ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fantastik3
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
74
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Şubat 2009 19:09
Son Ziyaret:
1 saat 31 dakika önce
Toplam Mesaj:
672 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Metin CANSEVER
Doğum Tarihi:
17 Haziran 1971
Yaş:
48
İl:
Kocaeli
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA


Mutlu METİN CANSEVER

SON 10 MESAJI

Bitkili akvaryumlarda neden tuz kullanılmaz?
Peki canlı doğuranlar için Seachem firmasının ürettiği Live Bearer Salt - Brackish Water katkısı ürünü var. Firma üründe ilgili bitkilerde zarara yol açmayacağını söyleyen bir bilgi vermiş. Araştırmama rağmen içerik bilgisine ulaşamadım . Acaba böyle bir şey olabilir mi?
Bolivian Ram M. Altispinosa Hakkında Detaylı Bilgi
Güzel çalışma için teşekkür ederim.
Neolamprologus Pulcher Ve Neolamprologus Brichardi
Her şeyiyle mükemmel bir yazı için teşekkür ederim.

Her şeyiyle mükemmel bir yazı için teşekkür ederim.
Apistogramma Tank Yeniden Yükleme
Biyotop tadında ,güzel bir kurulum yapmışsınız. Umarım yeni Apistolarınız memnun kalır.
Ben de Kakadu bakıyorum. Dişim küçük olduğu için erkeğin cilvelerine cevap veremiyor.
Size bir kaç sorum var:

Ph değerini neden 6 civarında tutmak istiyorsunuz, 6,5 -7 aralığında ne gibi bir sorun oluşuyor?

TDS değeriniz 62 ppm, sanırım RO suyu kullanıyorsunuz. Hangi mineral tuzu tercih ediyorsunuz?
62 ppm yaklaşık 1-2 GH çok düşük değil mi?

SaygılarHigh Tech Işık Sorusu
[QUOTE=mrah]Yerinizde olsam tankin tum rutinlerine 10 gun devam edip tekrar bir fotograf cekip aradaki farka gore yol alirdim. Pek farkedecegini sanmam, farketsede muhtemelen bogum aralarinin acilmasi, kirmizi renkli bitkilerde yeserme, monte carloda dikine uzama belirtileri gorunur. Eger bu belirtileri gormezseniz tamamen avantajiniza olur bu durum. Daha az isik = daha kolay co2 optimizasyonu + daha az besin tuketimi = daha yavas gelisim = daha az budama/haftalik bakim ihtiyaci. Bu arada tankta son zamanlarda ne yaptiysaniz isler eskiye nazaran daha yolunda gitmis, ayni rutinle tanka devam edin.[/QUOTE]

aynen katılıyorum.
Aspet Akvaryum - İstanbul Akvaryumcu Dosyası
Muammer bey gerçek bir hobici ancak profesyonel anlamda işini yapmayı da biliyor. Uzun zamandır çalışmalarını takip ediyordum ama bir kaç hafta önce bizzat kendisi ile tanıştım ve mekanını gördüm. Ürettiği apistolar ve satış akvaryumlarındaki bütün canlılar tam formunda. Ellerine sağlık 👏
Hydra İstilasın Dan Nasıl Kurtulabilirim
Genchem NoPlanaria Kullanarak hydralardan kurtulabilirsiniz.
Dondurulmuş Yemler (ocean.nutrition.frozen.foods)
Merhaba
Bir çift Apistogramma Kakadu, minik tetra balıkları ve cory türlerinden sakinlerin barındığı akvaryumumda Ocean Nutrition marka dondurulmuş Artemia yemi kullandım. Artemialar tabiri caiz ise Eşşek kadar büyük! Koca ağızlı kakadular bile çok zor yutabiliyorlar. Tetralar ne kadar çabalasalar da yiyemediler. 34 küp yemi ne yapacağım diye düşünüyorum şimdi.
Discus Trace kullanımı hakkında
Merhaba Discus için katkılar hakkında ben de bir şeyler paylaşmak istedim.

