ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Merttt.Aliii
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
88
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Aralık 2013 16:34
Son Ziyaret:
18 Ağustos 2020 03:02
Toplam Mesaj:
216 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert Ali MELENDİZLİ
Doğum Tarihi:
28 Mayıs 2000
Yaş:
20
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert Ali MELENDİZLİ 100x50x60 Dantum Melek, Cüce Vatoz Leopard Gecko

SON 10 MESAJI

500 Litre Japon Akvaryumu
Merhabalar, 500 litrede kesinlikle dış filtre öneririm, pipo filtre ile iç filtre ile yeterli devirdaim olmaz. 1200lt/h hatta mümkünse 1500lt/h hacminde dış filtrelere bir göz atmanızda fayda var. Bunun dışında japon balığının yanına yabancı bir tür hiç tavsiye etmem, kaldı ki pengasus gibi akvaryum için uygun olmayan bir türü hiç tavsiye etmem.
115*52*50 Bitkili Akvaryumla Yeniden
Merhaba, öncelikle cüce gurami ve melek balığını birlikte besleyen kişiler var fakat ben tek tür öneririm (çöpçü balığı hariç onunla birlikte bakarsınız.). Bitki olarak co2 desteksizde yetişenler: eledoa, cabomba, saz, jawa moss, anubias, gül bakabilirsiniz. Dış filtre olarak ucu çok açık bir konu fiyat aralığı belirtirseniz daha iyi yardımcı olabilirim. Isıtıcı da kalitesi kanıtlanmış markaları tavsiye ederim malum elektrikli sistem riske girmeyin (tetra, eheim, jbl vs.). Kum olarak seçenek çok ister birkaç kat farklı kum kullanırsınız, isterseniz tek tür kum kullanırsınız bitki kumu olarak aquaclay kum var, jbl manado kum var, hagen kum var. Tercih sizin. Aydınlatma konusunda yeterli bilgiye sahip değilim.
Akvaryum Arka Plan
Ben akvaryumu yaptırdığım yere yapıştırttım camsil ile yapıştırmıştı yanlış hatırlamıyorsam, sonrada kredi kartıyla hava kabarcıklarını alıyor. Eğer büyük boyutlarda bir hava kabarcığı kalırsa bir iğne ile görünmicek kadar bir delik açıp tekrar kart gibi bir şeyle yüzeyini sıyırırsanız hava çıkar muhtemelen. Boya konusuna gelince, zamanında betta akvaryumumun arkasını sprey boya ile boyamıştım, üzerine yapışan toz zerreleri ile güzel, benekli bir görsel olmuştu fakat büyük bir akvaryuma boyayla arka fon önermem yani kötü olması muhtemel ve emin olun folyodan daha çok uğraştırır sizi kuruması vs. (hiç değilse zaman olarak)
Bu Balıkların Cinsi Nedir
Son fotoğraftaki mavi siyah balık mpanga.
Bol Bitkili 3 Lt Mini Tank
Kesinlikle yavru, yetişkin hiçbir balık hatta canlı eklemeyin. Kavanoz sonuçta ve 3 litre diyorsunuz. Ana tankınız bile moli için küçük hiç değilse 50 litrelik bir akvaryum alıp onu ana akvaryum yapmanız ve 15 litreyide yavru tankı olarak kullanmanız uygun olur ancak.
Dişi Mi Erkek Mi?
Balıklarınız 1erkek 1dişi olarak görünüyor fakat resimler net değil ve akvaryumunuz balıklara hiç uygun değil maalesef, yapay malzemeler, boyalı taşlar, yetersiz hacim... Acilen yapay herşeyden kurtulun ve güzel bir kum edinin. Bakımı kolay birkaç kök bitki ekleyin (eledoa, saz, cabomba, moss türleri vs.). Canlıdoğuranlarda erkek dişi oranı en kötü ihtimalle 1e 2d şeklinde olmalı. Platileri çıkartıp 1e 2d lepistes yapabilirsiniz. Hatta bütün bu dediklerimi daha büyük bir akvaryumda yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Son olarak iç filtrenizin tamamı suyun içinde olmalı ve suya oksijen verilmeli. Bir hava motoru ve hava taşı da edinin.
