ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Balikci123
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Kasım 2016 09:21
Son Ziyaret:
12 Eylül 2018 11:38
Toplam Mesaj:
23 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yaren Deniz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Yaren Deniz

SON 10 MESAJI

Karidesler'de Doğum Ne Zaman Olur ?
Teşekkürler bilgi için. Bende merak ediyordum tahmini sürelerini.
El Yapımı Gübre Nasıl Etkili
Alacağınız yerden bahsederseniz biraz daha yardımcı olabiliriz. Ürün markası vs.
Japon Balığı Haşlanmış Mısır Yer Mi?
Hocam mısır biraz sakıncalı bir gıda balık için dikkatli vermeniz gerekebilir. Güzel haşlanmış olursa verilebilir belki. Bu arada mısırla ilgili araştırma yaparken mısırın bile piyasasının olduğunu gördüm :D Bırak balığı kendim zor yerim -_-
[URL]https://piyasa.paratic.com/forex/emtia/misir/[/URL]
Buradaki fiyattan çok bir şey anlamadım ama pazar fiyatlarını görmek yetiyor zaten [:D][EDIT]Balikci123,2018-09-12 09:53:56[/EDIT]
Forumda arama yöntemleri.
En temizi google üzerinden arama yapmak sanırım :D
Yeni Arkadaşlara Çok Faydalı Bilgiler
Faydalı bir konu teşekkürler hocam...
Yeni Gelenler Buradan Merhaba Desin
Yeni gelen bütün arkadaşlara merhaba, hoş geldiniz :)
Japon Balıkları Hakkında Bilgi; Japon Balığı Nedir
[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/japon-baliklari-hakkinda-bilgi-japon-baligi-nedir-ozellikleri-nelerdir-1024x597.jpg[/IMG]

Japon balıklarının ömrünün uzun olması için beslenme ve bakımında birkaç püf noktayı bilerek başarılı olabilirsiniz. Mide organı bulunmadığı için verdiğiniz yem miktarına dikkat etmelisiniz. Akvaryum içerisindeki suyun sıcaklığı, pH ve nitrat derecesi de balıklarınızın sağlıkla yaşamaları için önemli noktalardır. Japon balıkları hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyunuz.

Akvaryumda beslenen balıklar arasında en çok sevilen ve tercih edilen türlerden biri olan Japon balıkları bakımı kolay gibi görünmesine karşın ciddi bir emek ve beceri gerektirmektedir. Evinde balık beslemek isteyen ya da sevdiği bir kişiye küçük bir canlı hediye etmek isteyen kişilerin akıllarına ilk olarak japon balığı gelmektedir.

İyi bir bakımla 25 santimetreye kadar büyüyebilen Japon balıkları için büyümelerine elverişli bir akvaryum olmazsa olmazlardan biridir. Bu noktada yapılan en büyük yanlışlardan biri Japon balıklarının fanus içerisinde bakılmasıdır. Ortalama 15 yıl gibi bir ömürleri bulunan bu balıklar, bazı durumlarda daha uzun yaşayabilmektedir.

Balıklar için hiç de elverişli olmayan bu tür fanuslar, Japon balıklarının normalden daha kısa sürede ölmelerine neden olmaktadır. Yaklaşık 10 litrelik bir akvaryum ilk etap için yeterli gelecek büyüklüktedir. Doyduklarının farkına varamayan Japon balıklarına yeterli ölçüde yem vermeye dikkat edilmelidir.

[B]Japon Balığı Nedir?[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/japon-baligi-nedir-960x480.jpg[/IMG]

Sazangiller ailesine mensup olan Japon balığı bilimsel adıyla Carassius auratus, çaprazlama tekniği kullanılarak çoğaltıldığında değişik renk ve yapıda bulunmaları mümkün canlılardır. Süslü ve vahşi olmak üzere birçok türü bulunan bu balıklar tek çeşit yem ile beslenmelerinden dolayı sıkça kabızlık sorunu çekerler. Bunun için haftada en az bir kez ıspanak gibi sebzeleri haşlayarak vermek fayda sağlayacaktır.

