ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
otorun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
30
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Kasım 2019 21:11
Son Ziyaret:
4 Saat 23 Dakika önce
Toplam Mesaj:
20 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Oğuz Torun
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1984
Yaş:
37
İl:
Ankara
Meslek:
Jeoloji Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Oğuz Torun

SON 10 MESAJI

Artemia Çıkartamıyorum
Artemia mix te gerekli oranda tuz bulunuyor, paketi yarım litre suya boşaltmanız yeterli. Belki siz ekstradan kaya tuzu eklediğiniz için çıkmıyor olabilir.
Baskın Dişi Moli
Diğerlerinden daha iri olan dişi lepistes ve molilerin benzer agresif davranışlarını ben de gözlemledim. Cama yapışan tipte veya dip tabletlerinde daha ufak dişi ve erkekleri bazen kovalıyorlar. Muhtemelen yemeğini koruma içgüdüsünden kaynaklanıyor.
Hagen(siyah Parlak Kum) Nedir
Dediğiniz gibi siyah kuvars nadir bulunuyor. Ancak kumu tamamen kuvarstan oluşan bir bloktan üretmiyorlardır. Bende aquadeco marka olanı var. Kumu ilk aldığımda biraz incelemiştim, içinde kuvars dışında feldspat ve mika mineralleri de bulunuyor. Hatırlarsınız granitte en bol bulunan mineraller bu üçü. Muhtemelen bu kumu granit mostrasından üretiyorlar ve içerisindeki kuvarslar siyahlaşmış durumda. Bunun dışında bana pek doğal yollardan oluşmuş dere ya da plaj kumu gibi gelmedi, bunlarda aşınmadan dolayı tanelerde yuvarlanma olması gerekir, bendeki kum oldukça köşeli ve kırıklı. Kendi kullandığım kumdan yola çıkarak yaptığım varsayımlar bu şekilde. Piyasada komple hagen olarak adlandırılıyor ama farklı markaların kumları mutlaka birbirinden faklı bileşime ve oluşuma sahiptir.
Forumda salyangoz ve karidesler üzerinde olumsuz etkisi olduğuna dair yazılar var ancak bu demir içeriğinden mi kaynaklanır, manyetik özellikten dolayı mı ya da faklı bir sebebi var mıdır o konuda bir fikrim yok maalesef. Bende elma, ramshorn ve adi salyangozlar var 1,5 senedir olumsuz etkisini görmedim.
[EDIT]otorun,2020-11-24 18:13:44[/EDIT]
Hagen(siyah Parlak Kum) Nedir
Merhaba, konuya jeoloji mühendisi olarak katkıda bulunabilirim.
Kuvarsı tanımlamak gerekirse %99 dan fazla SiO2 bileşeni içeren bir mineraldir, bunun dışında eser miktarda özellikle demir ve alüminyum gibi elementleri içerebilir. Aslında kuvars siyah olmaz demekte haklısınız, normalde kuvarsın rengi beyaz-kısmen bejimsi/grimsi ve yarı şeffaftır. Ancak içerisinde bulunan eser elementlere ve güneşten aldığı radyasyona göre rengi siyahtan mora, yeşilden pembeye kadar farklılık gösterebilir. Bu farklı renklerin her biri de ayrı mineraller olarak isimlendirilir. Örneğin takı yapımında falan kullanılan ametist, yaygın olduğu için muhtemelen duymuşsunuzdur. Rengi mordur fakat temelde kuvarstır, SiO2 den oluşur.
Hagen kum olarak geçen (benim akvaryumumda da var) siyah kum da kuvars olup, güneşten aldığı rasyasyondan dolayı bu renge kavuşuyor. Hatta bu kumun aralarında grimsi-beyazımsı renkli kuvars taneleri de görürsünüz çünkü kırılıp kum haline dönüştürüldüğü yerdeki mostrası muhtemelen tamamen siyahlaşmış halde değildir. Fotoğrafta görüleceği gibi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219222/241120201601161.jpg[/IMG]
