ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ozgurkeklikoglu
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Haziran 2019 18:33
Son Ziyaret:
2 Saat 13 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Özgür Keklikoğlu
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ozgurkeklikoglu

SON 4 MESAJI

Beyaz Jelimsi Madde
Emrah Hocam ve Akif Hocam, cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

Aslında amacım bu işin doğrusunu öğrendikten sonra, daha büyük bir akvaryuma geçmekti. O yüzden küçük bir akvaryumda başlamıştım. Bakteri döngüsünü feeder kullanarak elde etmeyi düşünmedim, bir besleyici olduğunu en başında biliyordum. Sadece süreci hızlandıracağını, bakteri döngüsünü akvaryuma daha hızlı oluşturacağını düşündüğümden kullanmayı tercih etmiştim. Sonuçta 30 litre de olsa kullanım dozunu geçmediğiniz sürece bir problem gözükmüyordu. Artık kullanma taraftarı değilim çünkü öğrendiğim ve tecrübe edindiğim kadarıyla problemle sonuçlanıyor, benim gibi amatörlerin yanlış veya hatalı kullanımı sonucunda.

Su düzenini oluşturamadan akvaryumun böyle bir sıkıntıya yakalanması ve bunun sürekli tekrar ediyor olması, beni araştırmaya ve çaresizliğimden dolayı okuduğum her öneriyi denemeye itti. Açıkçası antibiyotik dışında, bu maddelere bu kadar çok etki eden bir "tedavi ilacı" göremedim. Balık ve başka canlı öldürmediğimden, boş ve hastalıklı akvaryumda elimden geldiği kadar "deney" yaptım. Fakat tek yapamadığım şey ise bakteri döngüsü oluşturabilmekti.

Planladığım ve Ceyhun Hocamın tavsiyesi üzerine yapacağım şey; bekleyip sabredip bakteri oluşumu süreci aşmak. Emrah Hocamın da dediği gibi, bu süreçten sonra, bu maddeyi tüketebilecek canlılar da ekleyip ortadan kalkmasını sağlayabilirim. Ama en korktuğum şey ilk denemem de olduğu gibi canlı ölümüne sebep olmak. Umuyorum ki bakteri döngüsü oluştuktan sonra, yaşadığım bu "New Tank Syndrome" sorunumu atlatacağım.

Cevaplarınız için tekrar teşekkür ediyorum.
Beyaz Jelimsi Madde
Anlaştık Hocam [:)] ben bu başlıktan gözlemlerimi, eklemeleri ve değişimleri yazarak güncelleme yapar, bildirim gönderirim.

İyi akşamlar diliyorum.[:)]
Beyaz Jelimsi Madde
Ceyhun Hocam,

Bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Vatoz ve karides ekleyerek devam edebilirim. Renkli objeleri ise kaldıracağım.

Dediğiniz gibi canlılar üzerinde bir zararı olmayabilir ama filtre süngerini tıkanmasına sebep oluyor. İç filtre hava çekemiyor. Aynı zamanda, akvaryumun görüntüsü ve kokusu heves kırıcı olabiliyor. Bundan dolayı tamamen kurtulmak için bir çaba içerisindeyim. Akvaryuma canlı eklemeyi dediğiniz gibi bakteri döngümü oturttuktan sonra yapacağım ama bu sürecin en başında bu beyaz maddelerin ortaya çıkıyor olması her şeyi zorlaştırıyor. Amacım önce bu sorundan kurtulmak sonra bakteri kültürü ekleyip suyumu oturtmak ve daha sonrasında ise canlı eklemek.

Tavsiyeniz üzerine ben birkaç hafta daha bekleyeyim, durumunu ve gelişimini bu süreçte gözlemleyip tekrar yazayım. Tekrardan çok teşekkür ediyorum.[:)]
Beyaz Jelimsi Madde
Hastalık Belirtileri: Suda beyaz jelimsi madde
Akvaryum Kapasitesi (litre): 30 litre
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: Elma Salyangozu
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 24 derece
Filitrasyon: İç filtre - Şelale Filtre
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Augmentin, BacteriaFeeder(Reeflowers)
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): Haftada bir %25

Merhabalar,

İsmim Özgür, forumda yeniyim. Yanlış bir bölümde başlık açtıysam şimdiden özür dilerim.

Kendi kendime ufak bir hobi olması niyetiyle akvaryum'a başlamak istedim. Fakat, suyumda sürekli tekrarlayan bir sorun yüzünden bir türlü başarıya ulaşamadım.

Fikir vermesi açısından olay örgümü şu şekilde anlatmak isterim;
- Akvaryum aldım, tavsiye üzerine bacteriafeeder aldım. İç filtre kullandım.
- 2 hafta sonra balık (3 adet lepistes ve 1 adet çöpçü) aldım.
- 2.5 hafta sonra suda bu hastalık başladı. Düzenli su değişimlerine devam ettim.
- 3 hafta sonra balıklarım öldü.
- Akvaryumu boşalttım.

- Daha sonrasında akvaryumu tekrar kurup (yeni kumla) balık eklemeden bu sorun tekrarlayacak mı diye baktım. Tekrarladı. Akvaryumu boşalttım.

- Araştırdığım kadarıyla Augmentin çare oluyormuş, önerilen kadar kullanıp, izlenimler yaptım. Antibiyotiğin etkisi geçti, sorun tekrarladı. Kurduğum akvaryumu tekrar boşalttım.

