ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Melih Arslan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
108
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Eylül 2018 15:39
Son Ziyaret:
07 Temmuz 2020 20:53
Toplam Mesaj:
168 [0.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
131 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Melih Arslan
Doğum Tarihi:
25 Ocak 1999
Yaş:
21
İl:
Istanbul
Meslek:
Mekatronik Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

.

SON 10 MESAJI

Lepistes Bakılması Hakkında
Tabiki araştırmadan deneyimlemeden bir şey öğrenilemez. Tilki kuyruğu bitkisini öneririm. Su yüzeyinde bırakabilirsiniz. Yavrular icin cok iyi saklanma alanı oluşturuyor.

Low tech bitkiler gübre atmasanız da bakılabilirler. Bunlardan da araştırma yapabilirsiniz.

Keyifli hobiler dilerim [:)]
Sizce Hangi Akvaryumu Almaliyim (resimli)
Bu iki ölçü arasında bir fark yok. Biri diğerinden biraz büyük sadece. Ikisinin de bütün ölçüleri ortalamanın üzerinde o yüzden ha o ha bu hiç fark etmez. Tamamen sana kalmış. Bunu boş yere sormanın manası da yok. Soruyorsan burada insanlar sana yaşayacağın zorluklardan bahsedecekler haliyle. Bunun dışında ne cevap duymak istiyorsun ki? Şunu seç diye duymak istiyorsan büyük olanı yaptır.
Sump İçin Cam Ölçüleri
Bu çizime göre su sağ taraftan düşebilir. Ancak aradaki aktarma kısımlarını tekrar araştırınız yanlış olmus. Taşmaya bırakılacak kısmı sadece en son (motorun bastığı) haznede ayarlarsaniz daha iyi olur. Ayrıca 15cm eni olan bir sump sistemi pek verimli olmayabilir çünkü sump sistemleri geniş yapılmalıdır, bunun sebebi suyun akış hızı çok olmamalıdır ki iyi bir filtrasyon olsun. Ana tankınızın ölçüleri neler? Olasi elektrik kesintisinde taşmanın olmaması için sumpta yeterli hacim olmalı.
Sizce Hangi Akvaryumu Almaliyim (resimli)
Merhaba, öncelikle bu büyük tankların genel problemleri vardır, yüksek maliyet.. Filtrasyon için güzel bir sump sistemine ihtiyacınız var, saglam bir demir profil, hacmin fazlalığından dolayi daha güclu bir aydinlatma, dekorasyon için daha çok kum taş vb. Bu durumlara bütçeniz uygun ise bu iki tanktan istediğinizi seçiniz aralarında fark yoktur. Ayrıca hacim fazla olduğu için suyu kontrol etmekte yeterli tecrübeniz de olmalı, ki bence bu en önemlisi. Dediğim gibi 2 tank da ayni istediğiniz olabilir. Resimlerdeki tuzlu su tankları, sizin yapacaginizda bu görsellik olmayabilir, bu yüzden bir daha düşünün derim bu ölçülere geçmeden.

Keyifli hobiler dilerim [:)]
Poecilia Reticulata (lepistes - Guppy) Sorusu
Hiç bitki deneyiminiz yok ise low tech bitkileri araştırabilirsiniz. Bu bitkiler ekstra bir şey yapmasanız da gelişim sağlayacaktır. Sadece onlara yetecek kadar ışığınız olmalı, onu da araştırabilir ya da sorabilirsiniz. Denemekten çekinmeyin, 3-5 dal bitki alarak zamanla artırır güzel bir akvaryum kurabilirsiniz.
Poecilia Reticulata (lepistes - Guppy) Sorusu
Hacime bağlı olarak 1 veya 2 kaya olabilir ancak lepistesler bitkili ortamı daha çok severler. Bol bitkili bir tank yapmaya çalışabilirsiniz.
Dip Çekme Mantık Sorusu?
Hacminiz ve balıklariniz nelerdir ?
Akvaryumlarımıza (hacime,balığa vb.) bağlı olarak haftalık olarak su değişimi yapmamız gerekir. Örneğin %20-%30 luk bir oranda su değişimi yapılmalıdır. Bunu yaparken aynı zamanda dip çekimi yaparak pislikleri de dışarı atarız. Sadece pislikleri alıp suyu hiç değiştirmemek akvaryumunuzu temizlemiş olmaz.

