ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Brk26
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
56
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Aralık 2017 21:30
Son Ziyaret:
23 Saat 57 Dakika önce
Toplam Mesaj:
115 [0.16 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
81 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Burak Aycan
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1987
Yaş:
32
İl:
Balikesir
Meslek:
Ziraat Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

* Tank : 60 x 35 x 40 (h) - High Tech * Aydınlatma: 36 watt powerled, 10K Kelvin Beyaz+Fullspectrum (DIY) *Co2: Tüplü Sistem + zaman ayarlı selenoid valf+ Seachem 27mm cam difüzör *Filtre: Eheim Professional 4 350T + Eheim UV-500

SON 10 MESAJI

Buhar Camı Aydınlatmayı Ne Kadar Etkiler?
[QUOTE=rouvax]Görsel olarak güzel olmuş olabilir buhar camını suya değdirmek ama bence gaz alışverişini çok azalttınız. Suda ki oksijen miktarının düşmesi tüm faunayı olumsuz etkileyecektir.[/QUOTE]

Bu kurulumun en başından beri hava motoru kullanmaya gerek duymadım. Şelale filtre de kullanmadığım için su yüzeyim hareketsizdi. Bitkiler ciddi şekilde fotosentez yapıyor. Oksijen sorunu yaşayacağımı sanmıyorum. Balıkların hareketini izliyorum. Sıkıntı olursa camı kaldırırım. Dikkatimi çeken tek şey co2 nin daha verimli suya karışması oldu. İndikatörün rengi artık daha yeşil
Buhar Camı Aydınlatmayı Ne Kadar Etkiler?
Eve gelir gelmez kontrol ettim. Herşey yolunda görünüyor akma sızma yok. kulllandığım klipsler biraz farklı belki ondandır. Lily pipe basma borusu kullandığımdan fazla bir yüzey akışım da yok. Takipteyim eğer akma yaparsa gerekli önlemi alırım. Klipslerin iç yüzeyine az biraz silikon sürmek sorunu çözebilir.

Bu arada bendeki sistem şu şekilde.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201807/141120191943131.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201807/141120191943371.jpg[/IMG]
Buhar Camı Aydınlatmayı Ne Kadar Etkiler?
[QUOTE=capo di capi]Buhardan dolayı kaybolan ışık verimi bitkilide önemlidir. Ama bitkileriniz de bu kaybı kaldırır gibi duruyor.
Fakat buhar camınız çok şık duruyor ve akvaryumun üstüne değil 1-2 cm içine oturuyor. Su seviyesini cama değdirirseniz (hiç bir sakıncası yok) hem buharlaşma yüzeyini büyük ölçüde indirirsiniz hem de ışık hiçbirşey yokmuş gibi verimli olur. Ayrıca co2 veriyorsanız bu sayede suda absorbe etmiş olursunuz ;) Su seviyesini buharlığa yapıştırın.[/QUOTE]

Saolun hocam. Sayenizde görsellik de şahane oldu.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201807/141120190017411.jpg[/IMG]
Buhar Camı Aydınlatmayı Ne Kadar Etkiler?
[QUOTE=Flexa]Bunu hesaplamak çok kolay değil, lakin iyi bir yol olmadığını söyleyebilirim. Neden iyi olmadığını basitçe izah etmeye çalışayım. Camların belirli geçirgenlik değerleri oluyor, elbette bu camdan cama değişir. Fakat yüksek kalitede olanları merceklerde kullanılıyor ve bırakın akvaryumun üstünü kapatmayı o merceği alacak paralar ödemek başlı başına bir olay oluyor. O nedenle sıradan bir cam için konuşalım.

Gelen ışığın %5 gibi bir kısmının yansımaya gittiğini söyleyebilirim. Fakat aynı zamanda bir miktar soğurulma da söz konusudur ve bu camın kalınlığına bağlı olarak değişir. Cama yandan baktığınızda bu nedenle cam gibi görünmüyor çünkü arkası çok kalın oluyor. Yani hem yansıtma hem soğurma söz konusu. Bu aynı zamanda ışığın geliş açısına da bağlı. Işık kaynağınızdan çıkan ışınların çok büyük bir yüzdesi, cama dik gelmiyor. Bu nedenle önemli bir kısmı daha fazla yansımaya ve soğurulmaya maruz kalıyor.

Örneğin 6.35mm'lik bir cam için geliş açısı 30 derece olursa, %7'si yansıyor, %17'si soğuruluyor geriye yalnızca %76 kalıyor geçebilen. Bu oran durumdan duruma %50'ye düşebiliyor.

Buhar camındaki esas sorun, cama tutunan buharın başlı başına bir ışık emici olması. Matematik basit, eğer arkasını rahatça görebildiğiniz (bu demek oluyor ki ışık sorunsuzca geçebiliyor) camda bile bu oran %17 civarlarında olabiliyorken, buharlı camda kaç olur?

Benzer bir örnek buzlu camlarda var. Yüksek kalite olanlar genelde %80 üstü geçirgenliğe sahip olanlar olarak kabul ediliyor. Buradan tahminle ben buhar camının %50'ye kadar bir ışığı engelleyebileceğini tahmin ediyorum.