Öncelikle akvaryumda ne beslersek besleyelim olay suyun içinde gerçekleştiğinden kullandığımız suyu (su dolumu ve değişimlerinde) ve akvaryumumuzda bulunan suyun belirli başlı özellilerini doğru olarak ölçüp yorumlaya bilmeden hangi tür katkı olursa olsun hiç bir işe yaramayacağını belirtmek isterim. Yani falanca katkıyı attım balık çok canlandı, filancayı attım hiç bir değişiklik olmadı gibi yorumların gerçekte hiç bir değeri olamaz! Çünkü canlıların durumunu belirleyen yüzlerce parametre söz konusudur. Neyin neden olduğunu ölçüm yapmadan anlamamız mümkün değildir!
Öncelikle suyumuzun ph (asit-baz), Gh (genel sertlik), iletkenlik ve kH (karbonat sertliği) değerlerini bilmemiz gereklidir. Çünkü katkıyı ne kadar etkileyeceğimizi ve sonuçta ne elde ettiğimizi ancak ölçerek anlayabiliriz. Yoksa firmaların ticari ve varsayımsal olarak verdiği efendim şu kadar litreye şu kadar eklenir ifadeleri kesinlikle gerçekçi olamaz!
Yani suyumuza her hangi bir katkı ilave etmeden önce suyumuzun içinde ne olduğunu bilmemiz ve ekledikten sonra nereye varacağımızı da hesaplamamız şarttır!

Discus gibi akvaryumda sağlıklı yaşatılması ve üretilmesi gerçekten tecrübe isteyen ve başka kaynaklarda da belirtildiği üzere "zorlama" şartlarda bakılan türler için su değerlerini ölçmek ve bilmek hayati önem taşıyacaktır.

Test için gerekli teçhizat öyle aman aman pahalı bir şey de değil! Bir kere alıp 2 yıl veya daha fazla kullanabileceğiniz, zaten işi rutine soktuktan sonra sadece kontrol amaçlı kullanmaya başlayacağınız malzemeler bunlar.

[B]Peki Discus Trace, Discus Essentials, Discus Code vb ticari isimleriyle satılan katkılar neden var?[/B]

Tahmin edilebileceği gibi canlıların doğal ortamlarında hazır bulunan elementleri akvaryum ortamında sağlayıp strese girmesini, bağışıklık ve fiziksel yapısının zayıflamasını engellemek için varlar.

[B]Bu katkıların içeriği nedir acaba?[/B]

İşte bu konuda referans alınabilecek en iyi örnek Seachem firmasının Discus Trace ürünü olarak öne çıkıyor. Firmanın kendi sitesi zaten bir akvaryum bilgi hazinesi. Diğer firmalardan üstünlüğü de buradan kaynaklanıyor zaten. Ürünlerinin içeriği hakkında en detaylı analizleri sunuyorlar. FAQ bölümleri var. Soru sorduğunuzda hızlıca ve baştan savma olmayan cevaplar veriyorlar.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/69574/260620170206081.jpg[/IMG]

yukarıdaki tablo firmanın sitesinden. Görüldüğü gibi Yüksek Kalsiyum içeriği ve buna ilave Magnezyum katkısı ile genel sertliği arttırıyor. Ancak karbonat sertliğine etki edecek bir özelliği yok!

Bilimsel kaynaklara göre discus için ideal su değerleri : pH 5.5 - 7.0; GH 10 - 15; dKH 3 - 5 ; iletkenlik 500 -800 µS

[B]Peki nasıl kullanacağız?[/B]

Öncelikle tankımıza koyacağımız suyun ölçümünü yapacağız. Eğer bu su zaten değerleri karşılıyorsa, katkı ilave etmemiz suyun iletkenliğini ve gH değerini aşırı arttıracağından doğal olarak bize bir faydası olmayacaktır. Hatta zararı bile olabilir!
Ancak RO veya RO+Dinlendirilmiş musluk suyu kullanıyorsak işte o zaman etkisini anlamaya başlayabileceğiz. Katkı ilave etmeden suyumuzun GH, KH, ve iletkenlik değerini ölçüp katkı ilavesine geçeceğiz. İdeal değerlere ulaştıktan sonra suyumuz hazır hale gelecektir. Bu şekilde katkının etkisini gerçekçi olarak görebiliriz.