Pislikler sadece görünen kirliliktir. Örneğin nitrat balıklar için zararlı olabilen bir maddedir. Fazlası ölümcüldür. Su değişimlerinin amacı bu tip suda istenmeyen maddeleri seyreltmektir yani azaltmaktır. O yüzden bahsettiğiniz suyu tekrar kullanmayıp yerine taze su eklemeniz daha sağlıklı bir ortam oluşturur. İlla kullanmak istiyorum derseniz tabiki kullanabilirsiniz, ancak dediğim gibi zamanla sorunlar kaçınılmaz olacaktır.

Keyifli hobiler dilerim [:)]
Sıvı Gübresiz Olur Mu?
[QUOTE=Yusuf Bilal]Merhabalar ben 20 litre akvaryumda tabanı full hagen olan bitkili akvaryum yapmak istiyorum.Ancak sadece co2 ve led li bir akvaryumda sıvı gübre olmaksızın(potasyum,nitrat vb.) bitki yetiştirilir miyim?Yetiştirebilirsem hangi türler besleyebileceğimi söyler misiniz? Değerli yorumlarınızı bekliyorum[/QUOTE]

Low tech denilen bitkilerin hepsi size uygundur. Işığınızı güzel ayarlamanız gerekir 20 litrede çok kolay yosun oluşur. Co2 demişsiniz hangi yöntem ile ve balık olacak mı?
Akvaryum Aydınlatması
Bitkileriniz low tech, dolayısı ile şerit led ile yeterli aydınlatma yapılabilir.
Şeffaf Pleksi Buhar Camı Yapımı (kalınlık Seçimi)
Buhar camının amacı buharlaşan suyun geri dönmesi. Bu yüzden delik açılmaz. 0.3 mm olanlardan var bende, bu ölçülerde esneme olacağını sanmıyorum. Işığı bir miktar keser elbette ama ne kadar keser denemek lazım aldığınız pleksi ve ışığımız bağlı. Kesmek yerine lazer kesim yapan reklamcılar var, onlara yaptirirsaniz istediğiniz ölçülerde kesimi yaparlar, ayrıca küçük olduğu için fiyatı da pek olmayacaktır. Elle keserken kırılabilir.

Keyifli hobiler [:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 278 Online Kullanıcı, 156 Üye

Online Kullanıcılar

harra87, lebowskia, yigitozb34, AmazonDream, ternapi, Ladres, drk, chdszc, Pacific, Arifhb, Ayokyil, Aktasefe, brk55, Kaya34, devito, sinanb85, Volkan Sevimli, Cenk Bildir, Lofta, erkanmazici, Mete Duru, Adler1903, fikretrk, DiGiTaLDrEAmS, Emr35, Toxema, Akvarya, kurtbey1905, zoradam09, EmrullahBoslu, agbaglama, ravel, Atillakahraman, ursula, Bigvaryum, lotusice, Aspet, fretchord, bugra_81, nanomd, anatolianfisher, denizmerve, Fragant, sinan1166, tosbag, totaku, amsterdamli, dream7, Balikcidede, su dünyası, devrimdpt, Omer_MG, fuko, krib, Nursun, Gürhan, Black Sword, KillLaKill, Kınayu, yasinenes, BabySoul, ComoDAYI, Asetilcolin, Engineerpro123, diaslayt, Alikevicius43, reel_passion, aelag.06, mightymurat, Nailenginusta, lojistisyen, arapaima, MiSoSiKiaN, Street Parrot, ozdoganmehmet, ttahaer111, kusay, hero1907, kerimkoz, MuhsinBey06, Slanq, caglarm, Kemalk41, balıkhastası, egedin, İnsect, Ortaamerika, ismailkahraman, BerkayBey38, lifeless, Impheatus, erdo_bg, sohtorik, de4b5, Yunus_Krgl, mhsncyn, Alpercicek35, MŞEN, Cagdaas, Serdariekrem, gokkurt, atiryaki, s3lcuk, thegrigandalf, gssmartboy, alpkim, BLEDA, Mehmet0011, htekbicak, Leventayyildiz, sbilgic82, ErtanGulen, valarmorghulis12, ercansever17, yigitmstt, zapataciya, abunil, melikcan3589, praksis, faruk036, TolgahanA, Joseph122, onderba, lizuferum, Samoo, Yorum yapmaz, aldemirim, karayokyum, fetih6806, Dedeman, HilalUnal, sonerdurur, toprakzan, Ebubekir ATAR, Blocktrade, Emerse, BoraAquascaping, Ahkan, Serkanjb, lazdelikanli, Blackpearl34, Bisnev99, hhmusic, metekaan, Furkanbaba76, alecozan, sarıyerli 1970, scusamalizia, Ejder Günaydın, sinan3805, melektrikci, bjk3483, VeterinerNazo, asliaral, Lorddragel55555, vedat79, CAKes06,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.