak, bymurat06, OguzDEMIR, CERANOXE, burakbozcelik, caneruzal44, Alpay74, Naruto, xSHUSHx, farukzafer, selfish, MurathanM, SCORPION_79, ARMONYS, CanSanliturk, Aquaticscape, hll7496, capp, emregungor, ulusoy78, yavuzozcan, alicanzeyfe, brsyc, Miller, BAHADIR_71, kdrackgz, wmelontr, bugranazli, ozankurt89, harunf, devko, aXarayli, emirkagan, Speedy, ALP85, motie, Neothauma, Fatih ÇE, Aplot, CNYTYLMZ, abgk16, Ahmet3553, MUTANT8641, KerimPH, destina_23, fakcay06, Simsekbatuhn, sunmeyer, Onurbaki, Balikcionur, bbkaya06, Genç__Akvartist, Nahola, Elafe, Arda3, bkartal, ferhattt, muratdeg, Nursun, mkursun, EXPER, ffeytt, ademakci, Türker, erdoganaa, FurkanYnk, mustafakyn35, ryujinjakka, Selahattinkara, Panzivay, semihaltiparmak, ALPDEM, sirhill, HXYLMZ37, warhead007, BlackEaglee, Mehmet0011, Kturan06, Denizhann, midnight, umutsb, ÖĞRÜNÇ, Crowntail Betta, HardScape, Fondip, lord6333, Ebubekirlsd, omerkoylu, MeteAytun, Hasan117, Ayhan K., Yavuz ÖZTÜRK, simsek1443, nizamofficiall, ozgur16, NaturalAquarium, AmazonDream, DİBSYY, ShowaSanshoku, Parsl, reano, RuLing, Aksoy, Tatyos, cobankartal, abdullahk, Mavi yollarda, cuprum, TEKİN, HarunYldrm, morfimorfi, vedat79, Murathan Kurt,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.