ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Melih Arslan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
20
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Eylül 2018 15:39
Son Ziyaret:
6 Saat 59 Dakika önce
Toplam Mesaj:
51 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
18 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Melih Arslan
Doğum Tarihi:
25 Ocak 1999
Yaş:
21
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

.

SON 10 MESAJI

Yeni Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=Cüneyt sönmez]

Joseph bey,
Malawi cikletler ini saatte 350 km. Hıza ulaşabilen bir yarış arabası olarak düşünün. Fakat pistiniz sadece 80 metre ve 80 metrenin sonunda bir duvar var. Bu yarış arabası 80 metre de 100 km hıza bile ulaşamadan duvara çarpacaktır. Bir de bu 80 metre pistte, 10 tane agresif pilotun kullandığı yarış arabasının olduğunu düşünürsek şuursuzca ya birbirlerine çarpacaklar ya da duvara çarpacaklar.

En az 150 cm uzunluğunda bir akvaryum, bol kayalık alan (ufak bir yarığa girerek diklemesine ya da başaşağı şeklinde, saatlerce etrafa boş boş bakmaktan çok keyif alabilirler) , yüksek ph, bir miktar kumluk alan (kumun çok ince olması gerekir, kumu ağızlarından alıp yüzgeçlerinden püskürtebilirler) kumla oynamayı çok severler, iyi hafriyat yaparlar :)) uygun erkek dişi dengesi, yüksek akıntı, azot dengesini sağlayacak güçlü filtre sistemi, olmazsa olmazdır.

Tüm yazdıklarım tavsiye ve tecrübeden ibarettir. İnternet te ve forumda çok daha detaylı yorumlara ulaşabilir siniz. Hatta bilimsel makale tadında yazan arkadaşlar da var.

Keyifli hobiler,
[/QUOTE]

Söylediklerinize katılıyorum ancak bir nokta gözüme çarptı "[B]En az 150 cm[/B]". Böyle bir şartlandırmayı kullanmanızın sebebini merak ettim. Açıklayabilir misiniz?
Bitkili Akvaryum İşinde Acemiyim
Low tech yani gereksinimleri daha düşük bitkileri inceleyebilirsiniz. Tilki kuyruğu, elodea vb.

Keyifli hobiler dilerim [:)]
Yunus Cikletlerinin Evi Hazır 🤗
Önceki konularınızdan gördüğüm kadarıyla akvaryum boyutunuz yunus beslemeye yeterli değil. Yavru alma kısmını düşünmüşsünüz ancak düşündüğünüz balığı hiç araştırmamışsınız belliki. Lütfen bu boyutta yunus beslemeye kalkışmayınız. Ve nacizane tavsiyem buraya konu açmadan ya da akvaryumda bir şey yapmadan önce iyice araştırınız.

Keyifli hobiler dilerim. [:)]
Sump Mu Dış Filtremi
[QUOTE=ilkerrryndmr94]
Bir cok akvaryumum oldu dış motorla uğrastım elektrik gidince alt sump taşti evi su bastı bununlada uğrastım en son yeni akvaryum yaptirdim içten sump alt kisimdan alıyor ust kısımdan su iceri giriyor 3 aydır kullanmaktayım ve kesinlikle sorunsuz ve mukemmel kesinlikle yan sump öneririm sobo marka 2000litre kafa motorum mevcut ve ses hic yok gibi birsey fiyatıda 100tl. Ben memnun kaldım hazır yaptiriyorsunuz 4 gözlü sump oneririm[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130367/090120202239201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130367/090120202239451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130367/060220202349381.jpg[/IMG][/QUOTE]

Sump su seviyesini doğru ayarladığınızda elektrik gitse de taşma söz konusu olmaması gerekir. Galiba bir yerde yanlışınız olmuş.
Ciklet Akvaryumu 240 Lt.
Merhaba öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun. Keyifli hobiler dilerim. [:)]

Nacizane düşüncem size deneyim kazandırabilecek zorluk seviyesi düşük olan bir tür seçmenizden yana. Akvaryum boyutu birçok türe uygun. Görünüşünü sevmeniz bu hobideki en önemli kriter olduğunu düşünüyorum. Sevdiğimiz şeyler için daha çok vakit harcar ve çabalarız. Demasoni'yi seviyorum ben. Belki mpanga da olabilir. 2 erkek 5-6 dişi. Bol kayalarla da mağara yapımı hoş bir görünüm katacaktır diye düşünüyorum.
[EDIT]Melih Arslan,2020-02-17 23:18:45[/EDIT]
Mini Dış Filtre Yada Sump Yapımı
Aynı konuyu tekrar açmışsınız. Neden acaba?

Ölçüleri doğru anladıysam taban 18×10 ise [B]kesinlikle[/B] sump tarzı bir filtreleme sistemi olamayacağını düşünüyorum.
Mini Sump
Sump sisteminde önemli bir nokta su akış hızıdır. Sumpun taban ölçülerine doğrudan bağlı olan su akış hızı fazla olduğu sürece filtrasyon işe yaramaz. Şöyle açıklayayım;
Döngüde su yavaş akmalıdır ki bakterilerin su ile teması için yeterince süre olsun. Hızlı olan bir su, bakteriler ile etkileşime giremeden tanka geri basılır ve bu da iyi bir filtrasyon olmayacaktır.
Co2 Mayalı Sistem Hakkında
Burada detaylıca anlatımı var. Hazırlanışı da verilen oranlara göre yapınız. Şişeyi akvaryumdan aşağı seviyeye yerleştiriniz ve ışık almaması için kapatınız. Şişede çalkalama yapmadınız umarım. Bunlar hatırlatma amaçlıdır, hiçbir koşulu atlamadığınızdan emin olunuz sistem çalışacaktır.

https://www.akvaryum.com/Forum/mayali_co2_tum_sistemin_detayli_yapim_asamasi__fotografli__k658108.asp

Tavsiye
Tür seçimi yaparken şu sırayı kullanarak seçim yapıyorum

Tecrübeye göre: Eğer pek tecrübeli değilseniz discus tarzı balıklarda üzücü sonuçlar olacaktır. Bildiğiniz ya da tecrübenize paralel zorlukta balıklar seçmek daha uygun olur.

Akvaryum şartlarına göre: Bu hususta hacim, akvaryumda sağlayabileceğiniz sıcaklık dizayn(kayalar vb) gibi koşullar önemli. Örneğin ısıtıcı takmayacaksanız sıcaklık toleransı düşük olanları seçmek mantıklı olmaz.

En son olarak da göz zevkine göre: Bu da tamamen size kalmış bir durum.


Demasoni'leri seviyorum ben. Uygun şartları sağlayabilirseniz keyif alacağınızı düşünüyorum.

Keyifli hobiler dilerim [:)]
Hobihane
Her yerde tropheus görmekten bıkan biri olarak bir hobihaneye girdiğimde şahsen discus ve bitkileri arıyorum. Geçenlerde uğradığım bir yer vardı. Sadece bitki satılıyordu. Oldukça beğenmiştim, gelirini bilmem ama ilgi çekici duruyordu.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.