Gerekli koşullar sağlandığı takdirde akvaryum içerisinde üremesi mümkün olan Japon balıkları yumurtalarını dökerek çoğalırlar. Cinsiyetlerini öğrenebilmek için uygulanması gereken tekniklerden biri de yumurta dökmelerini izlemek olmalıdır. Cinsiyeti erkek olan balık tarafından kovalanan dişi Japon balıkları, yumurtaların dökülmesi için erkek Japon balıklarının karınlarına vurmaları ile destek alırlar.

[B]Japon Balıklarının Özellikleri Nelerdir?[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/japon-baliginin-ozellikleri-nelerdir-960x480.jpg[/IMG]

Sazan balığı türlerinin çaprazla tekniği ile yeni bir türü olarak geliştirilmiş olan Japon balığı, karakteristik yapı olarak tam bir sazan balığı özelliklerine sahiptir. Hafızalarının birkaç saniye ile sınırlı olduğu bilinse de aslında hafızaları güçlü canlılardır. Sadece beslenme konusuna aşırı şartlanmalarından dolayı verilen yemlerin hiçbirine hayır demezler.

Diğer balık türleri ile aynı akvaryum içinde yaşaması ve anlaşması oldukça zordur. Kendinden küçük ve farklı bir türe sahip balıkları yeme eğilimi gösterirler. Sürekli tek tip yem yemekten sıkılabilen Japon balıklarının kabız olmalarını önlemek için sebze haşlamalarından oluşan farklı yiyecekler sunulabilir. Anavatanı Asya kıtası olan Japon balıkları sadece ülkemizde bu isimle anılmaktadır.

[B]Japon Balığının Bakımı Nasıldır?[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/japon-baliginin-bakimi-nasil-olmalidir-960x480.jpg[/IMG]

Yaşam süreleri yaklaşık 40 yıla kadar çıkabilen Japon balıklarının ömrü fanusta bakılma yanılgısı nedeniyle düşmektedir. Mide organı bulunmayan Japon balıklarının doyma hisleri yoktur. Bu bilgiye sahip olmayan balık sahipleri her yem verildiğinde iştahla yiyen balıklarını gördükçe sürekli yem vermekte ve hasta olmalarına neden olmaktadır. Granül yemler ile besliyorsanız balık başına sabah 3 akşam 3, pelet yemler ile besliyorsanız, sabah 1 akşam 1 şeklinde verebilirsiniz.

Bu tür balıklarla uzun yıllar arkadaşlığın sürebilmesi için onlara akvaryum içerisinde doğal bir yaşam alanının sunulması gerekir. Balıkların daha uzun ömürlü olmalarını sağlamak için düzenli bir akvaryum temizliği de şarttır. Su değişim aşamasında dinlendirilmiş suyun ideal sıcaklığında olmasına dikkat ederek su değişimi yapılabilir. Akvaryum içindeki suyun sıcaklığı 18-24 derece arasında olmalıdır. Üreme için ise en elverişli sıcaklık 21 derece olarak belirlenmiştir.

Akvaryumun içerisindeki nitrat ve pH dereceleri önemlidir. Ömrü uzun olsun istiyorsanız arada bir kontrol etmekte fayda vardır. pH seviyesi 6.5-7.5 arasıdır. Nitrat değeri ise 40 olarak kabul edilir. Sahiplerine alışma konusunda zorluk çekmeyen ılımlı bir evcil hayvan olan Japon balıkları, hobi olarak pek çok kişinin evinde ya da iş yerinde baktıkları canlılardır. Isıtıcı ve hava olmadan fanus içerisinde bakımı mümkün olmasına karşın, imkanlar dahilinde geniş bir akvaryum ve ısıtıcı özelliği bulunan akvaryumlar idealdir.

Japon balıklarının sağlıklı gelişimlerine katkı sağlamak için düzenli ve sık aralıklarla su değişiminde bulunmak gerekir. Su değişimi sırasında sıcaklığın akvaryumdaki su sıcaklığı ile denk olması gerekir. Aksi halde ani bir sıcaklık değişimi Japon balıklarının hasta olmalarına neden olabilir. Japon balığı bakımında kaliteyi artırmak için akvaryum içerisinde mutlaka filtre bulundurulmalıdır. Sık beslenmeleri doğrultusunda sık dışkılanan bu canlılar için filtre etkili bir temizlik aracı olacaktır.