Bitkili Akvaryum
Sorularınıza elimden geldiğince cevap veriyim.
Öncelikle bitki kumu olarak jbl manado kullanabilirsiniz. Jbl manado üstü hagen kullanabilirsiniz. Lav kırığı üstü hagen olabilir. Kg olarak net bir şey söyleyemem fakat taban alanı çok büyük değil 10kg kadar yeterli olur herhalde. 5cm kadar kum bulunsun. Bitki olarak low tech için bakımı kolay her bitki olabilir (eledoa, saz, cabomba, gül, moss türleri, su mercimeği vs.). Canlı doğuran yanına tetra önermem farklı su değerlerinde yaşayan balıklar. Besleyen var tabii ama pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Tek tür özel ırk lepistes (moscow blue, full red vs.) olabilir. Lepistes+plati olabilir. Lepistes+moli olabilir. Yanlarına 6-8 adet çöpçü koyabilirsiniz. Kesinlikle melek koymayın bütün yavrularınız meleklere canlı yem olur. Mangrow kökü koyabilirsiniz. 100 litre ve üstü her akvaryuma dış filtre öneririm fakat 80 litrede düzenli temizlik yapıldıktan sonra şart olduğunu söyleyemem, maddiyat sıkıntı değilse öneririm tabiki. 100 watt bir ısıtıcı işinizi görür.
Yeni Bir Bukalemun Aldım
Sanırım yeterince bilgi sahibi olmadan bir iguana edinmişsiniz. Öncelikle nerde besliyorsunuz bilmiyorum ama sanırım daha teraryum edinmediniz, olabildiğince büyük bir teraryum kurmalısınız öyle 70-80cm akvaryumla canlıya işkence etmeyin. İçine mutlaka birkaç tane su kabı koyun ve sık sık su kaplarını kontrol edin çünkü tuvaletlerini suya yapıp suyu kirletebilirler ve su ihtiyaçlarını yedikleri sebze ve meyvelerden de alırlar sebze ve meyveleri teraryuma koymadan önce üzerlerine su fısfıslayın. Taban malzemesi olarak iguanalar için özel taban malzemeleri var ağaç kabuğu sanırım, ondan edinin. Isıtma işlemi için taban ısıtıcı mat, uv lamba ve seramik ısıtıcı ampul edinmelisiniz, ısıtma çok önemli teraryumun sıcaklığı 32-35 derece olmalı. Beslenmesi de tek düze olmamalı olabildiğince çeşitli bir beslenme düzeni şart. Tırnaklarını zaman zaman kesmeniz gerekecek eğer bilmiyorsanız hiç ellemeyin ve bilen birisine kestirtin. Fotoğrafta bacağının orda deri değişimi söz konusu fakat kuyruğunun deri değişiminden olduğunu sanmıyorum.
İlk Akvaryum Ufak Boyutlu Şimdilik :)
Sanırım biraz fazla eleştiri gibi olucak ama birkaç şey belirtmek istiyorum. Birincisi japonla neon tetra maalesef birbirine uyumlu türler değiller, zaten neon sürü balığıdır şöyle bir 8 tane falan olunca kendilerini gösterirler ve su değerlerine karşı hassastırlar. İkincisi çöpçülerinde en az 4lü hatta 6lı gruplar halinde bakılması çok daha sağlıklı olacaktır (gördüğüm kadarıyla 2 taneler.). Son olarak akvaryuma dekor olarak yapay malzeme önermem.
Karides Akvaryumu
Genel olarak her şey gayet güzel, sadece pipo filtreyi mangrow köklerinin arkasında saklayabilirsiniz (eni kurtarıyorsa) ya da subulataları biraz daha arkaya geçirip bir kısmıylada filtreyi kapatabilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 265 Online Kullanıcı, 142 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.