Dolayısıyla bizim akvaryumlarda kullandığımız hagen, kuvars, silis olarak adlandırılan kumların hepsi aslında aynı kimyasal bileşime sahip. Kuvarsın hem fiziksel hem de kimyasal dayanımı çok yüksek olduğu için bu kumlar akvaryuma salınım yapmazlar ancak bazı durumlarda kum, kırıp alınmadan önce bulunduğu yerde hidrotermal sularla etkileşimde bulunduysa içerisinde demir içerebilen bileşiklerle karışma durumu olabilir. Kimi tanelerin mıknatısa yapışması bu demir içeriğinden dolayı oluyor.
Obsidyen ise tamamen farklı bir kayaç türü, volkanik lavın hızlı soğuması sonucu kristalleşemeden cam formunda soğumasıyla oluşuyor. Aslında temel olarak cam. Kenarları, kırılma yüzeyleri çok keskin olduğu için tarih boyunca kesici alet ve silah olarak kullanılmış. Bunun da kimyasal bileşimi yüksek oranda SiO2 den oluşur ve salınım yapması gibi bir durum olmaz ancak kırıldığında çok keskin ve sivri olduğu için akvaryumda kullanılamaz balıkları kesinlikle yaralar.
Magnetit ise içinde bol miktarda demir içeren bir mineral. Demir cevheri olarak kullanılır ve manyetik özellik gösterir. Endüstride demir üretiminde kullanıldığı için magnetitin kum halinde piyasada satıldığını pek düşünmüyorum.[EDIT]otorun,2020-11-24 16:41:46[/EDIT]
Lepistes Dipte Duruyor, Solungaçları Kırmızı
Merhaba,
Kendim tecrübe etmediğim için emin olamıyorum ancak solungaçların kızarması, balıkların dipte hareketsiz kalması veya su yüzeyinden nefes almaya çalışması amonyak/nitrit zehirlenmesinin belirtileri. Suda sarımtırak bir renk ve kötü koku da olabilir bunların yanında.
https://www.akvaryum.com/forum/amonyum_amonyak_yeni_tank_sendromu_zehirlenmesi_k486836.asp
https://www.akvaryum.com/forum/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_k877167.asp
Bu iki konuya göz gezdirin sebepleri ve çözümünden bahsediliyor. Ayrıca akvaryum hakkında daha detaylı bilgi verirseniz (sıcaklık, filtrasyon, su değişim sıklığı ve miktarı vb.) forumdaki arkadaşlar yardımcı olacaklardır.[EDIT]otorun,2020-11-24 12:32:20[/EDIT]
Akvaryumdaki Sarı Benekler
Fotoğraflardan tam seçilmiyor ama üstteki arkadaşın dediği gibi yeşil nokta yosunu muhtemelen. Benim akvaryumumda da oluşuyor, jiletli cam kazıyıcı ile temizliyorum. Bulaşık sungerinin yeşil telli kısmı da kullanılabilir.
Akvaryum Su Değerlerim Nasıl?
PH değeri biraz yüksek gibi, Afrika çiklitleri besleyenler dahi bu kadar yükseğe çıkmıyorlar genelde. Özellikle neon tetra ve vatoz için nispeten asidik sular daha ideal.
Asıl gözüme takılan çözünmüş oksijen değeri, görünce internetten tekrar kontrol ettim, 23 derecede çözünmüş oksijen 8,5 mg/l civarında doygunluğu ulaşıyor, sizin ölçümdeki değer 41,49. Bu sıcaklıkta 6-8 arası bir değer beklenmesi gerekir normalde. Ölçüm cihazında bir sorun olabilir mi ya da benim gözden kaçırdığım birşeyler var.[EDIT]otorun,2020-11-22 13:21:08[/EDIT]
Akvaryumda İsmini Bilmedigim Bir Sey Var?
Linkte leech kısmındaki fotoğraf ile karşılaştırın, ona benziyor gibi.
http://caudata.net/cc/articles/Tank_critters2.shtml
Bu Yarasakulak Mı?
[IMG]https://aquariumbreeder.com/wp-content/uploads/2019/10/Difference-between-Bladder-snail-and-Pond-snail-.jpg[/IMG]