[B]Japon Balığının Çeşitleri Nelerdir?[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/japon-baligi-cesitleri-nelerdir-960x480.jpg[/IMG]

Çaprazlama tekniği ile Japon balığına dair birçok farklı tür elde edilebilmektedir. Renkleri ve kuyruk yapılarına göre daha çok farklılık gösteren türler arasında; çatal kuyruklu ve peçeli kuyruklu Japon balıkları yer almaktadır. Turuncu ve kırımız renkteki türlere daha çok rastlanmaktadır. Kendi türleri arasında nadir bulunan türleri, Japon balıklarının ticaretini yapan yerlerde bulunmaktadır. Akvaryum hobisine yeni başlayanlar için bakımı ve maliyeti en uygun özelliklere sahip balıklardan biri olarak, verilen önerilere dikkat edildiğinde uzun yıllar sağlıklı bir Japon balığı bakmak mümkündür.

[B]Japon Balıklarında Görülen Hastalıklar Nelerdir?[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/japon-baliklarinda-gorulen-hastaliklar-960x480.jpg[/IMG]

Genellikle beslenme ve çevre şartları gibi konulardan dolayı bazı hastalıklara yakalanan Japon balıkları için kabızlık en önemli sorunlardan biridir. Bu canlılar için önemi büyük bir hastalık olarak, tedavi edilmediği takdirde zararlı bir hastalığa dönüşebilmektedir.

Japon balıklarında görülme olasılığı bulunan mantar hastalığı ise bakımsız kalma ve kötü beslenme koşulları gibi nedenlerden dolayı oluşan hastalıklardan biridir. Beyaz ve kara benek, balık sülüğü, balık yengeci ve kuyruk erimesi gibi hastalıklarda bu tür balıklarda doğru bakılmadıkları takdirde görülebilen hastalıklardır.

[B]Japon Balığının Bilimsel Sınıflandırması[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/japon-baligi-bilimsel-siniflandirmasi-960x480.jpg[/IMG]

[B]Alem:[/B] Animalia (Hayvanlar)
[B]Şube:[/B] Chordata (Kordalılar)
[B]Sınıf: [/B]Actinopterygii ((Işınsal Yüzgeçliler)
[B]Takım:[/B] Cypriniformes
[B]Familya: [/B]Cyprinidae (Sazangiller)
[B]Cins:[/B] Carassius
[B]Tür: [/B]Carassius auratus

[VID]https://youtu.be/LSApplGZ3Dw[/VID]

[B]Kaynak:[/B] [URL=http://bilgihanem.com/japon-baliklari-hakkinda-bilgi/]Bilgihanem.com[/URL]
Deniz Kurulum Nasıl Olmalı
Bana bir akvaryumcu arkadaşım getirdi adını bilmiyorum
Yandan Sump Lı Akvaryumlara Hayır.
Benim akvaryum küçük ya bir öneriniz var mı?
Denizatı Hakkında Bilgiler
Denizatları, deniz canlıları içerisinde yer alan, başı tıpkı bir at kafasını andıran, taşıdığı spesifik nitelikleriyle çok özel hayvanlardır. Sizin için denizatlarının üreme, gelişme gibi genel özelliklerini araştırdık. Yazımızda denizatlarıyla ilgili birçok ilginç de bilgi okuyacaksınız.

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/denizati-hakkinda-bilgi-nedir-ozellikleri-696x464.jpg[/IMG]

Denizaltı dünyası, bilinmeyen gizemlerle doluyken; öğrenilmiş oldukça ilginç bilgilerde var. Bu bilgilerin bazıları da denizatlarıyla ilgilidir. Denizin garip yaratıklarından olan denizatları, kafası at kafasına benzediği için bu ismi almıştır.

Onlarca türü vardır ve birçoğu farklı denizlerde yaşarlar. Denizatlarının kafaları başka hiçbir canlıda olmayacak şekilde vücutlarına dik olacak şekilde yaratılmıştır.

Denizatlarının bilinen en garip özelliklerinden biri de erkeklerinin hamile kalabilmesidir.

Erkek olup hamile kalabilme özelliği sadece denizatlarında bulunmaktadır. Denizlerin derin sularında yaşayan denizatlarını kıyı bölgelerde görmek pek mümkün değildir.