- Daha sonra öğrendim ki bacteriafeeder'ın fazla dozda kullanımı bu tür problemlere yol açabiliyormuş, akvaryumda yiyecek olarak koyulan karbon'un fazlası buna sebep olabiliyormuş. Feeder'ı kullanmayı bırakıp, akvaryumu tekrar kurdum (yeni bir kumla). Aynı problem oldu. Akvaryumu boşalttım. (hiçbir ilaç ve kimyasal kullanmamıştım)

- Yeni bir akvaryum ve kum aldım, belki eski akvaryumun silikonlarının arasında kalmış ve tekrarların sebebi bu olmuştur diye. Tedbirli davranıp, akvaryuma su doldurduktan sonra, tam 2000mg Augmentin attım. İçerisinde hiçbir canlı yoktu, bakteri döngüsü kurulana kadar beklemeye de razıydım antibiyotiğin zarar vereceğini bile bile. Yaklaşık 1 ay oldu ve içerisine sadece 1 adet Elma Salyangozu attım. Fakat, birkaç gün sonra bu problemin yeniden oluştuğunu gördüm ve artık tek başıma mücadele edemeyeceğimi anladım.

Beyaz maddenin özellikleri ise şu şekilde;
- İç filtre süngerini tamamen tıkayabiliyor.
- Camlara yapışıyor ve görüntüyü bulandırıyor.
- Suyu bulandırıyor.
- Akvaryum içerisindeki her şeyi beyaz kaygan jelimsi bir şekilde kaplıyor.
- Antibiyotik etkiliyor, azaltıyor fakat belli bir süre sonra tekrarlıyor.
- Kumun alt katmanında renk siyaha dönüyor.
- Akvaryum düzenli su değişimlerine rağmen aşırı kötü kokuyor.

Artık evimdeki havadan bile şüphelenir oldum. Evdeki bitkilerin toprağında pamuk şeklinde küfler oluyor. Baktığım bambu bitkisinin suyunda bile bu maddeden var. Okuduğum yorumlar üzerine Bambu'nun suyuna çivi atıp geçecek mi diye bekliyorum. Çare bulamıyorum, kurtulamıyorum. Akvaryum hobim eziyete dönüştü. Bu maddenin tanımını da koyamıyorum. Adı nedir, nasıl geçer? Lütfen bana yardım edin [:)]

Resimdeki evin çatısında sorun tekrar başladı.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216080/220620191918101.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216080/220620191918111.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216080/220620191920381.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 390 Online Kullanıcı, 212 Üye

Online Kullanıcılar

WaveRider, Nursun, Aspet, Hmzdmrc, Chensy, Mete Duru, yazici1, serengeti, muratabi54, ademakci, mustafasen, emreee89, kyaylar, mibis, ternapi, Akvarya, Salinas, capo di capi, biciko, vendetta99, wmelontr, comolokko01, migros13, Jujlak, Ladres, Fiyukupa, benerium, sharkemre, Çemşük hobici, s3rdar, Birtek, orcun96, concestus, Rango, erkanmazici, OguzTutum, cengizozcan, Tugberk, Redmi, ceyh, Leontheprof., Oguz2452, Traveller, HXYLMZ37, destina_23, mehmet karadağ, dursunbyk, tosbag, polat74, Akvarist Görkem, arapaima, Elazığlı cihan, oblomov, HarunYldrm, serhat480, fretchord, Ejder Günaydın, MiSoSiKiaN, DeviLLe, akayrum, asierdorken, efsane18, dusumsel, Machiavelli, UmuttBEY, FerKan, Balikcidede, erimgorgulu, i_gulistan, BatuMert, Kınayu, bnmz, Gtuncay, celiksen, mcmert, erenaltınay, Erdemerol23, omer417, ityo39, o.yonlu, hakan genç, sina cen, biacar, OrhuN Sarı, DiscusTurk, enderyum, MosfeT, ersin1981, esref03, osman-01, XerXes, ErdemAky, Sheyda27, emin34, EGInfernO, mguney79, Assa, eliteking2194, seapromise, KadirSpmz, solaytekin, ibobo13, sarıyerli 1970, brk55, Erdem82222, nemo61_4, zaferrrr, muratgurer, sduru35, anchor, DADM, Koksal Gurkan, Supervenenis, UzayErdem, ali özer, cin66, Nadirmbuna, Aytug Ayan, zekigonlum, Kerem279, sonerr, Ertnm, Mehmetpoad, Kurtfahri, qokhan89, utku123, a.burakbati, Selim Kanbur, Ubasci, safakmurat, Ahkan, Yorum yapmaz, bourbon, Cupabesta, AtlasPoyraz, lazdelikanli, Voldimore, FurkanSehit, akif27, yucesoy83, Vatanist, SmallCandyThing, Ortaamerika, mya_34, Furkann66, bulemrebul, brigantes, Umitunver, Neothauma, lojistisyen, yuksekyasam, HasanEfe44, erdalakçay, Serkanjb, yılmaztr, ByArDa, deriinmavi, utkua, FISHERMAN01, Lucerda, Alvina, Samettkeskin, exfish, orhanönal, jaws_06, izzettanju, OmerF, pilot7337sar, brownorum, alonesmaug, mrtgrgn, Yusufbeyyy, FerhatKaya, Akvaryum dünyası, udemirkan, BoraBerkol, Bahadir, EmRePoLtR, Carl, denizim20, omerali06, emree06, cakbas, megasuss, Aktasefe, BurhanAskin, BlackHorse, rohembus, Blotah, Axi1i16, edizpasha, EmreC2020, onrbgs, muhammettaha, Avcoskar, Mesut.39, aires, onenineone, tatlisarap, nlrdgn, Rudas, cengiz han, mperk, calderon, Mustafasuna, barxbull, İlhan0037, rqua, mehmetguel, yakaryus, enesbirben, RobinsonDefoe, bkartal,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.