Dediğim gibi ışığın tamamı dik gelmediği için bunu hesaplamak pek mümkün değil, ama %50-80 aralığında bir yerlerde geçirgenliği olmalı ki bu bence çok ciddi bir kayıp demek.

Bonus olarak şundan da bahsetmeliyim, her ne kadar LED'ler bu aralık için tasarlanmıyor olsalar da, görsel bölge dışında da az miktarda ışıma yapıyorlar. Geçirgenlik aynı zamanda dalga boyuna göre değişiyor. Moröte (UV) bölgenin önemli bir kısmının camdan geçemediğini de biliyoruz ki bu bitkilere oldukça faydalı bir bölge. Her ne kadar az yayınlanıyor olsa da...

Özetle, hiçbir profesyonel tankta buhar camı ben görmedim. Bunun için de mantıklı nedenlerin yukarıda yazdıklarım olduğunu düşünüyorum.

Keyifli hobiler.
[/QUOTE]

Teşekkürler hocam. Çok değerli bilgiler 👍
Buhar Camı Aydınlatmayı Ne Kadar Etkiler?
Malum havalar soğudu. Isıtıcının çalışmaya başlamasıyla buharlaşma hızı arttı. Ayrıca artan elektrik maliyetlerini de düşündüğümüzde ısının akvaryum üzerinden uçup gitmesini istemiyoruz. Faydalı bir ekipman ama yüzeyinde biriken su damlaları aydınlatmayı ne kadar etkiler? Ledlerde 90 derece lens kullanıyorum fakat ışık bu yüzeye vurduğunda su damlaları 2. bir mercek etkisi yapıyor. Aklıma araçlarda kullanılan buğu önleyici spreyler geldi. Fakat ne kadar etkili olur bilemedim. Ayrıca suya bulaşma riski de var. Bu konuda değişik uygulama yapanınız var mı? Ya da meydana gelen ışık kırılmasını önemsiz kabul edebilir miyiz?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201807/131120192239341.jpg[/IMG]
Power Led Armatür Projem
Kışın gelmesi ile buhar camı kullanmaya başladım. Ona rağmen ışık şiddetinde pek olumsuz durum gözlemlemedim. Repenslerin keyfi yerine geldi. Monte carloların gidişatı da iyi. Bugün biraz seyreltme yaptım. Seyreltmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201807/121120190024291.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201807/121120190025171.jpg[/IMG]
Bu Yosun Türü Hakkında Önerileriniz
Arkadaşlar merhaba. Zamanında baş belası sakal yosunundan çok çekmiştim. Zamanla kökünü kazıdım. Aylardan beri çok şükür yosun problemim yok. Fakat son zamanlarda başka bir yosun türü peydah oldu. Sadece monte carloların arasında ve erectusların bazılarında var. Zaman zaman cımbızla çekip temizliyorum fakat tüm akvaryumu sarmasından korkuyorum.

Bu yosun türünün sebebi nedir? Neyden kaynaklanır?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201807/071120192322581.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201807/071120192323291.jpg[/IMG]
70x35x40 İwagumi
Nazar değmesin şahane görünüyor. Monte carloların bu kadar hızlı gelişmesi şaşırtıcı. Arka plana koyduğunuz buzlu filmin özel bir adı var mı acaba? Ne diye geçiyor nereden temin edebilirim?
Akvaryumu Bozmalı Mıyım?
[QUOTE=volkanizma06]Düşünceniz için çok teşekkürler. Bende ASL 532 modelini düşünüyorum. Aslında dediğiniz çok mantıklı bir fikir. Benim soğutucu profili ASL 532 içine yerleştirebilirsem eğer soğutma konusunda fansız bile iş yaparım gibime geliyor. Denemeyi düşünüyorum.[/QUOTE]

Çizimde ters konumlandırmışım. Gerekli düzeltmeyi yaptım. Aslında profilin sitesini incelediğimde o profilin içine girebilecek soğutucu bloklar mevcut ama ben maliyeti düşük tutmak ve elinizdekini değerlendirmek adına sizdeki blokları kestirmenin mantıklı olacağını düşünüyorum.
Demircilerde bulunan yüksek devirli gönyeli testereler ile bence milimetrik kesilebilir o bloklar. Sormak lazım.[EDIT]Brk26,2019-11-05 14:50:03[/EDIT]
Akvaryumu Bozmalı Mıyım?
[QUOTE=mahmutozdemir]Almış olduğunuz armatür bu mu? https://www.arma.com/tr/532-asl.html[/QUOTE]

Bu biraz geniş modeli hocam. Benim aldığım 531 modeli biraz daha dar.

[QUOTE=volkanizma06]Bende bu armatürden almayı düşünüyorum faka tek korkum ısınma yapıp led yakar mı korkusu ? Su soğutma olayını düşünmüyorum. Birde armatür de bulunan boşluk sıcak havayı hapsedip elimizi dokunduğumuz yerin serin ama pcb bağlantı kısmının çok sıcak olup aşırı ısınmasına neden olur mu ? Bu armatür power led için uygun mudur? Yoksa kullanım amacı smd led tarzı uygulamalar için midir? Su soğutma olmadan alıp kullanan arkadaşlar var ise memnun isler paylaşırlarsa sevinirim.[/QUOTE]

Bu sitede 1 kişi daha vardı ASL 531 modelini kullanan. Ben de ondan görüp almıştım açıkçası. Üye halen aktif ise onun fikirlerini almak faydalı olabilir.