[B]Gelelim BAZI firmaların ürünlerine. [/B]

Ülkemizde ne yazık ki dünyaca ünlü markaları sürekli olarak ve taze bir şekilde bulmakta zorluklar görülmekte. Bu nedenle en kolay bulduğumuz ve uygun fiyatlı olanları almak durumunda kalıyoruz. Ancak bu ürünlerin hiç birinde ayrıntılı bir analiz verisi yok! İstenildiğinde de meslek sırrı verilmez gibi komik bir cevap alıyorsunuz :) Doğal olarak da insanlar bunun içinde ne olduğu belirsiz, hiç bir işe yaramıyor, adam suyu şişeye koymuş satıyor gibi ithamlarda bulunabiliyorlar. Bu mistizmin bitmesi sanırım ürünlerin güvenilirliğini arttıracaktır.

5630 Smd Led Bar Tecrubem
5630 led barlar 72 çip/metre iken, 5730 led barlar, 144 çip/metre olarak satılıyorlar. 5730 smd çiplerin bir üst modeli ve daha yüksek watt-lümen değerlerine sahipler. Sıcaklık olarak 5630 barlardan daha fazla ısınmıyorlar! 2 bar yerine tek kullanarak başarı elde etmek mümkün. Ancak kullanılan soğutucu kasanın kalitelisini tercih etmeli. Yani gerçekten alüminyum profil ve biraz etli olmalı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 301 Online Kullanıcı, 164 Üye

Online Kullanıcılar

Akvarist Görkem, Yusuf Tanrıverdi, engin045, AHMETALGAN, Mikail Erdoğan, OFATCI, Btc78, tirbishon, vedat79, OrhuN Sarı, KadirSpmz, Ogii, a.gumrah, keita06, fırat açık, BurakBalkan, stopsound, UmuttBEY, TugayKrmn, Tropicall34, paratutmaz, Hasan112, LeventOnur, vtuci, egedin, hamittsurmelii, Ziya777, Kamilcosar, Hakky53, MiSoSiKiaN, Muhammet5, Olcaycetin, Cylones, Apoca1ypse, i-buga, 1serdar, ONURUS84, ibobo13, Aras26, ens.cevahir, mhmtks, captain_55, zaro73, cilbay06, _rammstein_, Kayalar, Lompos45, laserion58, solozo80, Bartu.arisoy, lovestorry42100, ozgurrrrr, zamankedisi, gambler, wmelontr, BabySoul, vendetta99, Noyes, trophhor, ercn38, Nursun, birol2003, CengizH, brk55, testopher, migros13, EkremTzc, Serkanjb, bayindir@msn.com, Mete Duru, krib, Sedatcb, Yusufbeyyy, berkbolk, msxxx, comolokko01, Kınayu, TunahanAltın, Erdal212121, emreee89, rccol, jaws78, Çemşük hobici, Zoresmer, Turkercakir, Aycabayhan, lebowskia, OsmanliTR, Emrah321, Onurali, Bekir12, Fermü, Eldurmaz, cansani, volkan45, Efdal Ürkmez, OmerF, cyhn84, Erbyeee, Ladres, AlperYVS, ys34, monster, sencer, Nitrogene, Tutuncu11, Sezerturunç, WaveRider, bilge_kral, Yagiz55, Delta Hoby, BlackHorse, Senbacanaklar, Kurosawa, Tekin35, OrhunKadir, SalihNarci, Fondip, habipates, Deniz Emresi, shark2, kn0w, onur228, Oguzz92, bakaya, Ugur79, Pervane, yılmaztr, Furcifer, ffeytt, duman18, mgurdrama, Şahmat, hankafe, hobicigenc, arapaima, EERDALL, beyaz_kartal, Oscar23, exfish, MURATKARAGOZ, AhmetE, Papaz, Aralper, Dedeman, hakanz, Carl, Griffin, Blotah, reano, EMIRHAN06, legendht, Neothauma, Selnaz65, Erdinç aykn, MŞEN, eray80, Dogan34, Sedat0606, atlantis917, Druco, omerali06, emirkagan, tallman1971, onur887,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.