ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bisnev99
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
53
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2016 14:50
Son Ziyaret:
4 Saat 33 Dakika önce
Toplam Mesaj:
62 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
49 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ramazan Özekinci
Doğum Tarihi:
09 Nisan 1989
Yaş:
31
İl:
Izmir
Meslek:
Öğretmen adayı
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kalp dükkan, dil tüccardır. Kurulum aşamasında...

SON 10 MESAJI

Gölden Toplanan Bitki Ve Salyangoz
Sadece gölden topladıklarınızı ayrı bir tanka koyarsanız hoş olur. Bir nevi biyotop. Aynı gölde balık da vardır. Bir de gölün su değerlerini öğrenebilirsiniz. Bence deneyin.
High Tech (125*52*45(h)) Bitki Kızartma
[QUOTE=MEGALODON34]

Arıtma su mutfakta, suyu dinlendirdiğim varil ise yatak odası balkonunda arada bayağı mesafe var yani anlayacağınız. Arıtma sularda tahmin edersiniz ki bir süre sonra basınç düşüyor ve suyu az bir mesafede olsa basamıyor. O yüzden 20 litrelik damacanaya dolduruyorum sonra gidip varile boşaltarak çözüm sağlayabildim.[/QUOTE]

Anladım. Size lazım olan arıtma pompası usta. Normal arıtmaya su basma motoru gibi bir pompa takıyorlar arıtmacılar.
High Tech (125*52*45(h)) Bitki Kızartma
[QUOTE=MEGALODON34]Dediğiniz çok doğru çünkü bitkilerin tam formunu yakalamak için akvaryum suyunun 130tds değerini geçmemesi gerekiyor. Ancak bir çok bitki 200ppm e kadar dayanabiliyor.

Bende haftada 1 %50 değişim yapıyorum toplamda 100-120 litre civarı ediyor. Su deposunu çeşmeden direkt hortumla doldurmak kolay oluyor ama aritma suyunu damacanaya doldurup depoya boşaltmak yoruyor.[/QUOTE]

Arıtma hortumu alıp direk deponuza da dolduramaz mısınız arıtma suyunu? Bu ince arıtma hortumlarından... T bağlantı da alabilirsiniz ro su çıkışından.
Kum Önerisi
[QUOTE=msks996]
Zebra danio ya karar verdim ama transgenetik tetrayla arasında kaldım [:)))] Sizin tavsiyeniz nedir? [:)][/QUOTE]

Merhaba. O zaman size salınım yapmayan bir kum lazım. Arka planı siyah veya mavi dediniz. Arka plan siyah olacaksa kozmetik kum olarak siyah iyi gider. 3 mm bazalt kum renk olarak uyar gibi. Salınım yapmıyordu sanırım emin olmamakla birlikte. Yalnız şunu da aklınızda tutun karanlık bir görüntü çok büyük akvaryumlarda kötü oluyor tabi canavar balıklardan beslemeyecekseniz. Siyah tema küçük akvaryumlarda daha hoş duruyor. Arka plan mavi olacaksa vitasandin dere kumunu öneririm.
Bir de bu balıklar bitkiliye uygun diye biliyorum. Bu durumda yoğun ve parlak yeşillik siyah ile kontrast da olabilir. Deneyin.
Kum olarak şöyle bir tavsiyede bulunayım.En alta lav kırığı, üstüne sineklik, sinekliğin üstüne tercihe bağlı gübre en üste de kozmetik olarak siyah bir kum tercih edebilirsiniz.
Tabi araştırmanızı yapın son karar sizin. Bunlar sadece tavsiye ve profesyonal hobici değilim.[EDIT]Bisnev99,2020-10-18 23:29:20[/EDIT]
Kum Önerisi
Beslwyeceğiniz balığın su şartları önemli. Bazı kumlar salınım yapar suyu sertleştirir. Bazı kumlar nötrdür. Sert su seven balık var, asidik su seven balık var. :)
Akvaryum Şu Değerleri
Malawi gölü bildiğim kadarıyla tuzlu değil. Yalnız sodyum ya da sofra tuzu haricindeki minerallere de tuz denebiliyor. O bakımdan evet malawi suyu sert mineralli bir su. Yani takviye olarak tek katman gereken katkı bakteri feeder. Bakteri çok önemli. Onun dışında normal tuz sadece balık adaptasyonu ve hastalıklarında öneriliyor sanırım.
Ozmos Sistemi
[QUOTE=MŞEN]

Ev sistemlerinde bu çözelti kullanılmıyor zaten işletme de olan bir sistemde bu var.Bunu belirtmedim.[/QUOTE]

Ha okey o zaman. Biraz rahatlama oldu :)
Yeni Akvaryum Tavsiye
Her hobici kendi tercihini buraya yazar. Mesela ben bitkili doğala yakın tankları severim. Biyoyoplar bana bizim buradaki dereyi anımsatır. Kimine de görsel akvaryumlar çok yapay gelir.
Bitkili olarak şöyle türler var;
The Walstad Method
Iwugami style
Dutch style
The Nature Aquarium
Jungle Style
Biotope Style
Taiwanese Style

Eğer bitkili düşünüyorsan bunları youtube a yazıp hoşuna giden görseli seçebilirsin. Bir de malawi ve ciklet akvaryumları vardır. Onlar da tatlı su ister ama bitki pek konulmaz. Suları da serttir.


[EDIT]Bisnev99,2020-10-18 13:15:10[/EDIT]
Ozmos Sistemi
Bkz: [B]İnsanın içine kurt düşürmek.[/B] :)

Ben de bugün arıtma cihazına pompa bağlatıp [B]reserve osmosis[/B] su çıkışı alacağım. Şimdi içime kurt düştü bak :) Yani yanıltmayayım kesin bilgi sahibi değilim ama şöyle bir mantık kurulabilir. Genel olarak discus bakanlar bu filtrelerden su alıyor. Eğer discus ölmediyse hiç bir canlı ölmez diye düşünüyorum. Bir de aynı zamanda insanların içme suyu ihtiyacı için üretilen filtreler bunlar. :) Uzun vadede bir zararı varsa onu bilemem tabi.
Bitkili Akvaryum İçin Kozmetik Kum
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/187204/171020201443131.jpg[/IMG]

Resimde görüldüğü gibi bir üst katman kumu arıyorum. Bitki ekimi değil de tamamen görsellik amaçlı.
İnternetten biraz araştırınca iki kum arasında kaldım.

*1-2 mm bej silis kum

*Vitasand dere kumu

Colorado sand meclisten dışarı, bana internetten alabileceğim bej renkli bir kum önerir misiniz? Az önce de dediğim gibi ilk tercihim bej silis kum ama emin değilim.

Not: Akvaryumum görseldekine benzer olacak.

Cevap verecek kimse yok galiba. Neyse buldum zaten. vitasand dere kumuna karar verdim. Keyifli hobiler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 261 Online Kullanıcı, 142 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.