ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Asomente41
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
39
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Temmuz 2019 15:59
Son Ziyaret:
03 Şubat 2020 11:39
Toplam Mesaj:
39 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Haliloğlu
Doğum Tarihi:
07 Nisan 1989
Yaş:
30
İl:
Kocaeli
Meslek:
Turizm
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Nadir Malawi

SON 10 MESAJI

Msobo Magunga & Luwino Reef Malawi Mbuna Tankım
[QUOTE=BerHatS]
Akvaryumunuz çok keyifli 41x[:nazar:]

Sizin gibi nadir türler olmasada ben ciklet beslediğim için soruyorum. Balıklar için kullandığınız destekleyici ürünler var mı? Mineral, tuz vs.

Benimkiler kumu inanılmaz eşeleyip yer değiştiriyor, buradan yola çıkarak kum miktarınızın balıklar büyüyünce az kalacağını yer yer zemindeki camın görülebileceği fikrindeyim.

Birde büyük boy balıklar için saklanacak yer yok gibi geldi yanılmıyorsam.

Bebeğinizi de 4 gözle bekliyoruz [:nazar:][/QUOTE]

Öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkürlerimi sunarım.

Balıklar için kullandığım herhangi bir destekleyici ürün yok. Sadece haftada dört tablet özellikle su değişimlerinden sonra olmak üzere akvaryum tuzu atıyorum.

Ciklet türlerinin en belirgin özelliklerinden biridir herhalde kumu eşelemeleri. Bende de kum çok yer değiştiriyor özellikle kaya diplerini eşeleyip kendilerine yuva ve saklanma alanı yapıyorlar. Kum şuan biraz yetersiz gibi ancak 7-8 ay önce koyduğum kumdan kalanlar. Dip çekiminde direk hortum kullanıyorum ve bahçe katta oturduğum için suyu direk bahçemize veriyorum , bu durumda çok kum kaybım oluştu hatta akvaryum köşe kısımlarında cam taban yer yer gözüküyor ancak kumu yenileyeceğim.

Kayalar 6-7-8 cm balıkların saklanabileceği genişlikte ve akvaryumdaki balık boyu ortalamalarına göre tasarladım. Tankımda 2,5 ile 5-6 cm arasında boyları değişen yaklaşık 28-29 tane balığım var. Bahar aylarında tekrar dizayn edeceğim o zamanki boylarına göre veya kayaları büyültme yoluna gideceğim ve balık sayımı azaltacağım.
Ancak kesinlikle tank büyümeyecek. [:D]
Msobo Magunga & Luwino Reef Malawi Mbuna Tankım
[QUOTE=BiotopeDogan]Evet görmeye başladım şimdi :) Bu tanka bir de yosun girse mükemmel durur. [/QUOTE]

Valla yosun girmesi zor gibi duruyor. İki adet Leopar Vatozum var , 20 cm ve 4-5 cm boyutlarında.
Tank yaz aylarında sabah 2-3 saat yandan güneş alıyor , o bölgedeki kum dipleri yeşil yosun yapıyor ancak kayaları yosunlandırmam çok zor.
Zaten planlarım arasında siyah arka fon , bej silis ince kum ve yosun var ancak bunlar için ciddi zamana ve emeğe ihtiyacım var. Tankı yerinden oynatmak çok zor ve hayırlısıyla bu ay bebeğimizde doğacak.
Anlayacağın bu aralar idare edeceğim bu şekilde.
Önümüzdeki bahar aylarında tekrar bir düzenleme yapacağım. O zaman balıklarımda yavaşça damızlık boylara gelir ve koloni olarak seçme yapacağım.
Msobo Magunga & Luwino Reef Malawi Mbuna Tankım
[QUOTE=BiotopeDogan]

Yüklediğiniz fotolar görünmüyor. [/QUOTE]

Allah Allah ben görüyorum

[IMG]https://i.imgyukle.com/2019/12/18/RF2gl0.jpg[/IMG]
Msobo Magunga & Luwino Reef Malawi Mbuna Tankım
[IMG]https://i.hizliresim.com/EOZllA.jpg[/IMG]

[IMG]https://i.hizliresim.com/jqoJJr.jpg[/IMG]

[IMG]https://i.hizliresim.com/2Ob77q.jpg[/IMG]

[IMG]https://i.hizliresim.com/lQVYYX.jpg[/IMG]