Ölmüş bir denizatının elle kırılamayacak kadar sert olması da denizatına ait ilginç özelliklerden biridir. Günümüzde artık denizden yakalanarak alınıp; pet shoplarda satılmaktadır. Ancak denizatlarının akvaryum içerisinde çok uzun süre yaşamadığı da bilinmektedir. Çok dikkatli bir bakım ve özen gerekir.

[B]Denizatı Nedir?[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/denizati-nedir.jpg[/IMG]

Kafa kısmı ata benzerlik gösterdiği için bu ismi alan bir deniz canlısıdır. Vücudunun tamamı dikenlidir ve kuyruk kısmı yılanla benzerlik gösterir. 16 mm ile 35 mm arasında değişiklik gösteren boylara sahiptirler. Boyları türlerine göre de değişiklik gösterebilir. Denizatları Syngnathidae familyasından olup Hippocampus cinsine ait bir balıktır. Arka yüzgeçlerinde ve kafalarında solungaçlarının olması ve bunların yanındaki göğüs yüzgeçleri nedeniyle balık kategorisindendir denebilir.

[B]Denizatlarının Özellikleri Nelerdir?[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/denizatlarinin-ozellikleri-nelerdir.jpg[/IMG]

Dünya üzerinde erkek hamileliği söz konusu olan tek canlı türü denizatlarıdır.

Ilıman ve tropikal deniz sularında yaşarlar. Bu nedenle akvaryum sularında çok uzun süre dayanamazlar.
Bazı türleri tamamen saydam yapıdadır. Bu nedenle de akvaryum içerisinde belli belirsizdirler ve fotoğraflarda görülmeme nedeni de budur.

Denizatları kafalarını sadece aşağıya ve yukarıya hareket ettirebilirler. Kafalarını sağa ve sola çeviremezler ama birbirinden ayrı hareket edebilen gözleri sayesinde her yeri rahatlıkla görebilirler.

Yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür ki denizatları çok sert bir deriye sahiptir. Bu sertliği nedeniyle ölmüş ve zamanla kurumuş bir denizatını elle kırmak imkânsızdır.

Denizatı hızlı hareket eden gözlere sahiptir. Bunun yardımıyla da avlarını ve kendisini avlamak isteyenleri hareket etmeden izleyebilme yetisine sahiptirler.

Avlarını kolayca yutmalarını sağlayan uzun bir buruna sahiptirler.

45 civarında, farklı denizlerde yaşayan türü bulunur. Hepsi de hippocampus cinsindendir.

[B]Denizatlarında Üreme[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/denizatlarinda-ureme.jpg[/IMG]

Birçok denizatının hamileliği ortalama olarak 3 hafta sürmektedir. Erkek denizatı, dişinin bıraktığı yumurtaları taşır. Yumurtaları taşıdığı kuluçka keseleri mevcuttur. Çiftleşen iki denizatı, kuyruklarını birbirine sarar ve dişi ovipositoru adı verilen uzun bir tüpü, erkek denizatının kesesine yerleştirir. Yumurtalar tüpten yukarıya doğru, erkeğin kesesine gitmek üzere ilerler. Erkek, bu kese içinde daha sonra yumurtaları döller. Embriyolar, 10 gün ve 6 hafta arasında gelişme gösterirler. Bu süre suyun koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Erkek denizatı doğum yaparken içindeki tüm bebekler çıkana kadar boşaltmaya devam eder.

Erkek denizatının kesesi yumurtalar için tuzluluk oranını ayarlar. Böylece yumurtalar olgunlaşmaya başladığında dış dünyadaki oranla içerideki tuz oranını eşitlemeye çalışır.

[B]Denizatlarında Gelişme[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/denizatlarinda-gelisme.jpg[/IMG]

Yumurtadan çıkan yavrular, ebeveynlerinden bağımsız olarak yaşamlarını sürdürürler. Bazıları okyanusun planktonlarıyla bu dönemi geçirirler. Bazı zamanlarda, erkek denizatı yeni çıkmış olan yavruları yok edebilir. Kalan türler yaşamlarına diğer deniz canlıları gibi hemen başlarlar.

[B]Denizatı Avcılığı[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/denizati-avciligi.jpg[/IMG]

Denizatının nüfusu, son zamanlardaki aşırı avlanma sebebiyle tehlike altındadır. Geleneksel Çin şifalı bitki biliminde kullanılmak üzere her yıl 20 milyon denizatı yakalanır ve bitki bilimiyle uğraşan sektörlere satılır. Denizatlarının ihracatı ve ithalatı 15 Mayıs 2004 yılında CITES’ce kontrol edilmeye başlanmıştır. Artık belirli rakamlarda ve yumurtlama dönemleri dışında avlanması yapılabilmektedir.