Sizin için çözüm düşündüğümde ise aklıma şöyle bir fikir geldi.

ASL 531 yerine 532 alabilirsiniz. Bu modelin profil kısmının ölçüleri 62.20 x 30.50 mm olacak şekilde. Benimkinden daha geniş yani. Elinizde şu an kullandığınız soğutucu blokların olduğunu hatırlıyorum. Onları bu profilin içine girecek şekilde kestirin. Daha sonra termal macun ile o blokları profilin içine sürüp yanlardan epoxy ile puntalayarak sabitlersiniz. Profil yan kapaklarının bir yerine 40x40 mm 12V mini fan takıp profilin içine üfletirsiniz. Armatürün genişlik ve yüksekliği fandan fazla olduğu için çok sırıtmaz. yandan en fazla 1 cm fan çıkıntısı olur.

Bendeki profili kapattıktan sonra su basmadan önce içinin iyice kuruması için akvaryum hava motoruyla 1 gün boyunca sadece hava basmıştım. Orada dikkatimi çeken şey o kadar zayıf bir hava akımı ile bile profilin buz gibi olmasıydı. Dediğim gibi yandan bir fan yapılırsa etkin bir şekilde soğutacaktır ki içinde de soğutucu blok olursa ısı güzel yayılır.

Kabaca ve amatörce çizimlerime göre kafamdaki model şu şekilde [:)))]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201807/051120191436161.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201807/051120191443091.jpg[/IMG][EDIT]Brk26,2019-11-05 14:43:13[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 353 Online Kullanıcı, 192 Üye

Online Kullanıcılar

Hpeker, guppy3636, sosyolock, CarrasiusAuratus, Meteor71, Noyes, ahezer, xCielia, kadirik, akunaki, sina00, onenineone, yaBiz, Cihanturk, Eseyemidi, sercan56, ternapi, yusuf21, Fthgkc88, GKHN, turgenyev, Chensy, lazokaikan, cagatayarda, suleymansane, Tropikalbalık, wmelontr, FaMeBa, ukvrk, NoOne42, Bonzi, Fatih1903, darkaura, osman-01, Keremcimen, safakelmass, Mustafa Yurtseve, gorkemyoldas, Akvarya, babanus, Morpho, Byfiremanfish, melijk, krib, alyanak, Atilla14, ibrahim_, Mustafa Uzlu, vendetta99, zekigonlum, lprnvr, Etimesgut06, Nejdi Nadar, asikurt69, tore0001, runoking, monster, atlantis917, Orkun Krc, BabySoul, boran.123, Turgay 34, Emeth, Sedatcb, Burak Dişli, Safa_Akd, 1serdar, Balikcionur, smckr, blokurlu, echeveria, Kınayu, Foai, bymndnc, ankara0606, blue_biber, selam123da, yasinkirici, a.gumrah, Asaf06, barus, Aras26, zamankedisi, Buğraa, a.burakbati, stroma, dogan548, muzaffer03, T.can, Nursun, MURATKARAGOZ, neksek, kaya1234, MuratSlx, burhan0534, omerdonmez, Hakuguardian, asabijapon, gcinoglu, icelebi, gunata2003, CaptainJava, ksznr, diaslayt, cannizaro, cilbay06, alperenturpcan, Deniz Emresi, murat avcı, dogangunesk, irfokingg, xchemx, Player82, aykutturan, Ayokyil, hakancez, Arifhb, mehmetsoydan, omer417, Ahmetkdk, Aşk-ı semek, AKINNN, UGURBEY, Emre39, Asamet123, Ofsedef, since_1910, cafermutlu, SinanBulut, Arapaima, Ugursavas, hipnos, BKAYA, eppinger, OguzhanYAVUZ, OnrCsr, Nitalis, FurkanYnk, nemesis2353, esmerr, sbm84, CANERXCX, otantikakvaryum, Beastwood, SonOfWolf, Dedeman, Kerimgenc, baturalp, hakan45, lutfimikci, MD.mehmet, ersin1981, akayoptık, yakutck, Aquarist101, Zoresmer, Eerkanben, DAĞLI, BURAK15, Ömer GÜLEN, cashercash, KingScorpion, desibell, Cüneyt sönmez, tusege, DOLPİN, Romario18, emree06, Berkay0955, Alp19, hayaLkahvesi, berkant68, leventyavuz77, Burakyigido58, capitano, Syphilis, MeRichJane, AKSOY35, erten, S r K n, mgokturk, sarı2604, Sozriko, UnalCevahir, ityo39, samato, MKA1923, vedat79, kemal açıkbaş, tarik1907, gugudali, timucin78, KRaL_MaLaWi,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,789,949 Mesaj
  • 407,563 Konu
  • 91 Forum
  • 144,658 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,888 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.