[IMG]https://i.hizliresim.com/VQbppn.jpg[/IMG]

[IMG]https://i.hizliresim.com/vaqzzv.jpg[/IMG]

[IMG]https://i.hizliresim.com/1pXPPA.jpg[/IMG]

[IMG]https://i.hizliresim.com/r07LL7.jpg[/IMG]

[IMG]https://i.hizliresim.com/7B4mm5.jpg[/IMG][EDIT]Asomente41,2019-12-18 12:21:48[/EDIT]
Msobo Magunga & Luwino Reef Malawi Mbuna Tankım
[QUOTE=BiotopeDogan]Güncel foto alalım bir o zaman :) [/QUOTE]

Hemen geliyor [;)]
Msobo Magunga & Luwino Reef Malawi Mbuna Tankım
[QUOTE=DrTurenX]Abi. Bi Maşallah'da Benden [:)] [:nazar:][/QUOTE]

Sağolun kardeşim eksik olmayın , bu aralar nazar var çok üstümüzde. Baskın Msobo erkeğimiz hastalıkla mücadele ediyor. İnşallah kurtulur...
Msobo Magunga & Luwino Reef Malawi Mbuna Tankım
[QUOTE=BiotopeDogan]Merhabalar , Tankınız da en göze batan kısım bence kum rengi. Bu canlılara ve kaya seçimine Bej rengi silis kum ilave edilerek tankınızın daha doğal bir hale geleceğini belirtmek isterim. [/QUOTE]

Merhabalar , değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Aklımda olanı söylediniz zaten , ince bej rengi silis kum daha şık ve daha doğal olacaktır. Zaten dip çekimi yaparken beyaz kumu 5-6 ay önceki seviyesine göre yarıladım. Biraz daha zaman geçtiği zaman değiştirmeyi düşünüyorum.
Balığımın Karnında Delik Var ! ! !
[QUOTE=bumega]Aslında balık baya sağlıklı görünüyor hareketlerine bakınca yarası iyileşiyor sanırım. Suyunuz temiz olmasa zaten o yaradan çeşitli hastalıklar kapardı diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.[/QUOTE][QUOTE=bumega]Aslında balık baya sağlıklı görünüyor hareketlerine bakınca yarası iyileşiyor sanırım. Suyunuz temiz olmasa zaten o yaradan çeşitli hastalıklar kapardı diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.[/QUOTE]

Bu gece balığı yakalayıp kulak çubuğu ile baktofish süreceğim yarasına , bunu birer gün arayla yapacağım. İnşallah kurtarırız balığı.

Birer gün aralıklarla balığımın yarasına kulak çubuğu ile baktofish sürüyorum. İnşallah iyileşecek...
Balığımın Karnında Delik Var ! ! !
Merhabalar , videoda görülen balığımın sağ yüzgecinin hemen arkasında kocaman bir delik oluştu.
Olayı şöyle özetliyeyim , Msobo Magunga türü erkeğim yaklaşık 1,5 - 2 ay öncesine kadar renk basmaya başlamıştı. Boyları 2,5 ile 5-6 cm boyları arasında değişen yaklaşık 14-15 tane magungam var. Bu erkeğim erkekler arasında en irisiydi ve baskınıydı. Onu zorlayacak veya kavgaya tutuşacak başka bir erkek yoktu. Tahminimce akvaryumdaki kayalara diğer balıkları kovalarken çarptı ve ciddi darbe aldı.Oysaki akvaryumdaki kayalarım da pek sivri uçlu değildir. Balığım son 2 haftadır yeme isteksizdi ve kayaların altında işaretlediği bölgesinden çok nadir çıkıyordu. Bende 5 günlük bir seyahate çıktım ve geldiğimde balık böyleydi. Daha önce gözlemlemelerimde bir gariplik olduğunu sezmiştim ancak vücüdunda herhangi bir yara ve ize rastlayamadım.
Tahmin ediyorum darbeden kaynaklı bir yara olduğu için herhangi bir diğer balıklara bulaşma riski bulunmuyor.
Akvaryumum 356 lt. Sıcaklığım sabit 27-28 derece.
15 günde bir su değişimi ve 4 tablet akvaryum tuzu ekliyorum.
Biyolojik dengeme güveniyorum balığım kendi kendine iyileşir mi ?
Bu arada 2 gündür çok canlı , hiç bir şeyi yokmuş gibi yeme çıkıyor ve akvaryumda dolanıyor.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=77F7Oq5KRkw[/VID]
Msobo Magunga & Luwino Reef Malawi Mbuna Tankım
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=8QqOQyDMw1Y[/VID]