[B]Denizatlarının Bilimsel Sınıflandırması[/B]

[IMG]http://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/denizatlarinin-bilimsel-siniflandirmasi.jpg[/IMG]

[B]Alem:[/B] Animalia (Hayvanlar)
[B]Şube:[/B] Chordata (Kordalılar)
[B]Sınıf:[/B] Osteichthyes (Kemikli Balıklar)
[B]Takım:[/B] Syngnathiformes
[B]Familya:[/B] Syngnathidae
[B]Cins:[/B] Hippocampus


[B]Kaynak: [/B] [URL=http://bilgihanem.com/denizati-hakkinda-bilgi/]bilgihanem.com[/URL]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 366 Online Kullanıcı, 199 Üye

Online Kullanıcılar

CenK, Shotokan, hasant, Pkson, mehmetemindinc, mehmetaydin, thetitans, levent07, kaanzambelli, ELPRESACANARİO, YusufAlperen, Bullterrier, kabaktadi, pengasusboi, otuzkilo, mercedesclk, rseven, samsunfish, KAYRAÇAĞLA, ProScotch, Tunahan1907, TurX, Etimesgut06, qiray, vatozadam, msurucu, Fondip, firtina16, sinanb85, nvrkcy, ApistoPanduro, _x_E_M_I_R_x_, rccol, fatihtugay, babacan06, blue_biber, ceyh, 0zqur_, enginm2000, Hiko, beyazgul, DeeP BluE, ibrahm, onurEX, Akvaryum8585, ilterisdoğukan, icelebi, aXarayli, ...HolloW..., Recep Karip, servet, Gursoyhasan, chnkc, mrah, MiSoSiKiaN, starmedica, mya_34, lastcall, SinanBulut, msnan, mgkbrn, indianaconz, gazoz34, idik, Engin BOZKURT, Mehmet0011, Serkanhan, Kınayu, greendesing, MustafaSelim, CERANOXE, MiRZaBeY, efsane52, supert, ARMONYS, BadWolf, Yasarozen, ahmetcirali, Metal06, Hmzdmrc, Enes canakci, Ressam 61, ertcavdar, yavuzsezgin, MurathanM, tolgayildirim, Ali Turkay, bugrasvfd20, senolerdivan, banned, vendetta99, Taylan Peköz, sbilgic82, Erbil1234, BerkayS, Sude4502, tanerberkgulec, stopsound, Pacific, soliter83, KÇetintaş, UfukE26, Rango, erhanyeni, Murat75, 16oguzhan, erakay, TeRRaMaD, ismail U., caneruzal44, snejniybar, talipengur, enversen79, hak45, tolga76, volkankartal, AmazonDream, EmirhanDonmez, gecesiz, FerhatKaya, kamuranb21, tekila09, Scherzo16, Delraich, DeviLLe, gokturkseyhan, FurkanYnk, captain_55, Arifhb, LİTOPATES, terranova, aykuthan, baydogan06, AvaLone, CelalKaya, Dark65, TÜMER, aliyilmaz34, alpkim, MUSTAFA SEVEN, Green terör, Zephroys, burakia, HardScape, arapaima, Devrim18, erhanyan, deatless22, Megline, efsane07, Fufuk, Murat YÜCEL, mrtfrldk, Sezgin_Mutlu, BadgeR, eek55, hozsoy, GRantMaSTeR, Shaggi, AlperTasci, Arapaima, emretez, ityo39, Engindmn, Splendor, Anıl Tekin, matrak26, Emreytr, fretzly, SweTReap, giyotin6, erman212, Sercan10, ademakci, mghh, karadadas, oytun, Tunc Berk, Bigsmoke88, hmdsyln, METALLAQUA, bedlis, bahadrucak, Crash06, Tolgahaan, rupee, ProsecutoR, ulukaya84, Mehmetpoad, Neothauma, OkanDEMIR, songoku, FatihHoca, OMER006, ilker aydın, 853201, Sheyda27, Kromatit, Sukruonler, Kagan.K,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.