ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bedbin
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
439
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Mayıs 2013 15:04
Son Ziyaret:
13 Temmuz 2019 16:46
Toplam Mesaj:
406 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
104 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Sahin Mert
Doğum Tarihi:
12 Ocak 1994
Yaş:
25
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Sahin

SON 10 MESAJI

Su Bahçeleri
[QUOTE=Emerse]
Su sıcaklığı gece 24C'ye düştü gündüz 34C'ye ulaştı.Yüzey ile dip arasında sıcaklık farkı da 1C'den az.[/QUOTE]
Sıcaklığın her zaman sabit olması gerektiğini savunanlar için örnek bir çalışma. Bu havuzda doğup büyüyen balıklarınız, ısıtıcılı akvaryumlarda bakılan balıklardan katbekat sağlıklı ve dirençli olacaktır.
Cladophora Yosunu
Cladophora yosunu. Satın alıp kendi elimizle akvaryuma soktuğumuz mossball ile aynı tür.
Şu konuyu buldum bir göz atın; [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/cladophora_yosunu_k931214.asp[/URL]
Co2 Gübreleme Ve Işıklandırma Süreleri
Co2 nin ne zaman açılacağına gözlem yaparak sizin karar vermeniz gerekiyor net bir şey söylenemez. Co2 açıldıktan ne kadar süre sonra sudaki co2 istenen seviyeye geliyorsa buna göre valfi ayarlayın. Bu süre akvaryumun hacmine, verilen co2 miktarına bağlı olarak her akvaryumda farklılık gösterir.
Fanus Düzenleme
Açıklamasını yapmış olmanıza rağmen, bu forumda konun bu noktaya geleceğini tahmin edip balıklı fotoğrafı hiç paylaşmasaydınız keşke. Konu gereksiz bir yol almış. Tasarım arada kaynayıp gitmiş. Elinize sağlık.
Musluk Suyundan Ozmoz Suya Geçiş
[QUOTE=Hasan112]
Haftada 1 su değişim yapıyorum ayda 4 defa 3 kez ozmoz 1 kez musluk suyu ile düşünmüştüm ama. 2 ozmoz 2 musluk mu yapayım [/QUOTE]
Yanlış anlamışsınız. Haftalık su değişimlerinin birinde ozmoz diğerinde musluk suyu kullanmak değil söylenen. Her su değişiminde ekleyeceğiniz suyu, yarısını ozmoz yarısını da çeşmeden olmak üzere karıştırarak ekleyin.
Aquastar
Aquastar mavi dalga boylarında pik yapan bir floresan. Bunu kırmızı dalga boyu güçlü bir floresanla desteklemeniz gerekiyor. En çok tercih edilen aquastar - grolüx kombinasyonunun sebebi bu.
Düşük Debi Daha Faydalı?
Genellikle küçümsenen pipo filtrelerin, iç filtrelerin tamamından ve bazı şelale filtrelerden çok daha iyi nitrifikasyon sağladığı kesin.

[QUOTE=mrah]
Stabil nitrifikasyonun 500ml/dk akis, 7.3-8.0 pH araliginda ve 20c sicaklikta gerceklesitigi bilgisi aktarilmis. Ayrica, 1500ml/dk akistan sonrasinin onemsiz oldugu gozlemlenmis. Buna istinaden 1500ml/dk yi saat bazinda alip filtrelerle kiyaslarsak 36lt/h yapiyor, 500ml ise 12lt/h yapiyor. [/QUOTE]
Bu bilgi konunun başından beri anlatmaya çalıştığım şeyi doğrulamıyor mu?

[QUOTE=mrah] bunlara bakildiginda cikan sonuc, daha yuksek hacimli ve bu hacmin yuksek yuzey alanina sahip filtre malzemeleriyle kullanilmasi sonucu cikiyor. Piyasaya bakilincada, filtre debisiyle dogru orantili olarak hacimler arttigi icin, daha yuksek debili filtrenin daha iyi oldugu algisinin yanlis olmadigi anlasiliyor.[/QUOTE]
Hacim ile debi paralel olarak arttığı için yüksek debili filtreler kullanılıyor mecburen. Yani öyle olması gerektiği için değil, öyle olduğu için. Yanlış mıyım?[EDIT]Bedbin,2019-06-26 20:47:43[/EDIT]
Düşük Debi Daha Faydalı?
[QUOTE=Esnaf]
İstanbul megapol kentinin arıtma tesislerinin hacmiyle küçük bir anadolu kentinin arıtma tesisinin hacmi aynı olmasa gerek değilmi ?
[/QUOTE]
Tartışılan şey hacim değil akış hızı yani debi. Ben önemli olanın filtre hacmi olduğunu söyledim zaten. Dış filtrelerde de hacim ile debi paralel olarak artış gösteriyor.
Düşük Debi Daha Faydalı?
[QUOTE=Kınayu]
Selamlar Şahin kardeşim çok anlamam ama bir Standart donanımlı araba veya başka ürün almaya gidiyorsun diyelim buna ekstra ekler donanımlar ekledikce bu fiyata yansıyor bu verniş olduğun örnektede bu şekilde.
İyi marka bir dış filtre diyelim 10 TL buna ekstra örnek olarak verdiğin. Bu ekstra bir ücrete tabidir hatırı sayılır şekilde bu hep böyle olmuştur herkes tarafından bilinir bilinmekte .
[/QUOTE]
Bahsettiğim yöntem ekstra ücrete tabi olan bir şey değil. Tamamen farklı bir diy filtrasyon yöntemi. Sump ın farklı versiyonu gibi düşünün.

[QUOTE=Kınayu]Birde kişi kendini anlatmamalı bulunduğu ortamdaki kişiler yaptıkları yapacaklarıyla onların dile getirmesi lazım bunu sağlaya biliyorsa önemlidir [:(]
[/QUOTE]
Bu son cümleye tamamen katılıyorum..

[QUOTE=mrah]
[/QUOTE]
Evet damlama yönteminin iyi çalışmasının en önemli sebeplerinden birinin yüksek oksijen emilimi olduğunu biliyorum ama bunun yanında akış hızının da etken olduğunu düşündüğüm için bu örneği verdim.
Bir çok değişken varken (filtre hacmi,yüzey alanı vb.) tek bir parametre üzerinden konuşmanın doğru olmadığına katılıyorum.
Filtre üreticileri bunları göz önüne alarak tasarımlarını yapıyordur mutlaka. O zaman buradan çıkan sonuç saatte en az 4-5 kez çevirmeli mantığının doğru olduğu mu?
Düşük Debi Daha Faydalı?
Daha önce değindiğim arada kaynayan şeyler var, tekrar sorayım. Suyun damlama gibi yöntemlerle substrattan çok yavaş geçirildiği ıslak kuru filtreler var. Biyolojik filtrasyonda çok etkili oldukları biliniyor.
Bunların tasarım, kullanım amacı nedir? Hangi mantığa dayanır? ve neden bu kadar etkilidir?
Daha basit bir örnek, neden pipo filtreler iç filtre gibi filtrelerden daha iyidir biyolojik anlamda?

Aşağıda linkini verdiğim bir konu var. Yabancı bir forumda aynı konu açılmış. 3 sayfalık faydalı bir konu olmuş. Benimle aynı cevabı veren aynı şeyleri savunanlar da var, tersini düşünenlerde.
[URL]https://www.monsterfishkeepers.com/forums/threads/bio-media-does-slower-flow-rate-give-better-filtering.193515/[/URL]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,741,515 Mesaj
  • 401,335 Konu
  • 91 Forum
  • 141,745 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,585 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.