10 Yavru Magunga daha ekledim ve bu arada erkek baskınlığını iyice kurdu ve renk değişimlerini hergün takip etmek ayrı bir zevk...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 439 Online Kullanıcı, 246 Üye

Online Kullanıcılar

MertA, Kınayu, aquascaping, B.S.S., Bllzgl, mcmert, lordnelsono6, fikret43, kanmet, emreugru, mehmetnar, lazdelikanli, kont314, beyazgul, tomtombala, Koksal Gurkan, Hakuguardian, AHZ, tabirimcaiz, Quersian, rupee, siyaha, Acil Stop, pıtana, hepatik, Emerse, cankose, soulslay3r, SCORPION_79, erayt, ozgurrrrr, muratyarici, kornarmy, mahmut1905, BatuMert, aliosmanasman, EGInfernO, faruk036, jueJ., Nitalis, zamankedisi, egehamit, apistoapisto, KILLIFISH, Gastropoda, Dimidiochromis, deatless22, cief17, musayigit, ferhattt, Qguz, ardatamay, volka__n, orimohito, MustafaBKuyumcu, ozgurkeklikoglu, mercedesclk, Aras5434, bulent84, melijk, Ankaragucu, egedin, Goksen, ersel, morfimorfi, BARBAR, yilmazportakal, EmirHaN, deore79, Presenter, Fatih ÇE, twinsoul, OKIRATLI, Skylord, vendetta99, brk55, diaslayt, mirzazadesami, Noyes, seapromise, gokkurt, reorx, Mete Duru, intelcorei5, ahmetdvl, biacar, wolverin, yinci, IlkerSalmanoglu, legendht, nzmyksl, gyunda, onur228, Ahmet Haşim, ankara0606, forester64, Balikcidede, ityo39, incaia, Klazomenai, Alcynone, ecoram, zekigonlum, aliy, Oguzz92, dusumsel, Traveller, M.G., Ekrem1100, aykutekici, Atilla14, armaqan, Ejder Günaydın, SmallCandyThing, MURAT111, arconim, DeviLLe, Apoca1ypse, akdum, sardasert, BuLuT, kemosentez, lapseee, nord, levent1482, rccol, UmitOnay, secaflex, Aydininak, HardScape, Jujlak, Feeb, vetet, lazarusv20, darkaura, Ogretmen, heybetmahir, FurkanYnk, BerHatS, tayfun türkay, icelebi, ozanbaseski, Mydonose26, ONRAYDN, goldfishlove, voltran, emrepablo11, UGURBEY, HobiHanemiz, akay25, Kemalk41, atakan1, gurkang, Kadir1453, corail79, mgokturk, Kanada38, yz.04, Gursoyhasan, AtlasPoyraz, Ahmetduzce, wmelontr, MiSoSiKiaN, Nasır kırmızı, draykut11, |✓.Murat, destina_23, Splendor, ERC36, Ugur79, AKINNN, can68, biray, ariza_105, punkart35, Superman26, EyupCan01, Oğuz.K, kvancozkan, eskiyapar, FFatihhh, takorina, ihsan_58_, HarunYldrm, Ernbsc, Nahzuğ, TheSequeeL, efe_mehmet, seco515, naat60, agulgun, erhanulusoy, AhmetKosovali, bayram11, aeakkus, TheHobi, Beta_balik, hakan66, Kerimtnçy, bilentungul, Murat Aktuğ, OceanWolf, K3r3m, Akvarist Görkem, ertcavdar, Nustafe, deriinmavi, Ümit Birkol, DumansaL, Aspet, Betanın_Tacı, sirhill, parspdr, Osmanlı🇹🇷, Spectra, eraycalvusizmit, Slanq, Alp aslan, engin045, MHUY, ataU, Wiserion, Pacific, OrhunKadir, Aysen, İnsica01, themay, UfukVural, Hamza Özel, Emrah ÇÖLGEÇEN, bahadrucak, Yılmazqq, comolokko01, brigantes, RuFKaD, Lecola, Black37, Lyon, aldemirim, madenci67, iesiringu81, Haloemre, AliCeylann, hasancn, volkan26, osprey, f_musluoglu,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.