Physa[:)]
Adi Salyangoz Ve Bitki
Adi salyangozlardan tamamen kurtulmak için Helena salyangozu alabilirsin zaman içinde azalacaklardır, bunun dışında anti-salyangoz kimyasallar var ancak bazı balıklara ve bitkilere zarar verebildiği için genelde pek önerilmez. Salyangozların akvaryuma ilk girişi de genelde yeni alınan bitkilerle oluyor. Yumurtalarını bitkiler üstüne bırakıyorlar ama akvaryumda bitki olmasa bile yumurtalarını cam, dekor vs üzerine bırakırlar ve ürerler. Aslında görselliği bozacak kadar çoğalmadıkları sürece kıyıda köşede kalan artıkları yedikleri için akvaryum dengesine katkıda bulunurlar.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 355 Online Kullanıcı, 193 Üye

Online Kullanıcılar

AliEfeCin, lemur, MADFORESTER, cihanhamza, rhn35, ayhan2626, yedili, berkayakkann, independent, botoker, Neothauma, Mnsr, Miller, Kınayu, Roller, muhengin26, HknTkty, serdarak, psykhe, MurathanM, alpemreerden, ternapi, mrtmct58, Alperenyldrm, Sevketvarol, Ydmr, tablet, kdrackgz, kadir0606, OKIRATLI, nirvana, Aspet, a.gumrah, Ejder Günaydın, xSHUSHx, biacar, orimohito, halikarya, mcsavaskan, ityo39, lebowskia, Koray0777, vendetta99, yasinenes, neruda76, Mehmetpoad, erimgorgulu, hannibal55, mttari, Ahmet55, Fatih ÇE, brsyc, MeteAytun, Aşk-ı semek, Ardaaa.., stopsound, BadWolf, Bailamos36, emreemin, AHZ, Koksal Gurkan, selahattinfidan, capp, Emre Yıldız, diaslayt, egementks, 28fatih28, Severin, Espramour, ApistoAqua, beratonur, thercan, darkfreez, turgay3247, muratyilmaz87, serdarrx, ilterisdoğukan, canrsln, Hoper, eraycalvusizmit, ahmedfeyzi, -doctore-, AquaticPlant, BAHADIR_71, Starion, MetinSungu, seyfullah, CanSanliturk, fedayi, corail79, Vitilig, MiSoSiKiaN, beyazgul, tozdogru, Baranmeng, Woland, SELİM53, GLOSTERKANARYA, Serk, BlackGoat, arif98, vedat79, Cancan59, Heidfeld, sero456, EagleEye, krib, Kryptos, Superozo, memos, TrkKrnk, Supervenenis, Kturan06, alperdos, Alpercicek35, MertBüyükbakır24, aliy, Mstyizm, ersin1981, ea2344, ffeytt, ALEM, TURAN03, akvaristferit, Cem Öcal, Bysam, simsek1443, cank9, omererbas, OsmanBeyy, esensml, Zeiss, stymatrak, Ronaldo7, isaKAYA, Kutaq, Sercan10, ALPDEM, sarıyerli 1970, Aslanserdarkepez, Tanselpkts, Yurt71, oguzhn, HXYLMZ37, Modified, erkanmazici, FatihSan, Dextran, engin045, İbrahimÖzen, hakancez, Kurama, ilkayyuce, SnowWhite, Thecompass, erayciplak, ilhannnn01, chimera59, Cengizhan06, blackkened, abgk16, cansolak, bilentungul, SCORPION_79, CNDRAqua, mutlubaba, corax, Piyanist., Fischmeister, yaşar3428, muyat, hanil, CüneytinAkvaryum, serhancalik, bayram11, Yldz06, twinsoul, Hrnokdn, fevzi1, Keremkurt34, AHMETALGAN, blue_biber, TokgozMertali, freelife, medaka, lefter asaf, GokturkEkinci, egehamit, reano, MERTER161616, Zeromecha, Abu, Ahmet3553, sinan3805,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.